Problem oko upisa

Started by joa, 09-03-2008, 22:34:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Girl

Ja mogu da kazem, ljudi - ja se izjasnjavam kao Australijanka... hm...
Mislis na ono- nacionalni identitet? jer drzavljanstvo je druga stvar.
To opredeljenje u nacionalnom smislu je previse apstraktno, ne moze za to da se uhvati... tako da... Po mom misljenju, treba drzavne institucije da se drze drzavljanstava i to je sve.

Wlada

Да али Србија као матична држава свих Срба мора да брине и за оне који не живе овде... То практикују све земље Европе (пошто оне почивају на традицији доминантног народа).
(а на попису се људи изјашњавају и као нинџе и ванземаљци...то је лична ствар)

Girl

E, pa to me zanima, sta nekog cini bas Srbinom... kazes lepo ' drzava mora da brine za sve Srbe, pa i za one koji ne zive ovde'   jeste, e, kako taj da dokaze/pokaze da je bas 'Srbin', ako vec nema drzavljanstvo srpsko...

Wlada

Тако што су му отац или мајка били Срби... Или баба и деда...
До сада се нико није "гурао" да буде окарактерисан као Србин, али знам много људи имена Момчило, Властимир, Бранко,... који су у Немачкој амбасади доказивали преко деде-ујака своје немачко порекло.
(тако су тамнопути грађани Француске, Енглеске, Белгије, Холандије добијали држављанства)

Maslacak

Devojci tata ima dr¾avljanstvo Republike Srbije.
A njeno je na putu, tj. samo ga èeka, a zahtev je predat.
To bi trebalo da bude dovoljno, i biæe sigurno :happy:

A Wlada je u pravu, dokazuje se preko roditelja, ili druge bliske rodbinske veze... tako ljudi dobijaju dr¾avljanstva, a ako mo¾e¹ da dobije¹ dr¾avljanstvo, tj. ima¹ ispunjene sve uslove za njega, to bi znaèilo da jesi Srbin, valjda?
Dr¾avljani Republike Srpske, koliko znam, ne studiraju kao stranci, zar ne?
Komplikovano je to sve :>

©to se Crne Gore tièe - nemam pojma. Znam da je valjda pro¹le godine bila neka fora oko toga da æe studirati normalno ovde, ako se izjasne kao Srbi... budala¹tina, ba¹ nisu znali kako to da re¹e :K

Bred

Ok, necemo dalje o Srbima & co.
:wink:

joa

PoZz Jeckili i tebi Maslacak.Inace,2007.god su mi produzili izgeglicku na jos 2god.Drugarica ima crnogorsko drzavljanstvo i ima isti problem...Stvarno mi neke stvari ne idu u glavu,ovde sam 16god,zavrsila i srednju i osnovnu,otac mi ima drzavljanstvo,a zasto ja toliko moram da cekam?Na kraju bi samo falilo da zbog tudje neodgovornosti ne upisem fax..

jeckili_cg

Ma znas sta joa udari ti po internetu:pisi svim mogucim kojih se tice tvoj problem,pa i po nekoliko pisama,ako treba zovi i beogradsku hroniku,ma morace neko da ti pomogne...samo budi istrajna,i naravno obavesti nas sta je bilo,pozdrav :~ :~ :~ :~

joa

E ovako,dobila sam odgovor sa faxa...Svih predhodnih godina vazilo je pravilo da drzava finansira sve iz Bosne i Hercegovine,Hrvatske i Crne Gore pod uslovom da se izjasnjavaju kao Srbi.Valjda se nista nece promeniti,o tome odlucuje Univerzitet,a ako se promeni fakultet ce resavati slucaj ,po slucaj.Sve ce se znati krajem maja,pocetkom juna...

Maslacak


jeckili_cg

ok,ali sta precizno predstavlja to izjasnjavanje?

Wlada

Па не знам како је сад то у ЦГ, али требала би српска национална заједница (или мањина не знам како се то дефинише) да прави неке спискове свих Срба.
Тако је ваљда у околним земљама...
Али ко ће га знати, Балкан је ово  :wall:

jeckili_cg

u pravu si,ali meni to deluje komicno

Maslacak

Komièno ili ne, a jeste komièno, zaista tako funkcioni¹e :>

Osim toga - na ©V obrascu pri upisu postoji deo za izja¹njavanje o nacionalnosti... mo¾da se i to gleda :K

mihajilo

E da vas pitam nesto.Recimo upise neko kao strani drzavljanin(npr IzBosne) na foru da 3000 i upise bez prijemnog.E i kako onda sledece godine?Jel moze da predje na budzet,ili u medjuvremenu uzme drzavljanstvo...kako idu stvari u tim slucajevima?