Otkriven gen koji izaziva rak

Started by Bred, 25-08-2008, 14:59:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: Tanjug
Va¹ington -- Tim istra¾ivaèa ustanovio koji gen izaziva veæinu naslednih oblika neuroblastoma, izve¹tava Rojters.

Ovo otkriæe retke gena koji izaziva smrtonosne forme raka kod dece, otvara nove puteve leèenja te bolesti. Mutacije u genu pod nazivom ALK u tesnoj su vezi sa neuroblastomom, istièu istra¾ivaèi iz SAD, Italije i Belgije, napomonjuæi da nekoliko farmaceutskih firmi veæ radi na lekovima koji bi trebalo da deluju na pomenuti gen, koji je takoðe mutiran i kod nekih oblika raka pluæa i limfoma.

"Ovo otkriæe nam omoguæava da ponudimo prve genetske testove porodicama u kojima se javlja nasledni oblik te bolesti“, ka¾e jedan od uèesnika studije, dr. Jael Mose iz Deèije bolnice u Filadelfiji.

„Osim toga, imajuæi u vidu da su veæ u fazi razvoja lekovi koji ciljaju na isti gen u sluèajevima raka odraslih, uskoro bismo mogli da poènemo testiranje tih lekova na deci oboleloj od neuroblastoma", ka¾e Mose.

Mada u kanceroznim oboljenjima meðu decom ne obuhvata vi¹e od sedam odsto ukupno obolelih, neuroblastom u smrtnosti dece od raka ima udeo od 15 odsto, a procenat pre¾ivljavanja je samo 40 odsto.

Struènjaci kalilfornijskog Istra¾ivaèkog instituta Skrips prouèili su dvadeset porodica u kojima je jedno ili vi¹e dece bolovalo od neuroblastoma.

Ustanovili su mutacije u ALK genu koje èine da bude stalno aktivan podstièuæi æelije da se mno¾e, ¹to je proces karakteristièan za kancerozne bolesti.

Utvrðeno je, takoðe, da je u sluèajevima neuroblastoma koji se javljaju sporadièno, u porodicama koje nisu genetski sklone ovoj bolesti, mutiranje ALK gena znatno reðe - konstatovano je u samo 12 odsto od 194 prouèena uzorka tkiva tumora.

b92

Bred

Otkriveni geni odgovorni za rak pluæa

nastavak sa naslovne ...


-Sada znamo da èovek ima 26.000 gena. Razvijena je i nova tehnologija kojom se mo¾e izolovati DNK zdravog tkiva i tumora. Na taj naèin se mo¾e videti koji su geni aktivni na taj tumor. Meðutim, ovakva dostignuæa su dobra za dijagnostiku, jer æemo moæi mnogo ranije da ustanovimo bolest. Takoðe, na osnovu ovih saznanja mnogo lekova mo¾e biti proizvedeno za razne vrste tumora - obja¹njava dr Sini¹a Raduloviæ, direktor Slu¾be za nauèno istra¾ivanje u Institutu za onkologiju i radiologiju.
Nauènici sa Medicinskog fakulteta u Va¹ingtonu ispitali su 188 pacijenta sa genskim uticajama povezanim s rakom.
Struènjaci su otkrili 623 gena koji imaju neku vezu s tom bole¹æu i uporedili su sa istim genima u zdravom tkivu. Na taj naèin nauènici su uspeli da identifikuju 26 modifikacija na bolesnom tkivu.