Kosovo i nezavisnost

Started by Bred, 16-02-2008, 21:20:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

wolfeitzckie

Quote from: Roben on 05-03-2008, 16:02:13
Izvivni, ali ti prvi nisi odgovorio na moje pitanje. Ti si na moje pitanje postavio svoje. Ja nigde nisam napisao da treba da odustanemo od ulaska u EU zbog Kosova. Moj stav je da ne treba da ulazimo u EU zato sto nas oni nece i kad bi mi na sve pristali. Vidis da stalno izmisljaju nove razloge da nas ne prime.
p.s. Izvini zaboravio sam da si LDP-ovac a vi te razloge ne vidite

Океј, ми од ЕУ доживљавамо неправду сада, која уопште није прва. Али реци ти мени једну ствар, да ли си ти на нашем факултету доживео неку неправду? Сигрно јеси, нема ко није, и то више пута. И да ли си се после тога окрену надурено као бебица и рекао : "Ја нецу висе да студилам, кад видим да ме неце овде и да не воле!!!" и баталио факс? Ниси, јер то не раде одрасли људи. Дакле, немојте да примењујете логику увређеног деришта на политику као што је не примењејуте ни у животу, јер за такво понашање цена је висока (а цену смо већ платили)!

Bred

#451
Wolf, razlika je u tome sto ako budemo u EU  a odluce da nam otmu Vojvodinu, mocicemo samo da kazemo-ok, radite sta 'ocete a bez EU mozemo pokusati da sacuvamo vojvodinu u srbiji. Zasto bi Srbija bila jedina drzava koja u EU ne bi usla u svojim medjunarodno priznatim granicama? Da li bi ulaskom u EU pristali na presedan koji je EU napravila sa Kosovom da to ubuduce radi sa bilo kojom drugom zemljom?? :nene:
I da li u EU treba da udje Srbija bez Kosova? Time bismo automatski priznali kosovo kao drzavu. Zeznuli bi na sopet na kvarnjaka.  :nonono:
Valjda se slazemo da Srbija ima mnogo vece sanse da pre Kosova udje u EU? :wink:
To je vec svesno urusavanje postojeceg medjunarodnog poretka, na duze staze to moze da znaci katastrofu  i zasto mi u tome da ucestvujemo?  :hm :K
Ugled i funkcija UN je vec uveliko narusena, a EU i SAD izgleda rade na tome da ulogu UN sistematski obesmisle a sta ce da bude ondaK-ne smem ni da pretpostavim.
:wink:

wolfeitzckie

QuoteWolf, razlika je u tome sto ako budemo u EU  a odluce da nam otmu Vojvodinu, mocicemo samo da kazemo-ok, radite sta 'ocete a bez EU mozemo pokusati da sacuvamo vojvodinu u srbiji.

I sta da se desi kad je "otmu", da stave granicu i carinu kod Beograda? A kada bi bili u EU te granice i carine ne bi bilo ni severno od Subotice! Jel si ti cuo za neku zemlju clanicu EU kojom je nasilno promenjena granica?

QuoteZasto bi Srbija bila jedina drzava koja u EU ne bi usla u svojim medjunarodno priznatim granicama?

Zato sto je Srbija jedina drzava u EU koja je vodila rat protiv te iste EU koji je izgubila (zamalo, priznajem, al smo ga ipak izgubili) i kao posledica toga izgubila deo svoje teritorije.

QuoteTo je vec svesno urusavanje postojeceg medjunarodnog poretka, na duze staze to moze da znaci katastrofu  i zasto mi u tome da ucestvujemo?  think krez

Sto se tice medjunarodnog poretka i pravde, cim neko pocne da prica o njima znaci da vise nema argumenata. Koga bre briga za medjunarodni poredak i pravdu? U da, pogresio sam, Amerima su puna usta istih, a svi znamo koliko im je stalo do njih.


No, bojim se da ovoj raspravi nema kraja. Bojim sa di vi iz osecanja povredjenog nacionalnog ponosa pokusavate da artikulisete nekakvu politiku i da je zaodenete u neko racionalno ruho, no to prosto nije moguce jer je to politika afekta  a ne razuma, iza takve politike vidi se kako stoji jedna nadurena bebica kojoj je povredjen ponos i sada se duri i nece da prica ni sa kim. E bas ce im svima nauditi!

Vampire 666

E lude li zemlje i jos ludjih politicara...bas se pitam kako ce Kosovo 'odbraniti' time sto teraju iz zemlje desetine ako ne i stotine hiljada mladih i manje mladih ljudi da sami idu u EU umesto da EU bude ovde...a najkvalitetniji deo 'ljudstva' Srbije odlazi...

Roben

Батице ја сам научен од малена да се браним ако ми неко лупа шамаре, па ма колико он био јачи од мене. Нисам научен да ко последња пи*кица кукам де ме не бију....
Проблем је што они своју политику никад не мењају, а ми је мењамо како ветар дуне. Они нас неће у ЕУ, јер да су нас хтели већ би нас одавно примили.
Следећа ствар, да би те неко други ценио и поштовао, прво ти сам себе треба да цениш и поштујеш. Твојим ставом ми сами себе не поштујемо, а онда треба неко други да нас поштује  :wall: :wall: 

lijepa bosanka

@wolfeitzckie
Po¹to sam prozvana,poku¹aæu da umjereno odgovorim..
Nikada nisam rekla da ne trebamo u EU! Ali je pitanje kakvu EU??
Ne sviða mi se ¹to ta EU u duetu s Amerima nas kao naciju gazi veæ godinama. Za¹to slepo slu¹aju Amere?Zar mi nismo drugi kontinent? :hmm
I ako oni hoæe Balkan u toj njihovoj zajednici mislim da su trebali totalno drugaèiju politiku voditi..Srbija je dovoljno pokazala da ¾eli s njima,stalno neke ultimatume postavljaju..Stekla sam utisak da kada bi ih ljubili u du*e,oni ne bi bili zadvoljni..
Da iskreno ¾ele mir u ovom dijelu Evrope,ne bi ovako postupali,ne bi nas cjepkali i tako pogor¹avali meðususjetske odnose!!! Na¾alost mislim da njima odgovara da ovdje nije sve kako treba,da uvijek imaju iskrice koje je lako razbuktati,kao ¹to su uradili 90-ih!!
Pa zar nam nije svima cilj da budemo u EU i Hrvatskoj i BiH i Republici Srpskoj i Srbiji sve sa "teroristièkom tvorevinom Kosovo" i eto po nekoj ludoj ¾elji nekih,eventualno nekom Vojvodinom(mada mi se  :bljak: na samu pomisao)???

wolfeitzckie

Па ништа, онда да сачекамо да се отрезне, опамете и продобре, па да их онда е-в-е-н-т-у-а-л-н-о примимо у унију са нама. Али тек када достигну наш ниво праведности доброте и стабилности. Или да почнемо и ми да бијемо шамаре, можда се опамете!

Bred

#457
Quote from: lijepa bosanka on 05-03-2008, 18:57:22

I ako oni hoæe Balkan u toj njihovoj zajednici mislim da su trebali totalno drugaèiju politiku voditi..Srbija je dovoljno pokazala da ¾eli s njima,stalno neke ultimatume postavljaju..Stekla sam utisak da kada bi ih ljubili u du*e,oni ne bi bili zadvoljni..
Da iskreno ¾ele mir u ovom dijelu Evrope,ne bi ovako postupali,ne bi nas cjepkali i tako pogor¹avali meðususjetske odnose!!! Na¾alost mislim da njima odgovara da ovdje nije sve kako treba,da uvijek imaju iskrice koje je lako razbuktati,kao ¹to su uradili 90-ih!!
Pa zar nam nije svima cilj da budemo u EU i Hrvatskoj i BiH i Republici Srpskoj i Srbiji sve sa "teroristièkom tvorevinom Kosovo" i eto po nekoj ludoj ¾elji nekih,eventualno nekom Vojvodinom(mada mi se  :bljak: na samu pomisao)???

Mislim da se zamerke na racun EU mogu pisati danima i danima i opet ne bismo zavrsili sa nabrajanjem.
EU se vise puta obrukala i ogresila o Srbe , za Amere i da razumem nismo toliko bliski, ali da EU?
:nonono:
Prvo su doprineli razbuktavanju rata 90ih, ucestvovali u izgalsavanju i sprovodjenju sankcija i dovodjenju srpskog naroda na ivicu bede, bombardovali nas besomucno 3 meseca i na kraju-flagrantno nam oteli deo teritorije.
Takodje je veoma mucno sto je ogromna vecina zemalja EU ipak priznala Kosovo, od ukupno 36 zemalja u svetu koje su to isto uradile. Nisam siguran za broj, ne 'vatajte se za to.

Quote from: wolfeitzckie on 05-03-2008, 16:53:50
QuoteWolf, razlika je u tome sto ako budemo u EU  a odluce da nam otmu Vojvodinu, mocicemo samo da kazemo-ok, radite sta 'ocete a bez EU mozemo pokusati da sacuvamo vojvodinu u srbiji.

I sta da se desi kad je "otmu", da stave granicu i carinu kod Beograda? A kada bi bili u EU te granice i carine ne bi bilo ni severno od Subotice! Jel si ti cuo za neku zemlju clanicu EU kojom je nasilno promenjena granica?
Ne, nisam cuo ni za zemlju koja je okrnjena usla u EU a ne znam ni za zemlju u kojoj je EU protivpravno dovela svoju misiju na deo njene teritorije.
:wink:

Mislim da je nas problem sto nikad nismo mogli da budemo prakticni vec smo se uvek 'vatali za to da mi treba da budemo garant i najvatreniji zagovrnik prava i pravde a Kostunije me sad podseca na Milosevica opet jer isto kao i on misli da ce moci da ubedi svet da je otimanje Kosova ore svega nelegalno i nema uporista u medjunarodnom pravu.
Meni je licno prilicno muka trenutno i od same pomisli na EU i radije bi jeo suvog 'leba ostatak zivota nego se uvlacio ovima iz EU.
:wink: :K
E i u tome je razlika-neko ponos ima i ne prodaje ga ni po koju cenu a neko bi prodao sve samo da bi lepse ziveo.
:wink:

Ne nadovezujte se na svaku rec koju sam napisao u ovom postu, pogotovo ne na retrospektivu gresaka EU prema nama niti ko je za sta kriv jer smo to xyz puta ponovili i apsolvirali i takve komentare cu da brisem. Drzimo se teme i sadasnjosti.
:wink:


Prvo priznanje iz biv¹e Jugoslavije
Izvor: B92
Ljubljana -- Slovenija je prva biv¹a jugoslovenska republika koja je priznala Kosovo. Jan¹a tra¾i izvinjenje Srbije.

Slovenaèki parlament je sinoæ prihvatio predlog Vlade i znatnom veæinom izglasao odluku o priznavanju Kosova kao suverene i nezavisne dr¾ave. Glasanju je prisustvovalo 67 poslanika, od kojih je 57 glasalo za, a protiv su bila samo 4 poslanika iz Slovenaèke nacionalne stranke i, od nje nedavno otcepljene, poslanièke grupe Lipa. Ova odluka je odmah postala i prva vest svih slovenaèkih medija.

Sednici je prisustvovao i slovenaèki ministar spoljnih poslova Dimitrij Rupel, koji je u uvodnoj reèi ponovio da slovenaèko priznavanje nezavisnosti Kosova neæe biti "upereno protiv Srbije".

Rupel je tokom ¾uène rasprave koja je trajala èak èetiri i po sata odgovarao i na kritike, koje su upuæivali mahom poslanici opozicionih stranaka.

Tom prilikom je rekao i da Srbija svojim reakcijama na nezavisnost Kosova, ne bi smela sebi da zatvori vrata za EU, kao i da slovenaèku politiku ne mo¾e da diktira strah od moguæih reakcija Srbije.

Poslanici vladajuæe koalicije su u diskusijama podr¾avali predlog Vlade, a na prebacivanja opozicije da bi preuranjeno priznavanje Kosova moglo naneti ¹tetu privredi Slovenije, èule su se replike o tome da "sebiènost i interesi" ne smeju da budu prioritet u odluèivanju.

Ministar Rupel je dodao i da bi, kada bi se Slovenija vodila samo takvim interesom, jo¹ uvek bila u Jugoslaviji.

Uprkos tome, opozicioni poslanici su podseæali na vi¹e od milijardu evra slovenaèkih investicija u Srbiji, deset puta veæi izvoz od izvoza na Kosovo i dvanaest puta veæu robnu razmenu sa Srbijom.

Opozicioni poslanici su uputili niz kritika i sumnji u ispravnost priznavanja Kosova.

Èula su se izlaganja o kr¹enju meðunarodnog prava, Helsin¹ke povelje, suvereniteta Srbije, ali i izlaganja o predistoriji kosovskog problema i "srpske osetljivosti na taj problem", koji su sezali sve do bitke na Marici i seobe Èarnojeviæa.

Pored toga, bilo je dosta predloga i da se odlo¾i odluka o priznavanju Kosova, posebno zbog toga ¹to je Slovenija predsedavajuæa EU, uz navoðenje Holandije kao primera i pozivanje na to da bi prvo trebalo videti kosovski ustav i zakone koji bi za¹titili prava manjina, a posebno srpske, na Kosovu.

Poslanici su upozoravali i na to da je kosovska dr¾ava "nedono¹èe" koje jo¹ dugo neæe imati atribute samostalne dr¾ave i nezavisnost.

Uprkos ¾uènoj debati, poslanici su na kraju glasali za priznavanje Kosova, kao ¹to su slovenaèki mediji najavljivali veæ danima.

Odluka parlamenta stupa na snagu odmah, zbog èega se oèekuje i skori odlazak ambasadora Srbije iz Slovenije na konsultacije u Beograd.

nastavak-> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=03&dd=06&nav_category=640&nav_id=287903



Ju¾na Osetija zatra¾ila priznanje
| Izvor: FoNet, Beta
Moskva, Brisel -- Ju¾na Osetija, pozivajuæi se na "presedan Kosova", pozvala je juèe meðunarodnu zajednicu da prizna njen suverenitet.

Sa molbom za priznavanje nezavisnosti republike, parlament Ju¾ne Osetije se obratio generalnom sekretaru UN, predsedniku Ruske Federacije, Savetu Federacije i Dr¾avnoj dumi Rusije, kao i ¹efovima dr¾ava i parlamenata Zajednice Nezavisnih Dr¾ava i zemalja Evropske unije, javljaju ruski elektronski mediji.

Kako je saop¹tio Komitet za informisanje i ¹tampu Ju¾ne Osetije, u dokumentu su navedeni istorijsko-pravni argumenti nezavisnosti republike i razlozi zbog kojih se bore za meðunarodno priznavanje svog nezavisnog statusa.

Podvlaèi se da je u periodu od 1989. do 1992. Ju¾na Osetija "podvrgnuta otvorenoj vojnoj agresiji Gruzije i ponovljenom genocidu. Zahvaljujuæi odluènom stavu Ruske Federacije, jula 1992. godine krvoproliæe u Ju¾noj Osetiji je zaustavljeno. Apsolutna veæina stanovni¹tva Ju¾ne Osetije ima rusko dr¾avljanstvo i svoju sudbinu vezuje sa zbli¾avanje sa Rusijom", ka¾e se u obraæanju meðunarodnim institucijama.

Parlament nepriznate republike Ju¾na Osetija dalje navodi da te¾i ka miru, stabilnosti i dobrosusedstvu, ali da rukovodstvo Gruzije „nastavlja da otvoreno sprovodi provokativnu politiku u odnosu na Ju¾nu Osetiju, grubo kr¹eæi postojeæe dogovore o pregovaraèkim i mirovnim mehanizmima“.

Parlamentarci su podsetili i na referendum koji je odr¾an u Ju¾noj Osetiji pod kontrolom meðunarodnih posmatraèa novembra 2006. godine, kada se za nezavisnost Ju¾ne Osetije izjasnilo 99 odsto stanovnika.

"Kosovski presedan" je nova ubedljiva potvrda da se re¹avanje regionalnih konflikata ne bazira samo na principu teritorijalne celovitosti dr¾ava, nagla¹ava se u zahtevu za priznanje i dodaje:

"Realizacija prava nacija na samoopredeljenje, ako je ono potkrepljeno dokazima o njihovoj sposobnosti da samostalno organizuju svoj ¾ivot i obezbede razvoj u skladu sa op¹tepriznatim demokratskim normama, mo¾e biti jedini naèin za mirno regulisanje konflikte situacije."

Predsednik Ju¾ne Osetije Eduard Kokojti ne iskljuèuje moguænost da æe 2008. godina postati godina trijumfa istorijske praviènosti za narod samoprogla¹ene republike.

On je jo¹ ranije isticao, da æe „veæ ove godine, verovatno, pojedine dr¾ave zapoèeti proces priznavanja Abhazije i Ju¾ne Osetije, i da nije obavezno da prva bude Rusija".

Rusija je ranije izjavljivala da æe nakon priznavanja Kosova promeniti strategiju odnosa sa Ju¾nom Osetijom i Abhazijom, ali je kasnije ukazala da principijelno ne priznaje nezavisnost ove dve republike.

Abhazija æe, takoðe, do kraja nedelje pozvati Rusiju, ZND i UN da priznaju nezavisnost, izjavio je danas predsednik Abhazije Sergej Bagap¹.

"Do kraja ove nedelje parlament planira da usvoji obraæanje Rusiji, UN i dr¾avama ZND, sa molbom da priznaju nezavisnost na¹e republike", izjavio je Bagap¹.

"Ju¾na Osetija neæe biti priznata"

Kondoliza Rajs je izjavila da nezavisnost Ju¾ne Osetije neæe biti priznata kao ¹to je sluèaj sa nezavisno¹æu Kosova.

"To se neæe dogoditi", rekla je sinoæ amerièka dr¾avna sekretarka u avionu za Brisel, gde danas treba na uèestvuje na ministarskom sastanku zemalja èlanica NATO-a, posveæenom Kosovu.

Ju¾na Osetija, podruèje koje se otcepilo od Gruzije, zatra¾ila je od Rusije, UN i Evropske unije da bude priznata kao ¹to je Kosovo.

"Neæu da obja¹njavam razloge za takvu odluku", rekla je Kondoliza Rajs novinarima u avionu za Brisel, dodajuæi da SAD smatraju da je situacija na Kosovu jedinstvena.  :wall: :wall: :wall: :batina

"Jasno smo rekli da je na Kosovu situacija sui generis zbog specijalnih okolnosti koje su uticale na rasparèavanje Jugoslavije", dodala je ona.

Stav SAD da je Kosovo jedinstven sluèaj izneo je sinoæ i portparol Stejt departmenta Tom Kejsi, o èemu mo¾ete èitati u posebnoj vesti.

b92

Vampire 666

 Председник Борис Тадић: Косово се не брани резолуцијама     
17:06 - 06. 03. 2008.
Председник Србије Борис Тадић Београд, 6. марта 2008.

Председник Србије и лидер Демократске странке Борис Тадић изјавио је данас да ће Влада Србије постојати све док буде спроводила пет принципа на којима је формирана.

Демократска странка, док је у Влади, спроводиће политику приближавања Европској унији и од такве политике неће одустати, поручио је Тадић на конференцији за новинаре у Београду.

ДС, према његовим речима, неће дестабилизовати владу, али ће евентуална смена председника Скупштине Оливера Дулића неминовно изазвати и пад владе, јер би то значило да владајућа коалиција више нема већину у парламенту.

"Ако неко жели да обори владу, преузима на себе одговорност, али мислимо да је у овом тренутку, када се друштво суочава са тешкоћама, потребна пуна стабилност свих институција", рекао је Тадић.

"Гласање у парламенту за резолуцију коју предлаже Српска радикална странка било би нарушавање пет принципа, али да ли ће у раду владе неко кршити тих пет принципа, то ћемо да видимо. Мене занима резултат", објаснио је он.

Осврћући се на чињеницу да је у Влади данас већином гласова министара негативно оцењен предлог резолуције СРС којом се условљавају даље европске интеграције Србије, Тадић је рекао да то не мора нужно изазвати кризу владе.

"Свака влада има могућност одлучивања већином гласова. То може да произведе кризу владе, али и не мора – све зависи од одлука које се доносе и странака које чине владу", указао је Тадић.

Он је апеловао да се Предлог резолуције СРС, коју су подржале коалиција ДСС-НС и опозициона СПС, повуче из скупштинске процедуре, уз оцену да се њоме злоупотребљава питање Косова како би се прекинуло приближавање ЕУ.

"Имали смо деведесетих политику која је срљала и упадала у замке и последице тога ми и данас трпимо... Управо због такве политике срљања, наши сународници данас не живе тамо где су вековима живели", рекао је Тадић.

"Само политиком стварног, а не лажног патриотизма ми бранимо наше интересе", подвукао је он.

Тадић је рекао и да би одмах потписао Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ ако би то Србији данас било понуђено.

"Имам на то право. Имам на то право по Бечкој конвенцији. Такав уговор штитио би интересе Србије и наш идентитет у Европи, сигурност и интегритет наше земље", објансио је Тадић.

Председник Србије је оценио да ће се Србија "ако не иде ка ЕУ, сигурно у годинама које долазе лишити свог интегритета".

Србија би као чланица ЕУ, према Тадићевим речима, имала могућност да спречи да друге државе постану чланице, што би значило да би у ЕУ, али и у другим међународним организацијама, могла да спречи чланство Косова.

Тадић је изразио уверење да и у Скупштини Србије постоји већина за ратификовање Споразума о стабилизацији и придруживању пошто он буде потписан.

Они који би гласали против тог споразума морали би да објасне грађанима зашто не подржавају документ који недвосмислено Србији доноси бенефиције, оценио је он.

"Нама, на жалост, још није понуђен на потписивање тај споразум. Надамо се да ће ЕУ стварно подржати интеграције Србије, а не само на речима", рекао је Тадић.

Он је изразио жаљење због тога што Србија, када је реч о Косову и Метохији, често не наилази на разумевање ЕУ, и позвао шефа нелегалне мисије ЕУ на Косову Питера Фејта да буде "уздржан".

"Он може на Косову и Метохији да борави као европски грађанин, а не као шеф једне нелегалне мисије... Док год нелегална мисија ЕУ не добије легалитет, неће добити легитимитет, и док год се то не догоди, господин Фејт мора да буде уздржан", рекао је Тадић.

Српски председник је истовремено додао да се не слаже са изјавама да присуство нелегалне мисије ЕУ на Косово значи "окупацију" и апеловао на политичаре који тако говоре да се "уздрже", поновивши да се слаже да мисија ЕУ "нема апсолутно никакав легалитет".

Председник Србије је државама региона које намеравају да признају унилатерално проглашену независност Косова поручио да би таква одлука имала озбиљне консеквенце.

"Желим најбоље могуће односе са свим суседима, али свака одлука тог типа има дубоке консеквенце, и политичке и економске, и зато апелујем на све политичаре у региону да добро размисле", поручио је Тадић.

Он је додао да је разочаран јучерашњом одлуком Словеније да призна независност Косова.

(Извор: Танјуг)

Wlada

Чини ми се да за сада дипломатска офанзива даје резултате.
Или ми медији тако представљају ситуацију...

Darker

Нови косовски мит
Како је држава планирала да се нација и грађани опораве од тако великог шока

(Никола Ојданић)

Млади поново демонстрирају и исказују бунт. Овога пута разлог њиховог ангажовања је протест због једнострано проглашене независности Косова и историјске неправде која је учињена Србији.

Бунт генерације већ је поспрдно прозван „Косово за патике”. Слика две девојке постала је синоним за дешавања на београдским улицама. Ономе ко жели да слуша, јасно је да су оне, а вероватно и већина њихових истогодишњака, на протесту биле зато што су незадовољне, фрустриране; зато што осећају да су на маргинама и запостављене. Не крадемо ми што имамо, него зато што немамо. Где су они који имају, зашто нису дошли да краду, речи једне од девојака пале звоно за аларм друштва у којем живимо.

К. Лоренц рече да манипулацију људима убраја у осам смртних грехова, а Орвел да се моћ састоји у томе да се људски дух разбије на комаде, а потом састави у жељени облик.

Бунт младих је аутентичан, али и конструисан. Верујем да емотивно проживљавају губитак Косова, иако на Косову никада нису били. Да им је због тога тешко и да осећају да је Србији, а тако и њима, учињена неправда. Нагомилани су бес и незадовољство, прича о Европској унији им је далека, за путовања немају пара, визни режим им отежава кретање. Косово је ту, свеприсутно, у сваком уџбенику, у новинама, на свим телевизијским каналима, у причама за породичном трпезом, у божићним СМС честиткама. Млади, као и сви ми, заточеници су „новог косовског мита” који је настајао последњих година, а за који, рекло би се, искључиву одговорност сноси овдашња политичка елита. Да ли нас је неко припремио за једнострано проглашење независности или било који други неповољни сценарио? О томе грађани Србије ништа нису знали изузев малог броја оних који се овим и сличним питањима професионално баве; о томе се није говорило, та се битка није могла изгубити:wall: На послетку, питам се како је држава планирала да се нација и грађани опораве од тако великог шока?

Бојим се да одговора нема. Акциони план чије детаље не знамо, а сва је прилика нећемо ни сазнати, разрадио је активности државе у заштити суверенитета и територијалног интегритета. Но, чини се да нико није ни помислио да уради стратегију будућег развоја земље. Шта када прође први шок? Шта ћемо с генерацијама младих који живе с осећајем почињене неправде и чији су ставови обликовани пре свега на емоцијама? Како ћемо градити друштво у којем ће они моћи да се остваре? Ако то не учинимо, имаћемо друштво као збир фрустрираних појединаца који нису кадри да постигну напредак. Вртећемо се у зачараном кругу жртве из којег, ако нема системског одговора државе, нема ни скорог изласка.

Ако „министар који најбоље познаје народ” већ месецима напада једну телевизију, има ли ишта чудно што млади демонстранти хрле да нападну то „непријатељско легло”. Иако ће дан касније, највероватније, на истој телевизији погледати Лигу шампиона или „Великог брата”. Ако главни уредник једног недељника с одушевљењем говори да је у Србији стасала генерација која није аполитична, анационална, коју не занимају само шенген-визе, авганистански прах и хонгконшки плазма телевизори – има ли ишта чудно у томе да млади подржавају такве стереотипе и Европу доживљавају као колевку свих зала. Ако за дивљања по улицама Београда и других градова Србије многи министри, колумнисти и ини имају речи разумевања, понекад чак и похвале, како да очекујемо да се такво понашање неће понављати у будућности. Ако какво „одговорно лице” изјави да може да разуме, иако не оправдава, нападе на пекаре у власништву Албанаца или Горанаца који ту живе деценијама и који ничим нису допринели једностраном проглашењу независности Косова, да ли се тиме прећутно даје сагласност да се с таквим активностима настави док не прође „стање шока”?

Нема ту шта да се разуме. Ни да се правда. Насиље рађа насиље. На кратке стазе испољена национална осећања младих исказана агресивним понашањем могу да донесу подршку појединим политичким опцијама. На дуге стазе, урушиће и њих саме и друштво у целини. Стога верујем да би политичари и сви други требало да се позабаве тражењем начина да артикулишу бес и незадовољство младих; да не пренебрегну могућност социјалне експлозије и да пронађу решење за каналисање енергије младих у правцу њиховог укључивања у друштво и остваривања позитивних промена.

Непопуларно је, сигурна сам, у овим тешким данима говорити о образовању. Но, верујем да је најбољи системски одговор на проблеме добро и темељно образовање, с једнаким шансама и укључивањем младих у друштво и државу. Непопуларно је, знам, али можда би приликом следеће буџетске расподеле износ који се издваја за образовање и младе требало да буде повећан.

Научни сарадник у Институту за политичке студије

Данијела Ненадић
[објављено: 05/03/2008] Politika

Weishaupt

Setili smo se svega devet godina kasnije, a dotle smo svi koliko nas ima gledali samo na jedno oko, i sada se cudimo zasto nam se sve ovo dogodilo.Sada je nazalost ipak malo kasno!

dirigent

Nije los Tadicev umereni kurs . Situacija nam ide u prilog , jer je Evropa u nebranom grozdju zbog niza konsekvenci koje ce da proizvede ono sto su uradili, pocev od duple misije Un i EU gde vise niko ne zna cije su cije nadleznosti pa do krsenja medjunarodnog prava.

        Da se pezorativno izrazim. Vetar nam duva u ledja , a u pravcu udaljavanja od EU. Sve sto treba da radimo je da spustimo jedra na pola (da se ne kurebecamo previse i borimo se umerenim sredstvima) i tiho odplovimo iz te price kao gospoda.
        Pa nek Eu vidi sta ce kad Kosovo pocne da trazi prijem u medjunarodne organizacije , a nije clanica UN. Morace da suspenduju svaki statut i svaki podpisani ugovor zemalja osnivaca , jerbo bez priznanja UN nema ni drzave. Ali to je dobro za nas , ako se desi jer cemo dobiti puno saveznika u UN.

Bred

Ko¹tunica: Vlada u velikoj krizi
| Izvor: B92, Beta
Beograd -- Predsednik Vlade Srbije Vojislav Ko¹tunica izjavio da je Vlada u velikoj krizi. Ðilas pozvao DSS da se izjasni ostaje li sa DS.

Ko¹tunica je dodao da "vi¹e nema poverenja u dosada¹nje koalicione partnere DS i G17 plus da se iskreno bore za oèuvanje Kosova". "Vlada Srbije je u velikoj krizi jer nije bilo spremnosti da donesemo odluku da æemo zajednièki èvrsto insistirati da Srbija samo kao celovita dr¾ava sa Kosovom mo¾e postati èlan Evropske unije", izjavio je Ko¹tunica Tanjugu.

On je rekao da "u nekoliko narednih dana parlamentarne stranke moraju da se dogovore o naèinu izlaska iz ove krize".

nastavak => http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=03&dd=07&nav_id=288066
--
ovo mi ne mirise na dobro ...
:ohwell:
a i sumnjam da ce izbori bilo sta resiti jer dss , sudeci po predsednickim izborima je na oko 10tak % podrske a bas tih 10tak posto moze zafaliti ds-u.
:wink:
Drugo, Tadicevo ponasanje u ovakvoj situaciji mi je totalno  :bljak:
I prilicno je glupo misliti da ce Srbija ako udje u EU uspeti da spreci ulazak Kosova kao zasebne drzave, jer sam vec rekao da se u EU odavno prica o reformama koje ce promeniti dosadasnji sistem odluka koje su se donosile koncezusom i da ce se najvise gledati glasovi Nemacke i Francuske kao najvecih drzava u EU. A koliko mozemo da uticemo da ostale clanice EU za neku nasu stvar-vidi se na primeru priznavanja Kosova.
:wink: :wall: :nonono: :ohwell:

wolfeitzckie

Будимо реални, владу СРС-ДСС-СПС смо као народ саслужили и добићемо је.