Podaci o tradicionalnoj kineskoj medicini potièu iz 200. godine pre na¹e ere

Started by Bred, 01-04-2008, 13:39:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Ali tek u 17. veku, ljudi sa zapada prvi put su èuli o tim drevnim tretmanima od jezuitskih misionara koji su putovali u Aziju. Jedan amerièki lekar nedavno je posetio Kinu da bi se izbliza upoznao sa efikasno¹æu drevne kineske medicine.

®aba koja sadr¾i otrovnu teènost koja je èesto kori¹æena u Aziji za leèenje raka. Da li bi vodozemac jednoga dana mogao da vam spasi ¾ivot? Amerièki lekar Lorenzo Koen iz Andersonovog centra za rak u Hjustonu, u Teksasu, boravio je u Kini u potrazi za odgovorom na to pitanje, kao delu njegove studije o drevnoj kineskoj medicini.

«Mislim da je veoma va¾no da svet u celini poène da se otvara prema drevnoj medicini,» ka¾e on.

Iako je zapadna medicina napravila velike pomake u tretiranju velikog broja kancera, mnogi drugi su i dalje fatalni. ®ang Djingji ima poodmakli stadijum raka pankreasa koji je èesto bolan i ima nizak nivo pre¾ivljavanja.

«Nekoliko ljudi u mojoj fabrici umrlo je od ove vrste raka. Znam koja vrsta bolesti je u pitanju,» ka¾e on.

Kineski lekari stalno kombinuju zapadne i kineske lekove u tretiranju pacijenata. ®ablji otrov, ka¾u oni, je lek koji deluje protiv tumora. Doktor Koen navodi da je video dokaze u korist toga.

«Ima studija koje pokazuju da otrov izaziva spontano umiranje æelija kao i studija koje pokazuju da postoji smanjenje rasta æelija raka,» ka¾e doktor Koen.

®ang Djingji bio je podvrgnut hemoterapiji i injekcijama ¾abljeg otrova tokom èetiri meseca. Lekari ka¾u da se tumor u njegovom telu smanjio za 15 odsto.  ®ang ka¾e da oseæa manje bolova i veruje da je imao dobrobiti i od kineskih i od zapadnih lekova. Doktor Koen istièe da zapadna medicina ipak treba jo¹ mnogo da nauèi od drugih kultura.


voanews.com