Obraz i policija u centru Beograda

Started by Bred, 07-02-2008, 23:46:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- U galeriji "Kontekst" Obraz prekinuo otvaranje izlo¾be pri¹tinskih umetnika. Policija zatvorila Kapetan Mi¹inu ulicu.

Pripadnici Obraza prekinuli otvaranje izlo¾be

Otvaranje izlo¾be radova savremenih umetnika iz Pri¹tine prekinuto je zbog prisustva oko 50 pripadnika srpske nacionalistièke organizacije "Obraz" koji su izazvali nekoliko incidenata. Oko 18.30, pre zvaniènog otvaranja izlo¾be, dva èoveka u¹la su u galeriju "Kontekst" u Kapetan Mi¹inoj ulici i pocepali plakat na kojem je lik voðe raspu¹tene Oslobodilaèke vojske Kosova Adem Ja¹ari.

Ja¹ari je ubijen u sukobu sa srpskim snagama bezbednosti u martu 1998. godine u selu Donji Prekaz.

Dvojicu ljudi iz galerije je, odmah po dogaðaju, izvela policija.

Izlo¾ba je prekinuta zbog pretnji po bezbednost uèesnika i posetilaca izlo¾be.

U nameri da se obrati prisutnima Borku Paviæeviæ je spreèio slikar sa Kosova i Metohije Zoran Èalija, koji je negodovao zbog namere da izlo¾ba bude otvorena i tom prilikom izvreðao prisutne.

"Mi smo èak poku¹ali da otvorimo izlo¾bu govorom i predstavljanjem radova, ali to nismo uspeli. Trenutno smi¹ljamo naèine kako da odr¾imo izlo¾bu i mislim da æemo u tome uspeti pa makar ako treba da zovemo ljude da je pogledaju", rekla je kustos Vida Kne¾eviæ.


Naposredno pre otvaranja izlo¾be u galeriju je u¹ao jedan èovek sa kamenom u ruci, koji se nije predstavio, i koji je uzeo mikrofon i vikao na organizatore izlo¾be. Èovek je uzvikivao: "Kako vas nije sramota" i "Vratite se u Pri¹tinu".

U okolini galerije okupilo se oko 50 pripadnika organizacije "Obraz", koju je MUP Srbije svojevremeno okarakterisao kao fa¹istièku.

Neki od njih nosili su sliku biv¹eg komandanta JSO Milorada Ulemeka Legije u uniformi, koji je osuðen za ubistvo premijera Srbije Zorana Ðinðiæa i biv¹eg predsednika Srbije Ivana Stamboliæa.

Pripadnici "Obraza" skandirali su "Idite na Kosovo", "Idemo na Kosovo" i uzvikivali ime ha¹kog begunca Radovana Karad¾iæa, dok je ispred njih bilo postrojeno pedesetak policajaca pod punom opremom - za¹titnim kacigama, ¹titovima i palicama.

Na licu mesta se nalazi veliki broj policajaca interventne brigade MUP-a Srbije koji onemoguæavaju pripadnicima "Obraza" da priðu galeriji.

Izlo¾bu radova organizovala je Inicijativa mladih za ljudska prava. Pre Beograda, izlo¾ba je odr¾ana u Novom Sadu.

Izlo¾ba "Odstupanje" predstavlja deo produkcije mladih umetnika i umetnica iz Pri¹tine, koja preispituje nacionalne i rodne identite definisanih balkanskim osobenostima, doktrine suverenosti, konflikte globalnih bezbednosnih saveza, nacionalizme, uslove i posledice evroatlantskih integracija kao i uèvr¹æivanja kapitalizma.

b92

Darker

Sramota i bruka. Pohapsiti sve...

lijepa bosanka

#2
Naravno pohapsiti!!! :> A prvo one koji su omogućili tu izložbu i postavljanje tog plakata!!!


Evo šta se kaže u Obrazu:

QuoteУМЕТНОСТ ТЕРОРИЗМА

Отварање "уметничке изложбе" са ликом шиптарског терористе Адема Јашарија у центру Београда, најављено за четвртак, 7. фебруар 2008, представља слику и прилику понижене и окупиране Србије.

О каквој се "уметничкој слободи" заправо ради, речито сведочи изјава Дрена Маљићија, једног од аутора, који је не трепнувши устврдио како је бандит и убица Адем Јашари "човек који је бранио своју породицу и свој народ"!


Prelijepo rečeno- UMETNOST TERORIZMA!!!!
Sramota šta smo mi sebi dopustili!!! Pa dokle više??????


Vampire 666

LB, pre nego sto pocnes da se prolupavas barem se sobro informisi o onome sto pljujes. Na primer, znas li konekst pojavljivanja tog Jasarija u celoj prici...ne bih rekao...no, ko je zaslepljen nacionalizmom i mrznjom ne vidi dalje od svog nosa...

p.s. ti obrazovci su nosili plakat sa likom Milorada Ulemeka, koji je bas pravi srpski heroj...slika i prilika onih koji ga velicaju...

lijepa bosanka

Ja se izvinjavam,objasni mi kontekst pojavljivanja tog Jašarija,čisto da se ne prolupavam!!!

Zar je sad trenutak za tako nešto?? Pitanje je dana kada će moćnici da proglase Kosovo nezavisnim,a oni došli i šepure se ovdje!!!
Ne podržavam Obraz u nekim njihovim ekstremnim stavovima,kao i to što su nosili Legijinu sliku,ali jednostavno haos i ismijavanje Srba u ovoj zemlji mora da se zaustavi!!!
Definitivno sada nije trenutak za izložbe takvog tipa,tenzija je velika!!!

Vampire 666

Izložba ,,Odstupanje" se, kako se navodi u tekstu kataloga, ,,bavi preispitivanjem dominantnih kulturnih hegemonija, nacionalnih i rodnih identiteta u polju vizuelne umetnosti", a od 7. februara biće otvorena i u Kontekst galeriji u Beogradu.

Malićijev rad ,,Licem u lice" (Face to Face) u Vorholovom stilu prikazuje Prislija, kao ikonu američke pop-kulture, i Jašarija, kao mitologizovanog borca OVK koji je za kosovske Albance heroj poslednjih ratova. Ironizujući oba lika kao ikone savremene potrošačke pop kulture, Malići kritikuje poziciju upotrebe i zloupotrebe protagonista poslednjeg rata na Kosovu. Drugim radom ,,Nada" (Hope) pokazuje kako je nada na ovim prostorima teško vidljiva, ali ipak postoji.

Direktor MSUV Živko Grozdanić izjavio je da je ideja izložbe bila da se pokaže drugo lice umetničke scene
- Oni kritikuju popularizaciju ratnog zločinca u kosovskom društvu i ovo je antiratna umetnost, naglasio je Grozdanić, dodajući da bi ,,u antiratnoj umetnosti dobrodošli i radovi srpskih umetnika koji bi kritikovali popularizaciju Ratka Mladića i ostalih ratnih zločinaca".

Izložbu ,,Odstupanje" su organizovali Institut za fleksibilne kulture i tehnologije - Napon u Novom Sadu i Kontekst galerija, u koprodukciji sa Rizomom iz Prištine, a podržali su je Evropska kulturna fondacija (ECF), ,,Prohelvetia" iz Beograd, Centar za kulturu Stari grad u Beogradu i Inicijativa mladih za ljudska prava. U MSUV izložba će biti otvorena do 5. februara, a u Kontekst galeriji od 7. do 22. februara.

Oni kritikuju popularizaciju ratnog zločinca u kosovskom društvu i ovo je antiratna umetnost, naglasio je Grozdanić

Ево како лаже Директор МСУВ Живко Грозданић:NIN: Zasto si se opredelio za Jasarija nasuprot Prisliju, kao sredstvu da izrazis nezadovoljstvo savremenom heroizacijom i mitologizacijom likova?

DREN MALJICI, umetnik: Ne bih rekao da je nezadovoljstvo. Prva stvar koju bih rekao za Adema Jasarija je da on predstavlja coveka koji je zajedno sa svojim 51 clanom porodice branio svoju kucu. Njegovo zrtvovanje dalo je povod da se od njegove licnosti napravi legenda.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kao sto sam vec rekao, oni koji su zaslepljeni mrznjom 'procitaju' samo pocetak recenice-Albanski umetnik...a dalje od toga ih cak i ne zanima...

lijepa bosanka

Sve je u redu,umjetnost je umjetnost,ali nije sada trenutak!!!!
Moglo je da prièeka!!!

Obrati pa¾nju:
Quotei Jašarija, kao mitologizovanog borca OVK koji je za kosovske Albance heroj poslednjih ratova

Pa o èemu prièamo?! Ne zezaj!! Jel pripadnici OVK za tebe nisu terotisti??

Vampire 666

Za tebe i za mene jesu, ali kao sto kod nas ima ljudi za koje je Ratko Mladic heroj iz istih pobuda i kod Siptara ima ljudi za koje je Jasari heroj. Poruka ovog umetnika je da takvi ljudi ne treba da budu dee takozvane pop-kulture.

lijepa bosanka

Ali na¹i umetnici ne idu u Sarajevo ili Zagreb da tamo prièaju o tome kako je Ratko heroj!! E to je ono ¹to mene nervira...Provokacija!! Ovde nije trebalo samo Obraz da iznervira,ovo je trebalo iznervirati svakog Srbina(svi koji ¾ive u Srbiji) jer provokativnu izlo¾bu prave kada nam otimaju 15% dr¾avne teritorije!!!
Seæate li se deèka koji se  slikao sa Dra¾inom slikom u Zagrebu,pa je zaglavio u zatvoru??!!
E tako se dr¾ava jaka i stabilna pravi!! Tako!!!

whatever

Шта год да је по среди, насиље не сме да буде одговор. Да су они само стајали испод протествујући против чина који они сматрају провокацијом, све би било ОК. Али не, они цепају постере, каменују, застрашују, физички нападају итд. То нису патриоте, то су криминалци и фашисти. И драго ми је да полиција показује све мање толеранције према таквим групама.

Darker

Ma to nikog ne zanima, ¹ta je on hteo da ka¾e. Pokazao je sliku ¹iptarskog teroriste u Beogradu i treba da umre. Koljiiiiiiiiiiiiiiiii puc

Gospode Bo¾e. Da je on do¹ao da provocira, pa i da razumem. Ako smo civilizovani ljudi, ni to ne bi trebalo da razumem, ali da se ne la¾emo...

Ali problem je ¹to on nije hteo da provocira, ali avaj, ko jo¹ slu¹a tamo nekog Albanskog umetnika, dovoljno je grozno ¹to smo pustili Albanca u beograd, zar jo¹ da ga pustimo da ne¹to i poruèi?? :wall:


kosovo je Srbija, ubij zakolji, legija je heroj, aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. O¹tro mi je spoèitano da sam uvredio pristalice SRS-a hiperboliènim poreðenjem sa silama osovine. A da li bih pogre¹io da sam Obraz uporedio sa tim?
I kljuèno pitanje, da li je SRS IKADA najo¹trije osudila ovakve stvari? Ili ih preæutno podr¾ala? I da li je onda moj greh ba¹ toliki?
Ne poku¹avam nikoga da napadnem, samo me zanima, LB barata svim informacijama iz SRS-a, dakle, da li je SRS osudila ovaj napad?
Ako jeste, javno æu se izviniti za svoju zabludu i priznati da sam bio pod uticajem prljave kampanje DS-a :wink:

Kad smo veæ kod toga, zanima me i da li je DSS osudio ovaj èin?

Dakle, zanimaju me samo èinjenice, ne ¾elim nikoga da napadnem ili uvredim. :cvet

willie the scot

nema price u kom je kontekstu on hteo da prikaze jasarija. to je apsolutno irelevantno.

postoji nesto sto je siri kontekst od umetnicke poruke i licnog ( osudjujuceg ili ne ) stava prema jasariju.

to je da albanski umetnik sme da dodje u beograd kada se otima kosovo i da se igra sa likom teroriste i doliva ulje na vatru, a budite uvereni SVAKI albanac je za nezavisnost kosova i svakome je UCK herojska organizacija.

to je onaj albanski pomirljivi duh kao kad hasim taci ode u srpsku kucu sa devetoro dece i prdoklaci o bezbednosti i zelji da srbi ostanu na kosovu. ubijes pticu pa je prepariras, stavis na zid i divis se njenoj lepoti.

to vi iz ldp nikad necete razumeti.


ova reklama je isti marketinski poduhvat kao i ovaj tacijev pokusaj. i oba poticu iz istog centra i deo su jednog istog sireg plana.

Vampire 666

Quote from: willie the scot on 08-02-2008, 13:17:05
nema price u kom je kontekstu on hteo da prikaze jasarija. to je apsolutno irelevantno.
Zbog ovakvog i slicnog stava cete vi Srbi jednog dana stavrno da stanete pod jednu sljivu, ali bice bitno da je Srpska sa velikim S! Zbog toga ce od Dusanove Srbije ostati Sumadijska Zona...u najboljem slucaju...

vucko81

Шта су тражили то су и добили! :F

lijepa bosanka

#14
@Dare
Čiji napad?? Podmukli napad i provokaciju Šiptara u Beogradu??
SRS će to svakako osuditi!!!
A ja bih najoštrije kritike uputila aktuelnim vlastima,ministarstvu kada su tako nešto dopustili!! :*:
Mogli su kulturno da kažu da sada nije trenutak za takve stvari..

@willie
:cvet Konačno neko razumije šta hoću da kažem!

@vamp
U kojoj državi ti živiš??? Ako se već obraćaš sa VI SRBI..