Postizborna kriza u Srbiji

Started by Vampire 666, 05-02-2008, 19:10:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

lijepa bosanka

©ta mislite,kako æe se potpisivanje tog sporazuma sa EU odraziti na odnose s Rusijom i nedavno potpisanog sporazuma sa Rusima :hmm

Vampire 666

#136
Quote from: lijepa bosanka on 13-02-2008, 15:07:10
©ta mislite,kako æe se potpisivanje tog sporazuma sa EU odraziti na odnose s Rusijom i nedavno potpisanog sporazuma sa Rusima :hmm
Ovo je najveca nebuloza koju cuh u poslednje vreme, tako da je ne vredi ni komentarisati...


I, tako smo na kraju dosli do zakljucka da je u stvari LDP kriv sto ce Kosovo postati nezavisno...ccc, tako i treba kad se niko nije drzao Titove krilatice da unutrasnji neprijatelj uvek vreba!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na ponovljenom glasanju u Dobrom Polju pobedio je Boris Tadić, dok je sitaucija 3. februara bila obrnuta.

Tada je kandidat Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić osvojio 115 glasova, a Tadić 98, dok je na ponovljenom glasanju kandidat Demokratske stranke osvojio 28 glasova više od Nikolića. Stručnjaci smatraju da to potvrđuje da su građani Srbije gotovo uvek na strani pobednika.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pateticno...

KaBoom

Mislim da je i Rusima u interesu da Srbija bude u EU, zbog otvorenih granica i mnogo olak¹ane trgovine. U ostalom, Rusi su hteli da grade gasovod preko Maðarske koja je u EU... Lako oni zavrnu ventile ako im ne¹to ne odgovara, ali onda nema parica za njih. Znamo da su Rusi uvek gledali samo svoje interese, a ni¹ta od bratskih odnosa, to su samo kamufla¾e... Kontam i Kosovo da brane da bi pridobili poverenje Srbije za ovaj gasovod. Kakve koristi oni imaju od Kosova u Srbiji? Mislim da apsulutno nikakve. Jedino ne ¾ele da se isto poène de¹avati u Osetiji itd, pa zato... Valjda.

Verujem da æemo nastaviti da saraðujem sa braæom Rusima i dalje, bolje bi nam bilo.

pig_am_am

QuoteNa ponovljenom glasanju u Dobrom Polju pobedio je Boris Tadiæ, dok je sitaucija 3. februara bila obrnuta.

Tada je kandidat Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ osvojio 115 glasova, a Tadiæ 98, dok je na ponovljenom glasanju kandidat Demokratske stranke osvojio 28 glasova više od Nikoliæa. Struènjaci smatraju da to potvrðuje da su graðani Srbije gotovo uvek na strani pobednika.

...suvise je smesno da bismo plakali od muke...ili obrnuto :wall:

Weishaupt

Kuca gori a baba se ceslja, eto tako izgleda i ova tema!

Darker

ПОЛИТИЧКА ГОРДОСТ И ЕКОНОМСКО ПОСРТАЊЕ
Границе суверености једне државе у тесној су вези не само са етосом нације, већ и са њеном финансијском снагом

После новембарске посете Београду, Међународни монетарни фонд је начинио свој коначан извештај и почетком фебруара га презентирао јавности. У анализи (на око 150 страна) дата је детаљна слика српске економије, њеног стања, карактеристика и перспективе. Извештај за 2007. лошији је од (такође неповољног) извештаја за 2006. и одражава ново, драстично погоршање макроекономских показатеља Србије.

Најважнији проблеми на које ММФ указује, углавном су већ познати читаоцима који пажљивије прате економска збивања. Огроман дефицит биланса плаћања, која су у току, порастао је у 2007. за 74 процента у односу на 2006. и износи око 6,9 милијарди долара. Дефицит се отео контроли и за више од два пута премашио раније пројекције ММФ. Спољни дуг је порастао за око 6,6 милијарди (34 процента) и на крају прошле године је износио 26,2 милијарде долара. Посматрано у апсолутном износу, дуг Србије је већ данас на нивоу који је ММФ пројектовао тек за 2012.

Највећи део капитала по основу задуживања и продаје државне имовине преливен је у потрошњу, а не у инвестиције. Србија има најнижи ниво инвестиција у региону, и повезано са тим, пад укупног броја запослених. ММФ указује на проблеме убрзаног задуживања грађана и привреде, као и ризике које индексирани кредити носе. ММФ тврди да је и буџетски биланс у дефициту – и поново је, као и у извештају за 2006, по овом питању у раскораку са домаћим показатељима.

ММФ препоручује смањивање буџетске потрошње (субвенција, плата, пензија) и убрзану приватизацију или стечај преосталих друштвених предузећа, као најбржи пут изласка из кризе. Индиректно али недвосмислено поручује се да ће прво морати да буде знатно горе да би било боље. Укратко, поновљена су ранија упозорења и понуђени поједностављени рецепти у складу са неолибералном доктрином ММФ-а, али алармантност је подигнута на виши ниво.

У овом извештају има и понечег новог. Један број директора ММФ-а данас верује да је динар ипак прецењен. Став у вези са курсом динара није јединствен, али представља значајно одступање од досадашњег става којим се упорно и погубно негирала прецењеност динара.

ММФ овога пута презентира и дубоко узнемирујуће резултате своје анализе девизних резерви Србије. Овај кључни стуб оптимизма домаћих економских и политичких веселника много је слабији но што се мисли. Девизне резерве су највећим делом креиране по основу нездравих кредитних прилива и потпуне евроизације финансијских токова. ММФ указује да Народна банка Србије са тим у вези има огромне обавезе, па више од 50 процената резерви не може да се ефективно употреби за одржавање стабилности монетарног система. Девизне резерве јесу изнад 14 милијарди долара, али реално употребљивих средстава је само око шест милијарди.

Српски званичници и ММФ имају различито виђење озбиљности проблема са којима је суочена домаћа економија. Српска страна сматра да је економска ситуација повољнија него што то мисли ММФ. Оптимисти, од којих локална сцена врви, свакако ће и у оваквој анализи наћи довољно разлога за задовољство, будући да постоји чак један охрабрујући пасус, пре свега у вези са високом стопом привредног раста. Ко није читао целу анализу, а прочитао је тај један пасус, свакако ће бити задовољан, већ по навици.

Проблеми српске економије нису настали јуче и нису изазвани последњом политичком кризом. Политички потреси нису извор економске кризе – они само потенцирају и убрзавају негативне процесе. Када би се политичка криза већ сутра волшебно разрешила, тешки економски проблеми би остали – и били додатно погоршани кризом међународног финансијског система. Мудар политичар се данас не би превише упињао да дође на власт у Србији.

Нерешавање економских проблема могло би озбиљно да угрози међународни положај Србије и њену спољну политику. Србија данас чврсто, гордо и помало кочоперно брани своје право на Косово и Метохију. Такав приступ је разумљив са етичког, историјског, правног и сваког другог аспекта, и кореспондира са најдубљим осећањем националног идентитета и правде. Нажалост, економска основа српске чврстине је нејака, као и могућност да се речи претворе у дела.

Дугорочна стабилност Србије пресудно зависи од прилива новог инвестиционог капитала. Краткорочна егзистенција сада већ зависи од било каквог прилива, по било каквом основу, по било каквој цени. Потенцијал за дестабилизацију ровите српске привреде је такав да би Србија у цигло пар месеци могла бити на коленима, бар у економском смислу. При томе није превише важно да ли би хаос био намерно изазван и оркестриран, или би настао спонтаним погоршавањем спољних економских фактора и/или хаосом на домаћој политичкој сцени. Какав год да је сценарио, Србија би могла да се нађе у неподношљиво понижавајућој позицији, да моли за помоћ управо оне које данас куди. У тешким економским кризама понос је прва жртва. Границе суверености једне државе у тесној су вези не само са етосом нације, већ и са њеном финансијском снагом.

Финансијски консултант

Небојша Катић
[објављено: 12/02/2008] Politika

lijepa bosanka

Vlada: Poni¹tavanje nezavisnosti
14. februar 2008. | 08:50 -> 15:02 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Vlada Srbije na dana¹njoj sednici u Beogradu donela je odluku o poni¹tavanju protivpravne nezavisnosti Kosova.

Sednica Vlade Srbije (FoNet)

Vlada Srbije podnela je zahtev za hitno sazivanje vanrednog zasedanja Narodne skup¹tine sa Predlogom odluke Narodne skup¹tine Srbije o potvrðivanju Odluke Vlade Srbije o poni¹tavanju protivpravnih akata privremenih organa samouprave na Kosovu i Metohiji o progla¹enju jednostrane nezavisnosti.

Odluka æe se aktivirati ukoliko doðe do tog nelegalnog akta.

“Ne bi bilo veæeg poni¾enja nego da je Srbija sama na bilo koji naèin potpisala i dala makar i indirektnu saglasnost za postojanje marionetske tvorevine na svojoj teritoriji", rekao je predsednik Vlade Srbije Vojislav Ko¹tunica u intervjuu za dana¹nji Glas javnost.

"Kada je reè o evropskim integracijama, va¾i jednostavna istina da se Srbija ne nalazi ni u Aziji, ni u Latinskoj Americi, veæ se nalazi u srcu Evrope, Srbija pripada Evropi, i to se ne mo¾e promeniti", poruèio je predsednik srpske vlade.

"Sve ¹to sam radio bilo je javno i pred oèima naroda, i zato sam uvek spreman za podno¹enje svih raèuna", poruèio je Ko¹tunica i najavio da æe danas na konferenciji za novinare govoriti o odluci Vlade Srbije.

Ðeliæ: Srbija neæe priznati nezavisnost Kosova

Potpredsednik Vlade Srbije Bo¾idar Ðeliæ ponovio je danas da Srbija "nikada neæe priznati nezavisnost Kosova i Metohije i da æe se boriti za oèuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta mirnim i diplomatskim sredstvima".
Kako se navodi u saop¹tenju Vlade Srbije, Ðeliæ se sastao sa ambasadorima zemalja èlanica Evropske unije i ¹efom Delegacije Evropske komisije u Srbiji.
Potpredsednik Vlade Srbije je na sastanku poruèio ambasadorima da je dolazak misije EU na Kosovo jedino moguæ uz dono¹enje takve odluke u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Ðeliæ je ponovio principijelan stav Srbije o po¹tovanju meðunarodnog prava.
Na sastanku se razgovaralo o evropskoj buduænosti Srbije, koracima koji vode ukidanju viznog re¾ima i dobijanju statusa kandidata za èlanstvo u EU do kraja 2008. godine, kao i o poveæanju fondova EU namenjenih Srbiji u narednoj godini.

SRS: Miting protiv nezavisnosti

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ zatra¾io je danas od predsednika i premijera, Borisa Tadiæa i Vojislava Ko¹tunice da zajednièki organizuju veliki miting ukuliko Albanci u nedelju proglase nezavisnost Kosova.
"Ako je nedelja dan progla¹enja nezavisnoati Kosova, taj miting mora biti odr¾an iduæe sedmice," rekao je Nikoliæ na stranaèkoj konferenciji za novinare.
Prema njegovim reèima, SRS zahteva od dr¾avnog rukovodstva jedinstvreni front u borbi za Kosovo.
Nikoliæ je rekao da æe SRS, ukoliko doðe do progla¹enja nezavisnosti Kosova, predlo¾iti promenu Ustava koja æe obavezati sve dr¾avne funkcionere da Kosovo vrate u sastav Srbije.
Zamenik predsednika SRS je rekao da ta stranka od Vlade tra¾i jasne i konkretne mere prema dr¾avama i organizacijama koje priznaju Kosovo i da te mere budu upuæene Skup¹tini na izja¹njavanje.

-----------------------------------------------------------------------------------
Izgleda da se agonija privodi kraju...ili  :hmm

Vampire 666

 14.02.2008 , Beograd
Saopštenje LDP
Pretnje antievropske politike

Današnja Odluka Vlade Republike Srbije još jedan je korak u pogrešnoj politici prema kosovskom pitanju, kojom se ugrožava kako egzistencija srpske zajednice na Kosovu, tako i evropska budućnost Srbije.

U situaciji kada je svojom nerazumnom politikom Vlada Srbije isključila sebe i Savet bezbednosti iz rešenja kosovske krize, protivljenje slanju misije EU na Kosovo, izraz je apsolutne nebrige za sigurnost, bezbednost i zaštitu ljudskih prava kosovskih Srba i ostalih manjinskih zajednica. Licemerno je da Vojislav Koštunica poziva Srbe da ostanu na ,, vekovnim ognjištima", a da istovremeno osporava dolazak misije, koja za cilj ima upravo zaštitu Srba.

Predstojeća jednostrano proglašena nezavisnost Kosova, za Liberalno demokratsku partiju posledica  je pre svega kontinuiteta antievropske politike u Srbiji. Takva politika je  u prvom redu  i dovela do uspostavljanja medjunarodnog protektorata na Kosovu 1999. godine, a zatim se povampirila u svim kabinetima Vojislava Koštunice i uspela da poništi svako teško stečeno razumevanje, prijateljstvo ili partnerstvo Srbije sa zemljama EU.  Pored dominantnog antievropskog stava, ova politika vodi Srbiju u ćorskokak i zbog nespremnosti na suštinske reforme, a na medjunarodnom planu pokazala se nespremnom za  ispunjavanje medjunarodnih obaveza, čime smo ostali bez ikakve mogućnosti da se ozbiljno pozovemo na medjunarodno pravo.

Zato LDP smatra da svaka nova odluka ove vlade u sve većoj meri ugrožava interes srpskog društva i gradjana Srbije i jedini izlaz vidi u hitnom raspisivanju prevremenih parlamentarnih izbora.

dirigent

Ne znam samo koliko LDP ima kredibiliteta da govori o interesima srpskoga naroda , kad se ovaj na izbroima izjasnio za svoj ineteres, nema ni mesec dana.

    A darkerov post o zavisnosti ekonomije i politike je u osnovi tacan , ali ja bih to protumacio ovako.

         Ako su politicari koji ovu zemlju vode poslednjih skoro 10 godina inteligentni trebalo je da predvide ovakav scenario , a ne da nasu ekonomsku perspektivu ISKLJUCIVO vezu za ulazak u evropsku uniju.

         Sad su, sto bi Cheda verovatno rekla sami sebi skocili u usta. LDP je tu zbilja dosledan (bez obzira sto ja ne mogu da ih smislim).
         Na kraju se ispostavilo da je vodjena politika , za svaciji ukus , a takav medjustav na zalost u nasim okolnostima nije dobar. Cak i danas Tadic govori o imperativu ulaska u EU , kada se to cini potpuno nerealno ,  i kada se radi suprotno u praksi od toga.

          Cheda i Toma jedini u Srbiji imaju profilisan stav. Bilo bi lepo i kad bi se drugi po nekim pitanjima izbacili sve karte , pa kako nam bude.

Bred

#144
Ja mislim da je DS u sustini veoma blizak sa stavovima LDPa ali su  moraju mnogo da ublaze neke njihove stavove inace bi i oni imali 5% podrske a to im nikako ne odgovara.
:wink:
--
"Ugro¾ena evropska buduænost"
| Izvor: B92, Beta
Strazbur, Prag -- Vuk Jeremiæ izjavio da je evropska buduænost Srbije ugro¾ena jer su neke èlanice EU priznale nezavisnost Kosova.

©ef diplomatije Srbije Vuk Jeremiæ je tokom aktivnog diplomatskog dana u institucijama EU u Strazburu prvo govorio pred Komitetom ministara Saveta Evrope. Zatim se obratio Spoljnopolitièkom odboru Evropskog parlamenta reèenicom: "Stojim pred vama danas kao ponosan i postiðen Evropljanin."

"Stojim kao neko ko, u svom srcu, zna da je ono ¹to je uèinjeno Srbiji fundamentalno kr¹enje same prirode, ne samo meðunarodnog sistema, veæ i vrednosti koje dr¾e evropsku graðevinu", rekao je Jeremiæ.

Evropska buduænost Srbije je ugro¾ena zato ¹to su neke zemlje èlanice Evropske unije priznale nezavisnost Kosova, rekao je on.

Odnosi Srbije i nekih èlanica EU ugro¾eni su, rekao je Jeremiæ, i upozorio da Srbija ne mo¾e da ubrza napore da se prikljuèi Evropi.

"Mi smo za mir. Mi smo za sporazum. Mi smo za jedinstvo. Mi smo Evropljani. Kosovo æe zauvek ostati deo Srbije", rekao je Jeremiæ pred Spoljnopolitièkim odborom Evropskog parlamenta.

"Moram da ka¾em, razoèarano, sa ¾aljenjem, da nijedna zemlja ne mo¾e da raèuna na nastavak istih odnosa sa Srbijom, posle unilateralnog i suverenog akta svojih vlada da prekr¹e zakon i na¹ teritorijalni integritet i suverenitet na¹e zemlje. Srbija je dovedena u situaciju da nema izbora", rekao je Jeremiæ.


Burna sednica Evropskog parlamenta

Kosovo je bila jedna od glavnih tema i veoma burne sednice Evropskog parlamenta, koja je izazvala podelu meðu poslanicima.

Evropski komesar za pro¹irenje Oli Ren i predsedavajuæi Savetu ministara EU Dimitrij Rupel izjavili su da bi Srbi trebalo da "okrenu kosovsku stranicu" i posvete se integraciji u EU.

©efica delegacije Evropskog parlamenta za jugoistoènu Evropu Doris Pak ocenila je da je progla¹enje nezavisnosti Kosova bilo neizbe¾no.

"Nezavisnost Kosova je progla¹eno, Kosovo je dr¾ava! Misija EULEKS biæe poslata. To nije napad na Srbiju. Mislim da je misija potrebna i Srbima na Kosovu", izjavila je Doris Pak.

Fransis Vurc, iz Ujedinjene evropske levice, zastupao je drugaèiji stav.

"Unilateralno priznanje raspiriæe nacionalizam na Balkanu, umesto da elimini¹e njegove korene. ©tavi¹e, Unija se sada suoèava sa besom Srba, bez kojih nije moguæe napraviti regionalnu saradnju. Ne govorim o onima kojima nedostaje Milo¹eviæ, veæ o onima koji su protiv njega, koji su sada veæina", rekao je Vurc.

Iako su do sada u prilog srpskom stavu o Kosovu uglavnom govorili pripadnici manjih partija levice i desnice, ovog puta glasno su se pridru¾ili i pripadnici raznih politièkih frakcija Francuske, ©panije, Rumunije, Grèke i Slovaèke.

Tokom rasprave u parlamentu, poslanik iz Grèke Atanasios Pafilis uzviknuo je: "Stop dvoliènosti!"

Petering: Povlaèenjem ambasadora na ¹teti Srbija

Predsednik Evropskog parlamenta Hans-Gert Petering izrazio je ¾aljnje ¹to Srbija zbog Kosova povlaèi ambasadore iz nekih zemalja EU, i u dana¹njem "Pravu" upozorio da æe time Beograd na¹koditi pre svega sebi.

"Povlaèenje ambasadora nije u interesu Srbije i ¾alim zbog toga. Ako ih povuku iz zemalja èlanica EU imaæe probleme pre svega oni sami. Nagovestiæe da se odnosi Srbije i EU ne pobolj¹avaju", rekao je Petering u intervjuu èe¹kom listu.

Predsednik EP je podsetio da su srpski biraèi na nedavnim izborima dali predsedniku Srbije Borisu Tadiæu mandat da ih pribli¾i Evropi, a ne udalji i dodao da se "Tadiæ trudi".

"Verujem da æe EU i Srbija kada se situacija oko Kosova smiri obnoviti normalne odnose", rekao je Petering, naglasiv¹i da æe jednog dana Srbija i Kosovo opet biti zajedno u EU.

Nezavisnost Kosova bila je po oceni Peteringa jedino moguæe re¹enje po¹to idealno ne postoji.

"Omoguæili smo nezavisnost Kosova pod odreðenim uslovima. To, meðutim, ne znaèi da smo priznali dr¾avu, pa æemo je sada zaboraviti. I dalje snosimo odgovornost za razvoj u njoj", rekao je evropski zvaniènik.

Petering je u intervjuu naglasio da je za¹tita Srba na celoj teritoriji Kosova, pa i u oblasti Kosovske Mitrovice, odgovornost nove kosovske vlade.

"Ona mora da ¹titi svoje stanovni¹tvo, ukljuèujuæi i Srbe. Manjine u zemlji moraju da imaju sva prava, garancije i buduænost kao Albanci", kazao je Hans Gert Petering dana¹njem "Pravu".

b92

aziraphale

Quote from: Bred on 21-02-2008, 12:37:40
Ja mislim da je DS u sustini veoma blizak sa stavovima LDPa...

ODLICNO si ga smislio.

nisi morao toliko da se mucis doduse, to bi ti rekao svaki pristalica ds-a i ldp-a.

Bred

Super.
Da li si onda spreman da povuces paralelu izmedju stavova Ds i LDPa oko Kosova?
:wink:

aziraphale

to ti potpada pod ono "veoma blizak".
zvanicni stavovi partija po tom pitanju se da, donekle, razlikuju, ali sustinski nema neke razlike, i jedni i drugi, mislim na pristalice, znaju da je kosovo jos '99. izgubljena stvar.

Bred

Drago mi je sto smo i to konstatovali.
DSovo busanje u grudi za Kosovom ovih dana a posebno u izbornoj kampanji je marketinski trik. :nene:
:wink:

darusaz

Јуроњуз: "Тадић је у кампањи за председника обећао грађанима да ће да се залаже за европску Србију а не за одбрану Косова".  :roll: