Pola Hrvata hvali ustase

Started by Bred, 16-07-2008, 13:54:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bred

Vi¹e od 40 odsto Hrvata danas ima razumevanja za stra¹ne zloèine koje su usta¹e tokom Drugog svetskog rata poèinile nad Srbima, Jevrejima i Romima! Hrvati opravdavaju i zloèine nad decom!

Pola nacije zaslu¾uje leèenje... Svaki drugi Hrvat smatra da je ubijanje Srba normalna stvar

Vi¹e od 40 odsto Hrvata opravdava stra¹ni usta¹ki genocid nad Srbima, Romima i Jevrejima u Drugom svetskom ratu, pokazalo je istra¾ivanje zagrebaèkog „Jutarnjeg lista"! Istra¾ivanje ovog dnevnika, u kome je uèestvovalo 2.416 ispitanika, pokazalo je da èak 20 posto Hrvata misli da su usta¹e ubijale Srbe, Jevreje i Rome jer su se ovi pobunili protiv hrvatske dr¾ave, dok 15,81 odsto veruje da su ih ubijali zato ¹to su bili „strani element" u Hrvatskoj?! Konaèno, vi¹e od pet procenata ispitanika smatra da su „usta¹e tim ubistvima poku¹ale da spreèe Vukovar 1991" (!?!).

FAKTI

- NDH je imala plan da treæinu Srba ubije, treæinu pokrsti i treæinu protera

- Usta¹e su smi¹ljale veoma okrutne naèine za ubijanje Srba, tako da su koristili no¾eve, maljeve, pa èak je i smi¹ljeno novo oru¾je „srbosjek" za brzo klanje Srba

- Taèan broj ubijenih u NDH nikada nije utvrðen, ali postoje podaci da je samo u logoru Jasenovac na najsvirepije naèine ubijeno 800.000 Srba, Roma i Jevreja

- Hrvatska je jedina zemlja u kojoj su tokom Drugog svetskog rata postojali specijalni logori za decu

Meðu obrazovanijim slojem graðana u Hrvatskoj svaki èetvrti pojedinac misli da su usta¹e iz 1941. „borci za slobodu". Dodatnih 12,46 odsto smatra da su usta¹e „dobri domoljubi i katolici", koji su Hrvatskoj ¾eleli sve najbolje. Ne¹to vi¹e od treæine, 38,74 odsto ispitanika, sla¾e se da je „Za dom spremni" nacistièki pozdrav, ali istovremeno 45,86 odsto njih tvrdi da je to patriotski slogan.

Realna slika Hrvatske

Ovo istra¾ivanje jo¹ jednom je aktuelizovalo stra¹nu èinjenicu da i danas, ¹est decenija posle Drugog svetskog rata, mnogi Hrvati prihvataju usta¹ku, nacistièku ideologiju kao svoju. Istovremeno, ovo istra¾ivanje ponovo je otvorilo pitanje da li je zaista moguæe pomirenje Srba i Hrvata.

Zamenik predsednika Srpskog nacionalnog veæa u Hrvatskoj i savetnik u hrvatskom Saboru Sa¹a Milo¹eviæ ka¾e da je pomenuta anketa „Jutarnjeg lista" dala sasvim realnu sliku odnosa hrvatskog dru¹tva prema zloèinima nad Srbima.



- Na¾alost, ti rezultati ankete sasvim su taèni i, ¹to je najgore, oni nikoga ovde ne iznenaðuju. Fa¹istièki, nacistièki i usta¹i simboli i izjave koje velièaju taj pokret sveprisutne su u hrvatskom javnom ¾ivotu. Pripadnici hrvatske elite iz oblasti politike, nauke i sporta èesto promovi¹u usta¹tvo. Veliki je problem i to ¹to mnogi hrvatski mediji nemaju administratore koji bi cenzurisali antisrpske i usta¹ke komentare, a ni policija ne reaguje na govor mr¾nje. Da bi se ovo preokrenulo, potrebno je pokrenuti masovnu medijsku kampanju protiv govora mr¾nje i konaèno poèeti s njegovim sankcionisanjem. Meðutim, bojim se da u Hrvatskoj nema interesovanja da se ovaj problem re¹i - ka¾e Milo¹eviæ.

Istorièar Èedomir Antiæ ka¾e da je Hrvatska jedina dr¾ava koja je bila na strani Sila osovine, a da u njoj nije izvr¹ena denacifikacija.

- Anketa pokazuje da Hrvatska nikada nije uspela da se suoèi s pro¹lo¹æu, i u tom smislu najgora je od dr¾ava koje su bile na strani Sila osovine u Drugom svetskom ratu. Hrvatsko dru¹tvo nikada se nije suoèilo s temom denacifikacije i nikada nije priznalo da je nad Srbima, koji su èinili èetvrtinu stanovnika Hrvatske i 40 posto stanovnika Bosne, izvr¹en monstruozni genocid! Ubijeno je vi¹e stotina hiljada ljudi, u èemu su u prvim mesecima NDH uèe¹æe uzeli i obièni graðani, a ne samo usta¹ke formacije.



Kada je devedesetih godina uvedeno vi¹estranaèje, hrvatska usta¹ka emigracija podr¾ala je stranku koja je do¹la na vlast. Fenomen usta¹kog pokreta imao je duboke korene u ideji hrvatske dr¾avnosti, a elementi te ideologije postoje kod Josipa Franka i Ante Starèeviæa. Tokom poslednjeg rata do¹lo je do neke vrste rehabilitacije usta¹kog pokreta meðu slojevima hrvatskog dru¹tva koji se ne seæaju Drugog svetskog rata - ka¾e Antiæ.

Gaje kult usta¹tva

Direktor Informaciono-dokumentacionog centra „Veritas" Savo ©trbac ka¾e da je oèekivao i gore rezultate istra¾ivanja jer je hrvatski dr¾avni vrh tokom devedesetih godina podsticao na ¹irenje usta¹ke ideologije.

- Iskreno, oèekivao sam da æe broj onih koji podr¾avaju usta¹tvo biti mnogo veæi. Mlade generacije Hrvata, koje su roðene uoèi ili tokom poslednjeg rata, odgajane su na kultu usta¹tva i mr¾nje prema Srbima. Na tom kultu je i nastala moderna hrvatska dr¾ava. Koliko je taj kult jak meðu njima najbolje pokazuju koncerti Tompsona, na kojima uèestvuje dosta mladih ljudi u uniformama usta¹a. Tuðman je tu ideologiju i mr¾nju prema Srbima godinama ¹irio preko crkve, medija i ¹kola. Mali broj povratnika Srba u Hrvatsku upravo je pokazatelj negativnog odnosa koji Hrvatska i njeni graðani imaju prema Srbima.

Hrvatski politièari velièaju NDH



Èedomir Antiæ ka¾e da je usta¹ka ideologija raspirivana u Hrvatskoj uprkos èinjenici da su se na njenom èelu nalazili ljudi koji su bili protivnici NDH i èije su porodice stradale od usta¹a.

- Neki od ljudi koji su u vreme poslednjeg rata predvodili Hrvatsku vojsku svojevremeno su se borili protiv NDH ili su im usta¹e ubile èlanove porodice. Hrvatskom generalu Janku Bonetku usta¹e su na veoma svirep naèin ubile brata tako ¹to su ga presekle testerom, dok su Stipi Mesiæu usta¹e ubile babu. Iako hrvatski politièari kritikuju usta¹ki pokret i osuðuju zloèine, oni ipak veoma èesto govore da je NDH bila rezultat prava hrvatskog naroda na dr¾avu - ka¾e Antiæ.

I. MARINKOVIÆ

Adonis_Vernalis

Srbosjek...

http://en.wikipedia.org/wiki/Srbosjek_(knife)

dirigent

Veze sa povijescu oni nemaju . Da znaju stidjeli bi se svojih zlodijela.


Na zalost i mnogi kod nas koji urlaju po ulicama Kosovo je Srbija , nisu u stanju da pobroje 5 manastira dole i ko su im ktitori.

   A da ne govorimo o busanju u prsa Banom Jelacicem koji je predvodio vojsku sacinjenu od Srba , ili Zastavi Bosne koja nosi grb Kralja Tvrtka Kotromanovica koji se okrunio posle Lazarove pogibije na Kosovu u manastiru Mileseva sa titulom srpskog kralja.
   Puni smo diskursa od svog neznanja , a busamo se svojim nacionalizmom.

irena

E, bas to. Najjaci smo na recima. Nemam nista protiv Hrvata, ali mislim da istorija nikako ne treba da se zaboravi. Jevreji skoro 70 godina posle rata i dalje forsiraju pricu pricu o holokaustu (koji jeste bio vise nego strasan), imaju na netu baze podataka koje redovno azuriraju (ja licno gledala) sa imenima, adresama, ponegde i slikama Jevreja koji su ubijeni, proterani, nestali.... svuda po svetu. Mozda se neko seca kako je pre tri godine obelezena godisnjica Ausvica, pa to je proslo kroz ceo svet. Svake godine obelezava se stradanje u Srebrenici, koje prate komentari na racun srpskih koljaca, uz "live cover" od strane CNN-a. Taj dogadjaj je samo dan dva pre stradanja Srba u Bratuncu, sto kroz nase medije jos i prodje, ali samo kroz njih. Ko se jos seca Jasenovca? Ko ga spominje, osim, ponekad, u fusnoti? Pa, pobogu, cak je i Papa Jovan Pavle II stavio na dusu Hrvatima ponasanje u II sv. ratu. A mi, kao narod? Kratko pamcenje, mnogo kratko pamcenje. Moje je misljenje da nije problem u Amerikancima, Siptarima, Hrvatima, Slovencima, problem je u nama i nasem kvazinacionalizmu. Hrvati i Slovenci napravise etnicki ciste drzave, prvi postadose kandidat za ulazak u EU, drugi udjose u istu. A mi, stalno hiljade akutnih problema i jedan hronicni. Odose i Crnogorci, njihova deca jos mogu da studiraju za dz na nasim fakultetima, a ko namerava na more u Crnu Goru, molim lepo, moze, al' da platis eko taksu i uneses litar pica i kilogram hrane (znam da je tako nekako). Nema nama pomoci. Usijane glave nam nikada dobro doneti nece.

mirror-girl

Ono sto je definitivno sigurno jeste to da ce jaz izmedju nas i hrvata postojati jakooo dugo...
Moja licna iskustva sa hrvatima nisu negativna...kao i sa bilo kojim narodom...Kad sam pre par meseci isla za Italiju,pa smo svratili u Hrvatsku,mogu vam reci da su svi bili ok.Prosle godine sam bila u Dubrovnik i dobila upozorenja da vodim racuna i nikako ne pokazujem da sam srpke nacionalnosti,medjutim ja sam se samo nasmejala i imala nasu zastavu preko ruke u vidu znoijnice i niko mi ni rec nije rekao.
Ipak vodic nije smeo da prevodi na srpskom vec na ruskom!!!Povremeno je iskljucivao mikrofon da bi nam tiho na srpskom objasnio mada ja i ruski,engleski,italijanski govorim,solidno i spanski,samo hrvatski nikako ne razumem,ocigledno da nas jezik i njihov nisu vise isto(sto je besmislica),pa mislim kad postoji i crnogorski sto ne bi i hrvatski...
Moja majka je srednju zavrsila u Hrvatskoj,pre pa nekoliko meseci joj je bilo 20 godina mature i dobila je i pozivnicu,i nekoliko poziva i mailova od hrvata.Na zalost nije mogla da ode zbog obaveza,ali im je poslal mail koji je svima tamo procitan,i svi su bili odusevljeni sto se jedino ona iz druge zemlje setila da se javi...
Njoj je mnogo zao sto od kad je zavrsila srednju nije vise otisla tamo,ali planiramo da odemo u skorijoj buducnosti...Jedva cekam  puc ne daj Boze da nam ztreba utoka...:cvet... :wave:
P.S.Ma ljudi da se ne lazemo,nas slabo ko voli...Nekad mi to stvarno nije jasno...E vole nas kubanci,jer mi ne volimo amere ako i oni...Skupljam kintu i palim na Kubu  :~

nirre

#5
Quote from: mirror-girl on 21-07-2008, 10:53:45
Ipak vodic nije smeo da prevodi na srpskom vec na ruskom!!!Povremeno je iskljucivao mikrofon da bi nam tiho na srpskom objasnio mada ja i ruski,engleski,italijanski govorim,solidno i spanski,samo hrvatski nikako ne razumem,ocigledno da nas jezik i njihov nisu vise isto(sto je besmislica),pa mislim kad postoji i crnogorski sto ne bi i hrvatski...

E ajde i to da cujem,da na ruskom govori.Mi smo obisli cijelu hrvatsku a pri tom na busu su bule srbijanske tablice,sa sve grbom i zastavom srbije i u dubrovniku nam niko nije pravio problem tj nigdje u hrvatsku a vodic je sve na srpski govorio.
Onda,kakva je to glupost da znas sve te strane a ne znas hrvatski,mozda si htjela reci da ne znas neke rijeci ali bas da ga ne razumijes,to je smijesno.Onda kada kazes kada moze crnogorski moze i hrvatski,da te ispravim ali u SFRJ se jezik zvao srpsko-hrvatski sto znaci da nije tada bio samo srpski pa je sada odjednom nastao i hrvatski,on je postojao i tada.

Necu da me sada neko shvati kao nekog nacionalistu,jer ja sam bas daleko od toga ali mislim da treba pricati onako kako jeste a ne izvrtati zato necu da komentarise ovo oko ustasa ali sam morao da prokomentarisem poruku od mirror-girl.

mirror-girl

nirre pogresno si me shvatio...
Sto se tice hrvatskog jezika,naravno da ga razumem,pa to bi bilo kao da ne razumem srpski,pa svakako da smo bili jedan jezik,odlicno mi je poznat srpsko-hrvatski...To je bila samo sala,mozda je trebalo da stavim :).
Mene samo ponekad vredja kad se prevodi sa srpskog na hrvatski i obratno,pa to je sve isto...To bi bilo isto kao kad bi Beogradjani prevodili neki tekst iz Pirota...No dobro,necu vise da obajsnjavam,ko razume shvatice :)...
Uzgred i sam pravis gresku,nije postojao HRVATSKI,vec SRPSKO-hrvatski,dakle JEDAN jezik,pa kad smo se odvojili,svako na svoju stranu...
A sto se prevodioca,to je moje iskustvo,ja sam ga pitala zato ne govori na srpskom ili"hrvatskom",on je rekao  da jos uvek poneko pravi problem pa izbegava zbog "sopstvene sigurnosti"..Tako da smo na ruskom slusali iako nas je petoro razumelo ruski,od toga dva rusa i ostatak autobusa srbi...
I ja nista ne izvrcem,ako si ti nesto od ovog shvatio kao izvrtanje,zao mi je ,ali ja stojim iza svega sto sam rekla...A jesi li ti nacionalista i kao ce te drugi shvatiti,to je tvoja stvar,ja to svakako nisam,a ta mrznja koja postoji medju ovim narodima duboko u sebi i sadrzi opravdane razloge,ipak ja nisam vaspitavana da mrzim,iako sam rodjena u najgore vreme,'89.Cak sta vise,ja sam upoznala hrvate moje godiste koji su bili potpuno ok,cak stavise,jedan je bio jakooo ljubazan  :happy:,siguro postoje i oni koji nas itekao mrze,sto se da uociti po statistickim podacima iz prethodnih postova...
Dok god se budemo okretali i gledali u proslost nikada se necemo pomiriti,ali ja sam ipak za onu narodnu:  oprostiti,ali NIKAD ne zaboraviti!!!

dirigent

     Oni koji nemaju mnogo od svoje istorije , drze se i onog malo ko pijani plota pa makar im ta istorija na grobovima i stradanjima nevinih bila ispisivana. A mi koji imamo istorije na pretek , prilicno se nehajno i komotno odnosimo prema istom... Krcmimo sve redom i pri tom, gledamo one tamo preko popreko, one odozdo slezuci ramenima,a sve  zarad komada udobne fotelje gde cemo smestiti svoju finu beogradsku guzicu. 
    Pa jos i pride sve svoje bacimo u klincorbaluk naroda zvan Eu.
   

mirror-girl