"PROMOCIJA ZDRAVLJA I PREVENCIJA BOLESTI ZENA SRBIJE U FARMACEUTSKOJ PRAKSI"

Started by AVENDON, 09-05-2008, 16:01:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AVENDON

NAPSer vas poziva da se prikljucite u projekat "PROMOCIJA ZDRAVLJA I PREVENCIJA BOLESTI ZENA SRBIJE U FARMACEUTSKOJ PRAKSI" koji ce biti realizovan tokom perioda april 2008 – mart 2009. na teritoriji grada Beograda, Niskog regiona sa sedistem u Nisu i Severno-backom regionu sa sedistem u Subotici.

Zasnovanost i znacaj projekta

Polozaj zene, tradicionalno tezak u Srbiji, postao je jos tezi i slozeniji u uslovima ekonomske i drustvene krize sa kojima se suocavaju sve drzave u tranziciji, ukljucujuci i Srbiju i Crnu Goru. Prema socijalno-demografskim pokazateljima, ovo se direktno odrazava na smanjenje kvaliteta zivota, povecan morbiditet i mortalitet zena u svim zivotnim dobima. Zbog svega ovoga potrebno je delovati preventivno kroz zdravstvenu edukaciju i promociju zdravog nacina zivota zena.

Da bi se postigla efikasna i dobro organizovana edukacija zena potrebno je permanento podizanje zdravstvene svesti zene, kroz adekvatnu obavestenost i organizovane promotivne akcije, na nivou primarne zdravstvene zastite (PZZ).

S tim u vezi, veoma je znacajno organizovano sprovoditi edukacije zdravstvenih radnika (lekara i farmaceuta) iz primarne zdravstvene zastite (PZZ), koji su u direktnom kontaktu sa pacijentima i tako najbolje pozicionirani za uspesno sprovodjenje promotivnih kampanja u cilju prevencije bolesti i smanjenja faktora rizika po zdravlje zena u svim zivotnim dobima. Sve ovo je od znacaja za zenu kao pojedinca, njenu porodicu i drustvo u celini, jer direktno utice na smanjenje izdataka zdravstvenih fondova za lecenje oboljenja zena.

Opsti ciljevi Projekta za sva tri regiona:

Unapredjenje zdravlja zena svih starosnih grupa putem edukativno-promotivnih programa i aktivnosti farmaceuta javnih apoteka i lekara u domovima zdravlja;
Razvoj drustvene i kulturoloske svesti o potrebi i znacaju permanentne brige za zdravlje zena i smanjenje faktora rizika po zdravlje zena;
Prosirivanje i unapredjenje znanja farmaceuta i pozicioniranje farmaceuta u oblasti javnog zdravlja i zdravstvenog sistema.

Specificni ciljevi za teritoriju grada Beograda:

Unapredjenje zdravlja zena starosti 16-40 g (program unapredjenja zdravstvene kulture zena), program promocije zdravlja i prevencije nastanka i sirenja seksualno prenosivih bolesti;
Unapredjenje reproduktivnog zdravlja zena starosti 16-40 g, program promocije reproduktivnog zdravlja;
Unapredjenje znanja o medikaciji, samomedikaciji i suplementaciji u trudnoci kako zena iz odabrane starosne grupe, tako i farmaceuta i lekara iz primarnog nivoa zdravstvene zastite.
Unapredjenje zdravlja i zdravstvenih navika zena srednje (od 40 do 59 godina) i starije zivotne dobi ( preko 60 godina) –poboljsanje kvaliteta zivota.

Specificni ciljevi za teritoriju Niskog i Severno-backog regiona:

Unapredjenje zdravlja mladih zena, starosti od 16 do 39 g, (program unapredjenja zdravstvene kulture mladih zena), program promocije zdravlja i prevencije nastanka i sirenja seksualno prenosivih bolesti;
Utvrdjivanje zdravstvenog stanja i razvoj metoda/alata za unapredjenje zdravlja zena srednje dobi, od 40 do 59 g, istazivanje kvaliteta zivota u ovoj grupi zena i program promotivno-preventivnih mera i aktivnosti za delovanje na zdravlje radno i porodicno aktivne zena;
Utvrdjivanje zdravstvenog stanja zena starije zivotne dobi, preko 60 g, istrazivanje kvaliteta zivota i program promotivno-preventivnih mera.

Ocekivani ishodi i benefiti za struku i nauku (praksu i akademiju):


Razvoj i unapredjenje farmaceutske prakse ka novim uslugama javnog zdravlja i prevencije bolesti;
Ukljucivanje u savremene evropske tokove razvoja farmaceutske prakse kao i razvoj koncepta farmaceutske zdravstvene zastite;
Ovladavanje vestinama vodjenja kampanja javnog zdravlja i upravljanja kvalitetom farmaceutskskih usluga;
Razvoj novih naucnih disciplina-socijalna farmacija i istrzivanja farmaceutse prakse
Ovladavanja naucnom metodologijom i publikovanje naucnih radova
Nacionalna naucna monografija

Svi zainteresovani studenti mogu popunjene aplikacije posalju na [email protected] do 25.05.2008.
Aplikaciju i vise o projektu mozete naci na www.napser.org

makky

Ja sam se prijavila jos u aprilu... slala sam mail asistentkinji.
Rekla mi je da ce se u maju raditi, ali od tad me nije kontaktirala.
Sta se desava...?

Natasa

Mislim da se jos formira ekipa i da se zasigurno nije jos krenulo sa radom.
Mozes uvek sa asistenkinjom Marinom (ako ne gresim ime) proveriti kako stvari stoje, a preko NAPSera se prijaviti.

katarina

I ja sam se prijavila polovinom aprila, ni mene nisu kontaktirali. Nadam se da ce biti kako zamisljam. Ne znam koliko cemo mi studenti biti slobodni da predlozimo nesto u tom cilju.