Iskustva sa mts-ovim ugovorima?!

Started by Wiseguy, 20-09-2008, 02:02:32

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Wiseguy

Uskoro cu svakako preci sa prepaida na postpaid kod mts-a i to na tarifu mix500. Medjutim, desila se takva koincidencija da sam bas u ovo vreme planirao da menjam i sam aparat. I tako, mic po mic, dodjem ja do mts-ove ponude telefona uz odgovarajuce tarifne pakete, i svidi mi se nokia e51. Kosta nekih 10500 bez pdv-a otprilike, a zaista je super (sve ono sto meni treba), i ide na ugovor od 24 meseca...

Ono sto mene interesuje je da cujem vasa iskustva sa uzimanjem aparata na ugovor, kako telefon dolazi (paket sa full opremom, ili samo aparat i punjac) etc. Znate, ipak je ovo zemlja Sbija, zvuci jako primamljivo, a tada moram da budem najvise skeptican.

Hvala svima unapred...   :cvet

Bred

#1
Mislim da je o postpaidu uopste pisano vec na ovom forumu ali ajde da ponovim i jos nesto dodam.

Ja NIKAKO ne bih preporucio uzimanje telefona uz ugovornu obavezu od 24 meseca NI KOD JEDNOG od nasih operatera.

Razloga ima previse. Krenucu samo od toga da je sam mts vise puta u poslednjih par meseci uneo izmene u postpaid paketima koje idu na stetu korisnika i samim tim izvesne usluge poskupeo. Po svoj prilici trend poskupljenja ce se nastaviti a ti ako se obavezes da im placas 24 meseca nema sanse da raskines taj ugovor sto znaci da ces morati da placas ma kako i ma koliko te oni drali. Ustvari, ugovor mozes da raskines ali da platis 24*pretplata za paket koji si odabrao (od 24 se oduzima broj meseci za koje si placao pretplatu) ...

Dalje, neefikasno i netacno prikazivanje trenutnog zaduzenja preko koda *797# , tacnije prikaz stanja kasni po dan-dva-tri.

3. nemogucnost uvida u stanje potrosenog saobracaja iz tarifnog/ih dodataka. Tako te mts u svakom slucaju osteti bilo da ne potrosis sve sto si kupio u tom paketu ali moras svakako ceo paket da implatis, bilo da izadjes iz limita i potrosis i vise nego sto si kupio u okviru paketa jer rekoh da uvid u stanje potrosnje za tarifne dodatke NE POSTOJI.

4. Ne mozes nikako da predjes na tarifni profil sa manjom mesecnom pretplatom

5. Paradoksalno ali je cesto sam mtsov prepaid povoljniji od postpaida, npr ako dosta koristis poruke, na prepaidu je cena smsa oko 1 din dok je na postpaidu samo uz tarifni dodatak sms600 cena pojedinacnog smsa oko 0.5 din ali opet nemas uvid u potrosnju tako da ti to prakticno nista ne znaci ...   
Ne pomazu ni brojaci koje imas u telefonu, cak i ako se oni ne slazu sa listingom mtsa, MORACES da platis onako i onoliko koliko ti je mts obracunao ...

E sad, malo prednosti-uz mts telefone dobijas garanciju od god dana sto je prava retkost da neko daje toliko dugo garanciju. Takodje si siguran da telefon nije rabljen niti ukraden sa zapada pa ovde prosvercovan.

Verovatno dobijas sve u paketu mada za to nisam siguran.

Ja sam se zeznuo i uzeo telefon na 2 god (ali tad je bio veoma povoljan, za 1 din uz najnizu tada mogucu mesecnu pretplatu) i samo cekam da mi istekne ovo preostali i da raskidam ugovor sa njima jer su se mnogo ubezobrazili i da su im cene skocile bar 30% po mojoj proceni u proteklih godinu i po dana iako sam se vodio logikom da usluge mobilne telefonije u Srbiji moraju padati pogotovo ulaskom treceg operatera ...

Dakle, mislim da je dakako bolje kupiti sam telefon posebno bez ikakvog obavezivanja cak iako je to skuplje. Bolje stekati lovu par meseci pa da znas da ni prema kome nemas nikakvih obaveza.

Inace, u mts ugovoru pise da racun onoliki koliki si DUZAN da platis, imas pravo na reklamaciju ali se to retko resava u korist samog korisnika cak iako je ocigledna greska do mtsa ...  :wall: :face:

Mts moze samo da naknadu za uspostavljanje poziva da promeni sa sadasnjih 3din (na nekim paketima koliko sam video) na recimo 5 din i da ti se racun drasticno poveca a moze za te dve godine i da poveca obracunski interval na npr 60+60, odnosno zaokruzivanje po minutu sto je tek tragedija ...

O telenor postpaidu necu ni da pricam, oni tek kradu ... :face:


frckica-j

Po¹to i kod nas ima mts reæi æu ti kako to funkcioni¹e:
Raèun dobije¹ poslije zadnjeg roka do kada treba da plati¹ taj isti raèun, pa ne samo da te rebnu za raèun nego i za kamatu jo¹ zaraèunaju i pdv na sve to. A i kad plati¹ po par dana im treba da to proslijede. Sinoæ sam bila na nekoj sjedeljci (ah ti silni roðusi u sptembru!) i svi koji su na mts-ovo postpaidu su j***li i grebali tako da je ba¹ bilo veselo!

Bred

Aha, vas u RS mtel je prilicno zaje*ao ...  :K2:
Ne moras da cekas racun da ti stigne, mozes da uplatis obicnom uplatnicom ...  :wink:

frckica-j

Da, ali kako æe¹ znati koliko da plati¹ bez raèuna?

Bred

nazoves ih i pitas, ili proveris preko koda *797#.

I da, jos jedna primedba na mts-presek stanja traje od 1-10. u mesecu sto je prilicno dugo i za to vreme vi UOPSTE nemate nikakav uvid u potrosnju ...
:wall: :nene:

frckica-j

Aha. Ma veze! Drzim se ja dobrog starog pripejda.

Bred


Wiseguy

@Bred Pa vidi, moj brat je uzeo prosle godine u novembru 065 karticu, i nije se obavezao ugovorom, niti je uzeo telefon neki kod njih... Kad je on uzeo paket mix500, bio je jos malo pa idealan, 150 minuta i 150 poruka za 500 din. + pdv, medjutim, u medjuvremenu, oni uvedu upravo ovo zaokruzivanje koje si pomenuo, odnosno, uspostava veze 60 sec, i dalje obracunavanje po sekundi, tako da to ispada maximalnih 150 poziva bilo kog trajanja u okviru tarife... I bilo je drugih sitnih gluposti... Ja smatram (ma o kakvom se ugovoru radilo) da je krajnji bezobrazluk menjati uslove ugovora u toku trajanja istog, ali svi smo mi svesni da je to tako, da veca riba odredjue pravila, i da se to nikad nece ni promeniti. Ali ipak, ti kada potpisujes ugovor, znas sve ovo o cemu mi sada pricamo, znas kolika je njihova moc i koji je tvoj polozaj... i nije mi jasno sto se ljudi zale da placaju razne pretplate, kada su ih sami hteli. Npr. imam masu ljudi koja se zali da ako koristis na takvoj kartici MMS, GPRS, 3G i slicne pogodnosti, fiksni deo racuna mnogo raste. Pa zar to nije normalno, koristi telefon u skladu sa svojim mogucnostima... moj brat je tako izodbijao sve te sitne pogodnosti (sticajem okolnosti jer mu je to poslovni telefon), i fixni deo racuna mu je potpuno isti kao na pocetku.

Da rezimiram, ja sam nekako stekao misljenje da je postpaid mnogo povoljniji ako koristis telefon racionalno, i da je vecina ljudi koji se zale nerealna, jer se svi oni u nekom trenutku pomame i pocnu da zloupotrebljavaju samu cinjennicu da su postpaid. Naravno, sve im se to kasnije obije o glavu.

A sto se tice prepaida, ovo sto si rekao za poruke, da su 1din./sms-u, to je samo u tipi tarifi, a sta je tu sa cenom poziva?!? Isto tako toki sa zvanjem, ona je jeftinija po principu svaki seldeci minut sve jeftiniji, odnosno klasicno navlacenje da pricas sto duze. Nema nijedne tarife koja bi bila kompromis izmedju poziva i poruka. Ja sam od kako se pojavila, na laki tarifi, koja ima fiksno jeftiniji minut razgovora (oko 5 din., ne znam tacno), ali je zato poruka 3.9 dinara. Hocu reci, nije ni prepaid tako jednostran kao sto se cini, jedina prava pogodnost je i ona najjasnija, kad imas pare - koristis telefon, kad nemas - ne. Ali veruj mi da mi je dojadilo da mi na trafici svaki drugi dan kazu "Ne radi elektronska dopuna", nema bre to smisla, ne mogu ni da potrosim svoje pare kod njih a da me ne iznerviraju...

E sad, ja sam pokrenuo ovu temu najvise zbog samog aparata, a ne zbog postpaida. Sa tim sam otprilike rascistio, prelazim na postpaid :), samo jos nisam doneo odluku da li da uzimam aparat ili ne...

Bred

E pa vidi, uvek se zna ko je gazda ...  :wink:
A ti si svoj gazda samo u SVOM stanu (sem ako ti i tamo ne gazduej zena  :>:)
I sto se s tim pre pomiris , to ce ti biti lakse ...
No, to sad nije tema.

Paxi, ja sam probao i telenor i mtsov postpaid. I upravo sam isao tom logikom koju ti predlazes-bicu racionalan, oprezan, redovno cu pratiti izmene i informisati se o svemu itd itd. Ali DZABE. Toliko cesto menjaju uslove da ni oni sami ne znaju da ti objasne sta kako , kad i zasto su ti negde nesto obracunali. Znaci katastrofa. U svoj obazrivosti telenor mi je iz dzepa maznuo ~2000din ni za sta jer sam ja jednu informaciju dobio 9863 a vazilo je suprotno i naplatili su mi i ono sto nisam potrosio ali ajde ti sad dokazi da su ti oni tako i tako rekli?!?!?  :wall:  :namcor.
Srecom, pa nisam bio vezan ugovorom i ODMAH sam raskinuo ugovor.

Pa pogledaj ovu novu mts 066 ponudu. Sve je to bajno i sjajno, dali su mb-e, minute ali poruke su cirka 3din?!?!? Eto na cemu ces praviti racun i njima zaradjivati lovu.  :wink: Tesko da danas iko koristi samo sms, samo pozive i samo gprs, vec mix i kombinaciju svega toga. E na tome operateri i zaradjuju.

Nakon ovog napisanog, opet ti DOBRO savetujem da razmislis da li hoces na postpaid ... Pogotovo da se obavezes na 24 meseca. Kod nas u zemlji se ne zna sta ce biti sutra a kamoli za 2 godine ...  :wink:

Jedina dobra strana postpaida jeste upravo ne cimanje sa dopunama i to mi je stvarno dosta olaksalo i postedelo dodatnih trosenja zivaca na gluposti ...  :wink:

Wiseguy

Bejah danas u poslovnici, teska srca, u poslednjem trenutku, odustadoh od telefona. Ali sam ipak presao na postpaid, bez obavezivanja, bilo mi je jedino zao sto, ako nesto krene naopako, moram da se oprostim od svog prvog broja, od osmog razreda osnovne skolice... :)

Nudila mi ona fina teta sto je radila da mi da isti broj 065, posto je slobodan bio, ali ne znam, bilo mi je mnogo komplikovano da sada menjam broj posle ovoliko vremena... Vreme ce pokazati svoje...

maki

zao mi je sto ovu temu nisam videla ranije i najiskrenije se nadam Wiseguy da nisi zauvek odustao od te varijante uzimanja telefona..
inace ja sam na mts postpaidu vec godinu dana i mogu imati samo reci hvale:

1.telefon cija je originalna cena 13000 sam kupila za 5000!(skoro 150evra ustede u samom startu),plus telefon ne stize sa Marsa vec su u pitanju Roaming-ovi telefoni koji su sigurno original(o cemu ti i govori cinjenica da su telefoni u njihovim radnjama najskuplji,sto nije slucajno!!) i nisu skinuti sa neke strane mreze, tako da sto se tice aparata nisam imala nikakvih problema. A garancija traje dve godine,taman do kraja tvog ugovora,nakon cega komotno mozes uzeti novi aparat i produziti ugovor na jos dve godine

2.preporucujem paket mix1000 gde za 1000din+pdv dobijes 325min i 325poruka sto kada se preracuna na vas toooliko obozavani prepaid ispadne minimum 3-4hiljade,tako da je to i uz to obracunavanje uspostavljanja veze kao 60s, ipak veeelika usteda!ako mnogo volis da kucas poruke moze ti se lako desiti da ti se przo potrose ovih 325,tako da imas npr.dodatak od 120 poruka koji kosta 100din

3.plus se vrlo lako naviknes na cinjenicu da ne moras nikoga da cimnes,da se stekas za poruku i sl. ili da ti ljubazna teta-automat izgovori tu famoznu recenicu:nemate dovoljno kredita za ovaj poziv

4.ako nista,sedi za sto i na papir ispisi koliko si proslog meseca potrosio novca na dopune,a sta si za taj novac dobio,tj da li je posle svakog malo duzeg razgovora usledio komentar:covece skinuli su mi 50din,a nista nisam rekao

5.jedino sto moras je da placas redovno racune i da naucis da se kontrolises u razgovoru,a ako nista na greskama se uci,tako da ce te jedan veci racun i te kako nauciti pameti
                 
nadam se da sam ti malo vratila veru i samo napred u kupovini aparata

:K2: :K2: