Ahtisari: Srbija treba da snosi posledice

Started by Bred, 15-10-2008, 12:59:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Bred

Autor: Tanjug | Blic
Biv¹i specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija u re¹avanju kosovskog problema Marti Ahtisari optu¾io je danas Srbiju da je odbila da po¹teno razmotri istoriju kosovskog konflikta i da zbog toga treba da snosi konsekvence.

U intervjuu nemaèkom listu ''Tagesspigel'' Ahtisari je rekao da je pogre¹no oznaèavati Slobodana Milo¹eviæa i Ratka Mladiæa kao jedine krivce za dogaðanja na prostoru biv¹e Jugoslavije.
''Potpuno pogre¹no je reæi da su Milo¹eviæ i Mladiæ bili jedini krivci. Ako jedno dru¹tvo tako postupa, kao ¹to je srpsko uèinilo, onda ono mora snositi posledice. Re¹enje za Kosovo deluje zbog toga, u najboljem sluèaju, preventivno'', rekao je Ahtisari, ovogodi¹nji dobitnik Nobelove nagrade za mir. To re¹enje za Kosovo, prema Ahtisariju, ¹alje jasnu poruku.
''Ako jedan diktator u bilo kojoj zemlji poène da se lo¹e pona¹a prema svojim graðanima, onda to ima konsekvence. Tada meðunarodna zajednica ima odgovornost da interveni¹e. U ovom sluèaju, to znaèi nezavisnost Kosova'', rekao je Ahtisari, odgovarajuæi na pitanje za¹to nije bilo moguæe kompromisno re¹enje, s kojim bi se mogla slo¾iti i Srbija.
Nagla¹avajuæi da je ''Srbija odbila da istoriju tog konflikta po¹teno razmotri'', Ahtisariji je precizirao da je to generalni problem s kojim se konfrontira dana¹nji svet.
''Nemaèka je jedina zemlja koja se zaista sa svojom pro¹lo¹æu suoèila i pred tim se klanjam. Niko to, inaèe, nije uèinio'', rekao je Ahtisari.
Ahtisari je, odgovarajuæi na pitanje ¹ta odlikuje dobrog posrednika, rekao da je to, pre svega, poverenje svih uèesnika i da je on do¾iveo da ljudi ¾ele da budu ljubazni.
''Ja to ne ¾elim. Ja ¾elim da re¹im problem. Mora se biti vrlo pragmatièan kao ¹to smo mi bili 1999. godine u kosovskom konfliktu'', rekao je Ahtisari

---
Krmaca debela, sta drugo reci ...  :namcor :shock2: :bljak:

KaBoom

Nemoj tako, on je dobitnik Nobelove nagrade za mir, uèen èovek, zna on ¹ta prièa... :K2:

frckica-j

Boomi, ote mi rijeè iz usta!

Eh, kome oni sve dodjeljuju Nobelove nagrade!!!!!!!!!  :namcor :djavo :puca2: :F

Bred

Ahtisari: Srbija æe morati da pristane na nezavisno Kosovo
Autor: Tanjug | Blic

Biv¹i meðunarodni pregovaraè za Kosovo i Metohiju Marti Ahtisari, ocenio je da æe Srbija morati da pristane na nezavisnost Kosova i Metohije, ukoliko ¾eli èlanstvo u Evropskoj uniji, rekav¹i da "ne mo¾ete da trpate prst u oko EU, ako ¾elite da joj se pridru¾ite".

Ahtisari, èiji plan za Kosovo nikada nije prihvaæen u Ujedinjenim nacijama, u intervjuu za londonski dnevnik "Gardijan" istakao je neminovnost "dr¾ave Kosovo", kao i da Srbija nema drugu opciju osim da prihvati ovakvo stanje stvari.
Liberalni "Gardijan" primeæuje da se u prvom intervjuu koji je Ahtisari dao jednom britanskom listu, od dobijanja Nobelove nagrade za mir pro¹le nedelje, Ahtisari nije naroèito osvrnuo na udarac njegovom planu za Kosmet - uspehu Srbije da prosledi sluèaj legalnosti jednostranog progla¹enja nezavisnosti njene ju¾ne pokrajine Meðunarodnom sudu pravde (MSP) u Hagu.
Biv¹i finski predsednik je takoðe utvrdio da nije va¾no to ¹to je ilegalni akt privremenih institucija samouprave na Kosmetu do sada priznala samo 51 zemlja od ukupno 192 dr¾ave èlanice UN.
"Zaista je nebitno ¹to Paragvaj nije priznao Kosovo", primetio je Ahtisari. "Dobrano preko 65 odsto bogatih sveta je priznalo. To je ono ¹to se raèuna."

Ahtisari je u vezi odbijanja Srbije da ikada prizna jednostrano progla¹enu nezavisnost Kosmeta, kazao kako æe Beograd na to morati da pristane, ukoliko èlanstvo u EU
"Ne mo¾ete da trpate prst u oko EU, ukoliko ¾elite da joj se pridru¾ite," prolkomentarisao je on.
Ahtisari je dalje naveo da je ubrzo po stupanju na polo¾aj posrednika svim stranama poslao privatnu poruku da je odvajanje Kosmeta neizbe¾no.
"Rekao sam da, u svetlu svega ¹to se dogodilo, vraæanje Kosova Srbiji, nije prihvatljiva opcija," naveo je on uz primedbu da je "od marta 2006. svima trebalo da bude jasno ¹ta æe biti njegov plan."
Ahtisari je, takoðe, odbio poreðenja sa Gruzijom i Ju¾nom Osetijom.
"Pitanje Kosova je re¹avano u okviru UN. U sluèaju Gruzije to èak nije ni poku¹ano", kazao je Ahtisari.
Po Ahtisariju, "ne mo¾ete tek tako uæi u jednu nezavisnu dr¾avu i raditi ¹ta hoæete, èak ni ako ste Rusija".

Ayrton Senna

Quote from: Bred on 15-10-2008, 12:59:40

Nagla¹avajuæi da je ''Srbija odbila da istoriju tog konflikta po¹teno razmotri'', Ahtisariji je precizirao da je to generalni problem s kojim se konfrontira dana¹nji svet.
''Nemaèka je jedina zemlja koja se zaista sa svojom pro¹lo¹æu suoèila i pred tim se klanjam. Niko to, inaèe, nije uèinio'', rekao je Ahtisari.

Ako veæ tako stoje stvari, daj da tu¾imo Tursku za 500 godina okupacije !
Ko zna, mo¾da izaðemo na more, Istanbul je tako blizu....
I to je istorija, zar ne !

KaBoom

Oæe li se vi¹e Kosovo & Metohija maæi sa naslovnih strana??? Hoæe li vi¹e biti bitnijih stvari razmatrano u ovoj dr¾avi? Kosovo, pa Kosovo, pa Kosovo... Pa 2 miliona ¹iptara, pa 2 miliona ¹iptara, pa 2 miliona ¹iptara... Metite tamo vi¹e Kineski zid da nam se ne vuku na gore u Vojvodinu. Ja tamo nikada nisam kroèio niti imam imalo ¾elje. To vi¹e na¹e neæe biti, bar u bliskoj buduænosti, pogotovo ¹to tamo USA, NATO, EU imaju baze... Ajde bre vi¹e, ajde da to skinemo sa grbaèe. Zar jo¹ 50, 100 ili ne znam ni ja koliko godina da tamo dajemo plate 200% i ula¾emo u crkve, ¹kole, infrastrukturu, ovo-ono, a oni pare ne daju za bud¾et??? Pa dokle vi¹e da ih hranimo? Koliko je ikada (u poslednjih 50 godina minimum) Kosovo doprinelo bud¾etu Srbije? A koliko je AP Vojvodina? Vojvodina dobija crkavicu, a puni 40% bud¾eta Srbije. Kosovo daje 0% i uzima brdo para? Pa jesmo mi ovce za ¹i¹anje? ©ta je bre ovo???

A onda se èude "za¹to se svi be¾e od Srbije"? Ma daaajte molim vas...

Ayrton Senna

Quote from: KaBoom on 19-10-2008, 00:14:49
Oæe li se vi¹e Kosovo & Metohija maæi sa naslovnih strana??? Hoæe li vi¹e biti bitnijih stvari razmatrano u ovoj dr¾avi? Kosovo, pa Kosovo, pa Kosovo... Pa 2 miliona ¹iptara, pa 2 miliona ¹iptara, pa 2 miliona ¹iptara... Metite tamo vi¹e Kineski zid da nam se ne vuku na gore u Vojvodinu. Ja tamo nikada nisam kroèio niti imam imalo ¾elje. To vi¹e na¹e neæe biti, bar u bliskoj buduænosti, pogotovo ¹to tamo USA, NATO, EU imaju baze... Ajde bre vi¹e, ajde da to skinemo sa grbaèe. Zar jo¹ 50, 100 ili ne znam ni ja koliko godina da tamo dajemo plate 200% i ula¾emo u crkve, ¹kole, infrastrukturu, ovo-ono, a oni pare ne daju za bud¾et??? Pa dokle vi¹e da ih hranimo? Koliko je ikada (u poslednjih 50 godina minimum) Kosovo doprinelo bud¾etu Srbije? A koliko je AP Vojvodina? Vojvodina dobija crkavicu, a puni 40% bud¾eta Srbije. Kosovo daje 0% i uzima brdo para? Pa jesmo mi ovce za ¹i¹anje? ©ta je bre ovo???

A onda se èude "za¹to se svi be¾e od Srbije"? Ma daaajte molim vas...


U pravu si. Samo jedna stvar. Proveri koliko je zemlje u Vojvodini prodato, kome je prodato i najva¾nije KO je pravi vlasnike te zemlje!
Ti bi kineskim zidom da ih ogradi¹, ali su oni pre toga stigli do Vojvodine. 

Bred

Opet se ovi Vojvodjani nesto bune ,ccc ... :K2:

Samo da oni (Vojvodjani) zive a ostali mogu da pocrkaju ...  :dole: :kul: :>:

O Kosovu ce se jos dugo, dugooooo pricati, to je nas krst koji nam valja nositi ...

:hm

KaBoom

Quote from: Ayrton Senna on 19-10-2008, 10:58:47
U pravu si. Samo jedna stvar. Proveri koliko je zemlje u Vojvodini prodato, kome je prodato i najva¾nije KO je pravi vlasnike te zemlje!
Ti bi kineskim zidom da ih ogradi¹, ali su oni pre toga stigli do Vojvodine. 

Na¾alost, u pravu si.

@Bred: A moram malo da vas nerviram! :K2:

dirigent

Hehe Kaboom razumem tvoju rezignaciju zasto moramo da izdrzavamo one na Kosovu od nasih doprinosa , ali ako ih pustimo niz vodu , onda cemo izdrzavati neke druge malo blize beogradskom pasaluku... Sta nam je to nam je , bolje sa svojima kakvi god da su nego podrepasiti obesnim gazdama.