Zahtev restoranima da istaknu informacije o kalorijama na jelovniku

Started by Bred, 08-03-2008, 15:34:31

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Gradska uprava Njujorka usvojila je uredbu koja bi trebalo da gradjanima da budu bolje obave¹teni kako bi napravili zdraviji izbor kada krenu u restoran. Poèev¹i od marta, od mnogih lanaca njujor¹kih restorana zahtevaæe se da istaknu informacije o kalorijama na svom jelovniku. To je samo najnovije u nizu zdravstvenih pravila koje se odnose na restorane u Njujorku.

Nova pravila æe zahtevati od svih lanaca restorana u Njujorku, koji imaju 15 ili vi¹e lokacija bilo gde u Americi, da istaknu informacije o kalorijama na svom jelovniku. Oni predstavljaju oko 10 odsto svih restorana u gradu. Gradski zdravstveni zvaniènici ka¾u da informacije o broju kalorija koje sadr¾e pojedine vrste hrane mogu da utièu na iybor hrane gostiju restorana. Zvaniènici takodje predvidjaju da æe nove mere pomoæi desetinama hiljada Njujorèana da smanje obim gojaznosti i dijabetesa tipa 2. Zamenica gradskog komesara za zdravstvo Njujorka, doktorka Meri Beset.

«Na¹e stanovi¹te je da je ljudima potreban neko da im pomogne da za¹tite svoje zdravlje,» ka¾e ona.

bar-owner_tv_4feb07_210Vlasnik bara Li Sajnfeld bavi se tim poslom vi¹e od 30 godina. Kao vlasnik tri bara u Njujorku, on je video mnoge ljude koji preterano piju daju male napojnice i, naravno, pu¹e…

Sve do 2003, kada je gradski sekretarijat zabranio pu¹enje u svim barovima i restoranima.

«Bio sam veoma ljut. Znao sam da to mo¾e da utièe na moj posao. I uticalo je. I¹lo je lo¹e oko tri do èetiri meseca i do danas utièe na moj posao zato ¹to imam goste koji pu¹e ispred restorana».

Oko 17 odsto Njujorèana su pu¹aèi, nedovoljno da bi se gradske zdravstvene vlasti ubedile da im dozvole da i dalje pu¹e u restoranima. Isti sekretarijat odluèio je 2006. da zabrani upotrebu trans-masti u svim njujor¹kim restoranima. Ponovo doktorka Meri Beset.

Health-Dept-spokesperson_tv«Izbacili smo olovo iz farbi, stavili fluor u vodu, usvojili pravilo za stavljanje za¹titnog pojasa u automobilu. Nismo ostavili ljudima da samostalno odluèuju o svojim rizicima. Ali, rizik je i ako ljudi nemaju naèin da ocene u kom restoranu treba da se hrane,» ka¾e Beset.

Transmasti su vrsta masnoæe kori¹æene za pr¾enje i peèenje hrane. One su se pojavile na tr¾i¹tu poèetkom pro¹log veka i restorani su ih svuda koristili zbog njihove dugotrajnosti i lakog skladi¹tenja. Vremenom, amerièka vlada odobrila je upotrebu transmasti za kuvanje umesto zasiæenih masti. Èak Hant je iz Udru¾enja restorana dr¾ave Njujork.

man_tv_4feb08_210«Mnogi ljudi se, kao rezultat toga, vraæaju proizvodima koji su bogatiji zasiæenim mastima, ¹to navodi na pitanje da li pravimo bilo kakav progres».

Hant ka¾e da su, kada je vlada zamolila za «dobrovoljnu promenu», mnogi restorani to prihvatili, ali je zabrana razljutila vlasnike restorana.

«Mi smatramo da je demokratski naèin da se ovakve stvari sprovedu kroz obrazovanje pre nego kroz zakone ili pravila».

Njujor¹ke gradske vlasti poma¾u ljudima da prihvate. Nova pravila, prema kojima se zahteva od lanaca restorana da istaknu informacije o kalorijama, stupaju na snagu krajem marta.

voanews.com

_d.0.t_


Adonis_Vernalis

Sjajna dijeta: si fud and gou (ne sea food, nego see food).

Eto kraja americkoj imperiji: kad budu spoznali i izracunali ama bas svaki faktor koji ih odvaja od besmrtnosti, Ameri ce besmrtnost dostici. A onda ce se masovno samopoubijati, jer ce istovremeno izracunati da se besmrtnost ne isplati. I tako...  :ball2: :wall:

gaga :)

Quote from: Adonis_Vernalis on 08-03-2008, 17:26:04
Eto kraja americkoj imperiji: kad budu spoznali i izracunali ama bas svaki faktor koji ih odvaja od besmrtnosti, Ameri ce besmrtnost dostici. A onda ce se masovno samopoubijati, jer ce istovremeno izracunati da se besmrtnost ne isplati. I tako...  :ball2: :wall:

divno receno  :pljes: