Kolicina aktivne supstance ?

Started by Uma, 07-03-2008, 18:02:25

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Uma

Cao,
prvi put pisem. Nisam prva godina  :lol2:, kako je greskom navedeno, nego sam davno diplomirala ( pre nego sto ste se vi upisali ).
Na jednom drugom forumu vodimo sledecu polemiku, posto vam je tehnologija sveza sa predavanja, a mozete i da pitate asistenta ili profesora, recite mi sta je od ovoga tacno ?
Ne budite lenji, nego kliknite na link, ako vas ne mrzi odgovorite tamo :
http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=19202
Pozdrav  :wave:

Enea

Ne mrzi me da se registrujem, nego ne zelim, jer vreme gubim tako..
Sta ja mislim o onome o chemu polemishete?
Neke izuzetno nestabilne supstance, mogu da uz pomocj odgovarajucjih pomocjnih materija postanu i ostanu stanibilne do kraja roka upotrebe.. Ne verujem da formulatori nemaju iskustva jer govorite o leku i obliku koji je jako dugo na trzishtu. I ne vezano za sam postupak izrade, nego vezano iskljuchivo za osobinu lekovite supstance: moze docji do migracije lek. supstance iz jedne tablete u drugu ukoliko nisu u blister i strip pakovanju.
Zaposleni ste i posedujete odgovarajucju literaturu: sto je toliko teshko otvoriti V Jug Pharm i pogledati testove koji se izvode u zavrshnoj kontroli kvaliteta, imate u njoj dozvoljena odstupanja za svaki oblik..
I nikako mi ne moze biti jasno zashto smatrate da su kvalitetniji i bezbedniji oblici stranih proizvodjacha, ako ne raspolazete dokumentacijom koja bi potvrdila vashe stavove?

toliko od mene, a ja kao da sam neko..  :pst

Maslacak

#2
Ovako, taèno je da se u praksi pokazalo da svi "isti" lekovi nisu isti. Ovo se POSEBNO pokazalo u leèenju epilepsije, gde æe lekar UVEK propisivati i zahtevati od pacijenta da uzme samo jedan odreðeni lek, najèe¹æe originalnog proizvoðaèa, iz prostog razloga ¹to se taj veæ pokazao kao efikasan i bezbedan, a ne zna se za¹to, de¹avalo se da pacijenti ne odreaguju dobro na "isti lek" drugog proizvoðaèa kad se veæ naviknu na jedan. Znaèi, kad epileptièar doðe u apoteku, nikako se ne sme reæi:"nemamo taj, ali imamo ovo, to je isto". Iako u ovom sluèaju nije epileptièar u pitanju, ali jeste prevencija preterane mo¾dane aktivnosti, i jeste antiepileptik, u su¹tini, verovatno je to razlog za¹to je insistirano ba¹ na Mazepinu.

Kad su druge bolesti i lekovi u pitanju, trebalo bi da bude isto. E sad, negde jeste, a negde se u praksi pokazalo da malo i nije. Pa tako, domaæi Acetisal kad ubacite u èa¹u vode, on se ni ne razmek¹a, dok se Bayerov aspirin lepo i ravnomerno raspadne. Takoðe, kad otvorite Andol, zasmrdi siræetna kiselina - dakle, pola aspirina je oti¹lo u etar. A "isto" je.

ALI, mislim da sve to nema veze sa kolièinom aktivne supstance koju fabrika stavlja u lek, kako je neko potencirao. To kako æe lek da deluje na organizam ne zavisi samo od kolièine aktivne supstance, veæ u ogromnoj meri od izbora pomoænih materija, naèina izade, pritiska pri kompresiji, bla bla - tehnologija.
Koliko god Galenika i domaæe kompanije bile "propale", ne zavisi sve samo od njih. Pa tako, postoji ne¹to ¹to se zove Agencija za lekove. I da bi neki lek oti¹ao u promet, taj mora da zadovoljava odreðena ispitivanja. Jedno od osnovnih, zaboga, je sadr¾aj aktivne supstance. I zaista NE VERUJEM da Agencija pu¹ta u promet lekove sa "ofrlje" kolièinom aktivne supstance. Postoji ne¹to ¹to se zove farmakopejski zahtev, i to i najjadnija kompanija ¹to se tièe kolièine l.s. mora da po¹tuje.

E sad, sama tehnologija je drugo. Stare ma¹ine, jeftinije pomoæne supstance, lo¹ija formulacija, mogu dovesti do toga da lek npr nije dovoljno stabilan (kao aspirin, pa hidrolizuje do siræetne), pa se stvarno smanji kolièina l.s, ali to je retko, ili da se lo¹ije rastvara u organizmu i slièno. Ako postoji razlika u dejstvu, ona se uglavnom odnosi na brzinu rastvaranja i brzinu i procenat resorpcije u organizmu. Naravno, sve ovo se ispituje takoðe i u fabrici, i u samoj agenciji za lekove, i poredi se sa "originalnim" lekovima, ali tu je uvek ona in vitro-in vivo razlika, kao i pitanje kako su sama ta ispitivanja sprovedena...

Ja, u principu, ne mislim da treba imati averziju prema domaæim/generièkim lekovima, mislim da je uglavnom to to. Eto, za epilepsiju se konkretno to pokazalo u praksi, i primenjuje se, dok je u drugim sluèajevima, posao farmaceuta zaista da ka¾e:"Da, to je isto". I trebalo bi da bude isto. Neko tvrdi da nije, neki lekari ba¹ insistiraju samo na jednom leku itd...to je ona veèna dilema. Ali kolièina aktivne supstance? Ne, ne verujem da je to osnovni problem :>

P.S. Ne ¾elim da se registrujem negde gde se vi¹e nikad neæu pojaviti, zato pi¹em ovde :wink:

Enea

[off]srecjom jos uvek mozemo da mislimo. maslachkica je po obichaju "oprala" [/off]

AquArius

Tacno je da kad kaze "To je isto" - farmaceut najcesce misli na oblik (eventualna varijacija bi bila tableta i efervescenta) i (prvenstveno) na dozu lekovite supstance, medjutim neki pacijenti mogu itekako da osete razliku i u pomocnim supstancama (kada je rec o paralelalam ili lekovim razlicitih fabrika), a ne samo u lekovitoj supstanci.

Stavise, izuzetno i izuzetno osetljiv pacijent moze da oseti razliku u serijama! istog prozivodjaca (primer je moja majka) koja moze prakticno da oseti da je neka od sirovina (pri tom ne mislim samo na lekovitu supstancu, vec na bilo sta sto ulazi u sastav oblika) drugacijeg kvaliteta od prethodnog.

Naravno, o tome da li je to dovoljno dobar kvalitet - necu ni da pricam, jer je Maslacak to lepo objasnila.

Dalje, svi lekovi koji se titriraju, odnosno cija doza mora biti odredjena na osnovu farmakokinetike leka (kardiotonici, razliciti hormoni ..) moraju imati izuzetno pazljivu, promisljenu formulaciju. Ali to je vec opste mesto.

Bred

Quote from: Maslacak on 09-03-2008, 19:43:56
ALI, mislim da sve to nema veze sa kolièinom aktivne supstance koju fabrika stavlja u lek, kako je neko potencirao. To kako æe lek da deluje na organizam ne zavisi samo od kolièine aktivne supstance, veæ u ogromnoj meri od izbora pomoænih materija, naèina izade, pritiska pri kompresiji, bla bla - tehnologija.
Koliko god Galenika i domaæe kompanije bile "propale", ne zavisi sve samo od njih. Pa tako, postoji ne¹to ¹to se zove Agencija za lekove. I da bi neki lek oti¹ao u promet, taj mora da zadovoljava odreðena ispitivanja. Jedno od osnovnih, zaboga, je sadr¾aj aktivne supstance. I zaista NE VERUJEM da Agencija pu¹ta u promet lekove sa "ofrlje" kolièinom aktivne supstance. Postoji ne¹to ¹to se zove farmakopejski zahtev, i to i najjadnija kompanija ¹to se tièe kolièine l.s. mora da po¹tuje.

E sad, sama tehnologija je drugo. Stare ma¹ine, jeftinije pomoæne supstance, lo¹ija formulacija, mogu dovesti do toga da lek npr nije dovoljno stabilan (kao aspirin, pa hidrolizuje do siræetne), pa se stvarno smanji kolièina l.s, ali to je retko, ili da se lo¹ije rastvara u organizmu i slièno. Ako postoji razlika u dejstvu, ona se uglavnom odnosi na brzinu rastvaranja i brzinu i procenat resorpcije u organizmu. Naravno, sve ovo se ispituje takoðe i u fabrici, i u samoj agenciji za lekove, i poredi se sa "originalnim" lekovima, ali tu je uvek ona in vitro-in vivo razlika, kao i pitanje kako su sama ta ispitivanja sprovedena...

Dakle, opet je vazno istaci da na oslobadjanje l.s i dostizanje odredjene koncentracije u krvi utice prilicno mnogo faktora, izmdju ostalog i izbor pomocnih materija.
Osim primera koji su navedeni, za antikoagulatne lekove se isto ne moze uvoditi zamena tek tako i tvrditi da je isto, pre svega mislim na heprain i tu je takodje potrebno raditi titriranje doze.
Takodje, receno nam je da za neke lekove izbor stvarno treba prepustiti pacijentima-tipa koji anagletik im najvise odgovara za glavobolju, migrenu etc.
:wink:

Maslacak

#6
Generalno se ne treba nabeðivati s pacijentima.
"Pacijent je uvek u pravu" :>
Na¹e jeste da ponudimo (ako nije neki od ovih sluèajeva kad se "ne nudi"), ali ukoliko pacijent odbije, ne treba nikako navaljivati.
Ako pacijent ne veruje u neki lek, taj æe mu stvarno manje pomoæi.
A kao ¹to Aqua reèe, postoje i osetljivi pacijenti, koji zaista osete i najmanje razlike :happy: