Penzioneri rade kao farmaceuti

Started by Bred, 08-06-2008, 16:36:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Autor: M. Smiljkoviæ |

Iako na ni¹kom Medicinskom fakultetu postoje studije farmacije, u gradu i okolini ovaj kadar toliko nedostaje da se u mnogim apotekama iza pulta mogu sresti penzioneri koji prodaju lekove, a koji su zbog dopune bud¾eta prihvatili poziv vlasnika privatnih apoteka da nastave svoj radni vek.

Farmaceuti su u gradu, a posebno u okolnim mestima i op¹tinama, potrebni „kao hleb“ jer po zakonu apoteke mogu da otvore svi privatnici, ali moraju da zaposle tri diplomirana apotekara.
Lidija Nedeljkoviæ, portparol Nacionalne slu¾be za zapo¹ljavanje, potvrðuje da je ovo zanimanje deficitarno i ka¾e da trenutno na listi postoje dva farmaceuta.
Milan Vi¹njiæ, dekan medicinskog fakulteta, ka¾e da je ova visoko¹koska ustanova vodila pravu borbu da se otvori odsek studija farmacije.
- Prva generacija izlazi s fakulteta i svi su se za sada zaposlili u rekordnom roku. Farmaceutska struka je jaka u Ni¹u i mnogi apotekari nisu bili sreæni pre ¹est godina kada smo iz petnih ¾ila otvarali ove specifiène studije jer je jo¹ tada falio kadar. Niko ne voli konkurenciju pa ni apotekari. Niko nam nije pomogao da skupe studije farmacije iznesemo do kraja zato smo iz svojih sredstava od¹kolovali prvih 60 studenata. Mi nemamo ni prostornih ni finansijskih moguænosti da primimo na studije vi¹e od 50 do 60 studenata godi¹nje jer dovodimo profesore iz Beograda - istièe Vi¹njiæ.
Magistar farmacije Sne¾ana Zlatkoviæ-Guberiniæ i direktor Zdravstvene ustanove apoteka „Remedija“ kratko je prokomentarisala da „bi mesari trebali da otvaraju mesare, a farmaceuti apoteke“. Ona istièe da je distribucija lekova ozbiljan posao i da tim poslom ne bi svako trebalo da se bavi. S tim se sla¾e i vlasnik privatne apoteke „Medifarm 2“, Dragoljub Lazareviæ koji napominje da su apotekari posebno cenjeni u manjim mestima oko Ni¹a.
- Apoteke se èesto skoncentri¹u oko zdravstvenih ustanova pa je nekom iz zabitih krajeva te¹ko da od mesta gde ¾ivi doðe po lek, a pogotovo ako je u pitanju stariji èovek - ka¾e Lazareviæ.


blic
--

Ne znam kako mi promace, ali mi je fakat promaklo...
:)

philoserbiana

plate u Nisu i okolinu su odlicne...ne mozete ni da zamislite koliko...par ljudi iz moje generacije rade tamo tako da imam informaciju iz prve ruke... :hm

Adonis_Vernalis

Quote from: Bred on 08-06-2008, 16:36:00
...Mi nemamo ni prostornih ni finansijskih moguænosti da primimo na studije vi¹e od 50 do 60 studenata godi¹nje jer dovodimo profesore iz Beograda - istièe Vi¹njiæ.

Bred mi nije obrisao ni nalog, ni postove, iako sam ga lepo molio. :ohwell: Ostavio me je forum-addicted, a taj status "ni na nebu, ni na zemlji" omogucio mi je da preko mejla primim obavestenja da su mi poneki clanovi foruma cestitali 40-ti rodjendan, divnim i dirljivim porukama. Zbog tih poruka, a i tih ljudi, a dato mi je da se predomislim... ja se predomisljam... predomislio sam se... evo mene opet na forumu... hvala Brede...  :ljubav:

Bilo kako bilo, ovde sam i moram da primetim: g-din prof. dr Visnjic prica proizvoljnosti... jer: nikog sa beogradske Farmacije nije mogao ni u goste zvati. Postoji Odluka NNV Farmaceutskog fakulteta u Beogradu koja nastavnicima sa gorepomenute Farmacije izricito zabranjuje da rade "i u Renou, i u Pezou istovremeno", sto ce reci: "i u Nisu, i u Beogradu, istovremeno". A i slicne Odluke na nivou BU, zbog postojanja sukoba interesa.

Ova cinjenica u fokus stavlja bar nekoliko stvari. Prvo: ako je tacno da mi sa beogradske Farmacije ne mozemo da radimo i u Nisu, i u Beogradu, a drugi profani sa drugih fakulteta BU mogu (zbog nepostojanja sukoba interesa), onda me interesuje koga oni iz Beograda pozivaju da im drzi nastavu u Nisu, te im sve pare odose na nezajazljive agronome, medicinare, inzenjere i tehnicare? Ko im na niskoj Farmaciji zaista drzi nastavu? Da li to znaci da, iako u Nisu imaju citav Univerzitet, nisu sposobni/nemaju nastavnike da organizuju nastavu npr. Matematike na Farmaciji!?

Drugo: ako je tacno da je snaga Odluke NNV i odgovarajucih odluka na BU oslabila, onda me interesuje ko sa beogradske Farmacije krsi odluke NNV maticne kuce? Ko to moze, bez obzira na sukob interesa, da jednom guzom sedi na nekoliko stolica? I zasto svi mi to ne mozemo?

Trece: kome je zaista bila potrebna Bolonja, ako Struka ima potrebe da u svojim hiper-mega-giga-ultra-fancy-moderno-napucanim apotekama zaposljava penzionisane farmaceute? Kakva su njihova znanja/vestine/sposobnosti koje mladjani farmaceuti nemaju? Ne zaboravite: ta znanja stecena su po pradavnom, preistorijskom, cetvorogodisnjem, odavno-prevazidjenom i mnogim hektolitrima pljuvacke ispljuvanom programu, uz mnogo bubanja i nimalo prakse... i nikada se nisu razmenili sa studentima iz Letonije, nikada sveta nisu videli, ostavsi zadrti srpski, provincijski, nesposobni apotekari...

Cetvrto, ko se to poigrava sa svima nama?

Ne, nisam ironican, no jesam sarkastican. Ako Struci ipak trebaju apotekari starog kova, zasto je Struka trazila male lekare umesto Velikih Farmaceuta?

Ubi me jednacina: y = A(kreditacija)x + B(olonja). Jel vam lici na dobro poznatu Jednacinu Kalibracione Prave? E, prijatelji moji, zeznuli ste se. Nije prava, no je kriva, koja se asimptotski priblizava jednoj notornoj budalastini, u cijem kreiranju necu zeleti (i vec ne zelim) da ucestvujem.

ðurða

nastavu na Farmaciji u Ni¹u ugl dr¾e prof sa Medicinskog fakulteta reèe jedna moja drugarica koja tamo studira farmaciju     :Bog

Adonis_Vernalis

Medicinskog u Nisu, ili u mrskom Beogradu?

Enea

#5
Quote from: Adonis_Vernalis on 09-06-2008, 11:32:39


Trece: kome je zaista bila potrebna Bolonja, ako Struka ima potrebe da u svojim hiper-mega-giga-ultra-fancy-moderno-napucanim apotekama zaposljava penzionisane farmaceute? Kakva su njihova znanja/vestine/sposobnosti koje mladjani farmaceuti nemaju? Ne zaboravite: ta znanja stecena su po pradavnom, preistorijskom, cetvorogodisnjem, odavno-prevazidjenom i mnogim hektolitrima pljuvacke ispljuvanom programu, uz mnogo bubanja i nimalo prakse... i nikada se nisu razmenili sa studentima iz Letonije, nikada sveta nisu videli, ostavsi zadrti srpski, provincijski, nesposobni apotekari...



U ovome pod 1: vidim sebe kojoj cje konkurenti biti upravo ti sa pimpovanim znanjem.. shto znachi: dzaba vama vashe petogodishnje studije ako ne odete u Letoniju.

pod 2: zashto bi fiziologiju uchili po Nikolicju kad mozete po nesrecjno prevedenom Gajtonu?

pod 3: staz je nekada bio znatno duzi..

pod 4: nova generacija bira da se antb daje u duploj dozi, na 12h.. nakon shto je utvrdjeno da Steady State nije dobar, vratilo se starom doziranju..

bio neko mlad ili star, konsultovacje istu literaturu..

Adonis_Vernalis

Student iz Letonije je upisao, i zavrsava svoje studije za potrebe Letonije, a ne Grcke ili Srbije. I eventualna razmena spada u isti fah.

A zasto biste studirali i po Nikolicu, i po Gajtonu, kad ste vec u indeks slozili bar 4 semestra engleskog jezika, sto vam omogucava direktno citanje najnovijeg Gannonga/Gajtona, kupljenog na proslogocisnjem Sajmu knjiga?

O stazu, nekom drugom prilikom...

Enea

#7
okej, struka nam je takva, srecjom, da po dobijanju otpremnine neposredno pred penziju, mozemo da radimo u apoteci, a ne na trafici...
niko od nas nije birao da ovde bude rodjen, niti je zivot toliko dug..
mladi ako zele neka idu dalje..
ja lichno, necju biti ostvarena ako pochnem da radim u apoteci i u njoj ostanem.
a ne zelim da budem nezadovoljna, niti da izigravam domacjicu neku.
u tom smislu, ne vidim da nije u redu da tamo neko.. imao on 25 ili 65..

Bred

#8
Quote from: Adonis_Vernalis on 09-06-2008, 11:32:39
Quote from: Bred on 08-06-2008, 16:36:00
...Mi nemamo ni prostornih ni finansijskih moguænosti da primimo na studije vi¹e od 50 do 60 studenata godi¹nje jer dovodimo profesore iz Beograda - istièe Vi¹njiæ.

Bred mi nije obrisao ni nalog, ni postove, iako sam ga lepo molio. :ohwell: Ostavio me je forum-addicted, a taj status "ni na nebu, ni na zemlji" omogucio mi je da preko mejla primim obavestenja da su mi poneki clanovi foruma cestitali 40-ti rodjendan, divnim i dirljivim porukama. Zbog tih poruka, a i tih ljudi, a dato mi je da se predomislim... ja se predomisljam... predomislio sam se... evo mene opet na forumu... hvala Brede...  :ljubav:

[off]Ja sam znao da cete se vratiti[/off] :wink:
[off]Sto se tice brisanja, lepo sam Vam rekao da me kontaktirate putem pm-a pa cemo videti sta moze da se uradi. Potpuno brisanje Vaseg nalog sa sve postovima ne dolazi u obzir i to ce u buduce biti pravilo bez obzira ko je u pitanju. Ja sam mogao da Vam banujem nalog, da ispostujem Vasu odluku da vise ne dolazite , da u trenucima iskusenja istom ne bi podlegli[/off] :K [off]Sto se ticeobavestenja na email, njih sami podesavate u svom profilu, ukljucujete, iskljucujete, whatever ...  [/off] :wink:

ðurða


Bred

philo, koliko su to plate dipl.ph u Nisu?

philoserbiana

evo,ovako...pre godinu dana koleginica na stazu u drzavnoj apoteci je imala 50 ooo din posle samo 2 meseca staziranja...drzavne apoteke u Nisu placaju stazerima...odlicne plate,ali se oderes od rada  :pst

Enea

nije problem sa stazem da radish, nego da ne radish.. stvarno mi se ne kuvaju kafe magistricama  :pst

Bred

ne verujem da ces bas da kuvas kafe ...
a naravno da je bolje da kad vec radis staz, nesto i zaradis ...
:wink:

Enea

[off]deo staziranja smo vecj imali..
neko je kuvao kafe, neko nije..[/off]:tinkiwinky: