Centar obuèava ðake za jeftinije studiranje u SAD

Started by Bred, 02-04-2008, 13:11:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Autor: V. Nedeljkoviæ | 02.04.2008 - 08:30
Centar obuèava ðake za jeftinije studiranje u SAD

Srednjo¹kolci iz Srbije koji nameravaju da studiraju u Americi imaju moguænost da u Meðunarodnom akademskom centru u Beogradu dobiju savet kako da se najlak¹e upi¹u i dobiju stipendiju na univerzitetima u SAD. Pro¹le godine je uz pomoæ ovog centra vi¹e od 50 mladih ljudi uspelo da obezbedi stipendije neophodne za nastavak ¹kolovanja u Americi.

- Studenti iz Srbije su do sada uz na¹u pomoæ dobili stipendije u ukupnom iznosu od 1,7 miliona dolara i po tome smo jedan od najuspe¹nijih centara u okviru mre¾e „Education USA“. Ove godine dobijamo jo¹ dobrih vesti. Imamo kandidate koji su primljeni na neke od presti¾nih amerièkih univerziteta kao ¹to su MIT, UCLA, „Kenyon College“, „Beloit“... Sigurni smo da æe ovogodi¹nji uspeh biti jo¹ veæi - ka¾e Alek Todoroviæ, zadu¾en za medije u Meðunarodnom akademskom centru.
Buduæi studenti u ovom centru mogu da se informi¹u o svim akademskim ustanovama i obrazovnim institucijama u SAD, ali i o postupku prijema na univerzitete, testiranju, pisanju eseja, preporukama, motivacionom pismu i pronala¾enju finansijske pomoæi.
- Ako neko hoæe da studira u Americi, prvi korak je da doðe kod nas na savetovanje, gde mu objasnimo ¹ta mu je sve potrebno. Savetovanje je besplatno, dok kompletan kurs pripreme za prijemni ispit ko¹ta oko 100 evra. Na¹ centar je ovla¹æen i za polaganje TOEFL testa iz engleskog jezika, neophodnog za upis na amerièke univerzitete - ka¾e Todoroviæ.
Nikola Popoviæ, koji je zavr¹io gimnaziju u Obrenovcu, uz pomoæ Meðunarodnog akademskog centra primljen je na „Kenyon College“ u Americi.
- Mali koled¾i poput „Kenyon Colege“ Amerikanci nazivaju koled¾ima koji oblikuju liènost i vrlo su cenjeni. Njihovi studenti najbolje prolaze na postdiplomskim studijama jer dobijaju odlièno op¹te obrazovanje - ka¾e Nikola Popoviæ.
Nikola je od koled¾a dobio stipendiju od 47.260 dolara, a ukupna godi¹nja ¹kolarina na „Kenyon College“ iznosi 50.260 dolara.
- Stpendija sve pokriva, ja samo treba da platim knjige. Dobio sam i zaposlenje u kampusu. Radiæu u kuhinji ili biblioteci, tako da æu moæi da pokrijem razliku u ¹kolarini - ka¾e Nikola Popoviæ.
Sledeæe ¹kolske godine na studije u Ameriku odlazi i Danko Tarabar.
- Zavr¹io sam èetvrti razred gimnazije u Americi tako da sam imao priliku i da upoznam njihov sistem studiranja. Aplicirao sam na ¹est koled¾a, a potvrda o prijemu stigla mi je sa „Beloit College“, koji spada meðu prvih 20 koled¾a u Americi po broju uspe¹nih, diplomiranih bankara i ekonomista - ka¾e Du¹an Tarabar. Danko je dobio i stipendiju koja pokriva ¹kolarinu i iznosi 32.000 dolara, a hranu i sme¹taj æe morati da plati sam.
- Dobio sam moguænost da radim u kampusu, ¹to æe mi omoguæiti da zaradim jo¹ 2.000 dolara, a 5.000 dolara moraæu da doplatim - ka¾e Danko Tarabar.
Elizabeta Èang iz Oklahome, direktorka Meðunarodnog akademskog centra u Beogradu, trudi se da srednjo¹kolci iz Srbije u ¹to veæem broju odu na ¹kolovanje u Ameriku, ali i da se posle studija vrate u Srbiju.
- Zato nam je potrebna saradnja sa uspe¹nim srpskim firmama koje bi te mlade ljude zaposlile po njihovom povratku sa ¹kolovanja. Sa veæinom njih smo u kontaktu i oni bi se rado vratili u Srbiju kada bi dobili posao - ka¾e Elizabeta Èang.
Sa èlanovima i posetiocima Centar radi od utorka do petka od 11 do 19 èasova i subotom od 12 do 17 èasova u Beogradu, u Majke Jevrosime 18/II. Sve informacije mogu se dobiti na sajtu - www.iacbg.org i www.akademskicentar.org.

Za struène uvek ima mesta
U mini anketi koju je sproveo „Blic“ pitali smo: Da li ste spremni da zaposlite i korektno nagradite struènjake koji su diplomirali na presti¾nim inostranim univerzitetima?
Narodna banka Srbije:
- Podr¾avamo povratak mladih struènjaka nakon zavr¹enih studija u inostranstvu. Na konkurse za pripravnike, kao i na letnju praksu koju veæ po ¹esti put zaredom oranizujemo za studente, redovno nam se prijavljuju na¹i mladi ljudi koji su diplome stekli na presti¾nim univerzitetima u inostranstvu.
Kompanija „Kom Trade Group“:
Ula¾emo u mlade ljude i poma¾emo im stipendirajuæi ih. Na¹i stipendisti su Ognjen Iliæ, koji je sada student treæe godine na Harvardu, kao i Aleksandar Petroviæ, koji pohaða doktorske studije na Oksfordu. Nekoliko na¹ih in¾enjera koji su ¾iveli i radili u inostranstvu, po povratku u zemlju na¹li su posao u na¹oj kompaniji. Na¹a vrata su otvorena za struène mlade ljude koji su spremni da grade buduænost u ovoj zemlji.
Kompanija „Delta“:
- Rado zapo¹ljavamo uspe¹ne, mlade ljude koji su zavr¹ili studije u inostranstvu. Njih desetak veæ rade u na¹oj kompaniji. Koristimo svaku priliku da na javnim skupovima u inostranstvu predstavimo poslovanje „Delte“ jer je to prilika da mladi, visokoobrazovani ljudi, bilo da tamo studiraju ili su poreklom iz Srbije, dobiju ¹to vi¹e informacija i prijave se za zaposlenje u na¹oj firmi.

blic