Main Menu

Akne

Started by Bred, 06-03-2008, 14:23:23

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Najèe¹æi uzroci pojave akni

Akne, ko¾na bolest koju karakteri¹u upala ko¾e i formiranje mitesera, obièno se javljaju na licu, vratu, grudima, gornjem delu leða, ramenima i rukama. Ti delovi tela su najpodlo¾niji pojavi akni jer imaju najveæu koncentraciju lojnih ¾lezda. Kada ove ¾lezde stimuli¹e hormon androgen, poènu pojaèano da izluèuju masnoæe.

Pa, ¹ta to inicira pojavu akni? Navodimo top-listu devet uzroka akni. Identifikacijom i eliminacijom ovih uzroka pojave akni, biæe vam lak¹e da naðete pravi lek.

-  Hormoni - Hormon androgen luèi se vi¹e u pubertetu i podstièe lojne ¾lezde da pojaèano proizvode sebum.
- Hrana - Mnogo slatki¹a i pr¾ene hrane mo¾e definitivno da pogor¹a probleme sa aknama.
- Stres - Stres utièe da telo proizvodi odreðene hormone i poveæa nivo ¹tetnih toksina u telu koji mogu da pogor¹aju akne.
- Lekovi - Neki lekovi sadr¾e bromid, litijum, kortikosterioda i sl. za koje je dokazano da uzrokuju pojavu akni.
- Odeæa - Tesne kape, za¹titne kacige, te¹ke naramenice od torbe ili majice sa uskim okovratnikom zbog trenja na ko¾i uzrokuju akne. Zatim i odeæa od ve¹taèkih materijala ne dozvoljava ko¾i da di¹e, pa se stvaraju akne.
- Lo¹a nega ko¾e - Trljanje, stiskanje i bilo koje drugo lo¹e èi¹æenje ko¾e samo æe pogor¹ati stanje.
- Geni - Akne mogu da budu nasledne. Dete èiji su roditelji imali akne verovatno æe se sa istim problemom susresti u pubertetu.
- ®ivotna sredina - Vlaga i sunce mogu negativno da utièu na ko¾u.
- ©minka - Neka ¹minka, posebno ona na bazi ulja, mo¾e da zapu¹i pore i da pogor¹a problem sa aknama. Ali danas postoje ¹minke koje se ujedno i koriste za leèenje akni.

blic


Detaljnije mozete procitate na nasem delu za tektove ili klikom na link Akne (http://farmaceuti.com/tekstovi/?page_id=34).
:wink:


pereca

Drustvo, jel moze neko da preporuci nekog zaista dobrog dermatologa?
U pitanju su akne.

A mozete da prenosite i svoja iskustva sa istima.

Bred

Ja odavno cuh da svi preporucuju neku apoteku na autokomandi, gde rade farmaceuti specijalisti za kozu.
Urade vam bris, a nakon toga preporuce i terapiju.
Mnogi su zadovoljni rezultatima pri tom ne kosta mnogo.
:wink:

kaja

Na Novom Beogradu ordinacija Dr.Ristin :wink:

pereca

Quote from: Bred on 13-03-2008, 16:52:21
Ja odavno cuh da svi preporucuju neku apoteku na autokomandi, gde rade farmaceuti specijalisti za kozu.
Urade vam bris, a nakon toga preporuce i terapiju.
Mnogi su zadovoljni rezultatima pri tom ne kosta mnogo.
:wink:

Mislim da je to Kotoderma, koja se sada preselila negde kod Studentske poliklinike.
Pa ne znam, prvo sam cula da su ok, ali u poslednje vreme se ljudi zale na njih.
Kao daju ti antibiotske preparate na koje brzo steknes rezistenciju.
Pritom ti daju da odjednom koristis 10 preparata (ne preterujem, zaista 10).
A rezultati su kratkorocni.

Ima li neko od vas iskustva sa njima ili bilo kim drugim?

@Kaja:
A gde se nalazi Dr.Ristin? Imas licno iskustvo ili?

Smrda

Kotoderma je bila super..ali sad vise vode racuna o kvantitetu,nego kavlitetu..sta ces...postadose popularni...
za Akne ce ti manje vise svaki dermatolog preporuciti antibiotik...
zato bolje da ti ne uzimaju pare...ali,kao sto i sama znas to je resenje od spolja..
pitanje je sta prouzrokuje akne...stoga mislim da bi trebalo da krenes starim putem..od hormona....pa ako su ti oni ok,onda tek idi kod dermatologa,jer onda je mozda i problem povrsinski...
ja koristim 2% erytromicin kad mi se pojave akne,ali samo mazem njih,nikako celo lice,upravo zbog pojavljivanja super infekcije i reistencije...i da kucnem u drvo...pali fora...

BK

Ja bih preporucila klindamicin losion 2% za pocetak....

pereca

Mislite da krenem sa klindamicinom na svoju ruku  :hm

Ipak bih kod lekara prvo. Sad je samo problem naci bas strucnog.
Na svoju ruku sam unistila kozu, sama sebi prepisala Dercome activ i Avene diacneal (po mnogima najbolja kombinacija za akne),
medjutim lice mi poludelo od toga.

Uzasno me nervira, jer sam nekoc imala najneznije obraze  a005

BK

Meni je drugaricina sestra( koja sad treba da specijalizira dermatologiju) rekla da pocnem sa klindamicinom, da se on bas preporucuje, a ja nisam imala toliko akni, vec s vremena na vreme, ali smatra se da i tad postoji neka bakterijica koja pravi problem, i mogu ti reci da se isplatilo. Potrosila sam celu bocicu 1% klindamicina, pa sam sad kupila 2% i stavljam samo ako mi izadje "nesto". Nakon toga sam kupila sebamed sapun za lice (ima i za osetljivu kozu), i ona mi je takodje preporucila tu "medicinsku kozmetiku", ja sam pocela sa sapunom, imaju i losione i kremice i svakakva cuda u toj liniji za problematicnu kozu...ja sam za sada bas zadovoljna.
Inace ja sam davno pre toga bila kod dermatologa u studentskoj i dali su mi da mazem losion (ihtiol, ZnO, talk, glicerol, voda) i klindamicin gel 2%. Pomoglo mi je i tad ali od ovog kgela sam sjajila na km, pa sam odustala.

kaja

Meni su prvo prepisali benzamicin gel (7 dana samo par sati dnevno) i Ichtyol (preko noci),da se lice malo smiri.
Benzamicin nikada vise nisam koristila,ihtiol koristim i danas, ali su mi kao SOS prepisali i  benzoil peroksid 5% gel(samo na aknu ako se pojavi).
Meni licno klindamicin nije prijao.
Generalno izbegavaje alkohol,zato sto on samo povrsinski resava stvar,takodje ukoliko imate akne NIKAKO tecni puder,kao ni kameni puder.
Resila sam se akni, ali ne mogu jednom mesecno da izbegnem jednu :box
Ipak, treba malo vremena da se posveti :wink:

Bred

Da, postoji i klindagel.
Opet, antibiotike ne treba piti ni stavljati na lice napamet.
Ali znam i slucajeve da su ljudi isli kod dermatologa, uradjen im je bris, isli su na nekakve tretmane, to je bilo ok jedno vreme a posle su im rekli da idu kod kozmeticara ...
:wall:
Dakle, sve je relativno i individualno.
:wink:

irena

Ja sam nekada davno isla u Avalsku i doktorka kod koje sam isla, bila je stvarno super. Prvo dodjes, otvore ti karton, ona pogleda lice, ako je potrebno, a uglavnom jeste, na ledja ti zalepe flaster sa test supstancama, nosis 24 h zalepljeno na ledja, sutradan prema rezultatima na kozi vide na sta si alergican i tako ti odrede terapiju. Prepisu ti i tretman lica, terapiju tecnim azotom.... Ja sam bas bila zadovoljna, mada, sto se tretmana lica tice, zavisi koja od kozmeticarki radi. Mislim da sam imala srecu da svaki put uletim kod ove dobre. Nisam bila sto godina i ne znam kakvi su sada. Cena svega je bila neki prosek, ni jeftino ni preskupo.
Sto se Kotoderme tice, samo iz price jedne koleginice sam cula da oni u preparate stavljaju kortikosteroide, a sad, koliko je to proverena informacija, stvarno ne znam....

kaja

Nikako na svoju ruku ne treba koristiti ni antibiotike ni kortkosteroide :nene:
Dobro bi bilo otici negde na konsultacije, npr tamo gde sam isla ja (ne znam da li smem da reklamiram),ne naplacuju savete dermatologa.
Inace svi smo razliciti,a kao sto je  :Bog Bred rekao i uzroci su razliciti.
Sto se hormona tice ,mislim da to ispituju samo ako je neko stariji.
Akne sam prvo mackala, a onda sam isla na kozmeticke tretmane(obicne,NIKAKVI azijski pilinzi i slicno).Nisu mi dirali upaljeno lice.
Treba vremena i para (oko 20evra tretman).Ne moze nista preko noci(ni one se nisu pojavile preko noci  :>
P.S.Kortikosteroidi i antibiotici ne smeju na sunce,tako da sada vodite racuna posto dolazi lepo vreme.Najbolje je poceti u jesen lecenje :cvet

Bred

Kajo, ako ti je pomoglo, slobodno napisi gde si isla, zbog drugih.
:wink:

kaja

Ordinacija Dr.Ristin
Nalazi se kod hotela Jugoslavija na Novom Beogradu
tel.2691120 :cvet