AKCIJA - Evropa nema alternativu !!!

Started by besno pile, 09-02-2008, 14:40:26

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Girl

Studenti predali zahteve premijeru

Vi¹e od 2.000 mladih tra¾ilo potpisivanje sporazuma s Evropskom unijom...

Na Platou kod Filozofskog fakulteta u Beogradu juèe se okupilo vi¹e od 2.000 mladih ljudi koji su protestnom ¹etnjom od Platoa do zgrade Vlade Srbije izrazili nezadovoljstvo i zabrinutost zbog sve veæeg udaljavanja od EU



PROTEST - Predstavnici studenata predali su u Vladi svoje zahteve za premijera Ko¹tunicu, kod kojeg su tra¾ili i prijem, ¹to im nije omoguæeno. Studentske organizacije zatra¾ile su ostavku premijera i raspisivanje novih izbora ako Srbija ne potpi¹e Sporazum sa EU, ne ispuni sve ha¹ke obaveze i ne odblokira rad dr¾avnih institucija.
Protest je poèeo u minut do dvanaest, èime je simbolièno reèeno da nema vremena za èekanje za ulazak Srbije u EU. Nekoliko profesora s Beogradskog univerziteta pridru¾ilo se studentima, koji su uz muziku, pi¹taljke, bubnjeve i s transparentom „Brisel-Bolonja-Beograd”, koji je bio istaknut na èelu kolone, pro¹etali centrom grada do zgrade vlade prenoseæi osnovnu poruku - Evropa nema alternativu. Sve je podseæalo na studentski protest pre 11 godina, kada su mladi ljudi ¹irom Srbije tra¾ili svoja prava, a jedini incident dogodio se kada je jedna ¾ena pri¹la studentima i poku¹ala da otrgne transparent, ali obezbeðenje skupa je blagovremeno reagovalo.
- Srbija je danas dalje od Evropske unije nego ¹to je bila juèe i postoji opravdana bojazan da Srbija neæe nastaviti putem ka evropskim integracijama. Ovim protestom ¹aljemo jasnu poruku predsedniku vlade da izaðe u susret volji veæine graðana Srbije, a to je put ka Evropskoj uniji - rekao je Sreæko ©ekeljiæ iz Studentske unije Beograda.
Nemanja Stamenèiæ, predstavnik Studentske unije Beograda, istakao je da ovaj protest nema nikakve veze s politikom.
- Ograðujemo se od bilo koje stranke koja bi poku¹ala da politizuje ovaj skup. Mi ¾elimo da spreèimo da se ponovi takvo voðenje politike zemlje koja je vladala nekada i koja Srbiju ne vodi ka EU - istakao je Stamenèiæ.
Okupljenima se obratila i profesorka Elektrotehnièkog fakulteta Srbijanka Turajliæ, koja je mladima poruèila da dovedu Evropu u Srbiju. Mladi su najavili da æe, ako se naredne nedelje ne poène s ispunjavanjem njihovih zahteva, radikalizovati proteste.


Zahtevi upuæeni premijeru Ko¹tunici

1. Neophodno je deblokiranje rada svih institucija od kojih zavisi nesmetano funkcionisanje dr¾ave.
2. Neophodno je hitno potpisivanje politièkog sporazuma s Evropskom unijom, ¹to je prvi korak ka ¹to hitnijem potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju.
3. Kao deo procesa evropskih integracija, neizostavno je hap¹enje i isporuèivanje optu¾enih za ratne zloèine tribunalu u Hagu, kao i ispunjavanje svih preuzetih meðunarodnih obaveza na¹e dr¾ave.


Ministarstvo omladine podr¾ava mlade
ZA Ministarstvo omladine saop¹tilo je juèe da pozdravlja jasno iskazanu ¾elju mladih ljudi da budu aktivna podr¹ka evropske Srbije.

„To je stranaèki skup”
PROTIV Studentski parlament Beogradskog univerziteta ocenio je da juèera¹nji protestni skup „nije ni¹ta drugo nego miting omladine nekih politièkih stranaka”.

DSS: Studenti,ne okupljate se
POLITIKA Omladina DSS-a ranije je pozvala studente da se ne okupljaju. „To je bio politièki skup i tamo su delili materijal LDP-a”, ka¾e Dragan Danièiæ iz Omladine DSS-a.

izvor: 24 sata

lijepa bosanka

#46
3. tačka.. :bljak:
Odvratno!
Sramota!
Srbijo,Srbiju tužna li si!!!

Pokušajte shvatiti da Srbija nije samo Beograd,koji je po svemu zreo za Evropu!! U trenutku kada Srbija treba da primi nove izbjeglice vi pravite protest što nećete dobiti bezvizne pasoše... :nonono:
Mi bi trebali svi da budemo na ulicama i da protestujemo jer nam otimaju teritoriju,naša Vlada bi trebala danonoćno da je u zasjedanju,u svakoj normalnoj državi bi bilo vanredno stanje(u smislu politike!)..
Moje jedino učešće na protestima je bilo,za vrijeme bombardovanja,jer mi je bilo teško da slušam te avione koji prolaze iznad moje kuće(u R.Srpskoj-BiH) i idu da bombarduju moj narod,jer su "neke čike" te BiH,u koju su nas posle onog haosa "strpali" ti za kojima vi toliko žudite,odobrile da avioni NATO-a prelijeću preko teritorije u svom pohodu na nedužni narod,koji im vijekovima stoji na jednom raskršću i svojom istorijom i inatom prkosi!!!! ..Smatrala sam to nacionalno važnim!! Svaki protest koji ima imalo političke obojenosti mi se gadi!!!

Girl

Quote from: lijepa bosanka on 12-02-2008, 10:14:08

Mi bi trebali svi da budemo na ulicama i da protestujemo jer nam otimaju teritoriju,na¹a Vlada bi trebala danonoæno da je u zasjedanju,u svakoj normalnoj dr¾avi bi bilo vanredno stanje(u smislu politike!)..

Ja odlicno znam da Srbija nije Beograd, i ja ne zastupam taj tvoj navedeni stav.

Ko tebi/vama/nama brani da se organizuje protest takve vrste!!?? Ulice su tu, ljudi su tu... !!??

:wave:

KaBoom

Svako ima svoj stav i svoje opredeljenje. Neko protestuje ZA izruèenje Ha¹kih optu¾enika i ¾eli ¹to pre re¹iti pitanje Kosova i krenuti ¹to pre putem Evropskih integracija. Ti ljudi su iskazali svoju volju i stav samom predsedniku vlade...

Oni koji ¾ele kontra, grèevitu borbu za Kosovo, neizruèivanje ljudi odgovornih za genocid (koji koèe na¹e EU integracije) i ne ¾ele u EU tvorevinu, izvolite, pro¹etajte, poka¾ite nezadovoljustvo ili podr¹ku takvoj politici, ne vidim da vam to iko brani.

Vojvodina je jasno pokazala ¹ta u pokrajini ljudi ¾ele, ubedljivom pobedom na ovim izborima... Mi imamo OK premijera, jo¹ da ne zavisi toliko od "glavnog" premijera... Gde bi nam bio kraj? :>

Vampire 666

Quote from: lijepa bosanka on 12-02-2008, 10:14:08
3. tačka.. :bljak:
Odvratno!
Sramota!
Srbijo,Srbiju tužna li si!!!

Jeste, Srbijo, tuzna si sto tolerises ljude koji se zalazu za genocid i etnicko ciscenje svega sto nije etnicki srpsko...

Bred

#50
kao sto rekoh i bejah u pravu-skup cedonista.
Najbolji dokaz o tome da ovo JESTE politicki skup jeste upravo ta 3. tacka.
Sta studenti imaju da se mesaju u to?
:nonono:

--
Sukob iz vlade prenet na studente

Studentska unija Srbije pozvala je studente da se u ponedeljak u podne pridru¾e protestu ispred Filozofskog fakulteta, zbog sve ozbiljnijeg udaljavanja Srbije od Evropske unije.

U pozivu unije navodi se da je planirana je i protestna ¹etnja do zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici.

Omladina Demokratske stranke Srbije je pozvala na bojkot ovog skupa, dok je Studentski parlament Univerziteta u Pri¹tini ¹etnju nazvao licemernom.

"Predstavnicima graðana i nosiocima vlasti u Srbiji ¾elimo da posaljemo jasan i nedvosmislen apel da ne sme biti kockanja sa evropskom perspektivom na¹e zemlje. Ovom akcijom zahtevamo odgovoran pristup u rukovoðenju dr¾avom i dono¹enje svih va¾nih odluka koje potvrðuju evropski kurs Srbije i ostvaruju osnovna oèekivanja veæine graðana", navodi se u saop¹tenju Studentske unije Srbije.

Dodaje se da na protestu neæe biti dozvoljeno isticanje stranaèkih obele¾ja, dok æe po¾eljni biti svi rekviziti i parole omladinskih i studentskih organizacija.

"®elimo ¹ansu da svoje znanje sticemo u drugim zemljama Evrope i da omoguæimo na¹im kolegama iz tih zemalja da nas bolje upoznaju studiranjem u Srbiji. ®elimo priliku da saraðujemo sa mladima iz EU i da uèestvovanjem u evropskim programima, razmenom iskustava i akcijama odgovorno gradimo zajednicku evropsku buduænost", poruèuje se u saop¹tenju Studentske unije Srbije.

U saop¹tenju Omladine DSS-a navedeno je da iza te ove stoje podmlaci Liberalno-demokratske partije i Demokratske stranke i da to nije omladinski i studentski skup, veæ politièki.

"Cilj protesta je da se izvr¹i pritisak na predsednika Vlade Srbije Vojislava Ko¹tunicu da pristane na podvalu Evropske unije i potpi¹e Politièki sporazum izmeðu Evropske unije i Srbije, ¹to bi znaèilo da Srbija pristaje na sprovoðenje Ahtisarijevog plana i nezavisnost Kosova i Metohije", smatra Omladina DSS.

Omladina DSS-a istièe da od organizatora ovog skupa oèekuje da organizuju protest i protiv "teroriste Ha¹ima Taèija i njegovih najava o jednostranom progla¹enju nezavisnosti Kosova i Metohije".

U saop¹tenju se istièe da bi studenti ¹irom Srbije trebalo da znaju da je predstavnicima EU izuzetno stalo da Srbija u ovom trenutku potpi¹e bilo kakav sporazum sa Unijom, jer æe time dati ligitimnost njihovim odlukama i preæutno se saglasiti s protivpravnim slanjem Misije EU na Kosovo i Metohiju i poèetku komadanja zemlje.

"Omladina DSS-a se zala¾e za evropski put Srbije, ali ne po svaku cenu. ®elimo da i za nas va¾e ista pravila kao i za sve druge i da Srbija, zajedno sa Kosovom i Metohijom, postane èlanica EU", nagla¹eno je u saop¹tenju.

"Za nas Kosovo i Metohija nema cenu i nikada neæemo trgovati ni sa jednim delom na¹e teritorije zarad obeæanja o liberalizaciji viznog re¾ima ili dodeli 500 stipendija", poruèila je Omladina DSS-a.

U sliènom tonu se oglasio i Studentski parlament u Pri¹tini, koji pita da li je Studentska unija Srbije uèinila bilo ¹ta da skrene pa¾nju javnosti na sudbinu srpske dece na Kosovu

Studentski parlament Univerziteta u Pri¹tini, sa sedi¹tem u Kosovskoj Mitrovici, skrenuo je pa¾nju na to da srpska deca uèe da je normalno da pod pratnjom idu u ¹kolu i na fakultete.

"Radijus slobodnog kretanja za Srbe (na Kosmetu) je od 150 do 200 metara. Danas u 21. veku u srcu Evrope postoje nacistièka geta pod pokroviteljstvom zapadnih prijatelja", navedeno je u saop¹tenju.

"Da li se svih ovih godina takozvana Studentska unija Srbije setila da organizuje protest protiv nepravde, napi¹e saop¹tenje ili izaðe na ulice?
Da li ih uop¹te interesuje sudbina srpske dece i srpskih studenata na Kosovu i Metohiji?", pita Studentski parlament.

Studentski parlament Univerziteta u Pri¹tini ukazao je da, kada se nalazimo na prvoj liniji odbrane Kosova i Metohije, Studentska unija Srbije "instruirana stranaèkim kampanjama i jeftinom dnevnom politikom najavljuje izlazak na ulice Beograda".

Upla¹ili su se da æe, mo¾da, ostati bez sreæene buduænosti, koju im je neko, mo¾da, obeæao, da æe im, mo¾da, jednog dana dati.

"Ima li kraja apsurdima i licemerju? Da li smo pripadnici istog naroda? Da li ¾ivimo u istom vremenu, u istoj zemlji? Da li æe nas sve zajedno jednog dana biti sramota?", navedeno je u saop¹tenju.

(agencije/MONDO)

-
od ovog politickog skupa su se ogradile gotovo SVE relevantne studentske organizacije, pocev od studentskog parlamenta  BU, do istih u Nisu, Novom Sadu itd kao i rektor BU cini mi se [nemam vremena sad da ceprkam po novinama ko se sve tacno oglasio].
:wink:
kao sto rekoh-zloupotreba studenata ili bar reci student i studenti.
em sam sam na tvu video nekoliko njih koji uopste nisu studenti.
:wink:
studenska unija srbije, kao sto vec rekoh, izgubila je totalno i svaki kredibilitet.
:wink:

shumshi

Kako se to na TVu vidi, da li je neko student ili nije  :hmm  :K

Girl

Naravno da je protest bio otvorenog tipa, mogao je da se pridruzi svako ko zeli, a da je svima zajednicko doci do tih nekoliko navedenih ciljeva.

Bred

Quote from: shumshi on 12-02-2008, 16:51:55
Kako se to na TVu vidi, da li je neko student ili nije  :hmm  :K
tako sto npr znas da doticni/a nije student?
:wall:
:hmm

Vampire 666

Quote from: Bred on 12-02-2008, 17:20:56
Quote from: shumshi on 12-02-2008, 16:51:55
Kako se to na TVu vidi, da li je neko student ili nije  :hmm  :K
tako sto npr znas da doticni/a nije student?
:wall:
:hmm

Veliki Bred je svuda oko nas... :cop:

Bred

[off]a ko je vama kriv sto se niste slikali za TV[/off]
:K O0

Roben

Ма студенти су увек коришћени у политичке сврхе, увек било и биће. Али ови из ЛДП-а ме нервирају што се свуда гурају да буду вође нечега

vucko81

Ма само тако постижу да буду популарни, шта Чеда зна друго да ради?  O0

Darker

Quote from: lijepa bosanka on 12-02-2008, 10:14:08
Poku¹ajte shvatiti da Srbija nije samo Beograd,koji je po svemu zreo za Evropu!!
Pazi te¹ko mi je bilo da shvatim, ali sam nekako uspeo :~
I zna¹ ¹ta? Skapirao sam da moramo bolje da se potrudimo da bi i ostatak Srbije postao zreo za Evropu, u stvari to je misija svih nas, a posebno akademski obrazovanih graðana koji znaju i umeju da koriste zapadnjaèku tvorevinu, kakva je internet :wink:

A vi Bosanci odluèite meðu sobom da li ste za Jevropu ili za Tursku, a nas Beograðane, Novosaðane, Ni¹lije i ostale Srbijance ostav'te na miru da sami odluèimo :wink:

Vampire 666

Quote from: Darker on 13-02-2008, 02:59:58
A vi Bosanci odluèite meðu sobom da li ste za Jevropu ili za Tursku, a nas Beograðane, Novosaðane, Ni¹lije i ostale Srbijance ostav'te na miru da sami odluèimo :wink:

Kamo srece, no Srbiju zbog njihovih direktnih i indirektnih uticaja kara ceo svet jos od one budaletine Gavrila Principa i njegove kretenske organizacije samoubica (bili su isti kao ovi islamski fanatici samoubice danas)...