Postizborna kriza u Srbiji

Started by Vampire 666, 05-02-2008, 19:10:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Pedja

Борис Николић :luda:

tarantulica


dirigent


Darker


ШЕСТ ПИТАЊА ТАДИЋУ
Председник јесте у проблему, али у већем проблему је 2,3 милиона људи који су гласали за његов програм – и слоган. Живот не може да чека, била је још једна његова парола, али испада да живот чека. Све стоји док председник прича једно, а премијер друго. И ником ништа

Док Београд на непознатој локацији подиже прихватни центар за своје повучене амбасадоре, где ће дипломате попут Годоа чекати да им се доскорашњи домаћини растрезне и пониште признавање независности Косова, водећи српски политичари осуђени су да понављају две мантре.

Прва припада председнику и његовом угланцаном окружењу: Србија ће се борити за Косово, али то не сме да угрози њен европски пут. Другу литургијски понављају премијер и народњачка дружина: Србији, ах, без Косова, ах, нема места у Европској унији и неће бити нормализације односа са онима који су признали „лажну државу“. :siza:

Извините што сам збуњен, ваљда нисам једини, али ова дихотомија мора да се разреши. Чак ни неугасла жеља за влашћу не може да правда паралелно постојање два толико различита концепта. Делује небулозно.

Не желим, и не могу, више да се кињим не знајући да ли треба да будем оптимиста или песимиста. Живим у вакууму, неком новом специфично српском чистилишту коме је Косово повод. Као што је и до сада умногоме било параван за нечињење. Забога, нећемо ваљда о незапослености или корупцији кад нам отимају 15 одсто територије!

Колико недавно, бирали смо председника. Победников слоган говорио је о уласку Србије у ЕУ. Онда је Косово, уз помоћ дела Уније, прогласило независност. Паљене су амбасаде. Тадић је у проблему. Постао је талац своје претходне косовске реторике и коалиционе попустљивости.

Председник је обавезан на доследност. У супротном ће се поновити критике после парламентарних избора када су бирачи остали незадовољни јер су се изјаснили за једну политику, а у пракси добили другу – захваљујући болешљивим уступцима и неодлучности ДС-а.

Тадић јесте у проблему, али у већем проблему је 2,3 милиона људи који су гласали за његов програм – и слоган. Живот не може да чека, била је још једна његова парола, али испада да живот чека. Све стоји док председник прича једно, а премијер друго. И ником ништа.

Председник понавља да се нећемо одрећи чланства у ЕУ иако неке европске земље нису „правичне“ према целовитости Србије. ОК, али шта даље? Да не би испало да само критикујем, ево шта мислим да би требало урадити. Под условом да постоји довољно куражи, чега, плашим се, нема.

Србија би Европску унију у овом моменту требало с правом да прозове за све оно што није чинила. Да је подсети да је прихватила чланство Грчке после пуковничке хунте, да је Португалију и Шпанију примила после диктатура, да је прекоредно учланила Бугарску и Румунију, да смо и у Савет Европе примљени тек пошто је Ђинђић убијен.

Бриселу треба поднети на увид списак наших захтева. Они имају своје, ми наше. Па да се договарамо. Као што је од Београда тражено да се сагласи са независношћу Косова по формули „Реците да, али“. Каталог „али“ је психолошки тест добре воље Европљана да схвате да смо и због њих – а не само Американаца – у ситуацији у којој смо. Истовремено, листа мора да буде сасвим конкретна: што брже потписивање споразума, статус кандидата орочен на неко догледно време, инвестициони пројекти, визе...

Тадић понавља да нећемо одустати од одбране Косова и европског курса, евроатлантски је већ жртвовао, али питам се како ће то моћи да функционише без договора са Коштуницом који у патриотској чврстини превазилази сва очекивања. Док председник говори о „двоструком циљу“, читам у четвртак на страницама овог листа колумнисту разбарушене косе и мисли.

Промовишући неку своју „косовску етику“, колумниста је у четвртак готово програмски разбио формулу „И одбрана Косова, и Европска унија“. Разара и цепа давно начето социјално ткиво. Каже да је на београдски митинг 21. фебруара „изашао онај део Србије који за себе верује да је морално бољи“.

Не бих да упадам у примитивно камуфлирану замку намењену „цинизму“ еврореформских медија коју је калфа манипулације наменио „мајсторима манипулације“. Елегантно је прескачем у фирмираним патикама уверен да његов „патриотски омраз“ према брендираном лосиону нехигијенски заудара на зној.

Колумниста и њему слични уверени су да глобалистичке патике и лосиони трују нашу душу и да су неспојиви са „косовском етиком“. Једно и друго не иде заједно. Ваљда зарад угроженог националног поноса треба одмах да ускочимо у опанке и купамо се пепелом. Суботом – и ако треба и ако не треба.

„Можда смо коначно схватили да не можемо певати ‘Косово је срце Србије’ и возити се на оној дилижанси за Pleasure Land. Или ућутимо, или сиђимо. Избор је једноставан, као и последице“, пише намргођени колумниста провоцирајући лажну дилему. Чик неко да се усуди да каже да ућутимо. Било би ту и ‘апшења.

Не мислим при том да антиевропски фронт овде представљају само нова патриотска десница, острашћени клерикалци и русофили. Има он снажну позадинску подршку свих којима одговара хаос. Од тајкуна до поткупљивих бирократа који се сви плаше регулативе и реда.

Зато се уклања средњи терен. Зато уравнотежена политика постаје опасна као ходање по ужету без заштитне мреже испод. Ако се младима поново намећу екстремни избори и олињали патриотски обрасци, онда не треба да се чудимо што је овде у успону само нова десница.

Какви се то умови распаљују? Откуд сви ти зилоти којима је место по светогорским келијама па да тамо, изопштени од братства, проповедају „православље или смрт“? Шта друго значи следећи коментар са „Политикиног“ сајта: „Ако хоћемо да ослободимо Косово морамо прво да ослободимо своје душе од ропства еврочовеку“? Каква искључивост и нетолеранција! Ако овако продужимо, нећемо далеко догурати.

Борисе, да ли си ово прочитао? Лепо ти поручују: или-или. Да ли схваташ колико те минирају? Да ли заиста верујеш у илузију да ту има договора? Да ли ћеш одлагати неминовно и рабити вољу која те је изабрала? Да ли и даље мислиш да су трули компромиси мање зло од препуштања Србије јуродивим и парохијалним визијама? Да ли си и даље спреман да дадиљаш монструмче у лабораторији? Да ли ћеш изаћи на црту?

Председник је већ свима рекао шта мисли о губитку Косова. Сада се од њега очекује да буде одлучан како не би пропустили европску будућност. Уведи нас у 21. век и активирај календар који би да замрзну у дану проглашења косовске независности. Историја ће те по томе процењивати, а не по Косову, јер си се задесио на положају на ком си у тренутку финиша једног процеса који је почео много пре него што си ти био рођен. Узми у руке дизгине оне дилижансе. Од тебе то очекују и твоја странка и сви којима је на души савремена, демократска, просперитетна Србија.

Није време за кокетирање. Политика је сурова дисциплина. Један овде мора да победи, други да изгуби. Ово није борба два народа која би могла да дестабилизује регион. Ово је борба између две опречне опције. У праву је наречени колумниста: избор је једноставан – као и последице.

Бошко Јакшић
[објављено: 02/03/2008] Politika

Bred

Mladenoviæ: DSS za rederendum o EU
| Izvor: Beta
Beograd -- DSS je za referendum na kome bi se graðani opredelili da li su za Srbiju u EU sa ili bez Kosova, izjavio Andreja Mladenoviæ.

Portparol DSS Andreja Mladenoviæ je u izjavi agenciji Beta rekao da bi taj referendum morao da bude apsolutno fer i demokratski, a da taèno pitanje o kojem bi se graðani izja¹njavali treba konsenzusom da utvrde parlamentarne stranke u Skup¹tini Srbije.

"Po¹to su sve parlamentarne stranke u Srbiji za ulazak u EU podrazumeva se da ne treba organizovati referendum o tome da li hoæemo u EU, veæ da bi se re¹io problem koji postoji - da li u EU idemo sa Kosovom i Metohijom ili bez", rekao je Mladenoviæ.

On je ocenio da je "dosada¹nja zvanièna politika bila da je Kosovo Srbija i da u EU idemo sa Kosovom kao svojim sastavnim delom".

"Bilo bi jako va¾no da graðani na fer i demokratskom referendumu potvrde ovu zvanènu politiku i donesu odluku da je ne menjaju", kazao je Mladenoviæ.

DSS æe, kako je istakao, inicirati konsultacije parlamentarnih stranaka da se utvrdi da li ideja o referendumu prihvatljiva i da li mo¾e da se postigne dogovor oko preciznog pitanja.

Duliæ: Spremni smo i na referendum o EU

Predsednik Skup¹tine Srbije Oliver Duliæ izjavio je da se, ako treba, pitanje evropske buduænosti graðanima mo¾e postaviti i na referendumu.

"Graðani su 3. februara odabrali EU i jaku i stabilnu Srbiju. Ako treba, spremni smo da postavimo isto pitanje, èak i na referendumu, da li prihvataju da Srbija potpi¹e Sporazum o pridru¾ivanju i nastavi proces evropskih integracija", kazao je Duliæ za dnevni list "Danas".

"Eventualni referendum bio bi jedan od naèina na koji bismo mogli da izaðemo iz ove situacije ukoliko u buduænosti bude postojala institucionalna blokada zbog razlièitih koncepcija unutar vladajuæe koalicije", dodao je on.

Kako je naveo, "ukoliko se poka¾e da atmosfera meðu vladajuæim strankama nije usmerena u pravcu ostvarenja ciljeva s poèetka mandata Vlade, onda treba iæi na vanredne parlamentarne izbore ¹to pre, i graðani bi trebalo da se opredele o buduænosti".

Duliæ je kazao da Demokratska stranka Srbije koristi situaciju na Kosovu za promociju svojih stranaèkih vrednosti i dodao "da se pla¹i da postoje politièke stranke koje bi iskoristile situaciju na Kosovu da trajno udalje Srbiju od EU".

On je kazao da je nemoguæe da vlada opstane ukoliko atmosfera unutar nje i parlamenta bude "nalik atmosferi koju imamo danas".

b92

KaBoom

A ako graðani izglasaju EU bez Kosova, da li æe u tom sluèaju na¹ cenjeni Voja da promeni politiku i konaèno bude i¹ao u pravcu u kom graðani ¾ele i po¹tovati volju 2 300 000 ljudi koji su se opredelili za EU na predsednièkim izborima? Ili æe njegovih manje od 5% glasova i dalje da kroji sudbinu ogromnoj veèini i odluèuje kuda da idu, jer on najbolje zna ¹ta je za njih dobro? Taj èovek levitira ko èardak, ni na zemlji ni na nebu! Sve radi naopaèke. Kosovo je nezavisno - on uporno oæe pa oæe nazad. Tako su i ostale SFRJ republike proglasile nezavisnost, a mi nismo hteli. Videli smo kako je to zavr¹ilo... Sad opet potpuno ista prièa, samo ¹to ne ratujemo, za sada. A sa druge strane ima na stolu da potpi¹e SSP sa EU, ali neee, to neæe. Ba¹ fino. Samoizolacijo dobrodo¹la!

Pa nek daju i taj referendum, nek daju izbore, nek pobedi bilo ko, samo da znamo na èemu smo. Ovo je u svakom pogledu gubljenje vremena... Ako se ne varam, na TV sam video da je na dan progla¹enja nezavisnosti preko 70% ispitanika bilo za EU sa Kosovom u Srbiji, dok ostatak vez Kosova u EU... Takoðe se izjasnilo preko 75% da ¾eli u EU... Pa sad, da li mo¾e "i ovce i novce" ne znam, videæemo.

Darker

Srbiji, ahhh, bez Kosova ahhh, nema mesta u evropskoj uniji, ahhhhh


:siza:

Andreja Mladenoviæ :bljak:

alfie

Jeste videli ©ta rade ovi radikali,SPS? i Ko¹tunjica!?
Pa ovo nije normalno!
U kreè!
Nema druge...

Girl

Quote from: Darker on 05-03-2008, 14:23:00
Srbiji, ahhh, bez Kosova ahhh, nema mesta u evropskoj uniji, ahhhhh


:siza:

Andreja Mladenoviæ :bljak:

haha, prepoznas tacno po nacinu govora da li je neko iz dss-a!!

:siza: 

Bred

hm, kaboom, cenim da tih 2300000 gradjani nije glasalo za EU bez Kosova?
:wink:
zanimljivo je ovo sto se desava, cenim ce da izbori biti mnogo pre maja meseca.
:wink:

Roben

Ma kakvi izbori Tadija je pi*kica

KaBoom

Quote from: Bred on 05-03-2008, 15:19:18
hm, kaboom, cenim da tih 2300000 gradjani nije glasalo za EU bez Kosova?
:wink:
zanimljivo je ovo sto se desava, cenim ce da izbori biti mnogo pre maja meseca.
:wink:

Pa, nije... Tadiæev slogan je bio Srbija sa Kosovom u EU. Ali ja mislim da ne bi trebali da pristajemo na predlog radikala iz dva osnovna razloga. Prvi, EU niti mo¾e da prizna, niti da poni¹ti nezavisnost Kosova. To je organizacija, ne dr¾ava. Èlanice se izja¹njavaju o tome... Sama su¹tina EU nema tu moæ. Kao drugo, bilo bi izuzetno glupo da sada tapkamo u mestu dok se borimo za Kosovo. Mi mo¾emo da nastavimo integracije, potpi¹emo SSP itd., dok se borimo za Kosovo. ®ivot ide, svet se menja, a mi æemo opet da tapkamo u mestu, pa èak i nazadujemo sledeæih 10 godina?

Sa ili bez Kosova, ali ka EU. To ¹to æe se izglasati na referendumu da ¾elimo sa Kosovom u EU ne znaèi i svaki prekid procesa pridru¾ivanja i saradnje sa EU. Oko 20 zemalja EU æe priznati Kosovo. Zar sad treba da se inatimo zauvek njima? Uf, al æemo im napakostiti i pokazati... Saraðivaæemo sa Rumunijom! Za ostale nam treba prelaz preko izdajnièkih dr¾ava.

Bred

Slazem se da ne treba sad da se ukopavamo zbog Kosova ali ni da trcimo u zagrljaj EU. Vec sam rekao-veoma je ruzno grebati rukama i nogama da bi sa nekim bio "u vezi" ako ti taj vec xyz puta stavio na znanje da te ne postuje kao drzavu.
:wink:

Roben

Quote from: Bred on 05-03-2008, 16:00:56
Slazem se da ne treba sad da se ukopavamo zbog Kosova ali ni da trcimo u zagrljaj EU. Vec sam rekao-veoma je ruzno grebati rukama i nogama da bi sa nekim bio "u vezi" ako ti taj vec xyz puta stavio na znanje da te ne postuje kao drzavu.
:wink:
ma postuju nas
Bred ti si to u zabludi  :K

Bred