Izbori lokalni, gradski, pokrajinski i republicki 2008.god

Started by darusaz, 08-03-2008, 15:49:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dirigent

Mislim da je ovde tipicna zamena teza u pitanju.

     Hajde da postavimo nas drzavni i nacionalni interes na pijedestal, a politicari nek budu potrosna roba i kolateralna steta svojih stranackih kombinatorika.

     Tako rade Amerikanci . Zacrtaju svoje strateske interese za narednih 100 godina , i ko god dodje na vlast, sta god  radio ili pricao mora da sledi tu opstu politiku `nacionalne bezbednosti`.

     Nas izbor ne treba da bude ko je protiv ili za te osnovne postulate , vec izmedju onih koji su za - ko to moze da sprovede na najbolji moguci nacin u delo. A ko je protiv teritorijalnog integriteta vlstite drzave nek nadje neku drugu drzavu ciji ce terit. integritet postovati.

     A to da Kosovo i Eu mogu u paketu je besmislica. Srecom :wall: ,takav izbor nam je nametnut spolja , pa ne treba da tumaramo u magli i upiremo prstom izmedju sebe.

Wlada

А ко ће да поставља и доноси националну стратегију?
И шта је наша стратегија?

Ја први не пристајем да стратегију доноси превртљива Кошпица...

dirigent

Strategija je jednostavna - Srbija kao celovita i demokratska drzava.


        A ti promeni Kospicu , ali ovaj postulat uvek da stoji. Ko ga osporava nije nam prijatelj , ko ga prihvata jeste. Nas zadatak je da pridobijemo prve i zadrzimo ove druge.
        Jos jedna bitna stvar , i sa jednima i sa drugima ovim se stavom ne moze trgovati.

Wlada

Па то је стратегија сваке државе...
Толко општу одредницу би могао свако да тумачи на свој начин...

_d.0.t_

Nikoliæ æe ponuditi Ko¹tunici da zajedno formiraju Vladu

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ izjavio je u èetvrtak da æe ukoliko to bude potrebno lideru Demokratske stranke Srbije "po treæi put ponuditi da zajedno formiraju vladu" posle izbora.

Nikoliæ na stranaèkoj konferenciji za novinare nije ¾eleo da precizira pod kojim uslovima æe biti data ta ponuda.
"Neæu da vam ka¾em pod kojim uslovima hoæu da privuèem koalicionog partnera", rekao je on.

Na pitanje da li bi bio u vladi u kojoj je Vojislav Ko¹tunica premijer, Nikoliæ je odgovorio da je nemoguæe da DSS osvoji vi¹e glasova od SRS-a.


[blic]

Wlada


Duke

Nazalost protiv ove idiotske opcije morace da se formira novi DOS, bez kostunice (otprilike sastav vlade kakav je bio za vreme Zorana Djindjica) ta ce opcija odneti pobedu nad nacionalistickim blokom analogno predsednickim izborima, gde je Kostunica indirektno podrzao radikale, + je Tadic dobio pa jos ima i dodatnu pobednicku podrsku. Naravno da ce Ceda ici sam, manjine, blabla... ali sve u svemu vlada ce imati takav sadrzaj.

Licno mislim da to nije dobro za Srbiju jer ce ponovo paraziti ovog drustva kroz neku od tih manjih partija kupiti svoje mesto u vladi. Preci ce sakupljaci kajmaka iz DSSa u kome su mirno boravili posle raspada JULa.

Pitanje je da li ce DS izaci na ove izbore isto onako kako i na pretsednicke bez gomilanja marginalnih lidera pored sebe (sto svakako nije Mladjan Dinkic), riskantnija varijanta ali donosi mnogo vise. I pojedine sitne duse u DSu su zeljne vlasti, ne zele da daju svoje novostecene fotelje, pitanje je oce li biti snage.

KaBoom

Jedino mi je drago, ¹to je na¹a buduænost zacrtana i biæe veoma te¹ko promeniti je. A ta buduænost je EU. I ako doðu radikali ili ko god, mi smo strate¹ki jako va¾ni EU trgovini. Nalazimo se u centru Balkana, zaobilaziti nas stalno im se ne isplati. A vidimo da mogu i hoæe uraditi sve da mi tamo upadnemo. Kontam da im ni bombardovanje, ni osvajanje pod okriljem UN ni ni¹ta nije problem. Imaju oni veæ svoje mehainzme. Mogu nas dovesti do takve bede, uvesti nam takvu izolaciju da æemo opet jedva nekako praviti kuæi èokolade deci, da bi uop¹te znala kako ona izgleda i praviti sok od jabuka i ¹ljiva, kao u devedesetim, kao ¹to je mnogima od nas mama pravila... Tu¾no, surovo, ali ko se nas pita? Jo¹ kako æemo hteti u EU kad budemo èekali u redovima za lebac i mleko, dok najavljuju da æe Kosovo biti na pragu EU za tri godine. ®eleæemo na nezavisno Kosovo, da ¾ivimo i radimo, kad krenu sve investicije tamo...

A ako nekim sluèajem i puste nas, da se distanciramo od njih, prekinemo sve moguæe odnose sa neprijateljima koji su priznali Kosovo, spreèimo njihove firme i tr¾i¹te u Srbiji, sami æemo se izolovati i unazaditi. Mislim da mi nikako ne mo¾emo da opstanemo, da nismo samoodr¾ivi. Mo¾da jesmo, nekako, ali æemo biti daleeeko od dobrog ¾ivota i luksuza. Biæemo crna rupa u EU. A i neka smo! Bez Kosova staje sve, kakav crni ¾ivot i napredak. Bez Kosova - ni¹ta!

A tako smo i zaslu¾ili!

Bred

#53
Tadiæ raspisao izbore
| Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Predsednik Republike Boris Tadiæ potpisao je ukaz o raspu¹tanju Skup¹tine i raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora.

Predsednik je doneo ukaz kojim raspu¹ta parlament i istovremeno je raspisao izbore za narodne poslanike, koji æe se odr¾ati istog dana kada i veæ zakazani pokrajinski i lokalni izbori. Vlada Srbije predlo¾ila je raspu¹tanje parlamenta, uz obrazlo¾enje da vi¹e nema jedinstvenu i zajednièku politiku, ¹to je onemoguæava da utvrðuje i vodi politiku dr¾ave.

"Izbori su demokratski put na kome æe graðani reæi kako Srbija treba da se razvija u godinama koje dolaze. Ovo je nova ¹ansa da ojaèamo na¹e kapacitete za odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, da ojaèamo na¹u ekonomsku perspektivu kroz proces evropskih integracija, da potvrdimo demokratski kapacitet dru¹tva i da menjamo stvari nabolje", ka¾e se u saop¹tenju predsednika.

Tadiæ je pozvao sve uèesnike da kampanja bude fer i korektna i da protekne u mirnoj i demokratskoj atmosferi, "kako bi Srbija dobila stabilne institucije koje æe u narednim godinama efikasno raditi na dobrobit svih graðana Srbije".

Podsetimo, predsednik Skup¹tine Oliver Duliæ razgovarao je juèe sa ¹efovima poslanièkih grupa i obavestio ih da neæe biti nastavljena prva sednica proleænog zasedanja.

Duliæ pozdravio raspisivanje izbora

Liste do 27. aprila

Stranke, koalicije i grupe graðana koje budu ¾elele da uèestvuju na vanrednim parlamentarnim izborima, izborne liste Republièkoj izbornoj komisiji treba da dostave najkasnije do 27. aprila.

Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, RIK je du¾an da zbirnu izbornu listu proglasi najkasnije deset dana pre odr¾avanja izbora, odnosno do 1. maja. Redosled izbornih lista, sa imenima svih kandidata, na zbirnoj izbornoj listi utvrðuje se prema redosledu njihovog progla¹avanja.
Predsednik Skup¹tine Srbije Oliver Duliæ ocenio je da je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora najlogièniji izlaz iz duboke politièke krize, nastale usled nepostojanja konsenzusa u vladajuæoj koaliciji oko nastavka evropskih integracija.

Kakao se navodi u saop¹tenju iz njegovog kabineta, Duliæ je pozdravio odr¾avanje izbora 11. maja i izrazio oèekivanje da æe nova skup¹tinska veæina i vlada biti u stanju da obezbede bolji ¾ivot svih graðana Srbije kroz ubrzavanje evropskih integracija i uz oèuvanje teritorijalnog integriteta zemlje.

On je zahvalio i svim poslanicima aktuelnog saziva parlamenta "na kreiranju atmosfere meðusobnog razumevanja i uva¾avanja".

"Posledica toga bilo je usvajanje velikog broja va¾nih zakona, posebno onih proisteklih iz Ustavnog zakona o sprovoðenju Ustava Srbije", navodi se u Duliæevom saop¹tenju.

Predsednik Srbije Boris Tadiæ raspustio je danas Skup¹tinu i raspisao vanredne parlamentarne izbore za 11. maj.

Tadiæ je ukaz o raspu¹tanju Skup¹tine Srbije doneo na obrazlo¾eni predlog Vlade.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2008&mm=03&dd=13&nav_id=288963



©ta SRS i DS poruèuju lideru DSS-a
| Izvor: B92
Beograd -- Najveæe srpske partije poruèile odlazeæem premijeru Vojislavu Ko¹tunici da u novoj vladi ne mo¾e da raèuna na èelnu funkciju.

U rasponu od 24 sata, Ko¹tunici su takvu politièku poruku preko medija poslali i lider radikala Tomislav Nikoliæ, koji inaèe otvoreno poziva Ko¹tunicu u postizbornu koaliciju, ali i predsednik DS-a Boris Tadiæ. U sluèaju radikala, reakcija DSS-a je izostala, ali zato ta partija o¹tro kritikuje istu takvu Tadiæevu izjavu.

Veæ se èuju ocene da to verovatno znaèi dodatno udaljavanje DSS-a i DS-a, dojuèera¹njih koalicionih partnera.

Kada je zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ pre samo dva dana rekao da Vojislav Ko¹tunica u njegovoj vladi ne bi bio premijer, iako ga ¾eli u koaoliciji, DSS nije imao nikakvu primedbu. Kada je juèe lider DS-a Boris Tadiæ rekao isto to, iz stranke premijera Ko¹tunice poruèili su mu da o predsedniku vlade ne odluèuje on, veæ graðani na izborima. Portparol DSS-a Andreja Mladenoviæ u izjavi za B92 nije meðutim dao jasan odgovor na pitanje za¹to ta partija selektivno reaguje.

"Reagujemo na izjavu na¹ih biv¹ih koalicionih partnera i mislim da je to u ovom trenutku dovoljno. A sigurno æemo reagovati na druge izjave, s tim ¹to mi smo jasno rekli da pre izbora neæemo sigurno prièati ni o kakvim koalicijama, ni o kakvim savezima postizbornim", rekao je Mladenoviæ.

Direktor centra za prouèavanje alternativa Milan Nikoliæ ka¾e da trenutno pona¹anje DSS-a mo¾e da se tumaèi na vi¹e naèina.

"Mislim da ipak preovlaðuje to da se u poslednjih nekoliko meseci radi o procesu udaljavanja DSS-a od DS-a. U isto vreme primeæujemo da to udaljavanje znaèi pribli¾avanje radikalima. S druge strane, mo¾da se radi o tome da je razlika u snazi izmeðu dveju partija, koje æe jednog dana biti èlanovi vladajuæe koalicije, mnogo veæa kada se radi o DSS-u i radikalima, nego DSS-u i DS-u. DSS je u odnosu na radikale negde pet puta manji, a u odnosu na DS negde oko èetiri puta manji", ka¾e Nikoliæ.

On ka¾e da je te¹ko zamisliti koja bi to funkcija Ko¹tunici, u nekoj buduæoj vladi bila prihvatljiva, a da nije premijerska. Vidi ga mo¾da kao ministra pravde ili ministra za Kosovo, pod uslovom da to ministarstvo bude zadr¾ano i u narednoj vladi.

dirigent

Ne vidim cemu tolika apatija kaboom.
      Nismo ni sad clanovi Eu , pa zivimo bolje nego devedesetih (pod time ne podraxumevam samo debljin novcanika) . Obzirom da teska privreda manje vise tapka u mestu ne moze biti losije od ovoga.
    Evropa je ovde ulozila previse novca vec dosada , pa nece zavoditi neke kaznene mere jerbo ce svoj profit time unazaditi izmedju ostalog.

   

KaBoom

A ne znam brate... Èemu apatija. I ja se pitam. Dosta mi svega vi¹e... Imamo izbore svake godine, d¾aba su u ustavu napisali da mandat traje 5... Stalno se ne¹to menja. Èas si sreæan ¹to je demokratski blok osnovao vladu, nakon 4 meseca, pa se razoèaras u premijera jer je okrenuo leða. A onda se iznenadi¹ na plan i program radikala, koji odjednom ¾ele u EU i ispadaju bolji od ovih demokrata. Sve je suvi¹e turbulentno, neizvesno i promenljivo.

Bred

Proevropske snage u prednosti
Autor: Katarina Preradoviæ |

Proevropske snage imaæe prednost na predstojeæim izborima 11. maja i to pokazuju sva na¹a istra¾ivanja. Poslednja istra¾ivanja pokazuju da "proevropskih biraèa" ima 44 odsto, a tzv. patriotskih 41 odsto. Proevropsko raspolo¾enje je jaèe u odnosu na broj onih koji su spremni da se odreknu Evrope da bi tako pokazali svoju privr¾enost Kosovu. Verujem da æe tokom kampanje broj onih koji ¾ele ka Evropi biti jo¹ veæi - ka¾e u razgovoru za "Blic nedelje" Srðan Bogosavljeviæ, direktor agencije "Strated¾ik marketing".

- Ovde, naravno, termin "proevropski" treba shvatiti uslovno, jer nema vi¹e stranaka koje nisu, bar deklarativno, za Evropu - tako da su razlike pre svega u pogledu realnosti uslova pod kojima stranke ka¾u da bi krenule u proces evropskih integracija Srbije. Zanimljiv je odnos na¹ih graðana prema Evropi. Iako je oko 70 odsto njih za ulazak Srbije u EU, samo 20 odsto ima poverenja u EU. Mi nemamo poverenja u Evropu jer je ona deo pritiska zbog Haga, deo bombardovanja, deo prièe oko Kosova... dakle, nemamo poverenja, ali hoæemo u EU èak i s moguæim uslovljavanjima. Graðani su racionalni i oko toga kako Srbija treba da reaguje, pa veæina smatra da ne treba prekidati diplomatske odnose sa zemljama koje su priznale Kosovo. S druge strane, spremnost graðana na davanje Kosova ne postoji, ali postoji svest o gubitku Kosova. To je suoèavanje s realno¹æu. U tom smislu, graðani smatraju da se treba ozbiljno, pravnim sredstvima boriti za Kosova, ali ne po cenu buduænosti.

Kakvi su trenutni partijski rejtinzi?
S obzirom na to da smo nedavno imali predsednièke izbore, partije koje su na njima imale kandidate sada su ne¹to jaèe u odnosu na ranije rejtinge. Kljuèni igraèi su radikali i DS. Te dve stranke sada zajedno imaju vi¹e od dve treæine biraèkog tela. Radikali su, prema istra¾ivanju s kraja februara, imali oko 37 odsto, a DS preko 33 odsto. Zajedno imaju 70 odsto. Ti procenti æe biti manji na predstojeæim izborima jer æe biti vi¹e manjih stranaka u kampanji, kojima æe iæi deo glasova. Sledeæu grupu stranaka predvodi DSS, sa manje od sedam odsto, zatim LDP sa oko ¹est odsto i SPS koja je blizu ¹est odsto. Te stranke ne bi trebalo da imaju probleme sa cenzusom. Pri tome je DSS stranka sa najveæim padom rejtinga poslednjih godina, pa je sa skoro 30 odsto pre tri godine pala na 17 pre godinu dana, a danas nema ni sedam. Blizu cenzusa je G17, na oko tri odsto je Nova Srbija i tu je kraj stranaka sa ozbiljnom masom.

S aspekta baèenih glasova, da li je za proevropski blok svrsishodnije da izaðe na izbore sa jednom ili vi¹e lista?
S aspekta aritmetike, potpuno je jasno da je najbolje da izaðu svi zajedno. Za¹to? Zato ¹to je proevropski blok veæi, ali je fragmentiran, sa puno malih stranaka, od kojih neke ne mogu da preðu cenzus. Da poðemo samo od manjina. Osim Maðara, Bo¹njaka, mo¾da Roma, nema manjinskih stranaka koje mogu da preðu prirodni prag od 0,4 odsto. Dakle, biæe niz malih stranaka manjina, poput Rusina, Bugara, Vlaha, Bunjevaca... koje ne mogu da preðu prirodan prag. Ako nema velikog udru¾ivanja, to æe biti "baèeni glasovi". Slièno je i sa strankama koje su znatnije ispod cenzusa, do 1,5 odsto, kao ¹to su LSV, Jedinstvena Srbija, SPO, SDPO… Dakle, ako ne bude ¹irih koalicija, deo manjinskih glasova i glasovi malih stranaka, koji mogu biti ispod praga za ulazak u parlament, zajedno mogu da odu i na 5-6 odsto, odnosno preko 200.000 glasova. To je niz stranaka koje su te¹ko uklopljive u male koalicije. Kada bi bila u pitanju velika koalicija, onda se sve guta. S druge strane, velika koalicija znaèi mnogo lidera, te¹ko je uspostaviti proporcije unapred i podeliti poslanièka i ministarska mesta. Nasuprot tom bloku, imate radikale, koji idu sami, kompaktni i iz dosta lagodne pozicije opozicije. Radikali su "proevropskim" strankama dale te¾ak zadatak, da se dogovore.

Mnogi smatraju da æe ovoga puta o tome ko pravi vladu odluèivati SPS, a ne DSS. Kako vidite ulogu ove partije?
Verujem da æe biti vidjivo iznad cenzusa, delom i zbog koalicije sa Jedinstvenom Srbijom. JS nije velika stranka, ali je moæna na ogranièenom prostoru na kome ima sigurne glasove. Dakle, SPS je stranka koja mo¾e da se naðe i u ulozi davanja skup¹tinske veæine za formiranje vlade. SPS mo¾e da po¾eli da pobegne iz zagrljaja radikala jer je to na du¾i rok gubitak i vodi slabljenju stranke, ili mo¾e da po¾eli da napravi diskontinuitet s Milo¹eviæevom politikom i da podr¾i proevropski blok.

Kako vidite moguæe postizborne koalicije i ima li moguænosti u ovoj komlikovanoj konstelaciji snaga da se formira proevropska vlada?
Vidim tri moguæa scenarija. Sigurno je da æe ovi izbori u odnosu na prethodne rezultirati pomeranjima u pravcu najjaèih stranaka i tu je potencijal DS da profitira veæi nego kod radikala. Pogotovu ako napravi koalicije s nekim manjinama i malim strankama, kada bi mogla da dobije znaèajnih 5-6 odsto vi¹e. U tom sluèaju bi koalicija oko DS imala vi¹e glasova od radikala i bila u poziciji da bira partnere. Drugi scenario je, ako ni jedna ni druga strana nema veæinu, da se dogovaraju o podr¹ci manjinskoj vladi. To ne mora nu¾no biti podr¹ka DSS, iako su najave te stranke da bi mogla da podr¾i, u raznim formama, i jedne i druge. Pitanje je koliko æe i DS i SRS biti spremni da prihvate mnogo uslova od Ko¹tunice, zbog ranijih, lo¹ih odnosa i iskustava. DSS je imao kratak, lo¹ brak sa radikalima, kad je Nikoliæ nakratko bio predsednik Parlamenta, a zatim lo¹ brak i sa DS u ovoj vladi. Lako mo¾e da se desi da DSS ostane usamljen. Onda bi se morala stvarati manjinska vlada sa podr¹kama, recimo SPS. Treæi scenario je da radikali obezbede veæinu i da prave vladu.

Ko æe profitirati iz èinjenice da su istovremeno parlamentarni i lokalni izbori?
Profitiraæe radikali, jer ima sluèajeva na lokalu da bi njihovi biraèi glasali za nekog drugog, ali æe sad, na zajednièkim izborima, prevagnuti stranaèko opredeljenje. DS æe s velikom verovatnoæom dobiti manji, a SRS veæi broj odbornika na lokalu nego ¹to ih sada imaju - ¹to je posledica, izmeðu ostalog, i proporcionalnog izbornog sistema.


blic

Darker

Vidim ja da je vreme da partija èiji je predsednik pisac knjige:"Engleski pederski isprdak, Toni Bler" doðe na vlast :V :V

Srbijo:
raduj se, mnogo sam te voleo...
raduj se, nisam te preboleo...
neka ti sve od ruke ide...
ti si nedu¾na, kriv sam samo ja!

wolfeitzckie

Бар за венац не треба да бринемо:

(http://nono9.us)

dirigent

Zamislite da nam je CORAX predsednik republike.

       A da na konferencijama za stampu uopste ne govori , nego kako ga neki novinar upita o nekom problemu on nacrta ili izvadi iz dzepa karikaturu.

       To bi mi bas bilo kul. Kad bolje razmislim glasao bih za njega bez oklevanja gde god bi se kandidovao.