Malo poznat poremeæaj ishrane pogadja mali broj ljudi

Started by Bred, 14-09-2008, 13:03:51

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

Malo poznat poremeæaj ishrane pogadja mali broj ljudi – na primer, tri do 10 odsto amerièke populacije. Ali on mo¾e da upropasti ¾ivote onih koji ga imaju.

®ena koju vidite ovde pati od malo poznatog medicinskog stanja, poremeæaja ishrane u vezi sa snom. Ona jede dok spava. Ukoliko se to èesto ponavlja, osoba mo¾e da dobije vi¹ak kilograma i poveæa rizik od razvoja dijabetesa.

«Sada imam visok krvni pritisak,» ka¾e ona.

Tokom godinu i po dana od kako je Ana Rajan poèela da pati od poremeæaja ishrane u vezi sa snom, dobila je 27 kilograma. Ujutro, Ana nije mogla da se seti svog noænog obroka. Ona je dozvolila postavljanje kamera koje su snimale njeno kretanje noæu. Kamere su snimile njeno ustajanje nekoliko puta tokom noæi. I dok je izgledala potpuno svesna, ona je zapravo spavala.

«To je jezivo i nastrano».

Ana se oseæala iscrpljeno tokom dana i nije bila u stanju da radi puno radno vreme u porodiènom rasadniku. Ljudi sa tim poremeæajem èesto se oseæaju neprijatno zato ¹to ne mogu da prekinu takvo pona¹anje. Oni postaju depresivni i èak dovode u pitanje svoje mentalno zdravlje.

«Pomislite da se gubite na neki naèin,» ka¾e Ana.

Doktor Karlos ©enk je specijalista za poremeæaje sna.

«Posledice bi mogle da vas demorali¹u, ali ne radi se o snazi volje. To nije psiholo¹ki problem veæ fiziolo¹ki nagon unutar va¹eg mozga i organizma koja vas tera da jedete noæu tako nekontrolisano».

Kod onih koji jedu u snu, deo mozga koji kontroli¹e pokrete je budan, dok ostali delovi mozga spavaju. Oni koji jedu u snu ne mogu racionalno da rasudjuju o tome ¹ta jedu i èak mogu da uzimaju lekove ili neke druge stvari koje nisu jestive. Tretmani mogu da ukljuèuju lekove, terapiju za smanjenje stresa i smanjenje alkohola i kafeina. Ana Rajan je uspe¹no tretirana i sada mo¾e da provede celu noæ, spavajuæi mirno u krevetu.

voanews.com

frckica-j

Ajme! Èula sam za ljude koji mjeseèare (nisam vidjela ali su mi prièali) ali za ovo jo¹ nisam èula. Sva¹ta...

Bred

ni ja, prvo sam i pomislio da se radi o mesecarenju ali ...  :hm

frckica-j

Pa lièi na to. Kakve sve smije¹ne scene budu sa takvim osobama, u domu naroèito.  :K2: