Kosovo i nezavisnost

Started by Bred, 16-02-2008, 21:20:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

Darker

Mi argumentovano poku¹avamo da poka¾emo da smo u pravu, da nam se èini nepravda, da oni ne po¹tuju sopstvena pravila.
Amer i EU na to ka¾e: Vi ste ubijali ¹iptare i to je èinjenica te¹ka kao stena, vi ste za sve krivi, na¹e krivice nema, jer se samo mi pitamo, a mi smo nepogre¹ivi. ©to se nas tièe, jebe nam se ba¹ da li æete uæi u Evropu ili ne, mo¾emo i bez vas.

Ko vas jebe, samo smo mi u pravu, a vi mo¾ete da se povinujete, ZBOG ostalih korisnika, ovaj graðana va¹e zemlje, ili da furate svoje pravo, pa da èamite u izolaciji.

Zvuèi poznato, BREDE, hm? :hmm

Bred

Ne znam na sta aludiras.
S  tim sto je ovo jeste cinjenica, ma koliko nam se ne svidjala.
Ali ovo ima reperkusije na ceo svet, ne samo na nas.
:wink:

Darker

Aludiram (ili se samo malo ludiram :luda:) na dot-ov avatar i potpis :wink:

lijepa bosanka

Maðarska, Hrvatska i Monako priznale Kosovo, uskoro i Bugarska
Autor: Beta, Tanjug | 19.03.2008 - 16:58


Hrvatska, Maðarska i Kne¾evina Monako priznale su danas nezavisnost Kosova i Metohije. Priznavanje unilateralne nezavisnosti Kosova najavila je i Bugarska.

Hrvatska, Maðarska i Bugarska objavile su danas, zajednièku izjavu u kojoj je najavljeno priznanje nezavisnosti Kosova, saop¹tilo je hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova i evropskih integracija.
"Deklaracija o nezavisnosti Kosova usledila je nakon ¹to su propali svi napori meðunarodne zajednice u pronala¾enju dogovornog re¹enja izmeðu Beograda i Pri¹tine o statusu Kosova. U tim okolnostima, promena neodr¾ivog 'statusa kvo' bila je neizbe¾na", navodi se u saop¹tenju.
U zajednièkoj izjavi objavljenoj istovremeno u Sofiji, Zagrebu i Budimpe¹ti, tri Srbiji susedne zemlje su navele da podr¾avaju dalje jaèanje veza Srbije i Evropske unije, te da oèekuju nastavak razvoja dobrosusedskih odnosa sa Srbijom i jaèanje tradicionalnih veza s njenim narodom.
Maðarska je danas priznala nezavisnost Kosova i najavila skoro uspostavljenje diplomatskih odnosa s Pri¹tinom, saop¹tila je dr¾avni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova Marta Feksi.
"Maðarska vlada je na dana¹njoj sednici donela odluku o priznanju nezavisnosti Kosova i nalo¾ila MIP-u da podnese predlog ¹efu dr¾ave da se uspostave diplomatski odnosi s novom dr¾avom", dodala je ona.
Prema njenim reèima "Srbija je o svemu tome obave¹tena".
Danas je nezavisnost Kosova priznala i Kne¾evina Monako.
Do sada su to uradile 34 zemlje, od èega su njih 18 èlanice Evropske unije.



Uzelac ponudio ostavku, Sanader odbio
Hrvatski premijer Ivo Sanader izjavio je danas da ne prihvata ostavku potpredsednika Vlade Slobodana Uzelca, koja je usledila nakon dana¹nje odluke Hrvatske da prizna Kosovo. Potpredsednik vlade i predstavnik srpske zajednice Slobodan Uzelac nije podr¾ao takvu odluku, te je, prema ranijim najavama, stavio mandat na raspolaganje premijeru Ivi Sanaderu i Samostalnoj demokratskoj srpskoj stranci (SDSS) koja ga je predlo¾ila na tu funkciju. Uzelac je rekao da æe iskljuèivo SDSS odluèiti da li æe on i dalje ostati u vladi, te da æe on prihvatiti i po¹tovati odluku stranke ma kakva ona bila, iako on nije slu¾beno èlan stranke.
Premijer Sanader nije prihvatio ostavku Uzelca, a novinarima je u pauzi sednice rekao je da u potpunosti razume odluku potpredsednika Uzelca, kao i njegov stav da ne mo¾e podr¾ati priznanje Kosova.
"Razumem poziciju u kojoj se nalazi SDSS, ali ¹to se mene tièe ja tu ostavku potpredsednika Uzelca neæu prihvatiti i, ukoliko se ja pitam, neæu prihvatiti ni izlazak SDSS-a iz vlade. Ja èvrtso stojim na poziciji da ova koalicija mora iæi dalje", rekao je Sanader.


Protestne note Hrvatskoj, Maðarskoj i Maroku zbog Kosova
Srpsko Ministarstvo spoljnih poslova uputilo je danas protestne note vladama Hrvatske, Maðarske i Maroka povodom priznavanja jednostranog progla¹enja nezavisnosti Kosova, saop¹tilo je danas to ministarstvo.
"U skladu sa Akcionim planom Ministarstva spoljnih poslova usvojenim na sednici Vlade Republike Srbije, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremiæ nalo¾io je danas hitno povlaèenje ambasadora RS u Hrvatskoj Radivoja Cvetiæanina i ambasadora RS u Maðarskoj Predraga Èudiæa", navodi se u saop¹tenju.
Ambasadori treba da napuste zemlju domaæina u roku od 48 sati od predaje protesne note Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i da se vrate u zemlju na konsultacije do daljnjeg, dodaje u saop¹tenju.


---------------------------------------------------------
Bilo za oèekivati!!  puc
E,braæo Hrvati,imate i vi Istru...iskreno se nadam da æe Srbija prva priznati nezavisnost iste!!!

Darker

Nezavisnost iste ili istRe? :siza:

Sad jo¹ samo mima140186 da mi objasni kakve æu posledice trpeti pri prolasku kroz lijepu njihovu(Bosanku :hmm :K), pa idem mirno da spavam :K

Bred

Ko¹tunica: Pogre¹an korak SAD
| Izvor: Tanjug
Beograd -- Vojislav Ko¹tunica izjavio je da odluka D¾ord¾a Bu¹a da naoru¾ava Kosovo predstavlja "novi, duboko pogre¹an korak SAD".


"Na Kosovu i Metohiji veæ ima previ¹e oru¾ja i umesto ¹to dodatno naoru¾avaju Albance, bilo bi preko potrebno da se Amerika vrati po¹tovanju meðunarodnog prava i Povelje UN. Ne treba za Kosovo novo oru¾je, veæ novi pregovori. Jer, sigurno je da ponovno uspostavljanje meðunarodnog prava na Balkanu, a ne slanje oru¾ja, predstavlja jedini put koji garantuje oèuvanje mira i stabilnosti", rekao je on.

Ko¹tunica je, u intervjuu "Veèernjim novostima", èiji æe deo biti objavljen sutra, kazao da odluka o slanju amerièkog naoru¾anja samo potvrðuje da se radi o opasnom planu stvaranja prve NATO dr¾ave na svetu.

"Zato ova odluka amerièkog predsednika izaziva najveæu zabrinutost i mo¾e predstavljati samo novo produbljivanje problema koji su izazvani kr¹enjem Rezolucije 1244 i odobrenjem Va¹ingtona da se u Pri¹tini protivpravno proglasi jednostrana nezavisnost", ocenio je lider Demokratske stranke Srbije.

Ko¹tunica je poruèio amerièkim vlastima da "moraju znati da srpski narod sa ogorèenjem gleda i pamti politiku sile koju SAD sprovode nad Srbijom".

"Srbija je slobodna i ponosna zemlja, i srpski narod je slobodan i ponosan narod, i dok god bude tako, a tako mora biti uvek, Kosovo je Srbija. Na¹a je du¾nost da se borimo i da se izborimo bilo danas ili sutra za pravo i pravdu koje pripadaju Srbiji", naveo je Ko¹tunica.

"Svaki Srbin zna da nam je dosada¹nja borba za Kosovo obezbedila legitimno pravo da dr¾ava Srbija zauvek pokrajinu Kosovo i Metohija smatra svojim sastavnim i neotuðivim delom. Ovo nam pravo danas potvrðuje ogroman broj dr¾ava koje su odbile da priznaju samoprogla¹enu NATO dr¾avu", kazao je on.

Predsednik SAD D¾ord¾ Bu¹ odobrio je isporuku oru¾ja Kosovu kao znak uspostavljanja odnosa posle priznanja nezavisnosti Kosova, saop¹tila je Bela kuæa.

U memorandumu Bele kuæe, predsednik Bu¹ navodi da Kosovo, po¹to je steklo nezavisnost, mo¾e da dobija odbrambeni materijal i usluge u skladu s amerièkim propisima.

Samard¾iæ: Neko je hteo rat
| Izvor: Beta
Beograd -- Slobodan Samard¾iæ izjavio da vlasti Srbije imaju dokaze da je neko 17. marta ¾eleo da izazove ratni sukob na Kosovu.

"Imamo jake dokaze za istragu: snimke, metke koji su izvaðeni iz tela povreðenih, ostatke metaka snajpera iz kojih su Srbi gaðani. Imamo dokaze da je neko hteo da napravi konflikt i ratno stanje na Kosovu", rekao je ministar za Kosovo i Metohiju "Veèernjim novostima".

On je ponovio da je Srbija uputila inicijativu UN za pokretanje meðunarodne istrage o sukobu u Kosovskoj Mitrovici, koja, kako je naveo, mora pre svega da istra¾i ko je naredio pripadnicima UNMIK policije da izbace srpske sudije iz suda, uhapse ih i odvedu u Pri¹tinu.

On je ocenio da "brutalnost UNMIK specijalca nije mogla da proðe bez odgovora naroda".

Prema njegovim reèima, cilj akcije UNMIK-a, 17. marta u Kosovskoj Mitrovici, bio je "vi¹e nego oèigledan" - da se na terenu primeni "rezolucija o nezavisnom Kosovu" i da se ostvari "namera stvaranja nove albanske dr¾ave", a Srbima "jednom zauvek da nasilna lekcija".

Ostavka ¹efa UNMIK-a u Mitrovici
Izvor: B92
Beograd -- ©ef UNMIK-ove administracije u Mitrovici, amerièki diplomata D¾erard Galuèi, podneo je ostavku, potvrðeno je za B92.

Galuèi je podneo ostavku jer nije zadovoljan operacijom policije UN 17. marta u Kosovskoj Mitrovici, kazao je jedan meðunarodni zvaniènik. U sedi¹tu UN u Njujorku, meðutim, nije prihvaæena njegova ostavka, rekao je isti izvor.

Galuèijevu ostavku, jedan od predstavnika Srba na Kosovu, Oliver Ivanoviæ, ne povezuje sa dogaðajima u Okru¾nom i Op¹tinskom sudu, veæ je ocenjuje kao vid subjektivne odgovornosti za ne¹to o èemu æe se tek kasnije saznati.

"Ljudi tog nivoa, a pogotovo Amerikanci, ne odlaze nikad svojom voljom, to je pre odluka onog ko je njegov nalogodavac; mislim da je to amerièka administracija koja je procenila da njegova uloga nije ba¹ bila na mestu. Njegovi stavovi koji su nama prilièno simpatièni, pogotovo na odlasku ne moraju da budu stvarni stavovi i razlozi zbog kojih on sa tog terena odlazi. U svakom sluèaju, radi se o èoveku koji ima veliko iskustvo i koji je radio u mnogim kriznim podruèjima, prema tome sa takvim iskustvom sigurno da ne mo¾e napraviti sluèajno nekakvu gre¹ku, to mo¾e biti samo plod namere", rekao je Ivanoviæ.

Galuèi se trenutno nalazi na odmoru sa koga æe se vratiti sledeæe nedelje i nastaviti da obavlja svoj posao.

U Galuèijevom izve¹taju, upuæenom Savetu bezbednosti UN, prema navodima lidera kosovskih Srba, pi¹e da je lo¹e zami¹ljena operacija za "povratak reda i zakona na severu dovela do i¹èezavanja reda i zakona".

"Da je nekog drugog dana policija tra¾ila da ljudi napuste prostorije bez pritvaranja, mo¾da bismo bili u moguænosti da objavimo pobedu bez ko¹tanja", navodi se u izve¹taju Galuèija koji je kritikovao to ¹to je akcija izvedena 17. marta, na godi¹njicu etnièkog nasilja prema Srbima na Kosovu.


wolfeitzckie

Каква губитничка политика! Коштуница неће прећи цензус на овим изборима јер пуца ћорцима! Све је ово народ већ видео, све су ово толико прежвакане приче. Па радикали скупљају много више гласова причом о лоповима у власти, а овај аутистичар је остао у '89. Ово су стварно или-или избори и ако преломимо ка или уместо или, стварно смо неспособни да имамо државу а судбина ове земље је онда стварно потпуно неизвесна.

Bred

pa wolf, mi i picamo o tome da Kostrunije ima nameru da uzme deo glasackog kolaca od srs-a i tako prezivi jos neko vreme.
:wink:

wolfeitzckie

#503
Само ако им не узме. Не може се, Бреде, бити већи католик од папе. Не верујем да ви радикали, колико год се мазили са Коштуном, можете да му опростите 5. октобар. Што бих гласао за салонског фашисту попут ВК кад имам аутентичног фашисту попут Томе? Но, Србија је велика тајна избори ће показати колико су моје прогнозе тачне.

Bred

Fasisti?
Grubo i neprikladno receno.
Zna se ko su bili fasisti.
Molim te da malo povedes racuna o tome.
:wink:
Ti i ne bi glasao ali pretpostavljam da narod moze pomisliti da je Kostunije umereniji a i "demokrata" je.
:wink:

wolfeitzckie

Vebsterov reènik daje definicuju: Fa¹izam je politièka filozofija, pokret ili re¾im (poput italijanskih Fascista) koja uzdi¾e naciju, èesto i rasu, iznad pojedinca, i zala¾e se za centralizovanu autokratsku vladu sa diktatorskim voðom, za uvoðenje stroge kontrole ekonomskih i socijalnih aspekata ¾ivota i za gu¹enje opozicije, èesto uz upotrebu sile.

Хмммм, питам се шта ли мисле о томе мудре главе које седе у "централној отаџбинско управи"?


lijepa bosanka

Ovo sa slanjem oru¾ja ©iptarima nimalo mi se ne sviða!! :nene:
Evropa to ne smije da dozvoli!!  :help2:

Roben


Ayrton Senna

Главно питање је коме се шаље оружје кад Косово нема војску, а по свим правилима УН-а (која се додуше доле нимало не поштују), цивилима је забрањено да поседују ватрено оружје ?!

Са друге стране, како један аналитичар рече, нико и не зна какво се оружје шаље, још мање каква му је намена када стигне на предвиђену локацију.

Bred

Quote from: wolfeitzckie on 20-03-2008, 16:33:13
Vebsterov reènik daje definicuju: Fa¹izam je politièka filozofija, pokret ili re¾im (poput italijanskih Fascista) koja uzdi¾e naciju, èesto i rasu, iznad pojedinca, i zala¾e se za centralizovanu autokratsku vladu sa diktatorskim voðom, za uvoðenje stroge kontrole ekonomskih i socijalnih aspekata ¾ivota i za gu¹enje opozicije, èesto uz upotrebu sile.

Хмммм, питам се шта ли мисле о томе мудре главе које седе у "централној отаџбинско управи"?


I, sta s tim?
To ti mozda mislis da ima analogije sto ne znaci da je tako.
1. Da je tako, srs bi bila zabranjena.
2. Povlacenja takve paralele vredja stavrne zrtve fasozma odnosno ljude koji su prezivelifasisticki teror a clanovi su i simpatizeri srs-a.
Imaj postovanja bar prema njima.
:wink:



Bu¹ autorizovao amerièko oru¾je za Kosovo, opreène reakcije Beograda i Pri¹tine

Predsednik Bu¹ autorizovao je snadbevanje Kosova oru¾jem – ¹to se tumaèi kao va¾an korak u uspostavljanju èvr¹æih bilateralnih odnosa Va¹ingtona i Pri¹tine. U memorandumu koji je uputio dr¾avnom sekretaru Kondolizi Rajs, predsednik Bu¹ je objavio da je uveren da æe adekvatno naoru¾avanje Kosova osna¾iti amerièku bezbednost i afirmisati mir u svetu. Predsednik Bu¹ nije saop¹tio vi¹e detalja.

Taèi pozdravio odluku predsednika SAD

Ha¹im TaèiPremijer Kosova Ha¹im Taèi pozdravio je danas odluku amerièkog predsednika D¾ordza Bu¹a da odobri isporuku oru¾ja Kosovu. Premijer Taèi je na dana¹njoj sednici Vlade Kosova kazao da su odnosi izmedju SAD i Kosova izuzetno dobri, odnosno kako je rekao, "specifièni".

"Odnosi Pri¹tine i Va¹ingtona su specifièni i odlièni. Prisustvo amerièkih vojnika Kfora, kao i svih trupa NATO-a uvek je dobrodo¹lo i uz poebno po¹tovanje podr¾ano od svih gradjana", rekao je predsednik Vlade Kosova.

U Pri¹tini se odluka amerièkog predsednika shvata kao ocena znaèaja Kosova u regionalnoj stabilnosti i èinjenice da je, kako ka¾u analitièari, SAD ozbiljno shvatila pitanje sigurnosti na Kosovu i u regionu.

Ko¹tunica: Naoru¾avanje Kosova pogre¹an korak SAD

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Ko¹tunica izjavio je da je najnovija odluka amerièkog predsednika D¾ord¾a Bu¹a da naoru¾ava Kosovo "novi, duboko pogre¹an korak
SAD, posle protivpravnog priznanja jednostrane nezavisnosti".

"Na Kosovu i Metohiji veæ ima previ¹e oru¾ja i umesto ¹to dodatno naoru¾avaju Albance, bilo bi preko potrebno da se Amerika vrati po¹tovanju medjunarodnog prava i Povelje UN", kazao je premijer, Vojislav Ko¹tunica.

Prema njegovim reèima, odluka o slanju amerièkog naoru¾anja Kosovu samo potvrdjuje da je reè o opasnom planu stvaranja prve NATO dr¾ave na svetu, ¹to izaziva najveæu zabrinutost.

"Odluka mo¾e predstavljati novo produbljivanje problema, koji su izazvani kr¹enjem Rezolucije 1244 i odobrenjem Va¹ingtona da se u Pri¹tini protivpravno proglasi jednostrana nezavisnost", kazao je premijer.

Amerièke vlasti moraju znati, dodao je on, da "srpski narod sa ogorèenjem gleda i pamti politiku sile koju SAD sprovode nad Srbijom".

"Srbija je slobodna i ponosna zemlja, i srpski narod je slobodan i ponosan narod, i dok god bude tako, a tako mora biti uvek, Kosovo je Srbija", zakljuèio je Ko¹tunica.

Rogozin tra¾i hitan sastanak NATO-Rusija

Zvanièni Brisel je od danas na produ¾enom uskr¹njem odmoru, tako da nije bilo reagovanja niti iz Saveta, Komisije , niti od strane slovenaèkog predsedni¹tva Unije na vest da æe Amerika naoru¾ati Kosovo. Medjutim, u NATO savezu je potvrdjeno kako je stalni predstavnik Rusije pri vojnom savezu, Dimitrij Rogozin, zatra¾io od generalnog sekretara NATO, Jap de Hop Shefera hitan sastanak Stalnog Saveta koji bi razmotrio novonastale prilike.

Jo¹ uvek nije jasno kada æe se odr¾ati skup, ali je oèito da u sedi¹tu alijanse u Briselu neæe moæi tek tako preæi preko uznemirenosti predstavika ruskog bezbednosnog partnera, koji, prema agencijama, smatra apsurdnim da se oru¾je, namenjeno, navodno, borbi protiv terorizma, daje u ruke, ka¾e Rogozin, "biv¹ih terorista".

Sada je veæ izvesno da æe situacija oko amerièke isporuke oru¾ja Kosovu obele¾iti dobrim delom i NATO samit, koji æe se od 2. do 4. aprila odr¾ati u Bukure¹tu, podsebno u njegovom delu koji za temu bude imao Balkan, ali i odnose sa zvaniènom Moskvom.

Inaèe, prema predlogu medjunarodnog posrednika Martija Ahtisarija Kosovo æe imati bezbednosne snage sa 2.500 aktivnih i 800 rezervnih pripadnika koji æe biti naoru¾ani lakim naoru¾anjem. Prema tom planu, te snage neæe imati te¹ku artiljeriju, tenkove i
vazduhoplovstvo.

*Izve¹taèi: Mi¹a Brkiæ (Beograd) i Elvir Bucalo (Brisel)

VOANEWS.COM


---
Sramota :!
I sad treba da verujemo i dalje da su nam Ameri prijatelji?
:nonono: