Izbori lokalni, gradski, pokrajinski i republicki 2008.god

Started by darusaz, 08-03-2008, 15:49:10

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Izvor: (Ag.)
KO U STVARI VODI U PREDIZBORNOJ TRCI?!

„Medijum Galup" i „Strated¾ik" objavili razlièite rezultate predizbornog istra¾ivanja, prvi tvrde da vode demokrate, drugi daju prednost radikalima

Za manje od sedam dana dve renomirane beogradske agencije objavile su razlièite rezultate predizbornih istra¾ivanja. Prema „Strated¾ik marketingu", radikali su ispred demokrata za oko tri odsto, a cenzus prelaze i SPS i LDP. „Medijum Galup", meðutim, najavljuje da veæinu glasova osvaja koalicija oko DS-a, za kojima za tri odsto kaska SRS, a LDP uop¹te ne prelazi cenzus.

Srbobran Brankoviæ, direktor „Medijum Galupa", obja¹njava da ta agencija nikada ne komentari¹e istra¾ivanja, „ni svoja ni tuða", pa ni odgovor na pitanja kako je moguæe da u istoj nedelji imamo dva potpuno razlièita istra¾ivanja. Slièan stav ima i direktor „Strated¾ik marketinga" Srðan Bogosavljeviæ. Meðutim, on napominje da njihova istra¾ivanja pokazuju da su objavljeni rezultati veæ dva meseca „stabilni" i da su se sva njihova dosada¹nja istra¾ivanja pokazala kao taèna, u okviru statistièke gre¹ke.

- Za dva meseca radili smo èetiri puta istra¾ivanja. I rezultati su stabilni. Sad, da li rezultati variraju za 0,2-0,3 promila, to je nebitno. Vreme kada se radi istra¾ivanje, kvalitet metode i aparata utièu na rezultat istra¾ivanja - obja¹njava Bogosavljeviæ.


Inaèe, zanimljivo je da istra¾ivanje „Strated¾ik marketinga" pokazuje da je potrebno da bar tri stranke podr¾e buduæu vladu. Bogosavljeviæ smatra da je nemoguæe da vladu formiraju dve najjaèe stranke, DS i SRS, a zbog lo¹ih meðustranaèkih odnosa misli da je nemoguæe da doðe do dogovora bilo koje tri stranke.

- Ne iskljuèujem moguænost novih izbora, ali na¹e dosada¹nje iskustvo pokazuje da posle izbora ni¹ta nije nemoguæe. Odnosno, svaka postizborna kombinacija je moguæa, pa i da SPS i LDP podr¾e DS! Znaèajnu ulogu mogu da odigraju i manjine - ka¾e Bogosavljeviæ, koji ipak smatra da je najverovatniji ishod manjinska vlada „DS sa nekom podr¹kom ili SRS sa nekom podr¹kom".

press

_d.0.t_

velika je ova zhuta krishka... fino, fino...

KaBoom

Al mi je nekako velika i ona gore zelena, dola crvena... Zar je moguæe, èak toliko, posle svega??? :roll:

Bred

da vas utesim-i u jednoj i u drugoj jasno je da srs+dss+sps imaju 50%+ glasova
:wink:

wolfeitzckie

ali zaboravljas da je sps na prodaju, a posto je opste poznato da je ds stranka milijunasa, a srs su golje bez prebijene pare koje se bore za prava gladnih i bednih, kupovina je izvesna.

Bred

Aha, nista nije nemoguce.
Samo je cinjenica da ce male stranke na kraju da odluce o konacnom ishodu.
:wink:

zerocool

Vidim ja da ce iz cele ove price izaci kao pobednici vlasnici televizija, jer se kao i uvek opare od reklama, a ja bih da mogu zapalila na mesec da ne slusam budale. Da se samo te pare iskoriste u pametnije svrhe, gde bi nam kraj bio. Ovo dodje kao spil karata i samo se mesa, samo sto je to i previse cesto.

dirigent

Sasvim je logicno da opozicija vremenom jaca u bilo kojoj situaciji odnosno drzavi. Zato se i stranke smenjuju na vlasti.  Niko nije izuzetak ko god se bavi politickim angazmanom.

Bred

#68
Biraèi DSS i SRS ¾ele koaliciju ove dve stranke
Autor: T. S. |

Istra¾ivanje Agencije MF, sprovedeno pro¹le nedelje u Beogradu, pokazuje da se rejting stranaka nije mnogo promenio u odnosu na prethodne parlamentarne izbore, pre godinu dana.

Radikali su u blagom porastu u odnosu na stranke demokratskog bloka, koje bi ponovo mogle formirati vladu ako bi se udru¾ile. Prema Agenciji MF, na izbore neæe izaæi 9,29 odsto, a 4,11 odsto je neopredeljenih. SRS ima 31,50, koalicija oko DS 27,34, DSS-NS 16 odsto, a SPS i LDP po ne¹to vi¹e od pet odsto podr¹ke biraèa u Beogradu.
- Na osnovu pro¹lonedeljnog istra¾ivanja mo¾e se zakljuèiti da se biraèko telo nije mnogo pomerilo u odnosu na opredeljenje od pre godinu dana. Rezultati su samo sa teritorije Beograda, ali kada se projektuju na celu Srbiju, jasno je da bi DSS i DS, uz podr¹ku manjina i drugih stranaka demokratske orijentacije, ponovo mogli osvojiti parlamentarnu veæinu. Koalicija DSS i SRS imala bi svakako veæinu, ali imali su je i na pro¹lim izborima - ka¾e Miroslav Filipoviæ, vlasnik agencije.
Meðutim, zanimljivo je da, prema istra¾ivanju, glasaèi DSS i SRS „navijaju“ za koaliciju ove dve stranke i da je to posledica dosada¹nje predizborne kampanje. Na pitanje koju bi stranku najradije videli kao koalicionog partnera, biraèi koji glasaju za DSS podjednako sa 35 odsto ¾ele koaliciju sa SRS i NS, dok biraèi SRS sa ubedljivih 57 odsto ¾ele koaliciju sa DSS.
Istra¾ivanje je sprovedeno od 31. marta do 2. aprila na uzorku od 1.000 punoletnih Beograðana.

blic



:news:
Ko¹tunica: Nema sporazuma sa SRS-om
| Izvor: Beta, Tanjug
Beograd -- Lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Ko¹tunica izjavio je da izmeðu DSS i Srpske radikalne stranke nije postignut sporazum o pravljenju zajednièke Vlade Srbije.

"Koalicija ©e¹elj i Vojislav Ko¹tunica ne postoji i nema sporazuma. Iza te prièe stoje isti ljudi koji su tvrdili da æe DSS bez ikakavih izbora napraviti koaliciju sa Srpskom radikalnom strankom i obezbediti skup¹tinsku veæinu. Lagali su onda i la¾u i sad", kazao je Ko¹tunica gostujuæi u emisiji "Utisak nedelje" na TV B92.

Upitan za¹to nema "otklon" prema Srpskoj radikalnoj stranci, Ko¹tunica je objasnio da je to zbog toga ¹to Vladu Srbije nije sru¹ila opozicija (SRS), veæ je ona pala zbog Kosova i neslaganja sa koalicionim partnerima (DS i G17 plus).

On je kazao da "treba dopustiti da se stranke menjaju" i da æe "doæi vreme kada neæe biti ni¹ta neobièno da predsednik skup¹tine bude iz opozicione stranke".

Na pitanje da li su mu bli¾i principi Demokratske stranke ili SRS-a, Ko¹tunica je rekao da su principi od kojih nije odustao "demokratsko i nacionalno" i da se ti principi sprovode "prema okolnostima".

"Ja stranke ne delim na podobne i nepodobne, ja ne delim ljude na podobne i nepodobne", naveo je on.

Ko¹tunica je kazao i da se mora biti oprezan prema onima koji govore da Srbija treba da uðe u EU, pa da onda brane Kosovo.

Komentari¹uæi moguænost da umesto funkcije premijera dobije ministarsko mesto u Vladi Srbije, Ko¹tunica je kazao da ga zanima da se sprovodi politika za koju se zala¾e i da on ima odluèujuæi uticaj na to, ali da se to mo¾e èiniti na razlièite naèine.

"Kada ka¾em odluèujuæi uticaj, mislim na op¹ti razvoj zemlje, na ekonomiju, na neophodne zakonske reforme i na evropske integracije i na borbu za Kosovu koja je zapoèela", kazao je on i naveo da mu je jedino va¾no da se principi za koje se zala¾e sprovode.

Ko¹tunica je naveo da je zato tako "lako tri puta napu¹tao vlast".

Odgovarajuæi na pitanje da li voli posao premijera, Ko¹tunica je rekao da mu se èini da ima mnogo onih koji ga vole vi¹e od njega.

"I u ovim trenucima postoji zadovoljstvo da radite ispravnu stvar. Govorim o velikoj bici za oèuvanje Kosova i Metohije", kazao je on i naveo da je to zadovoljsvo delio sa partnerima u Vladi Srbije dok unutar nje nije do¹lo do podele.

"Tra¾iti dodatne garancije integriteta"

Vojislav Ko¹tunica je izjavio da je "Srbiji mesto u Evropskoj uniji", ali da ona u nju ne treba da uðe "èetvorono¹ke", veæ uspravno kao ¹to su to uèinile i sve druge èlanice.

"Da ne bude nikakvog dvoumljenja, mislim da je Srbiji mesto u EU, ali da u EU uðe na normalan naèin, kao i svaka druga zemlja", rekao je Ko¹tunica gostujuæi sinoæ na Televiziji B92.

On je, obja¹njavajuæi svoje protivljenje potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju sa EU u sada¹njim okolnostima, rekao da se pre potpisivanja mora nedvosmisleno utvrditi u kojim granicama EU vidi Srbiju.

Prema njegovim reèima, èlan 135 parafiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju zaista govori o Srbiji kao celini u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, ali nije poznato da li æe Sporazum u istom obliku biti ponuðen i na potpisivanje.

Èak i da se tim Sporazumom garantuje teritorijalna celovitost Srbije u skladu sa Rezolucijom 1244, Srbija bi, prema Ko¹tunicinim reèima, trebalo da tra¾i dodatne garancije svog integriteta.

"Potrebno je sesti i sa njima razgovarati i svaku nedoumicu otkloniti... Potrebno je otvoriti èetvore oèi jer postoje oni koji bi oèigledno da zatvore oèi", rekao je Ko¹tunica.

On je naveo da ne postoji razlog da se o pitanju koje je za Srbiju od najveæeg znaèaja ne razgovara, posebno ako se ima u vidu da se u pro¹losti sa EU detaljno pregovaralo "o svakakvim trièarijama".

"Jedino ¹to mene brine jeste neozbiljnost i olakost da se taj sporazum po svaku cenu prihvati", rekao je Ko¹tunica komentari¹uæi insistiranje koalicije "Za evropsku Srbiju - Boris Tadiæ" da se Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanju ¹to pre potpi¹e.

B92



:news:
Èanak: Ko¹tunica je strani plaæenik
Autor: Beta |

Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Èanak optu¾io je premijera Srbije Vojislava Ko¹tunicu da je "strani plaæenik" jer ¾eli da proda Naftnu industriju Srbije (NIS) za "poni¾avajuæe" nisku cenu.

"Narodnjaèka koalicija poklanja najvredniji resurs ove zemlje kako bi dobila podr¹ku za svoju politiku i kako bi Ko¹tunica bio do¾ivotni premijer. To jasno pokazuje ko je u ovoj zemlji strani plaæenik i zastupnik stranih interesa", rekao je Èanak na tribini u Beloj Crkvi.
Nastavak teksta ▼

On je Ko¹tunicu optu¾io da na taj naèin, a uz pomoæ stranih sila, poku¹ava da ostane "do¾ivotni premijer".
Prema njegovim reèima, samo zgrade Naftagasa u Novom Sadu i Jugopterola u Beogradu vrede oko 600 miliona evra, a "narodnjaci" ¾ele èitav NIS da prodaju za 400 miliona.
Èanak je kazao da su prave patriote oni politièari koji se bore za narod svoje zemlje, da ima ¹to bolji ¾ivotni standard i da im dr¾ava jaèa i ima ¹to veæi ugled.
"Ko¹tunica je uspeo da mu narod bude sve malobrojniji, ¾ivi sve gore, a i dr¾ava mu se smanjila, da manja ne mo¾e da bude", rekao je Èanak.

blic



:news:

CeSID: Radikali u blagoj prednosti

Beograd -- Prema istra¾ivanju CeSID-a, SRS bi na izborima osvojio oko 1.480.000 glasova, odnosno oko 100.000 vi¹e od koalicije okupljene oko Demokratske stranke.


Za listu Za evropsku Srbiju glasalo bi oko 1.370.000, a za koaliciju Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije 510.000 biraèa, kazao je istra¾ivaè CeSID-a Ðorðe Vukoviæ. Prema istra¾ivanju CeSID-a, uraðenom izmeðu 14. i 20. aprila, na uzorku od 2.732 ispitanika iz Srbije bez Kosova, na izbore æe izaæi izmeðu 4,3 i 4,7 miliona.

Za Liberalno-demokratsku partiju glasalo bi 330.000 graðana, za koaliciju SPS-PUPS-JS 290.000, a za manjine 150.000.

Ostale liste dobile bi ukupno oko 110.000 glasova.

Vukoviæ je naveo da postoji izmeðu 12 i 13 odsto stalnih apstinenata, ¹to je oko 800.000 ljudi. Taj broj je pribli¾an broju apstinenata u zemljama u okru¾enju i razvijenim demokratijama.

Istra¾ivaè CeSID-a je dodao i da se svi podaci odnose na 5,5 miliona "realno prisutnog biraèkog tela" od 6,7 miliona upisanih u biraèke spiskove.

Lukoviæ je takoðe rekao da podaci u medijima prema kojima bi ovi rezultati znaèili raspodelu mandata od 88 za SRS, 85 za DS, 30 za DSS-NS, 20 za LDP, 17 za SPS i 10 za manjine, nisu rezultati istra¾ivanja CeSID-a, veæ interpretacija samih medija.

b92


:news:
Biraèi podeljeni izmeðu demokrata i radikala
Autor: E.B. |





Odnos graðana prema Evropi glavno je pitanje koje diferencira odnos graðana prema strankama, a ne Kosovo, naveo je juèe istra¾ivaè Sreæko Mihajloviæ povodom istra¾ivanja CeSID-a, i dodao da je najznaèajniji rezultat istra¾ivanja izrazita polarizacija politièke i stranaèke scene u Srbiji.

Najvi¹e glasova na parlamentarnim izborima da su odr¾ani pro¹le sedmice dobila bi SRS, za koju bi glasalo milion i 480.000 graðana, rezultat je istra¾ivanja koje je predstavio Centar za slobodne izbore i demokratiju. Za DS glasalo bi oko milion i 370.000, a za koaliciju Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije 510.000 biraèa, kazao je istra¾ivaè CESID-a Ðorðe Vukoviæ. Prema istra¾ivanju CESID-a na izbore æe izaæi izmeðu 4,3 i 4,7 miliona graðana. Vukoviæ je naveo da postoji izmeðu 12 i 13 odsto stalnih apstinenata, ¹to je oko 800.000 ljudi.


Vukoviæ je naveo da najvi¹e poverenja, 27 odsto ispitanika, u¾ivaju èelnici SRS-a Tomislav Nikoliæ, Vojislav ©e¹elj i Aleksandar Vuèiæ. Na drugom mestu su èelnici koalicije okupljene oko DS-a u koje poverenje ima 24 odsto ispitanika - Boris Tadiæ, Mlaðan Dinkiæ, Nenad Èanak i Vuk Dra¹koviæ, dok èelnicima DSS-NS Vojislav Ko¹tunica i Velimir Iliæ u¾ivaju poverenje osam odsto ispitanika. On je naveo da lideru LDP-a Èedomiru Jovanoviæu veruje èetiri odsto graðana.

blic

Bred

Biraèi na ivici nervnog sloma
Autor: T. Spaiæ | 28.04.2008 - 06:34




Kad je telefon zazvonio po treæi put za pola sata i sa druge strane stiglo isto toliko ponovljeno pitanje „Da li æete glasati na ovim izborima i, ako nije tajna, za koga?“, sedamdesetogi¹nja gospoða sa Novog Beograda, kojoj se ni prvi poziv nije dopao, stigla je na ivicu nervnog sloma. Bila je ¾rtva predizborne kampanje dve stranke, a nijedna od njih nije njen politièki izbor.

Mnogo se graðana poslednjih nekoliko dana ¾alilo redakciji „Blica“ da ih stranke neumereno zivkaju, uznemiravaju, gnjave. Za mnoge, nema te ljubaznosti stranaèkih aktivista koja mo¾e da „ispegla“ kolièinu njihovog uznemiravanja, pogotovo ako ih pozovu iz stranke koja zastupa njima neprihvatljive stavove. Najvi¹e ih nerviraju telefonski pozivi. I mada u strankama tvrde da zovu samo svoje simpatizere i da „kao bazu podataka“ ne koriste telefonski imenik iz koga nasumièno biraju telefonske pretplatnike, izgleda da je ovaj metod u dobroj meri zastupljen.
Nastavak teksta ▼


- Razumem da se nerviraju, ali tu nema naru¹avanja privatnosti. Telefonski imenik je javna evidencija i svako ko je pristao da bude u njemu mo¾e da oèekuje da æe ga pozvati neko iz agencije ili stranke. Stranke zaista zovu nasumièno iz imenika, i meni se dogodilo da su me pre neki dan pozvali iz SRS. To nije bilo pametno od njih, jer su me, po¹to nisam njihov simpatizer, samo iznervirali. I koga god da su zvali sa mog biraèkog mesta verovatno su veæinom imali isti kontraefekat, jer ovde redovno ne prebacuju 15 odsto na izborima - ka¾e Marko Blagojeviæ iz CeSID-a.
On ka¾e da nasumièno zvanje po telefonskom imeniku nije pametan metod jer kad god dobiju nekog ko nije njihov biraè, stranke uglavnom izazovu po sebe ne¾eljeni efekat - animiraju biraèa suparnièke stranke.
Predizborno zivkanje telefonom samo je jedan od metoda direktnog kontaktiranja s biraèima. Ovda¹nje stranke, po ugledu na modernije partije sa Zapada, sve vi¹e se trude da rade na terenu, obilaze biraèe od vrata do vrata, presreæu ih na ulici, pi¹u im pisma... Biraèima ne preostaje ni¹ta drugo do da se naviknu.
- Direktan kontakt sa biraèima veoma je va¾an. U Velikoj Britaniji, na primer, Laburistièka stranka pred izbore ima cilj da sa svakim svojim biraèem kontaktira od deset do petnaest puta. Kod nas ljudi nisu jo¹ navikli na takvu stranaèku kampanju, pa su mo¾da zato reakcije negativne - ka¾e za „Blic“ Ðorðe Vukoviæ iz CeSID-a.
©to se kampanja vi¹e zahuktava, i telefoni æe èe¹æe zvoniti. Jedan stranaèki aktivista ipak ima savet za graðane: „Kad vas pozovu, nemojte se iznervirati, nametnite im svoju temu, tra¾ite da urade ne¹to ¹to vam je od neposredne koristi, mo¾da æemo vas obradovati“.

©ta stranke ka¾u o reakcijama graðana
Marko Ðuri¹iæ, ¹ef izbornog ¹taba DS: Najvi¹e praktikujemo odlazak od vrata do vrata, a mnogo manje zvanje telefonom. Veæinom imamo pozitivne reakcije graðana. Ima i negativnih, ali su one jako retke.
nBranko Ru®iæ, ¹ef izbornog ¹taba SPS: Imamo svoje baze podataka koje koristimo. Zovemo iskljuèivo simpatizere i one koji su ranije glasali za nas. Razgovaramo o njihovom lo¹em socijalnom polo¾aju, pa su i reakcije uvek pozitivne.

Nemanja ©aroviæ, ¹ef beogradskog izbornog ¹taba SRS: Zovemo samo na¹e simpatizere, a njih je toliko da i to jedva uspemo da postignemo. Nemamo negativnih reakcija.

Zoran Ostojiæ, ¹ef izbornog ¹taba LDP: Ne radimo telefonsku kampanju, li svakog dana je oko 1.500 na¹ih aktivista u kampanji od vrata do vrata. Ljudi neuporedivo bolje reaguju kad im doðemo na vrata nego pre godinu dana.

blic

dirigent

Odnos 55-45 u korist nacionalista prenesen u skupstinu daje jos ostriju razliku u poslanickim mandatima , jer nacionalistickih stranaka ima 3 a jedan je savez proevropskih snaga. Hod nacionalista u razlicitim kolosecima svako ko predje cenzus omogucava 12-tak poslanika u startu. Sve zavisi od SPS-a da li ce preci cenzus i kome ce se prikloniti.
     Spektakularne promene ne treba ocekivati. Potpisi sporazuma se EU , ce samo ucvrstiti i jedne i druge da izadju na izbore , svako iz dijametralno suprotnih razloga.
      Buduci da je izlaznost bila rekordna na predsednickim izborima , mislim da ce tako biti i sad , pa je i krug apstinenata i neopredeljenih suzen do teorijske granice moguce izlaznosti.
       Mislim da ce ovo biti referendumski izbori.

Bred

Slazem se.

Evo najnovijih prognoza:


Istra¾ivanje „Medijum galupa“
DS i SRS izjednaèeni u trci za parlament
Autor: E.B. |


Radikali bi u novom sazivu parlamenta zauzeli 91 mesto, a demokrate tri manje u poslanièkim klupama da su parlamentarni izbori odr¾ani juèe, podaci su iz istra¾ivanja agencije „Medijum galup“ u koje je „Blic“ imao uvid, a koje je raðeno od 20. do 24. aprila 2008. godine na uzorku od 1.020 ispitanika.

Narodnjaèka koalicija DSS i NS mogla bi da raèuna na 30 mandata, socijalisti na 16 poslanièkih mesta, a LDP na 15 poslanika u novom sazivu. Cenzus bi preskoèile jo¹ jedino manjine koje bi mogle da raèunaju na 10 mesta, podaci su iz istra¾ivanja agencije „Medijum galup“.

Poslednjih nedelja registruju se priliène oscilacije u podr¹ci dvema vodeæim listama, naroèito „Liste za evropsku Srbiju“. To je verovatno najveæim delom uslovljeno negativnim kampanjama koje stranke vode jedne protiv drugih, ali i protivreènim potezima predstavnika meðunarodne zajednice i Evropske unije. Istra¾ivanja raðena posle drugog kruga predsednièkih izbora pokazivala su da je politièko raspolo¾enje biraèa tada bilo pod sna¾nim uticajem tih izbora: velika polarizacija u biraèkom telu, koja je pratila te izbore, odrazila se na dobar rezultat DS i SRS, dok su ostale stranke imale znatno manju podr¹ku. S pribli¾avanjem izbora, konsolidovala se podr¹ka preostalim trima strankama koje æe, uz dve najveæe liste i predstavnike nacionalnih manjina, verovatno èiniti novu Skup¹tinu Srbije.

Meðutim, ovakav raspored i dalje stvara dosta komplikovanu situaciju kad je u pitanju formiranje parlamentarne veæine.
Ako se izuzme kombinacija SRS - „Za Evropsku Srbiju“, koja je tehnièki moguæa ali politièki nije verovatna, onda nova vlada ne mo¾e biti sastavljena samo od predstavnika dve liste. Drugim reèima, u sastavljanju parlamentarne veæine moraju da uèestvuju najmanje tri liste, ¹to æe verovatno ote¾ati i produ¾iti formiranje nove vlade.
Veæina graðana Srbije podr¾ava rad na pristupanju Evropskoj uniji. Meðutim, taj posao je u donjem delu liste prioriteta proseènog biraèa: najveæi znaèaj pridaje se socijalnim pitanjima (smanjenje nezaposlenosti i siroma¹tva, veæa primanja), na drugom mestu je oèuvanje Kosova u sastavu Srbije, na treæem ekonomski razvoj, tek na èetvrtom rad na prikljuèivanju Evropskoj uniji, a na petom borba protiv kriminala i korupcije.

blic


:news:
SM: SRS - 33,2 odsto, ZES - 31,5

Srpska radikalna stranka ima 33,2 odsto podr¹ke biraèa, a koalicija "Za evropsku Srbiju" sa 31,5 odsto, pokazuje najnovije istra¾ivanje agencija Strate¾ik marketing.


U saop¹tenju dostavljenom Beti povodom objavljivanja neautorizovanih podataka kontrolnog uzorka u nekim medijima, nagla¹ava se da "razlika izmeðu ove dve liste ima tendenciju smanjenja u odnosu na ranija istra¾ivanja".

Prema validnim podacima Strated¾ik marketinga, Koalicija DSS-NS je na treæem mestu sa 13,8 odsto podr¹ke, slede LDP i koalicija SPS-PUPS-NS sa po 7,5 odsto, a manjinske liste 4,5 odsto u odnosu na opredeljene biraèe, dok ostale stranke nemaju statistièki znaèajno izmerene rejtinge.

"Treba napomenuti da postoji jedan broj biraèa koji nije doneo odluku za koga æe glasati i da æe naredni dani svakako doneti izvesne promene, pogotovo ¹to se zao¹trava polarizacija o potpisu na Sporazum o stabilizaciji i pridru¾ivanja EU", naveo je Strated¾ik marketing.

Strated¾ik marketing je potencirao da se u predizborna vremena radi puno istra¾ivanja javnog mnenja za razlièite teme koje su predmet kampanja stranaka, kao i da pred izbore raste interes za stranaèke rejtinge i da se pojavljuju povremeni izve¹taji u javnosti.

"Razlog za ovo javljanje je ne-autorizovano objavljivanje podataka pod imenom Strated¾ik marketinga. Naime, u javnosti su se pojavili podaci kontrolnog uzorka koji, svakako, nije ni imao za cilj ocene rejtinga. Da bi informacija bila korektne objavljujemo poslednje rejtinge SM-ovog redovnog istra¾ivanja".

Istra¾ivanje je raðeno na terenu, reprezentativnom uzorku punoletnih graðana Srbije, koje ima marginalnu statistièku gre¹ku uzorka od plus/minus 3.1 odsto.

Cesid oèekuje visoku izlaznost

Zoran Luèiæ iz Cesida smatra da potpisan Sporazum o stabilizaciji i prikljuèivanju i memorandum sa Fijatom mogu imati va¾nu ulogu u podizanju odziva biraèa.

Luèiæ ka¾e da istra¾ivanja pokazuju da æe odziv biti veoma visok, a zao¹travanje kampanje oko potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridru¾ivanju mo¾e dovesti do jo¹ veæeg odziva.

"Ukoliko se u ovom momentu desi da neka stranka poveæa svoj rezultat za jedan, dva ili tri odsto, to æe znaèiti da je maestralno odradila fini¹ izborne kampanje", ka¾e izvr¹ni direktor Cesida.


B92
--
e sad isto to ali sa drugacijim brojkama -> http://www.pressonline.co.rs/vest.jsp?id=35679&sectionId=29

i ko je ovde lud?
:hmm

A poceli su i da spamuju. :wall:
Pogledati attach.
I odmah se odjavljujem , naravno!
:K


Tok izbora
CeSID: Do 14 sati odziv 29,4 odsto

Na izborima u Srbiji do 14 sati glasalo je 29,4 odsto od ukupnog broja upisanih biraèa, saop¹tio je CeSID.

Prema podacima CeSID-a u Vojvodini je glasalo 29 odsto, u Beogradu 30 odsto, a u Centralnoj Srbiji 29,8 odsto upisanih biraèa. Do 14 èasova je glasalo i 20,8 odsto upisanih biraèa sa Kosova.

Broj upisanih biraèa u Srbiji je 6.749.688.

Graðani Srbije biraju 250 poslanika za sastav novog republièkog parlamenta, 120 poslanika u Skup¹tinu Vojvodine, kao i odbornike u 24 skup¹tine gradova i 150 skup¹tina op¹tina.

Rok za konstituisanje novog saziva Skup¹tine Srbije je najkasnije 30 dana od objavljivanja konaènih rezultata izbora.

b92

Masha

I, SRS vise nije broj 1 : ))))))
Izgleda da Evropa zaista nema alternativu : ))))

Enea

Quote from: KaBoom on 29-03-2008, 01:26:08
Al mi je nekako velika i ona gore zelena, dola crvena... Zar je moguæe, èak toliko, posle svega??? :roll:



lol
brat dalton =))

lijepa bosanka

Ih,skupilo se i "¹ugavo i bugavo" i nagura¹e 39%.. :lol2:
Ajde nek izaðu solo sa SRS!! Za mene je SRS i dalje broj 1,jer mislim da je najjaèa ako bi gledali pojedinaèno. :pljes:

Èestitam Tadiæu i DSu i ¾elim im da kao najjaèi budu opozicija,kao ¹to je ta "sreæa" pratila SRS poslednjih godina!!  .blah.
:djavo