Prevencija samoubistava

Started by Bred, 10-09-2008, 13:55:48

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92, Beta
Beograd, Novi Sad -- Danas je Meðunarodni dan prevencije samoubistva. Prema Republièkom zavodu za statistiku, u Srbiji se godi¹nje ubije vi¹e od 1.300 ljudi.


Svetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. septembar meðunarodnim danom kako bi se skrenula pa¾nja na problematiku samoubistva kao vodeæeg uzroka prerane smrti koji je moguæe spreèiti. Iako na¹a zemlja ne spada meðu one u kojima je broj samoubistava alarmantan, poslednjih godina sve vi¹e ljudi poku¹ava sebi da oduzme ¾ivot.

Psihijatar i psihoanalitièar Vojislav Æurèiæ ka¾e za B92 da je zabrinjavajuæi podatak da se na samoubistvo sve èe¹æe odluèuju mladi ljudi starosti od 15 do 24 godine.

Info table u Novom Sadu

U Novom Sadu danas su postavljene info table èiji je cilj da ohrabre ljude u emotivnoj krizi i sa samoubilaèkim namerama, da potra¾e pomoæ.

Info table postavili su, povodom 10. septembra, Svetskog dana prevencije samoubistva, volonteri Centra za prevenciju samoubistava "Srce", u saradnji sa Zavodom za izgradnju grada.
"Mladi ljudi su sve nestabilniji i sve haotièniji, okru¾enje, ¹to se Srbije tièe, u kome je odrasla ova generacija mladih ljudi nije bilo ba¹ povoljno. Bilo je mnogo drama, ratova, nema¹tine i svega. Sa druge strane, mladi ljudi su po svojoj prirodi impulsivni i samoubistva mladih ljudi se razlikuju od samoubistva odraslih po tome ¹to ona uglavnom, za razliku od odraslih koji razmi¹ljaju, planiraju samoubistva, mladi ljudi ih najèe¹æe èine impulsivno, bez mnogo priprema", ka¾e Æurèiæ.

U Srbiji se radi na usvajanju strategije u cilju prvencije samoubistava, pre svega, kod mladih ljudi.

"Kao i za sve probleme koji su iz ovog domena, domena najèe¹æe mentalnog zdravlja, potrebno je napraviti, a veæ se pravi strategija za prevenciju samoubistava u Srbiji, koja æe uskoro biti zavr¹ena i koja æe obuhvatiti sve sektore koji mogu da pomognu u ovome. Ne samo zdravstveni sektor, veæ ¹to se mladih tièe, ¹kole, medije i sve ostale koji su od koristi, vladin i nevladin sektor", rekao je Æurèiæ.

Iako se obièno misli da su u pitanju du¹evno oboleli, veæina samoubistava ipak je sociolo¹ki uslovljena, a uzroci su mnogobrojni - od zdravstvenih problema, siroma¹tva, do braène krize, gubitka posla ili voljene osobe.


frckica-j

Prije par godina, jo¹ dok sam i¹la u srednju, ubio mi se prvi kom¹ija. Momak, moje godi¹te. Objesio se, a na¹la ga je mrtvog njegova sestrica. U to doba, negdje prvi,drugi razred osnovne. Iskoristio je njen konopac za preskakanje. Tragedija.
Nikad ne bih mogla da pomislim da neko ko je mogao tako iskreno da smije¹i da mo¾e to da uradi.Èinio se tako miran, tih, dobrica te¹ka. Nismo se dobro poznavali, po¹to su oni izbjeglice i skoro su bili uselili.
Ja se i danas pitam, kakve je to posledice ostavilo na djevojèicu. Izgleda kao sasvim zdrava ranotinejd¾erka, ali ipak...

Bred

Ma nema sanse da posledica nema ...  :wink:
To se ne zaboravlja.
Nego sam ja skeptican i prema ovoj prevenciji koju kao spominju ... 

mirror-girl

Ja razumem ljude koji to urade!
Mislim,ja to ne verujem da bih mogla da uradim,ali u 80% samoubica prosto to cine u afektu,sve im se skupi,nemaju hrabrosti da se suoce sa problemima i pokusavaju da pobegnu od stvarnosti i dovoljan je tren,naravno postoje i oni koji na taj nacin pokusavaju da skrenu paznju voljenih pa samo izvrse pokusaj samoubistva.
Ostalih 20% su tezi slucajevi,uglavnom psihicki labilne osobe i smatram da je jako mali % psih. zdravih ljudi sposoban za tako nesto!
Ja to ne bih mogla da uradim,ne zbog sebe,vec porodice i ljudi koji me vole jer znam da bih njihove zivote unistila,ali kad covek ostane sam...ne bih volela da se ikada nadjem u takvoj situaciji!

frckica-j

Ne znam da li je to istina, ali negdje sam èitala da postoji gen koji determini¹e sklonost ka samoubistvu.