Razmena sa EU 11 puta veæa nego sa Rusijom

Started by Darker, 14-03-2008, 01:11:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Darker

Размена са ЕУ 11 пута већа него са Русијом
Извоз Србије у уједињену Европу износи 3,7 милијарди, док је увоз прошле године био 7,4 милијарде евра

Више од пола српске трговинске размене обави се за земљама Европске уније. Према подацима из Привредне коморе Србије, прошле године наш укупни извоз у 27 земаља ЕУ износи 4,935 милијарди долара, што чини 55 одсто укупног извоза. Увоз је двоструко виши. Достигао је суму од 10,106 милијарди долара, што чини 55,1 одсто укупног прошлогодишњег српског извоза. Прерачунато у евре, према подацима Бироа за сарадњу са Европском унијом ПКС-а, извоз износи 3,7 милијарди, док је увоз прошле године био 7,4 милијарде евра.

Како наводи Горан Николић из Центра за научноистраживачки рад ПКС-а, обе цифре су знатно порасле у односу на 2006. годину.

– Извоз је скочио 33,7 одсто, а увоз 40,8 процената. Види се да је реч о врло значајном тржишту за Србију. Тачније, најзначајнијем. Јер, када се изузме трговина са земљама из комшилука, са неевропским земљама, као што су Русија и Америка и још нека тржишта, наша размена је мања од 10 одсто. Тако, примера ради, размена са Русијом износи 5,11 одсто, са Америком чак мање од једног процента – наводи Николић.

То значи да је трговина са уједињеном Европом чак 11 пута већа него размена са Руском Федерацијом. Како наводи наш саговорник, сарадња са ЕУ важна је и због кредита, али и због прилива страних директних инвестиција.

Када се завири у структуру ових података, види се да су највећи српски извозници уједно и највећи увозници робе из Европске уније. Тако се, примера ради, смедеревски „Ју-Ес стил” налази на првом месту на обе табеле српске спољнотрговинске размене. Зависни од увоза су и велики извозници, као што је „Ваљаоница бакра Севојно”, „Вали”, „Лохер електро”.

Посматрано по робним групама, из Србије се у ЕУ највише извозе ваљани неплатинасти производи (660,21 милиона долара), бакар (296,38) и алуминијум (233,145 милиона долара). Од Европе највише увозимо путничке аутомобиле, уље од нафте и минерале, лекове и хартију и картон.

У Бироу за сарадњу са Европском унијом ПКС-а истичу да би уласком у заједницу европских земаља наша земља лакше дошла до кредита, опреме и нових технологија.

– У последњих седам година није дошло до битнијих структурних промена робног извоза Србије у ЕУ, док је увоз квалитативно унапређен. Од 2000. године Србија је остварила снажан раст размене са Унијом, али је апсолутни ниво, посебно извоза у ЕУ, још низак у поређењу с већином европских земаља у транзицији – наводе у Бироу за сарадњу са ЕУ.

Садашња структура укупног српског извоза, наводе, веома је неповољна, а додатно отежавајућа околност је то што је структура извоза у ЕУ још неповољнија, доминирају сировине и репроматеријали, и то је карактеристично за цео посматрани период.

– Извоз на захтевно тржиште ЕУ своди се на примарне производе, али би пораст удела ЕУ у укупном српском извозу дугорочно довео до побољшања структуре укупног извоза – објашњавају.

Реално је очекивати да се тренд раста нашег извоза на ово захтевно тржиште настави, чему ће највећи допринос дати наставак реструктурисања, односно убрзана приватизација, али и даље институционално приближавање Србије ЕУ кроз потписивање већ парафираног Споразума о стабилизацији и придруживању.

Према процени Министарства финансија, извоз би ове године требало да порасте за 25,8 одсто, а увоз за 20,5 процената. Према истој пројекцији, увоз би 2009. године требало да скочи за четвртину, док се очекује да увоз порасте за 17,3 одсто.

-----------------------------------------------------------

Милиони за љускаре и бескичмењаке

Више од милион долара Србија је потрошила на увоз љускара и бескичмењака. Увозили смо и ношену одећу и крпе и за ту робу платили укупно 2,17 милиона долара.

Сирову плуту и отпатке увезли смо за 63.960 долара, а иверје и отпад од дрвета платили 102.336 долара.

Бисери, драго и полудраго камење коштало нас је 65.760 долара.

А. Николић
[објављено: 13/03/2008] Politika

Wlada

#1
Па кад су нас опколили...


Лавиринт: како најбрже до Русије,а да не уђеш у ЕУ?

(http://img218.nono9.us/my.php?image=euzapargodinasg3.png)

KaBoom

Ka¾em ja lepo... Proces EU integracija nam je neizbe¾an. Èak mislim da ne mo¾emo ni da se samoizolujemo! Progutaæe nas hteli - ne hteli. A i kad vidim kako ljudi tamo ¾ive, nije mi ni ¾ao!

Toliko o Nikoliæu i trgovini sa Rusijom. Kako da trgujemo sa Rusijom, a da ne preðemo, tj ne prevezemo robu preko EU? Lepo nam zatvore granice, izolovani smo i mo¾emo sto godina biti tako, ali neæemo... Popustiæemo prvi ili æemo pocrkati od gladi. Prosto ko pasulj. :)

darusaz

Quote from: KaBoom on 14-03-2008, 16:58:37
Ka¾em ja lepo... Proces EU integracija nam je neizbe¾an. Èak mislim da ne mo¾emo ni da se samoizolujemo! Progutaæe nas hteli - ne hteli. A i kad vidim kako ljudi tamo ¾ive, nije mi ni ¾ao!

Toliko o Nikoliæu i trgovini sa Rusijom. Kako da trgujemo sa Rusijom, a da ne preðemo, tj ne prevezemo robu preko EU? Lepo nam zatvore granice, izolovani smo i mo¾emo sto godina biti tako, ali neæemo... Popustiæemo prvi ili æemo pocrkati od gladi. Prosto ko pasulj. :)

Када видим како живе у Румунији, Бугарској или Естонији, не улази ми се у Европску унију.  :happy:

А трговина са Русима је на нивоу на каквом јесте само због ДОСманлијске антируске политике која је трајала годинама.

Wlada

Трговина са Русијом, каква-таква, опет је много већа него деведесетих.

KaBoom

Quote from: darusaz on 14-03-2008, 18:46:13
Када видим како живе у Румунији, Бугарској или Естонији, не улази ми се у Европску унију.  :happy:

U Rumuniji ima 500 000 slobodnih radnih mesta. Koliko ima kod nas? Kolika je nezaposlenost kod nas? Koliko investicija dobijaju Rumuni, Bugari i Estonci godi¹nje? Maaaalkice vi¹e od nas. Bar ne stoje na mestu, grade se fabrike, ljudi rade, trude se, idu napred. Mi neidemo nikud. Nama farmaceutima je posao jo¹ i siguran, bilo gde u svetu, ali ostali...

No dobro, ako ni¹ta, imam malo zemlje, traktorèe, Drina cigare nisu skupe i ajmo na njivu. To bar pobeæi neæe.

Bred

E sad, opet se moze reci, ako je tako sjajno i bajno u Rumuniji zasto onda Rumuni i Bugari dolaze u SRBIJU da rade u nadnici?
:wink: :hm

KaBoom

Nije ni u Nemaèkoj sjajno i bajno... Ni u USA. Mo¾da je u Norve¹koj. Nije nigde lako uglavnom. Poenta je da se ljudi trude, rade, ¾ele napredak, ¾ele da putuju i odu na Havaje za godi¹nji odmor. U Nemaèkoj su svaka druga kola Mercedes, kod nas je Yugo... U Rumuniji je verovatno Dacia (koja je i kod nas popularnija od Yuga).

Da budem iskren, ja ne znam kojim èudom su Rumuni i Bugari u¹li u famoznu EU, jer definitivno imaju ni¾i standard od nas. Oèigledno da EU treba njihovo tr¾i¹te (nisu tako malecke zemlje) i jeftina radna snaga. Na¹i jugo¹vabe su se veæ lepo uglavili na zapadu, vi¹e neæe i ne rade najprljavije poslove... A Rumun i Bugarèe æe i to raditi, jer mu je plata bolja nego kuæi. Ali eto, u¹li su. Nemaju ratne zloèince i uslovljavanje Haga, nemaju Kosovo, ne razbijaju amerièku ambasadu i strane firme... A novci im se slivaju. Svakim danom im standard raste, ubrzo æe nas dostiæi (ako jo¹ nisu) i prestiæi. Mi smo ti koji tapkamo u mestu, oni kakvi god da su - trude se i rade, idu napred. Bez carine uveze i izvoze u 26 zemalja Evrope, ¹to se tièe trgovine...

Bred

Quote from: KaBoom on 15-03-2008, 14:47:30
Da budem iskren, ja ne znam kojim èudom su Rumuni i Bugari u¹li u famoznu EU, jer definitivno imaju ni¾i standard od nas. Oèigledno da EU treba njihovo tr¾i¹te (nisu tako malecke zemlje) i jeftina radna snaga. Na¹i jugo¹vabe su se veæ lepo uglavili na zapadu, vi¹e neæe i ne rade najprljavije poslove... A Rumun i Bugarèe æe i to raditi, jer mu je plata bolja nego kuæi. Ali eto, u¹li su. Nemaju ratne zloèince i uslovljavanje Haga, nemaju Kosovo, ne razbijaju amerièku ambasadu i strane firme... A novci im se slivaju. Svakim danom im standard raste, ubrzo æe nas dostiæi (ako jo¹ nisu) i prestiæi. Mi smo ti koji tapkamo u mestu, oni kakvi god da su - trude se i rade, idu napred. Bez carine uveze i izvoze u 26 zemalja Evrope, ¹to se tièe trgovine...
To je verovatno tacno.
Ali morali su valjda dobiti neku nagradu za 15togodisnje uvlacenje Amerima i Evropljanima.
:wink:

KaBoom

Pa da. Sla¾em se... Uvlaèili su se, u¹li u NATO, daju svoje vojnike, a zauzvrat im ovi dali ne¹to... Mi se celom svetu inatimo. Malo se Rusima uvlaèimo, ali nisam siguran da æemo od njih dobiti vi¹e nego od ovih. A kako god.

©to se mene tièe, mo¾emo i sve izvoziti u Rusiju i sve uvoziti iz nje, samo da se zaraðuje, da je ekonomija stabilna, da ljudi bolje ¾ive... Nije bitno ko, samo da ima obrta robe. Jedino je povlastica kod EU da unutar njema tih granica i carina, pa je mnogo jeftinije i jednostavnije, bez kilometarskih koloni kamiona na granicama...

Bred

Ma ne, poenta je sto i da hocemo da se uvlacimo, sumnjam da bi bilo drugacije.
A i prethodnih 7-8 god se nismo inatili sve do mozda sadasnjeg trenutka.
:wink:

Darker

Rumuni i Bugari dolaze kod nas da rade, jer smo mi previ¹e fini, bogati, da obraðujemo na¹u zemlju :wink: