Organska hemija

Started by Bred, 09-05-2006, 09:24:22

Previous topic - Next topic

0 Members and 78 Guests are viewing this topic.

zivanshe

#150
stvar je u diplnim momentima. shto je ukupni dipolni moment manji, to je jedinjenje stabilnije. elektronegativni supstituenti imaju dipolni moment duz veze sa C1 usmeren ka tom supst. O ima dve orb sa slob e parovima. svaka ima svoj p usmeren od jezgra O. vektorski zbir svih p je pu (ukupni diplni moment).
u sluchaju halogenida (na slici), pu2<pu1 => stabilnije je alfa-supst.
ako sam pogreshila negde, ispravite me!

*pO1, pO2 dip. mom. O orbitala sa slob e parovima;
  pX dip mom X;
  pu1, pu2 ukupni dip. mom.

preklapanje orbitala: katjon sa dvostrukom vezom ima udela u stukturi jedinjenja kada je supstituent dobra odlazeca grupa i kad je anti u odnosu na elektrone slobodnog e para O. valjda...
pri odredjivanju koji je anomer stabilniji, uzima se u obzir i sterni efekat.

___________
ja generalno volim profesore, ali Vladu ne volim...

tuffy

ijao hvala hvala hvala hvala : )

zivanshe

ako je sad jasno, ja ne mogu biti zadovoljnija! :wink:

naravno, ako sam ispravno protumachila anomerni efekat.   : ]

Coolgemini

Zivanshe,gde izbunari ovu svu silnu teoriju??? :K
Anomerni efekat je samo destabilizujuca dipolna interakcija izmedju O prstena i supstituenta u ekvatorijalnom polozaju anomernog centra usled postojanja paralelnog dipola..Posto postoji istoimeno naelektrisanje javlja se odbijanje i nestabilnost tog E konformera..Usled toga,bolje je da supstituent bude u aksijalnom polozaju jer je ta veza stabilnija,duza je,lakse se raskida i manje je Wan der Walsovo odbijanje.Postoji primer za anomerni efekat kod alpha i beta D-glukopiranozida,pri cemu je stabilniji alpha izomer zbog aksijalnog supst . na anomernom centru.. :wink:

zivanshe

#154
u pravu smo (koliko to mozemo da budemo) i ti i ja.
to shto ti kazesh, ja sam nacrtala, da budem fizichki korektna. ;)
ti pominjesh i rastojanje izmedju elektrona kiseonika i supstituenta, koje takodje figurira, a koje sam ja previdela.
tuffy je u pitanju pomenuo/la i preklapanje orbitala.
ti i ja mozemo samo da pretpostavljamo shta su razlozi stabilnosti i mehanizama u organskoj, a ne i da tvrdimo. zato se ja ogranichavam, i dajem za pravo i drugima da imaju svoje ideje i predloge.  8)

yeca

Quote from: Coolgemini on 12-09-2006, 07:27:26
Zivanshe,gde izbunari ovu svu silnu teoriju??? :K
Anomerni efekat je samo destabilizujuca dipolna interakcija izmedju O prstena i supstituenta u ekvatorijalnom polozaju anomernog centra usled postojanja paralelnog dipola..Posto postoji istoimeno naelektrisanje javlja se odbijanje i nestabilnost tog E konformera..Usled toga,bolje je da supstituent bude u aksijalnom polozaju jer je ta veza stabilnija,duza je,lakse se raskida i manje je Wan der Walsovo odbijanje.Postoji primer za anomerni efekat kod alpha i beta D-glukopiranozida,pri cemu je stabilniji alpha izomer zbog aksijalnog supst . na anomernom centru.. :wink:
Kontradiktorno!!!!!!!!

tuffy

Quote from: Coolgemini on 12-09-2006, 07:27:26
Zivanshe,gde izbunari ovu svu silnu teoriju??? :K
Anomerni efekat je samo destabilizujuca dipolna interakcija izmedju O prstena i supstituenta u ekvatorijalnom polozaju anomernog centra usled postojanja paralelnog dipola..Posto postoji istoimeno naelektrisanje javlja se odbijanje i nestabilnost tog E konformera..Usled toga,bolje je da supstituent bude u aksijalnom polozaju jer je ta veza stabilnija,duza je,lakse se raskida i manje je Wan der Walsovo odbijanje.Postoji primer za anomerni efekat kod alpha i beta D-glukopiranozida,pri cemu je stabilniji alpha izomer zbog aksijalnog supst . na anomernom centru.. :wink:

e frendice moja znam i ja to ali vlada trazi ovo sto je zivanche ispricala/o... : )
inace jel zna neko kod ruffove degradacije kod secera sta ce nam ono h202...znam da je Fe3+ da prihvati elektron a ne znam sta ce nam h202...

zoe

Fe3+ i H2O2 zajedno cine oksidacioni reagens.

Coolgemini

Quotee frendice moja znam i ja to ali vlada trazi ovo sto je zivanche ispricala/o... : )
inace jel zna neko kod ruffove degradacije kod secera sta ce nam ono h202...znam da je Fe3+ da prihvati elektron a ne znam sta ce nam h202...
Haha..Mislish friend?? :>ni ti,ni ja ne znamo bash sta to Vlada trazi..ali ipak poenta je da znas sustinu anomernog efekta i da objasnish na primeru..Ne studirash organsku hemiju,nego farmaciju...imaj to na umu,a i Vlada sigurno ima :wink:

zivanshe

heh, na zalost, nije ti dovoljno da znash sushtinu;
ja sam tako opushteno izashla na usmeni, kao "super, Vlada voli kad znash sushtinu a to meni bash super ide", pa dobih 7... :ohwell:
bitno je ono shto je yeca rekla na vr' strane!! :!

tuffy

Quote from: Coolgemini on 12-09-2006, 17:44:47
Quotee frendice moja znam i ja to ali vlada trazi ovo sto je zivanche ispricala/o... : )
inace jel zna neko kod ruffove degradacije kod secera sta ce nam ono h202...znam da je Fe3+ da prihvati elektron a ne znam sta ce nam h202...
Haha..Mislish friend?? :>ni ti,ni ja ne znamo bash sta to Vlada trazi..ali ipak poenta je da znas sustinu anomernog efekta i da objasnish na primeru..Ne studirash organsku hemiju,nego farmaciju...imaj to na umu,a i Vlada sigurno ima :wink:

znam cico kako se pise friend, da sam htela to da napisem pravilno napisala bi friend a ne frendice... a veruj mi vec sam izlazila na usmeni kod vlade i slusala sam kako ljudi odgovaraju za anomerni ti nije dovoljno ad ispricas to sto si ti rekla ... i trazi covek da se znaju stvari sa njegovih predavanja, ko mi je kriv sto nisam isla... jbg!

zivanshe

(coolG je dechak  :1 )

maki

da dodam ono za anomerni na konsultacijama u junu smo pitali Vladu da li on destabilizuje ili stabilizuje molekul..Na sta je on rekao da je to i destab i stabilizujuci faktor zavisi kako ga tumacis..odnosno u aksijalnom polozaju on deluje kao stabilizujuci faktor,a u ekvatorijalnom polozaju kao destacilizujuci...pa sad,prihvatite ovu teoriju ili nemojte..na vama je..

Coolgemini

Quoteheh, na zalost, nije ti dovoljno da znash sushtinu;
ja sam tako opushteno izashla na usmeni, kao "super, Vlada voli kad znash sushtinu a to meni bash super ide", pa dobih 7...
bitno je ono shto je yeca rekla na vr' strane!!
Haha...Sve zavisi sta jurish i koliko si zadovoljna svojim znanjem..Meni iskreno vise i ne treba i znam da mi buduci posao sigurno nece znaciti od visoke ocene iz O2 :wink:

zivanshe

dzabe je meni shto sam zadovoljna, shto mi je sve jasno, shto znam da koristim svoje znanje, kada ce neki shtreber kome u CVu pishe 9.42 automatski u ochima komisije biti daleko bolji od mene... :ohwell:
(sorry za off...)