Test koji omoguæava da bacite pogled na va¹u medicinsku buduænost

Started by Bred, 10-07-2008, 11:55:42

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Jedan novi proizvod omoguæava vam da bacite pogled na va¹u medicinsku buduænost i proverite koju bolest bi najverovatnije mogli da dobijete. Radi se o kuænim genetièkim testovima.

©ta bi se desilo ako bi mogli da saznate va¹e izglede da dobijete rak ili srèano oboljenje? Kompanije sada prodaju genetièke testove koje mo¾ete da napravite kod kuæe, uz obeæanje da æe vam dati naznake o va¹oj medicinskoj buduænosti tako ¹to æete proveriti sopstvene gene. Majka Holi Hegi ima Alchajmerovu bolest i Holi sada ¾eli da sazna kakve su njene ¹anse da oboli od iste bolesti.

«Ja nemam decu i brinem o svojoj majci. Ko æe brinuti o meni»? pita se ona.

Holi je primenila kuæni test koji obièno zahteva uzorak pljuvaèke. Doktor Dejvid Egus je èlan Upravnog odbora komapnije «Nevid¾eniks» koja prodaje genetièke testove direktno potro¹aèima. On ka¾e da ti testovi poma¾u ljudima da preuzmu brigu o sopstvenoj zdravstvenoj nezi.

«Mi vam omoguæavamo da usmerite va¹u energiju na bolest koju mo¾ete da dobijete i zaista se potrudite da je izbegnete,» ka¾e on.

Na primer, ukoliko test poka¾e da imate poveæani rizik od dobijanja raka debelog creva, vi i va¹ lekar mo¾ete da se odluèite za èe¹æe kolonoskopije. Ali nije moguæe preduprediti svaku bolest. I ljudi mo¾da neæe biti u stanju da prime lo¹e vesti, ka¾e doktor(ka) Frensis Kolins.

«Ako dobijete informaciju koja ima negativan psiholo¹ki efekat, to æete vas pogoditi ukoliko niste bili pripremljeni».

Novi proizvod nije jo¹ regulisan. Doktor Kolins ka¾e da nema naèina da se osigura da rezultat testa bude taèan. Vlade nekih saveznih dr¾ava ne odobravaju rad tih kompanija i poruèuju im da ne ogla¹avaju svoje porizvode. Kompanije medjutim tvrde da ljudi imaju pravo na svoje genetièke informacije. Test Holi Hegi pokazao je da ona ima 30 odsto ¹ansi da dobije Alchajmerovu bolest.

«Mogu da ¾ivim sa tim. Ne oseæam da mi ne¹to te¹ko visi nad glavom i da æe svakog trenutka da padne i smrska me».

Holi Hegi sada planira da napusti svoj posao u marketingu i postane medicinska sestra ¹to mo¾da ne bi uradila da su rezultati njenog testa bili drugaèiji.

voanews.com