Organska 2- pitanja i zadaci...

Started by Al-Jasmina, 21-08-2006, 12:48:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Al-Jasmina

OK, ovo je zamilsljeno da bude podtema ili sta god...teme Organska 2
Nadam se da ce moderatori da to regulisu  :)


Elem, interesuje me da li neko zna odgovor na 14 pitanje iz Junskog testa (DF)
tacnije koje je jedinjenje B
I zanima me celo 15 pitanje...jer mi nije jasna upotreba reagensa Me3OBF4

PS:
"Postoji jedan programcic za crtanje hemijskih jedinjenja
treba da ga nabavim koliko sutra
Nadam se da bi taj isti ako nije prevelik mogao da pomogne
u studentskim konsultacijama-
mogli bi smo jedni s drugima da podelimo neke mehanizme"




Coolgemini

E i meni su ova dva zadatka skroz nejasna....Za 14. nemam bas nikakvu ideju kako bi mogla da se izvede jer me buni ovaj 3-ketoestar. :hm..
i 15 mi je nejasno ali imam nekih ideja...Me3OBF4 ti sluzi za metilovanje,stim sto sam procitao negde da ide narocito dobro ako je keto grupa(kod 2-pirona)...Buni me to sto ne znam da li ovde ide obicna EAS u pol 2 zbog bazne sredine ili acilovanje uz tautomeriju u pol 3?? :)
u svakom slucaju,ako se metiluje keto grupa nakon EAS izbija HAOS,pa nisam bas nesto siguran...

Al-Jasmina

Za 14to imam pocetak..mehanizam do datog jedinjenja ...ajde doturicu ti nekako

Bred

A kad biste postavile i textove zadataka?

Yasmine

Bred,reci su ti samo ovo: Mudro zborish.... A vi biste stvarno mogli da postavite te testove nekako
Unapred THNX

Al-Jasmina

http://www.freedownloadscenter.com/Business/Educational_Tools/Chemical_Formula_Tutor_Download.html

Link za program kojim se crtaju formule...ima oko 1.4 MB
pa cu pokusati njime nesto a dotle
sto se tice 15 pitanja
ide ovako:

4 fenil imidazol -----na strelici Ph-(=O)-Cl------->A
-------Me3 OBF4------>B------Na2 CO3------->ispod strelice je H2O C

Coolgemini

Imam neko ponudjeno resenje na 15.zadatak iz junskog:

4 fenil imidazol -----na strelici Ph-(=O)-Cl-------> 4 fenil 2-(COPh)
-------Me3 OBF4------>4 fenil-2-(=C(OMe)Ph)imidazol------Na2 CO3------->ispod strelice je H2O
    > 4 fenil-3-hidroksi-2(=C(OMe)Ph)imidazol

Ako ovo kojim slucajno nije ispravno,voleo bih da se ulkjuci neko sa boljom i ispravnijom idejom


Alnus Glutinosa

Sad mi nista nije jasno sta si napisao! znam samo da kod jedinjenja A COPh ide u polozaj 1 (na azot). To mi je bilo tacno u junu!  :loptica

Al-Jasmina

joj Boze, ovo je ko Kamenko i Kremenko
le-le  :ohwell:

Coolgemini

Ok then...onda bi ta COPh grupa isla u polozaj 1...a sta biste radili sa CH3 grupom iz Me3OBF4?jer mislim da taj reagens sluzi za metilovanje ako se ne varam??...onda bi mogla da ide u polozaj 5...sta mislite?? :hm

Al-Jasmina

Pitanje, odakle znas da je to reagens za metilovanje..ja se ubi trazeci i ljuteci se zbog toga!
Plasim se kad pomislim na jos takvih reagenasa niotkuda koji se mogu pojaviti na ispitu!!!
:ohwell:

Coolgemini

Ti se to ljutis??nema ljutnje...kao sto si sama rekla:''drugarica Slavka Pavun je CUDO'' :>
sajim se... :K...drug Vlada je malo zavukao taj lepi reagens u jednom od predavanja,a ja sam na svu srecu uzeo od drugarice koja sve lepo zapisuje...btw,the point is da Vlada ''nije'' objasnio njegovu pravu upotrebu,ali Slavka jeste, u odeljku o 2-pironu :wink:

Al-Jasmina

E vidis...
IPAK JE CUDO!!!!

Uf bwe....
ja trazila kao Me3
a ne CH3..pa preletala pogledom...ali predavanja :)

Alnus Glutinosa

Ok!
Ali mislim da ne ide u polozaj 5!!! Ali ne znam gde ce!  .grins.

Coolgemini

Palo mi je na pamet da bi ta metil grupa mogla ici u polozaj 5 zbog EAS...mada npr ona napada keto-grupu kod 2-pirona u polozaju dva i pravi se pirilijum katjon..Ne znam sta bi se desilo kad bi ta metil grupa napala karbonilnu grupu na COPh??