Majèino mleko nema zamenu

Started by sokobiv, 13-08-2008, 10:24:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sokobiv

Majèino mleko nema zamenu
   

Bebe koje se hrane majèinim mlekom imaju tri puta veæe ¹anse da pre¾ive od ostalih, objavila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) povodom obele¾avanja Svetske sedmice dojenja.

To znaèi da bi dnevno moglo od smrti da se spasi 3.500 novorodjenèadi ukoliko bi sve bebe u svetu bile dojene majèinim mlekom tokom prvih meseci ¾ivota.

Svetska sedmica dojenja majèinim mlekom, koja se obele¾ava od 1. do 7. avgusta, je prilika za SZO, UNICEF i lokalna udru¾enja da promovi¹u dojenje majèinim mlekom kao znaèajan naèin borbe protiv smrtnosti medju decom.

SZO istièe da i nakon prvih ¹est meseci tokom kojih je samo dojenje dovoljan naèin ishrane beba, ono treba da se nastavi, u kombinaciji s drugim namirnicama i napicima i do druge godine ¾ivota, pa èak i du¾e ukoliko kvalitet majèinog mleka to dozvoljava.

Majèino mleko nema zamenu jer prirodno najvi¹e odgovara potrebama novorodjenèeta. Ono za dete obezbedjuje hranljive sastojke, antitela, hormone, jaèa imunitet.

Majèino mleko smanjuje pojavu dijareja, kao i oboljenja u vezi sa respiratornim sistem, a bogato je i vitaminom A koji ¹titi oèi.


Rak dojke èe¹æi kod ¾ena koje nisu dojile

Majke koje doje takoðe imaju koristi od toga. Rak dojke èe¹æi je kod ¾ena koje nisu uop¹te dojile ili su dojile kratko vreme. Menstrualni ciklus se uspostavi ranije kod majki koje ne doje ¹to mo¾e dovesti do male razlike izmeðu trudnoæa i poveæanih zdravstvenih problema kod majki i beba.

Koliko je dobro za telo majke, toliko je dobro i za njen um. Statistika govori da je manje sluèajeva postporoðajne depresije i uznemirenosti kod majki koje svoje bebe nisu hranile adaptiranim mlekom.

Takoðe, dojenje poma¾e u gubitku te¾ine nakon poroðaja. U poreðenju sa majkama koje nisu dojile, majke dojilje su imale bolje rezultate u smanjenju telesne te¾ine nakon poroðaja - veæe smanjenje obima kukova i vi¹e izgubljenih kilograma.

Dojenje smanjuje i finansijske tro¹kove u porodici, lokalnoj zajednici, zdravstvenom sistemu i ¾ivotnoj sredini.

Dakle, sa dojenjem su svi na dobitku.

(MONDO)

Adonis_Vernalis

Majcino mleko IMA zamenu, i to ne jednu, nego mnogo njih.

Jer, da je tako, da je dojenje jedini nacin da novorodjence poraste, moje dete danas ne bi bilo zivo.

Starom, dobrom Bebelac-u zahvaljujem sto moj Lale danas ima 3,5 godina, sto trckara, raste, igra se sa svojim drugarima, i raste u malog decaka, koji ce porasti u velikog decaka, a onda postati ono sto mu Bog da.

Cela ova prica o neophodnosti dojenja - bazdi licemerjem. Kao i mnoge druge price. Te iste face su, krajem sedamdesetih, propagirale beskorisnost dojenja.

Sta ako zena dobije mastitis, posle mesec dana dojenja, i pored svih mogucih i nemogucih higijenskih mera... zato sto je dete, buduci da je rodjeno u Srbiji, pet dana posle rodjenja pazarilo stafilokoku, pa prenelo mami, pa mama dobila mastitis, pa dete ostalo gladno? Boze, kao juce da je bilo... u neke sitne nocne sate, gorko placu dve osobe: jedna mala, jedna velika. Ona mala, vristi jer je gladna, jer je tek rodjena i tek hoce da zivi, a ona velika vristi jer je boli, jer ne moze da izdrzi... Srecom, tata je znao gde postoje apoteke i hirurzi budni u 3:30 nocu, a jos veca sreca: tata je imao auto, te je mogao u toliko sati i bebi klopu, i mami olaksanje doneti... a i samom sebi. Dremnuo je jos par sati, pa otisao da radi.

Ako mozete, dojite. Ako ne mozete, nemojte. Batalite reklamne kampanje i ne osecajte se manje vrednima ukoliko vam se desi slicna, ili sasvim drugacija, ali u svakom slucaju: situacija. Sta vas boli uvo sto je vasa komsinica mogla copor dece svojim grudima nahraniti, a vi ni ovo jedno? Niste manje vredne, iako niste izlucile par litara mleka. Sta vas boli uvo sta SZO propagira? Treba oslusnuti i taj glas, ali... Svaka od tih faca iz SZO posle propagiranja sa najviseg mesta odlazi kuci, a tamo ih cekaju zene, deca, mala ili velika, gladna ili sita. Cekaju ih njihovi rodjeni problemi, koje oni resavaju, kao i mi, kako znaju i umeju. Cine sve sto mogu da bi odspavali koji sat duze, jer poslodavce apsolutno zabole ona stvar sto neko od njih ima malo dete.

Ma, Bebelac-u, a ne SZO, paradoksalno, zahvaljujem sto moj Lale moze da me obraduje svakog bogovetnog dana...

mirror-girl

Quote from: Adonis_Vernalis on 13-10-2008, 11:59:28

Ako mozete, dojite. Ako ne mozete, nemojte. Batalite reklamne kampanje i ne osecajte se manje vrednima ukoliko vam se desi slicna, ili sasvim drugacija, ali u svakom slucaju: situacija. Sta vas boli uvo sto je vasa komsinica mogla copor dece svojim grudima nahraniti, a vi ni ovo jedno? Niste manje vredne, iako niste izlucile par litara mleka. Sta vas boli uvo sta SZO propagira?

:pljes: :pljes:

Bred

Ne znam da li znate profesore koliko trudnica tj mladih majki nece da doji a ima sve mogucnosti za to zato sto joj je lakse da zbucka to mleko i da detetu??
:dole: :ohwell:

Adonis_Vernalis

Brede, znam ja sve marifetluke trudnica/njihovih razmazenih muzeva/svih njih na gomili zajedno... Znam da se zene, bez ikakvih medicinskih indikacija, poradjaju carskim rezom, samo zato da ne bi dobile hemoroide od naprezanja. Znam ja i da zene nece da doje da im se ne bi kvarile dojke. Mnogo koja mlada majka, po mom saznanju, ne zeli da ima ista sa svojim detetom, pa im njihove majke, pa cak i babe priskacu upomoc, da bi to jadno malo prezivelo.

Znam ja mnogo koju "mladu mamu" koja, 15 dana nakon porodjaja, nastavlja da besni po splavovima, kako je vazda radila, a dete vristi nocu samo. I mladog tatu, koji budnim okom cuva mladu, pozeljnu, mamu od "skliznuca u vode bracnoga greha", a dete i dalje vristi, samo, ostavljeno u krevecu, nemocno da ikako sebi pomogne.

Izgleda da cak i Majka, a ne samo Njeno Mleko ima zamenu: to je Baba. No, ne postoji Babino mleko. Zato, tu je Bebelac.

katarina

Wow, odlicna reklama! Istina je ovo sto Bred i Vi pricate. Znam puno takvih, nego izostaviste onu grupu koja krene vredno da vezba i ubrzano mrsavi 10 dana posle porodjaja ne bi li se vratile u prvobitnu formu, pa izgubi mleko...e to je bolesno!
Splavovke ne bi bile splavovke da tamo nisu nasle Splavka koji im uzvraca istom merom dok one sede kod kuce sa decom.

Adonis_Vernalis

Ja znam samo jednu Splavovku koja sedi kuci s decom i trpi svoga Splavka, i podnose se medjusobno. Druge dve, koje znam, nisu svoje dete za laku noc ni poljubile. Sumnjam da znaju kako im se dete zove. Baba vec zna. Reci ce im, kada bude potrebe da svoje cedo imenom oslove.

Enea

Quote from: Bred on 13-10-2008, 14:38:43
Ne znam da li znate profesore koliko trudnica tj mladih majki nece da doji a ima sve mogucnosti za to zato sto joj je lakse da zbucka to mleko i da detetu??
:dole: :ohwell:
A jesi znao, a verovatno ne chitash zenske chasopise, a jos manje strane, da je glavni hit u svetu izbaci je u kaficju i doji?
Ozbiljno. Ne zezam. To je nekakav trend vec koju godinu unazad.

mirror-girl

Quote from: Adonis_Vernalis on 13-10-2008, 14:52:24
Znam da se zene, bez ikakvih medicinskih indikacija, poradjaju carskim rezom, samo zato da ne bi dobile hemoroide od naprezanja. Znam ja i da zene nece da doje da im se ne bi kvarile dojke. Mnogo koja mlada majka, po mom saznanju, ne zeli da ima ista sa svojim detetom, pa im njihove majke, pa cak i babe priskacu upomoc, da bi to jadno malo prezivelo.

Znam ja mnogo koju "mladu mamu" koja, 15 dana nakon porodjaja, nastavlja da besni po splavovima, kako je vazda radila, a dete vristi nocu samo. I mladog tatu, koji budnim okom cuva mladu, pozeljnu, mamu od "skliznuca u vode bracnoga greha", a dete i dalje vristi, samo, ostavljeno u krevecu, nemocno da ikako sebi pomogne.

Meni samo nije jasno zasto je pobogu i radjala dete ako ga vec ne zeli!?

Recimo ja nikako ne bih volela da se porodim carskim rezom,zato sto zelim da iskusim ono sto mi je od Boga dato-nadam se.
A zasto je dojenje takav problem-pa mislim,ako je mene moja majka mogla da doji,zasto ja ne bih mogla svoje dete!?

katarina

Ihhh, sto su radjale...? Pa zalomilo se. A Splavko je imao motor....mislim ima ga i dalje, samo sto tu sad sedi neka druga Splavovka...

Nego mene brine jedna druga stvar... Da li cu moci da dojim to moje detence 6 meseci, a da znam da me ceka siguran posao kad pozelim da se vratim...  :hm

mirror-girl

Meni je vaznije da dete bude zdravo i da ja njemu pruzim sve sto u datom trenutku mogu,a posao mora da ceka...ukoliko ne,nacicemo drugi! Nije nikako lako,ali ako poslodavac nema razumevanja-sto je cest slucaj,onda je skot i takve treba izbegavati!

frckica-j

Niko nije spomenuo ne¹to drugo bitno za dojenje: povezivanje izmeðu majke i djeteta, stvaranje majèinskih osjeæaja prema bebi i osjeæaj sigurnosti bebe kada je majka dr¾i na grudima. Ta neka, usuðujem se da je tako nazove, sveta konekcija. Negdje sam èitala da bebe koje su dojene najmanje pola godine, kada odrastu, su mnogo sreænije, opu¹tenije i sigurnije same u sebe. Èak neki istra¾ivaèi tvrde da mame koje doje imaju manje izra¾enu postporoðajnu depresiju. Naravno, ovdje govorimo o pravim mamama, a ne o svemu gore pomenutom.