Poziv da se jede meso kengura

Started by Bred, 03-10-2008, 12:00:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: FoNet
Melburn -- Kenguri imaju "ekolo¹ki" probavni trakt zbog èega je savetnik australijske vlade za pitanja klimatskih promena poziva da se umesto drugog mesa jede kengurovo.

Naime, probavni trakt ovaca i krava proizvodi velike kolièine metana, gasa koji uni¹tava atmosferu i ostavlja negativne posledice po prirodnu sredinu. ®ivotinje ga izbacuju u atmosferu prilikom varenja hrane. Zbog toga je Ros Garno pozvao sunarodnike da smanje potro¹nju govedine i jagnjetine kako bi se spasila na¹a planeta i da preðu na ¹nicle od kengura.

Garno je u novom izve¹taju o posledicama globalnog otopljavanja naveo podatak da organizam kengura prilikom varenja uop¹te ne proizvodi metan.

On je predvideo moguæu promenu u navikama i farmera i potro¹aèa mesa nakon eventualnog aktiviranja nacionalnog sistema kvota za emisiju ¹tetnih gasova u Australiji, koji bi, kako navodi, trebalo uvesti veæ 2010. godine.

U okviru tog sistema, vlasnici zemlji¹ta, odnosno poljoprivrednici koji ga koriste, morali bi da kupuju dozvole za emitovanje ¹tetnih gasova sa svojih imanja i plaæaju kazne ukoliko prema¹e propisane kvote zagaðenja.

Nekada glavni izvor proteina, kengur je nacionalni simbol u Australiji. Meðutim, visoki tro¹kovi uzgoja goveda i njihova podlo¾nost negativnim efektima klimatskih promena, meðu kojima je i nesta¹ica vode, mogli bi da dovedu do poveæanja proizvodnje mesa ¾ivotinja koje, izmeðu ostalog, manje zagaðuju atmosferu, smatra profesor Garno.

On je uveren da je najbolje re¹enje - meso kengura: "Èovek je u Australiji prisutan preko 60.000 godina a kenguri su uvek bili glavni izvor mesa za lokalno stanovni¹tvo i ponovo bi mogli da postanu veoma va¾ni"- ka¾e Garno za BBC.

Kengurovo meso je popularno u mnogim zemljama ali je u Australiji ta ¾ivotinja nacionalni simbol i njeno kori¹æenje u ishrani se do¾ivljava kao vrlo kontroverzno.

b92

frckica-j

Zar kenguri kod njih nisu ¾ivotinje koje su stavljeni pod za¹titu dr¾ave, pa se stoga, javno, ne smiju ubijati?  :hmm

maYes

nisam znala za ovo..da zivotinje proizvode metan i sl pri varenju..
zapitam se..sta mi proizvodimo?? :)
ma ne znam..ovo mi je stvarno previse. sta je sledece na meniju? koale??

pig_am_am

ne razumem...
gajimo kengure,manje prde?  :ohwell:

ako se krave prenasele pa ga daju po gasu,globalno cemo se otopiti?

e koje gluposti!  :roll:

mirror-girl

Kako je lepo  biti glup...la la la

Bred

ne ,ne o tome je vise puta pisano kao o ozbiljnom problemu ...  :wink:

mirror-girl

Ozbiljan problem?! Molim te...
Znaci presli smo u totalnnu neozbiljnost...
Ne bih da offnem,ali postoji milijardu zaista ozbiljnih problema da bi smo se bavili probavnim sistemom kengura... :wall:

maYes

pa ako se ljudi ovako extremno udube u idiotske sitnice, imaju osecaj da nesto..."rade" vredno za covecanstvo  :ball2:

frckica-j

Da MaYes, mislim da je to u pitanju. A i dosadilo im vi¹e da trube o globalnom zagrijevanju, uni¹tavanju Amazona, problemima sa nuklearnim otpadom isl...

maYes

nek je samo velikog brata i idola, i svet ce ziveti srecan  :batina

frckica-j

Zaboravila si zvijezde granda, grand ¹ov, grand paradiranje, operciju trijumf...

maYes

ah, da ...silly me.... toliko je toga, ne mogu ni da popamtim sve..
hahahha
jbg...zaboravnost..dodje s godinama  :H :K2:

Al-Jasmina

Quote from: pig_am_am on 03-10-2008, 23:09:51
ne razumem...
gajimo kengure,manje prde? :ohwell:

ako se krave prenasele pa ga daju po gasu,globalno cemo se otopiti?

e koje gluposti!  :roll:

ahahahahhahahah :116:
Pigi  :jub: :jub: :jub: :jub:

Pojedine vrste kengura se gaje u Australiji kao i doticne ovce i goveda...
Zamislite to kao farmu nojeva...zvuci cudno ali u praksi nista speshl.
Ima vise vrsta kengura, neki su manje ili vise slobodni, manje ili vise ugrozeni, manje ili vise uzgajani...

frckica-j

Hvala, D¾asmina na informacijama! Ta "bliska" zemlja mi je jako nepoznata. A kakav je ukus kengurovine? Pitam, po¹to mi se èini da si upuæena...

Al-Jasmina