Za uspe¹an brak va¾no je samopo¹tovanje

Started by Bred, 08-09-2008, 12:46:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Autor: CDC/BT | Blic



Stupanje u brak je svakako velika i jedna od najva¾nijih odluka, koja obele¾ava èitav ¾ivot. Ukoliko ¾elite da va¹ brak zaista potraje i da budete u potpunosti sreæni sa osobom koju ste odabrali, pre konaènog „da“ postavite sebi sledeæih ¹est pitanja, savetuje Karli Runi, glavna urednica stranice TheKnot.com.

Jeste li izgradili vlastiti identitet?
Proces izgraðivanja identiteta obièno se zavr¹ava izmeðu 25. i 28. godine ¾ivota. To je od presudnog znaèaja da bi se prona¹ao adekvatni partner s kojim æe se provesti ostatak ¾ivota.
Mladi ljudi koji nemaju izgraðen identitet ne mogu da izaberu odgovarajuæeg partnera s kojim æe se venèati jer sami sebe dobro ne poznaju.
Kako Karli Runi tvrdi, formiranje identiteta je nepotpuno dok se pojedinac emocionalno ne odvoji od roditelja i ne otkrije detalje sopstvene jedinstvenosti. Mnogi mladi ljudi u svojim dvadesetima nisu definisali vlastite potrebe i ciljeve, jer nisu imali dovoljno vremena da nauèe da budu nezavisni. Ne poznaju sebe dovoljno i nemaju ¾ivotnog iskustva koje je od presudnog znaèaja.
Ako ne ¾elite da se naðete meðu statistikama razvedenih ili da godinama ¾ivite u nesreænom braku, odlo¾ite ovu odluku dok se ne razvijete u odraslu osobu s vlastitim i jasnim potrebama i ciljevima. Ako smatrate da ste dovoljno odrasli i izgraðeni, odabir braènog partnera biæe baziran na va¹im zrelim odlukama. Evo kako æete to da proverite. Postavite sebi sledeæa pitanja:
„Da li je moje samopo¹tovanje u dobrom stanju? Jesam li psihièki dobro?“ Ako nosite u sebi neke brige i probleme, budite sigurni da nije vreme da se trajno ve¾ete i u svoj ¾ivot pustite drugu osobu. Pogotovo ako imate nameru da se oslonite na nekog drugog kako bi popunio praznine i nedostatke u va¹em ¾ivotu.

Jeste li finansijski kompatibilni?
Poznavanje finansijske situacije i moguænosti je kljuèno za poèetak zdrave veze.
Budite sigurni da ste na sto stavili sve vezano za finansije, od potra¾ivanja i kredita pa do ciljeva. Novac ne mo¾e da kupi ljubav i sreæu, ali to ne znaèi da ne bi trebalo da razmotrite kakve su va¹e finansijske moguænosti kada poènete da razmi¹ljate o zajednièkom ¾ivotu i braku. I ovde valja postaviti sebi sledeæa pitanja:
Kakvo je va¹e finansijsko stanje? Da li su va¹e finansijske karakteristike kompatibilne? Ako ste ¹tedljivi i oprezni s novcem, da li zaista ¾elite da budete u braku s osobom koja je u kreditima?
Trebalo bi da razmotrite i da li æete biti u moguænosti da tokom braka ¾ivite od svojih zarada. Da li znate ko æe da vodi finansije, ko æe da izdr¾ava porodicu i kojom kolièinom novca raspola¾ete? Novac mo¾e biti jedna od najopasnijih pukotina u vezi.

Gde se vidimo za deset godina?
To pitanje je od velike va¾nosti. Mo¾e da zvuèi sme¹no kada to pitate partnera, ali æe vam njegov odgovor otkriti puno.
Na primer, ako partner ¾eli da napreduje u poslu, ¹to mo¾e da znaèi da æe u nekom trenutku morati da se odseli, ¹ta je sa vama i va¹im poslom u kojem u¾ivate?! ©ta ako neko od vas u buduænosti ¾eli da prestane da radi? Jeste li zaista upoznati s partnerovim ambicijama?

A ¹ta je sa decom?
Da li oboje ¾elite decu? Ako je odgovor da, koliko dece ¾elite? Sla¾ete li se u naèinu vaspitavanja i disciplini?
Dotaknite se svih va¾nih etièkih pitanja koja se tièu dece. U redu je ako se ne sla¾ete u svemu, u neèemu neko mora da popusti, ali morate da budete u moguænosti da napravite plan kojim æete oboje biti zadovoljni.
Razgovarajte i o tome da li æe neko od vas dvoje na neko vreme da prestane da radi kako bi bio kod kuæe sa decom. Deci je potrebna doslednost. Va¾no je da ste vi i partner na istoj strani.

Religijska uverenja
Ne potcenjujte va¾nost ovoga pitanja. Èak i ako ste oboje ateisti ili vernici, razgovor o vlastitim uverenjima i verovanjima je nu¾an. Ako jedno od vas veruje da bi vera trebalo da bude sredi¹nji deo va¹e veze, tako mo¾e biti samo ako se i partner sla¾e s tim. Ako o ovome niste razgovarali, uradite to ¹to pre.

Ide li nam dobro zajedno?
Parovi koji se „igraju“ zajedno - ostaju zajedno! Sla¾emo se da se suprotnosti privlaèe, ali ipak je mnogo va¾nije da imate dosta toga zajednièkog s partnerom. U redu je da svako od vas ima neke svoje zanimacije i naèine na koje æe da provodi vreme sam sa sobom, ali da li znate da u¾ivate i da se opu¹tate zajedno? Postojanje zajednièkih interesa u kojima oboje podjednako u¾ivate od neprocenjive je va¾nosti za povezivanje na duge staze.

maYes

za sve "uspesno" je potrebno samopostovanje.

slusala sam pre neki dan na tv-u koliko se ljudi godisnje razvodi...zaboravila sam tacan broj, ali je mnogo. MNOGO.
cak i brakovi sklopljeni u crkvi se sada mogu razvesti, a to ranije nije moglo....

Bred

Svaki peti brak - razvod (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,14898.0.html)
Do porodice sve kasnije (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,15009.0.html)

frckica-j

Mogli su se brakovi i ranije razvoditi i crkveno.
Opravdanja su bila sledeæa:
ako je jedno od supru¾nika mentalno bolesno (brakovi su se ugovarali, pa nikad nisi mogao da zna¹),
ako brak nije "konzumiran"
ili ako ®ENA ne mo¾e da mu¾u rodi djecu. Grrrr Ovo me uvijek najedi!!! Kao da su ¾ene samo krive za to! A mu¹karci nikako ne mogu da imaju problema! GRRRR (Dana¹nje studije su pokazuju da je kod 40% parova koji imaju problem sa produ¾enjem vrste prisutan obostrani problem sa plodno¹æu; naðu se nekako.)

Su¹tina: dobro "podma¾e¹" i sve je moguæe. Na¾alost i u crkvi.

maYes


philoserbiana

samo polako...vencanje u crkvi je Sveta Tajna koja se moze ponoviti...razlozi su razni...smrt supruznika,PRELJUBA...Naravno,potrebno je da Crkva i duhovnik daju blagoslov za to,nije to tako jednostavno,ne moze bas sve da se kupi  :nene:

frckica-j

Opet mi nisu objavili post! Grrr! Brede, ¹ta je sa ovim???

Nisam znala da preljuba mo¾e biti razlog. Mada, znam momka koji je rako da je platio da ga razvjenèaju. Na ¾alost, kakvih sve¹tenika ima, ne bi me èudilo. Da ne pomislite pogre¹no, jesam vjernik, ali ima stvari na koje èovjek ne mo¾e da za¾miri.

mirror-girl

U pravu si Frcko!
Nazalost,desavaju se strasne stvari cak i tamo gde nikako ne bi smele!!!!

KaBoom

Ja mislim da je za uspe¹an brak bitno da se zna ko u porodici "nosi pantalone"! Dakle, mu¾, mu¹karac, je glava porodice i ¾ena treba da ga slu¹a i ugaða mu. Sve je stvar kompromisa... Evo, ¾ene èuvaju decu, kuvaju, peru, peglaju... Mu¹karci idu na fudbalske utakmice gde psuju i tuku se, idu u kafanu, gledaju TV, zaraðuju... I mirna Bosna! Svako ima svoje zadu¾enje, ne me¹amo se jedni drugima u pos'o i nema problema. Harmonija... :K2:

maYes

kandiduj se za predsednika.
imas dobre ideje.
mozda osvojis vise od karica.
sigurno.

dirigent

ZA dobar brak Deca su na prvom mestu obema partnerima. To je najbitnije. Posle toga stepen seksualne autonomije i sloboda partnera (pokazalo se da je preljuba jedan od kamena temeljca prblema svih brakova) Jednostavno , ako si liberalan nadji takvog partnera i uzivaj zajedno sa njim i gotova stvar. Trece organizacija posla - musko i zensko treba da u kuci daju pojednak doprinos- ako jedan kuva drugi ce da pere sudove i sl. Pored toga ima jos dosta sitnih stvari koje mnogo cine , ali da se ne rasplinjujem sa najvaznijih. Po meni to je nacin da se prozivi kvalitetan i dug brak , a vreme ce pokazati da li sam u pravu.

frckica-j

Quote from: KaBoom on 14-09-2008, 23:35:27
Ja mislim da je za uspe¹an brak bitno da se zna ko u porodici "nosi pantalone"! Dakle, mu¾, mu¹karac, je glava porodice i ¾ena treba da ga slu¹a i ugaða mu. Sve je stvar kompromisa... Evo, ¾ene èuvaju decu, kuvaju, peru, peglaju... Mu¹karci idu na fudbalske utakmice gde psuju i tuku se, idu u kafanu, gledaju TV, zaraðuju... I mirna Bosna! Svako ima svoje zadu¾enje, ne me¹amo se jedni drugima u pos'o i nema problema. Harmonija... :K2:

Upravo komentar kakav sam oèekivala od tebe. Zaboravio si da napi¹e¹: treba da mi pere noge kad doðem kuæi i da cijepa drva i sve sama popravlja po kuæi. I da mi bude apsolutno vijerna, dok ja imam sa strane koliko hoæu. Homo balcanicus totalicus.

Bred


frckica-j


maYes

#14
Quote from: Bred on 15-09-2008, 13:50:12
:funny:

i da mu masira kurje oci

:lol3:

HAHAHA....sjaaaajno... toliko sam blizu da te zaprosim nakon ove izjave..  :116:

:nonono: