Privatni Fakultet za Farmaciju u NS

Started by milantom, 21-05-2008, 22:20:02

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Ja sam za to da farmaceutima predaju FARMACEUTI cak i iz manje "farmacetuskih" predmeta, tacnije medicinskih, dakle profesori koji su zavrsili specijalizacije i doktorate ali da su primarno dipl.farmaceuti jer ce oni, po nekoj logici, najbolje znati sta farmaceutima treba ponajvise od tih "manje farmaceutskih" predmeta...

I imam utisak da su kod nas na faxu upravo problem ispiti i profesori koji nisu "maticno" farmaceuti ...
Ima i biologa i medicinara itd ...
Oni nikad ne mogu znati sta farmaceutima treba koliko mogu znati profesori koji su zavrsili Farmaceutski fakultet i radili i rade u praksi ...  :wink:

Quote from: KaBoom on 10-09-2008, 19:08:10
Ne bih da mi sutra negde ka¾u "ah ti si iz NS-a, vi ni¹ta ne valjate itd". Ja se nadam da æe ne¹to "izmajmunisati", da se tako izrazim.

Zbog toga ja nisam hteo da upisem fakultet u nsu ...  :wink: :kul:

nirre

Quote from: Bred on 11-09-2008, 13:50:17

Quote from: KaBoom on 10-09-2008, 19:08:10
Ne bih da mi sutra negde ka¾u "ah ti si iz NS-a, vi ni¹ta ne valjate itd". Ja se nadam da æe ne¹to "izmajmunisati", da se tako izrazim.

Zbog toga ja nisam hteo da upisem fakultet u nsu ...  :wink: :kul:

To je relevantno,moze biti iz bg,iz pg,iz ns pa cak iz harvarda ali da pojam nema.Bitan je samo  probni rad koji je danas obavezan svugdje(ili provjera znanja) i fino provjeri ga odma da li je osposobljen za obavljane funckija koje oni traze i odluci da li je za rad ili ne.
Nikad ne treba gledati ostale zbog pojedinca ali ni pojedinca zbog ostalih.

Bred

Kolega, apsolutno nije tacno. Pisao sam vec da iskustva nekih nasih kolega govore da one koji zavrse farmaciju u ns najlakse primaju u Vojvodini, u ostalom delu Srbije je vec malo teze ...  :wink:

Bila je tema o tome i to je bilo pre god-dve, ne znam kakvo je stanje sad ..

Adonis_Vernalis

Quote from: Bred on 11-09-2008, 14:07:04
Kolega, apsolutno nije tacno. Pisao sam vec da iskustva nekih nasih kolega govore da one koji zavrse farmaciju u ns najlakse primaju u Vojvodini, u ostalom delu Srbije je vec malo teze ...  :wink:

Bila je tema o tome i to je bilo pre god-dve, ne znam kakvo je stanje sad ..

Mmmm, lepa i divergentna, masna tema. Moglo bi se ovde cereciti stosta...

Batalicu slasne, a masne, zalogaje, i baciti se na suvu krtinu...

Buduci da sam profa, imam i ja svoje profesorske snove. A jedan od njih je da jednom, bilo kada, stvorim "univerzalnog farmaceuta". Ja ga zamisljam kao nacitano, prefinjeno ljudsko bice, profesionalca koji zna sopstvena ogranicenja i tezi da ih prevazidje, evoluirajuci pritom iz amorfne mase u kristal, glatko, kao kroz puter, bez skokova i kvantnih prelaza. No, Praksa meni na uvo vristi: daj mi androide, sa sve setom rezervnih delova pride. I bio-mehanicarom, za sve pare...

Imam srecu, pa sam zavrsio Farmaciju u Beogradu. Da sam "dete srece" dokazuje i cinjenica da radim na predmetu koji ima bitnu istrazivacku, ali i teorijsku, i "zanatsku" komponentu. Doraslost istrazivackoj komponenti dokazuje se brojem i kvalitetom objavljenih radova. Sposobnost da se uhvati sa teorijskom komponentom, dokazuje se kvalitetom predavanja, a to se vec pri letimicnom pogledu na ankete studenata lako da uociti. A i zanatsku komponentu lako je proveriti. Bacis pred ispitanika kesu sa smesom grubo usitnjenih droga. Ispitivac kompetentnosti kaze: "hocu kvalitativni i kvantitativni sastav iste. Tolerisem 10 % odstupanja". Identifikuj. Odredi". Ne umes? Zao mi je, ali nema sledeceg puta. Drzi se svoje branse. Tu si svoje nerve, osecanja, znoj i sve ostalo vec utkao.

Zato je na Farmaciji divno raditi, jer podrazumeva multitasking.

A sta ce poslodavci misliti, i od vas traziti... hmmm... Pa, vidite sa poslodavcima. Faks vas, vec dokazano, ne moze stvoriti "univerzalnim farmaceutima". Ali, postoji resenje. Vec cu zvale dobiti od mantre koju godinama ponavljam: kad zavrsite faks, vi ste crno-na-belo intelektualci. Intelektualac mora da razlikuje dobro od loseg, da bude moralna osoba, da bude neko ko je sposoban da problem uoci, prouci i resi, da bude samostalan, ali istovremeno i deo tima... Zato intelektualac dobija vecu platu od fizikalca, jer kubikas treba da iskopa 5 kubika zemlje dnevno i pri tome pojede 2 paradajza, 300 g salame (one najgore, jer je najjeftinija), 0,5 l prokislog jogurta i 0 ml alkohola (jer nam nije u interesu da nam se kubikasi lopatama pobiju). A vi treba da budete intelektualci. Pa, onda, budite. Citajte, istrazujte, pitajte, tragajte... Onda vam nece biti problem da se, zavrsivsi Odsek u NS, zaposlite u KG i vice versa.

Kad kanite intelektualcima postati, onda tu corbu kusajte. Nije lako razlopatati brdo pred vama, ali nije lako ni steci, zauzeti i odbraniti svoj profesionalni stav. Znoja kosta i jedno i drugo.

ale

skolarina u Novom sadu je 160 000, bas me zanima dali ce da smanje, jer vecina zbog cene ce sada ne taj fancy privatni,,,,,e mooji farmaceuti  :wink:

Bred

a kolika je cena na tom fancy faxu ako iko zna?

AnaCrvena

#96
Broj studenata koje æe Fakultet upisati na prvu godinu 2008/09. ¹k. god.
= 60 studenata
Cena ¹kolarine za dr¾avljane Srbije
= 2.900 EUR u dinarskoj protivvrednosti
Cena ¹kolarine za strane dr¾avljane
= 3.400 EUR
Broj meseènih rata
= 8
Prvim troje studenata rangiranih na listi prijemnih ispita Fakultet æe finansirati po prve tri rate u 2008/09. ¹k. godini!

tako kazu na njihovom sajtu!  :wacko:

Bred

3000e=240000din sto i nije mala razlika u odnosu na 160000 din koliko placate na drzavnom sem ako neko bas nema para za bacanje ...  :wink:

Ankh

Quote from: Adonis_Vernalis on 11-09-2008, 14:54:03

.....A jedan od njih je da jednom, bilo kada, stvorim "univerzalnog farmaceuta". delova pride. I bio-mehanicarom, za sve pare...

Hmm... Nisam ovaj deo dobro razumela :).
U svom kratkom i dosadnom zivotu nisam vidjala ljude koji su univerzalno kompetentni - makar i u okviru jedne profesije, makar i dela/grane profesije, makar i "fah-idioti" (zato to i jesu, lol). Bila bih slobodna da smatram utopijskom vasu davnasnju zamisao da stvorite "univerzalnog" farmaceuta, lekara, stolara, IT strucnjaka, ako cemo tako, to jednostavno nije realno  :wink:. Ako nisam jako indiskretna, koliko ste imali godina kada vas je drzala ta "ideja vodilja"?

BTW, "mi ovde" isto kao i vi vise znamo o privatnoj novosadskoj farmaciji po principu "rekla-kazala", nego iz nekog "zvanicnijeg" izvora....

Adonis_Vernalis

@Ankh...

Ja sam napisao ovo: "Buduci da sam profa, imam i ja svoje profesorske snove. A jedan od njih je da jednom, bilo kada, stvorim "univerzalnog farmaceuta". Ja ga zamisljam kao nacitano, prefinjeno ljudsko bice, profesionalca koji zna sopstvena ogranicenja i tezi da ih prevazidje, evoluirajuci pritom iz amorfne mase u kristal, glatko, kao kroz puter, bez skokova i kvantnih prelaza. No, Praksa meni na uvo vristi: daj mi androide, sa sve setom rezervnih delova pride. I bio-mehanicarom, za sve pare...

a ne ovo:

Quote from: Ankh on 17-09-2008, 20:13:38
Quote from: Adonis_Vernalis on 11-09-2008, 14:54:03


.....A jedan od njih je da jednom, bilo kada, stvorim "univerzalnog farmaceuta". delova pride. I bio-mehanicarom, za sve pare...


Podebljao sam recenicna tezista svoje Utopije.

Ankh, "univerzalni farmaceut" je onaj koji ume da misli svojom glavom, koji ume da uvidi problem i resi ga. A to je samo jedan obicni Intelektualac. Takvi mogu da budu i stolari, i pekari, i IT strucnjaci, i svi oni koje si pomenula. No, posto pricamo o farmaceutima, oslusni sledece: takvih je u mojoj 15-godisnjoj nastavnickoj praksi bilo podosta: bejahu jednako sposobni da rade i na fakultetu, i u apoteci, i u proizvodnji, i u predstavnistvima... a onda se udase/ozenise se i jednako sposobno postase majke i ocevi lepe i pametne dece. I sada su sve to na gomili. Pri tome, nikada nisu zaboravili da citaju knjige razlicite od udzbenika Toksikoloske hemije, vec im se omakne i pokoji "Parfem" npr., niti su zaboravili da posecuju koncerte i pozorisne predstave... a ni ispred crkve nikada ih nisam video da psuju prosjake, vec im uvek doture po koji dinar.

Posto vidim da imas ukupno 1 post, sklon sam da (preterujem, naravno) pomislim da si se na ovaj Forum prijavila samo da bi meni na ovoj temi dostojno odgovorila, onako da mi usi zabride.

E, posto su mi usi zabridele, pozivam te da procitas bar neki od mojih hiljadu petstotina osamdeset i kusur postova na ovom forumu. Kada ih (ako ih) budes procitala, saznaces da sam oduvek bio decak, ali nikada nezrelo dete. Mozda i saznas nesto o ovoj osobi koju jedna budalasta "ideja vodilja" baca vamo-tamo kroz burne valove Farmacije. Jesi indiskretna, ali cu te udostojiti odgovora: otkada imam posla sa Farmacijom, od svoje 18. godine, imam svoj san o Farmaceutu. A snove nisam duzan da ti obrazlazem. Pogotovo one skupe: da bi taj moj san zaziveo, na lomaci sam spalio sve sto sam ikada voleo.

Kada me upoznas, tada presudi mojoj utopiji.

U medjuvremenu, razmisli o svojoj. Imas li je?

Nemam nameru da vise javno polemisem. Mojim studentima je itekako jasno sta im nudim i zasto i kako to radim. Preporucujem PM kao buduci vid komunikacije.

Ankh


Adonise,
vrlo mi je zao ako se osecate ugrozenim, zaista mi to nije bila namera, molim da ne zamerite. Sinoc je bilo kasno, a ja samo nisam razumela dobro taj deo teksta, a i sad mi svice :).
Ja sam napisala da "ja nisam dosad videla" tako univerzalno svestrane osobe, misleci primarno na svoju sopstvenu bazicnu  profesiju/fakultet....dapace: kod nas je problem sto je vecina ljudi "jednotracna", ima samo jedan (eventualno dva) nivoa, a neki od udzbenika novijih od 2005., recimo, moze da stoji kod mene na stolu nedeljama da niko od kolega, ukljucujuci i ponekog univerzitetskog nastavnika, ne pokaze cak ni marginalno zanimanje za isti. O filmu, stripu, deci, mackama :), Dunavu, ma cemu sto ne ukljucuje "kostalo-me-je-toliko-" nema neke komunikacije. BTW, sad sam videla da mi u profilu (greskom) stoji da sam prva godina farmacije - prvu godinu sam upisala 1981., a i to nije bila farmacija, kako ste vec shvatili dosad :).

Dakle, hvala vam sto ste mi objasnili na sta mislite, a nadam se da ste i vi mene bolje razumeli, kako gore negde rekoste, ovo je virtual. Izuzetno sam impresionirana time sto ste u svojoj praksi vidjali vise (ili mnogo) multitasking osoba, farmaceuta ili ma koje druge profesije, jer ja - evo - pijem kafu i mislim, secajuci se jednog kolege sa drugog smera koji je zavrsio i reziju, koji ima porodicu, koji i danas stalno "vrti kliker" sto bi deca rekla, i jos jednog (na zalost, pokojnog) koji je u starosti od skoro 80 godina i izmedju dve dijalize isao na casove francuskog i - slikanja.... I - to je otprilike to. Na zalost. Mislim da se i vi i ja dobro razumemo na temu definicije - ja ne govorim o ljudima koji o sebi MISLE da su intelektualci :).

Ako mogu jos jedno pitanje: ako se dobro secam, ova nasa zemlja ima jedno 2-5% fakultetski obrazovanih ljudi, ili nesto slicno. Koliko vi procenjujete da od toga ima... funkcionalno pismenih? Znate ono: da imaju obradu informacije, da ne gledaju stvari crno-belo, da proveravaju informaciju iz vise izvora, da misle, da imaju jos zivu znatizelju,  i sve tome slicno? Ne mislim samo na farmaciju, i vase iskustvo nastavnika, nego na vase licno sagledavanje drustva. Ako sam opet indiskretna, slobodno mi pisite na PP :).

I jos jednom vas molim: nema nikakvog razloga da se osecate ugrozenim, zaista. Ja samo pijem kafu i pomalko, na pola mozga, razmisljam kuckajuci i budim se, a previse godina sam u virtualu da bih napadala ma koga, osim sto me i mrzi i nije u mojoj prirodi :). Kad popijem kafu, sklopim masinu, prelazim u rl, i to je to :). Registrujem se ma gde samo ako me sta dodatno interesuje, a vrlo davno me je prosla faza the games people play, te ste s moje strane mirni. Naravno da iz mog jednog zalosnog posta ne mozete imati neku predstavu, ali ne vidim ni zasto bi, iskreno receno - "ja sam onaj koji jesam", isto kao i vi, kao i ma ko drugi ovde, ako sta treba naopako da se pokaze, to se nece dati sakriti... Tako da ne nameravam da citam vase postove, ne zamerite, vi ste za mene onako - i crno i belo, ni crno ni belo, kako neko rece :), nema potrebe da sticem jasan stav o vasoj licnosti da bi mogli normalno da komuniciramo. Moj licni utisak je da nam zasad ide dobro :).

Sto se tice mojih "utopija", one su sve na ovaj ili onaj nacin resene za proteklih - recimo - 25 godina. Pod znacima navoda, jer sam tip coveka koji je pretezno jasno prakticno nastrojen, te ima ciljeve, a ne zelje, snove ili sta slicno.
Od nekih sam vrlo davno odustala, jer su bili... "vodolijanski" nerealni: imali su altruizam, entuzijazam neprimeren realnom zivotu,  a nisam zelela da razbijam glavu o vec okrvavljeno mesto na zidu :), a ostale "utopije" su jasno realizovane, ili cvrsto hodaju ka realizaciji. 'Ocu reci, da mi poverujete na rec, bila promislila i jos uvek promisljam, i tako nameravam do daljnjeg :).

Hvala vam na odgovoru i svako dobro.

Ankh

P. S. Izvinjenje administratoru zbog (naoko) OT postova. Imala sam utisak da Adonis u nekom generalnom pravcu zeli da utice na studente u smislu stvaranja svestranijeg intelektualca, te u tom pravcu otprilike i cavrljam. Sapienti sat, jel'da :).   

Adonis_Vernalis

Draga Ankh,

ne osecam se ugrozenim. Iako nas, farmakognosta (s pedigreom), trenutno, u ovoj drzavi ima svega 4. Naprotiv. Ali, imam vazna posla. Primetio sam da moji studenti, mahom savrseni djaci u napacenoj i namucenoj srednjoj skoli, cast izuzecima, termine za konsultacije arce, uglavnom, na pitanja tipa: a odakle dokle ja treba iz udzbenika da ucim? Prolaze iz ispitnog pitanja u ispitno pitanje, zaglupljujuci se detaljima, a propustivsi da sebi naprave "siru sliku". A ja necu tako da zivim, niti na ta pitanja da odgovaram. Posto iz vaseg posta predosecam da ste par godina stariji od mene, pitam vas: da li ste citali (a verujem da jeste) knjigu "Pesma"? Ili bar gledali istoimeni film, crno-beli i, danasnjim generacijama krajnje dosadan? Poznat li vam je lik Mice Ranovica?

Dakle, ponavljam, ne osecam se ugrozenim. Ali, ne mogu da "progutam" konverzaciju "sa pola mozga". Od svih svojih sagovornika ocekujem bar pricu sa celim mozgom. Sto od njih ocekujem, to od sebe i trazim. I obrnuto. Moze biti da sam nemilosrdan prema drugima. Ali, sta od sebe sve trazim, to samo ja znam. A od svojih sagovornika trazim samo da "upale mozak". Cemu im inace glava sluzi? Da nosi kapu!? Na svojim predavanjima, govoreci o ergot-alkaloidima, svoji studentima prikazujem slike iz epoha kada se ergotizam nazivao "Sacer Ignis", a nesrecnici, otrovani crnim hlebom imali "Iskusenja Sv. Antonija"... Sira slika, ne zaboravite...

Moze biti da je doslo vreme da i ja raskrstim sa utopijama. Raskrsticu, verovatno. Ali, necu se samom sebi svideti.

Ankh

Hm... Bila bih slobodna da primetim da je vas profesionalni stav za danasnje vreme vrlo redak (sudim samo po osnovu poznavanja mnogih  sadasnjih profesora - vecina njih je moja generacija ili tu negde). Ja sam - kao student - jos uvek imala na svakoj katedri ponekog sa vasim stavom, ali ti ljudi su pretezno davno pokojni, oprosti Boze.... Ako slucajno poznajete dr Milana Stanulovica, mozda se secate i njegovog pok. oca - on je meni predavao internu medicinu, bio je lekar i u doba kada ni antibiotici nisu postojali, a ne samo da jeste imao sirinu, nego nas je terao da MISLIMO, uvek ispravno smatrajuci da je obrada informacije sledeca, daleko bitnija faza od prostog sticanja kvantuma informacija. Jos da budem bezobrazna pa da kazem da mogu samo da zamislim kako vam je sa vasim, za danasnje vreme mozda "prometejskim" stavom, cim pominjete Micu, (za mene) arhetip... herojstva i stradanja.

Ako nam je tema - sirina :), moje (amaterske, jer nisam u nastavi) ideje na tu temu su otprilike te: prvo da se stekne informacija (bar je kod nas tako bilo), dakle - mnooogo bazicnih nauka koje se nadovezuju jedna na drugu, i gde u nekom momentu, na klinickim predmetima, dolazi do sumiranja prethodnih znanja, i do prave potrebe za smislenom integracijom prethodno stecenih informacija. Takodje, mislim da je potrebno jos nesto sto ne umem da imenujem - intuicija, recimo, jer se i meni i kolegama/koleginicama dogadjalo da jednostavno krenemo u "neocekivanom" pravcu, da bi ipak stigli do zeljenog rezultata, znate onaj efekat: kao da vam pticica na ramenu sapuce da vase cisto strucno znanje "negde gresi", i da treba da napravite kvalitativni skok da bi resili problem.

U celoj mojoj prici, kad pogledam unazad i unaokolo, po kolegama, mislim da je svako od nas imao neki, ili neke uzore, sa nekim se identifikovao tokom studija, najcesce. Ako je to, Boze srece, bio pozitivan primer, cestitog i inteligentnog coveka i profesionalca, obicno su i studenti sebe "oblikovali" u tom pravcu...
Ja sam bila slobodna da imenom i prezimenom pomenem neke "pozitivne likove", jer prof. Stanulovic mladji je nas na klinickoj farmakologiji neprekidno ganjao da mu se suprotstavimo svojim stavom - sto je znacilo, naravno, i da imamo i da umemo da branimo taj stav :). To je za nas bilo nezamenljivo, i ja ga se i danas secam onako vedrog i simpaticnog, sa teskim "r" u engleskom :), i od svih tih ljudi su mi ostale i danas cele recenice... Ja vas zamisljam kao takvog profesora, mozda u malko ostrijoj varijanti, cini mi se :).

Ono sto me uzasava je to sto pretezni deo moje generacije, licno i profesionalno, zivi negde izmedju - recimo - 1977. i 1985. Na 25 godina mature su mnoge moje cenjene kolege otvoreno izjavljivale skandalozne stvari, i ja - iz nekog..."zasticenog" sveta, bar po tom pitanju, sam gledala samo da cutim i da se smeskam, jer su mi moji ukucani naredili da cutim i da se smeskam :). Salu na stranu, da se opet setim jednog od svojih profesora koji nam je rekao da pisaci sto nikad necemo izbaciti iz kuce, i da vodimo racuna, jer ima izgleda da ce dobar deo naseg znanja da zastareva za oko 5 godina, po njegovoj proceni....

Za komunikaciju "sa pola mozga" ne mislim da ste zahtevni, niti da ste prestrogi prema sebi ili prema drugima - rekla bih da ste jednostavno odabrali taj put. Ja komuniciram sa pola mozga pretezno kad dodjem pre podne iz teretane, a posle trece smene :), da ne nabrajam ostale situacije, a podrzavam vas stav, jer - vidjam cesto impresivno inteligentnu decu, i zaista mislim da se od njih moze mnogo naciniti drzeci ih "on the edge" :). Nece im nista biti :). A dace Bog pa ce se, zahvaljujuci tome, setiti na vreme ma cega treba da se sete.
Sto se tice utopije, mislim isto kao i za gornje: rekli ste kljucnu rec: "necete se mozda sami sebi svideti". I to je jedino od znacaja. Vidite, ja mislim da svako od nas ima profesiju (nesto od cega zivi i zaradjuje novce) i poziv (nesto zbog cega je pozvan da bude na ovoj zemlji). Smatram da je znacajno da svako za sebe otkrije sta mu je jedno, a sta drugo, a izuzetno je ako uspe da poveze na ma koji nacin ta dva. Ako je vas poziv to sto jeste, vi to ne mozete bitno promeniti a da sebe ne destruirate u (mozda) i znacajnoj meri, i to je to. Naravno i normalno da su moji profesija i poziv moguce bitno razliciti nego vasi, ali ja to ne vidim kao dovoljno dobar razlog da se menjate ni vi ni ja :), i nadam se da ne zamerate na ovoj usputnoj opservaciji. Kako vec rekoh, ne cini mi se da nas razlicitosti posebno ometaju u vl komunikaciji :).
Molim vas jos jednom - ako sta nisam razumela, ili vrlo pogresno napisala, pokazite mi prstom, em smo u virtualu, em - kako i sami vidite - imam malo problema sa srpskim jezikom.

Popih kafu, i zelim vam prijatan dan :).


Adonis_Vernalis

#104
@ Ankh... Problema sa srpskim nemate. Ni samnom. Imate zavidan cv. Imate i p.m.

Da se vratimo na temu... Studirajte di ocete. Da me ne razumete pogresno: nemam nista protiv bilo kog Fakulteta u zemlji, a i sire... Samo, studirajte ono sta ocete, i budite srecni sa svojom odlukom. I, nema nazad! To ste, sto ste. Ima samo napred. To cete biti, sto cete biti.