Fotografija

Started by Adonis_Vernalis, 23-08-2006, 11:35:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Naziv naseg foto-kluba. Glasam za:

Camera Obscura
FK Fotosinteza
Photographia Pharmaceutica
Mala krava Kumodraza
FaxArt
PharmArt
FK Fokus
KF3

Adonis_Vernalis

Fodi, izgleda da nit je ko bio, nit ko pazario...

No dobro. Evo, ja nisam bio lenj, pa sam na faks doneo neke knjizurine o fotografiji.

I jos jedna stvar: narode, nemojte da se (opet) obistini jedna gadna tvrdnja koju cesto slusam o svojim studentima - jaki na recima, slabi na delu... Nemojte da vas JA organizujem i da vam JA, kao profesor, osnivam foto-klub, kako god se zvao... Moje je bilo da plasiram ideju i da VAS podrzim u njenom ostvarivanju, ako treba, gde god treba i gde god to mogu... Potrebno je samo da se medjusobno prepoznate i neformalno okupite, zatim razmenite iskustva i dogovorite nesto... Registracija moze i da saceka. Pre ili posle, foto-klub ce se registrovati. A dotle cete se naraditi i nauzivati!

Adonis_Vernalis

Jaaaooo... sto je ovde mracno... i prazno...

dyki

#167
Uffff, ja tek sad video da postoji ova tema :)

Nisam bas sve do sada procitao od reci do reci tako da izvinite ako dupliram nekoga :)

Prvo bih rekao (povodom prepirke sa pocetka klasicni vs. digitalni) da se ne bih striktno drzao ni jedne strane! Vise digitalni aparati nisu toliko skupi da ne bi mogli da se takmice sa "filmadzijama" i rado ih preporucujem (ja imam Canon A85, ima vise manuelnih komandi nego AE-1 kog sam prestao da koristim upravo zbog toga :) ) Mogucnost da pogledate sliku cim je uslikate i da je obradjujete na racunaru i sve to za dz je za pocetnike (cini mi se) vaznije nego da slikaju napamet pa da trose pare na kupovinu, razvijanje filma i izradu fotki (nije zanemarljivo uopste, a tek koliko vremena treba...) Jeste da to nekako "ima dusu" ali je daleko manje prakticno (jos ako uzmemo velicinu u obzir, za AE-1 mi treba torba, A85 mogu da nosim na kaisu) Mozda i najveca prednost je to da u odnosu na (bolje) starije aparate uvek mozete da ga postavite na AUTO i da slikate bez razmisljanja i brzo (nece ispasti dobro kao sa podesavanjem ali nekad prilika brzo promakne, tj. bolje ikako nego nikako :) ) a takodje tu moze da upadne i korisnost koriscenja istog na zurkama/okupljanjima :)

Ako bi neko zeleo da se oproba bar malo ozbiljnijom amaterskom fotografijom preporucio bih jedino Canon, Olympus ili Sony, za neke OK pare jedini pruzaju dovoljna manuelna podesavanja... Ja sam oduvek bio za Canon u odnosu na ostale (jeftiniji je prilicno od Olympusa koj je jedino lepsi, a koristi CF ili SD/MMC memoriju u odnosu na Sony-jeve MemoryStick Pro/Duo koje su bukvalno duplo skuplje za istu kolicinu memorije) Inace na A85, kao i bilo koj drugi iz te serije, mogu da se dodaju razni objektivi (za Sony i Olympus nisam siguran) Sto se kvaliteta tice - ako su u istoj klasi razlike nema!

Anyway, ko zeli da kupi aparat da bi experimentisao tj. igrao se (a mrzi ga da gleda po raznim sajtovima) preporucio bih da obrati paznju da obavezno ima sledece manuelne mogucnosti:
- podesavanja duzine expozicije (to je subjektivna mana kod mog Canona, 15sec je max, nekad bi dobro doslo duze, gledajte da bude od 1/1000sec do min. 10sec, sto vise to bolje)
- otvor blende
- podesavanje jacine blica/mogucnost dodavanja jaceg
- precizan macro mod
- mogucnost promene/dodavanja objektiva
- odredjivanje fokusa (na vise tacaka)
- opticki zoom - minimum 3x, sto vise - to bolje, ali onda razmislite i o nekom stativu ili o tome da aparat ima stabilizator slike
- digitalni zoom - prodavci ga cesto stavljaju u prvi plan sa brojem megapixela a po meni uopste nije bitan jer upropasti fotografiju, ja ga skoro i ne koristim...
- mogucnost snimanja filma sa zvukom (rezolucija bar 640x480@30fps, jos jedna mana mog aparata, u toj rezoluciji snima max. 30sec pa mora opet da se ukljuci iako ima gomilu memorije, obratite paznju na to)

Sto se tice broja megapixela mislim da nema nikakve potrebe uzimati neki sa vise od 3.0 - 3.2MP Ako vam je zelja da se naucite - nema potrebe za boljim! Po meni cisto bacanje para u odnosu na druge mogucnosti na koje ljudi ne obracaju paznju (naravno, ako novac nije problem - opet sto vise - to bolje :) )

Ako nekoga ineresuje napisacu i cemu sluzi sve ovo iznad, al' sad da ne duzim (kao bio sam kratak, da ste videli kako sam Darkeru i KIu zagorcavao odmor na moru pokusajima "umetnickog" fotografisanja :) )

Inace, posto sam video da ovde ima dosta iskusnijih od mene, ja sam vise samouk uz samo jednu (prilicno staru) procitanu knjigu o fotogrfiji, voleo bih neke ispravke i kritike :) Takodje preporucite neku korisnu literaturu (vise volim to nego internet :) )

Smrda

Adonise...cini mi se da neko upravo osvetli ovaj deo foruma... :wink: :~

Adonis_Vernalis

Smrdulence,

osvetliti mrak i osnovati foto-klub nije isto... Luconosa ima, vazda... osnivaca foto-kluba...

Nema veze. Jednom ce i toga biti. Mlad sam i zivecu jos dugo... pa cu doziveti i taj trenutak.

Smrda

Znam,
Adonise,znam da nije isto...ali bice,bice...
a za sad,bar da pricamo o tome ako nista drugo...
dok se ne javi neki Don Kihot.

dyki

Zao mi je ljudi ali ja ne mogu nista vise nego da budem samo "logisticka podrska" jer ne studiram farmaciju... :) Sta da kazem, samo napred :)

Maslacak

Quote from: dyki on 06-12-2006, 10:43:57
Ako bi neko zeleo da se oproba bar malo ozbiljnijom amaterskom fotografijom preporucio bih jedino Canon, Olympus ili Sony, za neke OK pare jedini pruzaju dovoljna manuelna podesavanja...

Zaboga... a NIKON?? :>
Doduse...ne znam kakvi su im ovi mali digitalci...ali dSLRovi su im zakon...pa, glavna konkurencija Canonu...

Adonis_Vernalis

#173
Ej bre... pa, proglasite me Cuvarem Ognjista ali...

Ne tako davno, pisao sam da su ljudi sa ruskim aparatima marke "Smena 8" uzimali prve nagrade na Saveznim takmicenjima iz fotografije... govorim o SFRJ... o velikoj Jugoslaviji, najvecoj sto je ikada bila...

Imajte sta imate... dajte samo da se osnuje foto-klub na Farmaciji... to je majka svih pitanja, svih problema... I onaj koji ima Hasselblada i onaj koji ima Smenu 8 jednako su dobrodosli...

Jel treba da vam saljem slike koje su ljudi sa plocasem pravili 1800 i neke godine? Dva veka pre vaseg rodjenja...

Fotografija je umetnost... tehnika moze da pomogne, ali... ako umete da napravite dobru sliku sa Smenom 8, moci cete i sa bilo kojim drugim naprednim digitalcem...

Oko i dusa su u pitanju, ne tehnika i tehnologija...

Jedino sto zelim je da se vas petoro-desetoro okupi u kaficu izmedju vezbi i osnuje foto-klub... Nista drugo me ne zanima...

Smrda

Quote from: dyki on 07-12-2006, 09:17:29
Zao mi je ljudi ali ja ne mogu nista vise nego da budem samo "logisticka podrska" jer ne studiram farmaciju... :) Sta da kazem, samo napred :)
ni ti ne studiras framaciju?!?pa sta je ovo? :][
za podrsku  :cvet
@Adonise...
ja vas podrzavam,.ali za sad nazalost samo virtuelno... :wink:
mada,ja ni ne znam ko je jos zainteresovan....
dajte ljudi javljajte se....
maslacak interested? :hm

Maslacak

@Adonis
Slazem se potpuno sa tim...
Dyki je samo govorio o tome da - ako se vec kupuje, na kraju se mnogo vise isplati digitalac, i lakse je i brze, za pocetnike. Oni koji imaju aparate - sta god da imaju, odlicno!
Ko zna sta zeli, i ima ideju, moze sa svakim aparatom napraviti sjajnu fotografiju.
Ali ja znam dovoljno o fotografiji da dobro znam i da nisam za to :>

Ostale ocigledno to ne zanima dovoljno da bi se organizovali...a meni je iz nekog (nepoznatog) razloga mnogo zao zbog toga.

A ljudi...buduci fotografi...da probamo ovako? Okupite se, sa sve fotoaparatima, i krenete u setnju... i slikate. Zanimljivo je nekad videti kako grupa ljudi slika iste stvari, a fotografije svima razlicite :happy: Uglavnom, onda to razvijete, sredite, fotosopirate, sta vec ko hoce...okupite se ponovo...pocnete da komentarisete jedni drugima, govorite sta vam se na nekoj svidja, a sta ne svidja... sta bi popravili... Mozda se tako probije led. Mozda shvatite i da vam se to ne svidja. Ali bi trebalo da onda deo oko same organizacije i toga sta uopste zelite od kluba, i kako da sve to funkcionise, krene mnogo lakse...
Zaista, koliko uopste ima zainteresovanih ljudi?
Dyki, a da mi organizujemo tu setnjicu, a? Ti fotograf, ja sa farmacije...zajedno smo prosecan clan buduceg kluba :K

Smrda

@maslacak..
dyki je fotograf!?!?!......jao....pa mi cemo i besplatne casove da imamo..:)
nego da vi mene sacekate za tu setnjicu ili bar da me izvestite kako je proslo?
slazem se sa tobom...mislim da smo suvise poleteli...a i izgleda da nije bas tolika zainteresovanost...na zalost...

Maslacak

Quote from: smrda on 07-12-2006, 13:58:19
dyki je fotograf!?!?!......jao....pa mi cemo i besplatne casove da imamo..:)
nego da vi mene sacekate za tu setnjicu ili bar da me izvestite kako je proslo?
slazem se sa tobom...mislim da smo suvise poleteli...a i izgleda da nije bas tolika zainteresovanost...na zalost...

Ma nije bukvalno fotograf, ali vidis da se covek amaterski bavi time, znaci, manje-vise zna posao...
ti samouki su najsladji :cvet
kad se ti vracas?
cekali bi te definitivno, posto si za sada najzainteresovanija ovde... :> :K :>

dyki

Quote from: Maslacak on 07-12-2006, 12:42:08
Zaboga... a NIKON?? :>
Doduse...ne znam kakvi su im ovi mali digitalci...ali dSLRovi su im zakon...pa, glavna konkurencija Canonu...

Ja pricao za obicne :) Sad ako bi o SLRovima onda sam ojadio i FUJI-a, Kodak-a i ko zna koliko jos :)

Quote from: Maslacak on 07-12-2006, 13:54:05
Dyki, a da mi organizujemo tu setnjicu, a? Ti fotograf, ja sa farmacije...zajedno smo prosecan clan buduceg kluba :K

Ja sam za bilo kada, salji PM, to sam hteo jednom da uradim ali mi je smor (citaj: teulo :) ) da sam trckaram sa aparatom po BGDu k'o japanci-turisti :) ali koliko vidim na nas troje ce se svesti klub - tebe ne interesuje mnogo, Smrda nije tu a ja sa drugog faxa :lol: A valjda nece biti samo jedna setnjica ako se jos ljudi prikljuci... Uf, pocinjem mnogo da vam se mesam, bolje da sam farmaciju upisao :)
Meni je inace losija strana inspiracija (osim ako me ne udari po sred glave... kao npr. autobus koj bi me pregazio a ja uspem da ga slikam... to bi bila fotka za National G. :) ) mozda nisam dovoljno trazio (u stvari nisam nikad trazio, zato mi je fina Maslack... M-ina ideja :) ) sto se tehnike tice - to nije problem, svako moze da nauci pa ako mu/joj se rezultati svide lako moze da se usavrsava dalje (senke/svetlo, uglovi... Photoshop :) )

E, da, kad pomenuh Photoshop, mnogi aparati imaju mod za slikanje u Sephia ili B/W varijanti ali mislim da je bolje da se uvek slika u boji jer takva slika uvek moze da se obradi naknadno, a ako se odmah slika B/W... Moze da posluzi kao bojanka :) Jedino su nocu B/W slike malo drugacije odmah tako uslikane nego posle obrade

Maslacak

Mene fotografija interesuje...
Ali ja ne znam da fotkam. Bas nikakvu inspiraciju nemam. A ako slucajno imam, onda ne znam kako to da sprovedem u delo, i fali mi strpljenja da se zanimam dok to ne ispadne kako treba... Sto znaci definitivno nisam za to. Plus, onaj Photoshop razmislja totalno drugacije od mene, i uopste ne mogu da ga skapiram! :K Ali bila sam u hiljadu setnjica sa svojim deckom...
Njega nije blam nista :K I on bas ide, ko turista sa aparatom. Jos ima dSLR, pa svi misle da je iz nekih novina. Slika ljude po autobusu, decicu, prosjake (jos im se nabije u facu)... neki cudno gledaju, neki iskuliraju, neki pocnu da pricaju s njim...ali treba da budes takav, ako hoces time da se bavis.

Anyway, recimo ovako: sacekamo da se smrda vrati, posto za nju znamo da je zainteresovana, i organizujemo se prema njoj :) A onda cemo da nateramo Breda da postavi okupljanje kao top-temu ili tako nesto. Valjda ce se pojaviti jos neko...kad je tema otvorena bilo je dosta zainteresovanih...samo su se ucutali...