Svetski dan borbe protiv dijabetesa

Started by Bred, 14-11-2008, 20:33:07

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92
Beograd -- U Srbiji od dijabetesa tipa 2 boluje oko pola miliona ljudi, a procena je da æe se naredne decenije broj obolelih utrostruèiti.

Od dijabetesa tipa 2 u svetu boluje 246 miliona ljudi, a struènjaci Svetske zdravstvene organizacije smatraju da æe do 2025. broj obolelih dostiæi 380 miliona. Generalna skup¹tina UN usvojila je rezoluciju o posebnoj strategiji borbe protiv dijabetesa i ocenila da rastuæa pandemija preti da nadvlada zdravstvene resurse pojedinaènih zemalja i dovede u pitanje njihov ekonomski razvoj.

To je prva rezolucija vezana za jednu nezaraznu bolest, a sve dr¾ave u svetu su pozvane da ¹to pre formiraju nacionalne strategije za prevenciju dijabetesa.

Ta bolest vi¹e ne ugro¾ava samo starije od 45, veæ i one od 30, a javlja se èak i kod gojazne dece. To je podmuklo oboljenje, koje se razvija neosetno, pa se vi¹e od polovine obolelih u Srbiji javljaju kada je bolest veæ uznapredovala, a komplikacije nastupile.

"Radio sam puno i verovatno zaboravio na sebe. Poèeo sam da oseæam veliki pad snage, veliku potrebu za slatkim, veliku potrebu za mokrenjem i jednostavno nisam znao ¹ta se sa mnom de¹ava."

"Pre tri godine ja sam se iznenada ugojio dosta i oti¹ao sam da proverim svoje zdravstveno stanje. I pokazalo se da je ¹eæer visok."



Dijabetes tipa 2 je te¹ka sistemska bolest, koja ugro¾ava mnoga tkiva i organe. Povi¹en ¹eæer u krvi ubrzava propadanje krvnih sudova, uveæava rizik od pojave tromba i zaèepljenja.

Dijabetièari sedam puta èe¹æe obolevaju od srèanih bolesti, a pet puta èe¹æe do¾ivljavaju infarkt miokarda, naprasnu smrt i mo¾dani udar. Spas je rano otkrivanje bolesti.

"2 i po godine pre pojave dijabetesa, jo¹ u stadijumu preddijabetesa, kod pacijenta se pojavljuju promene na zidu krvnog suda", obja¹njava Zorica Ra¹iæ-Milutinoviæ, ¹efica odeljenja za endokrinologiju Klinièko-bolnièkog centra Zemun.

"Neretko veæ pri postavljanju dijagnoze dijabetesa on veæ ima koronarnu bolest ili ima bolest krvnih sudova glave, znaèi, koja dovodi jednog dana do ¹loga, ili ima bolest krvnih sudova nogu", ka¾e ona.

Dijabetes te¹ko o¹teæuje i male krvne sudove, a posledice su o¹teæenja bubrega, o¹teæenja nervnih zavr¹etaka, pa se gubi osetljivost nogu, javlja se dijabetièno stopalo sa otvorenim ranama, dolazi do o¹teæenja vida, a rizik za nastanak slepila kod dijabetièara je èak 27 puta veæi.

®iveti ¹to zdravije

Ipak, ako se bolest otkrije na vreme, ¾ivot mo¾e da bude gotovo normalan. "Pravovremenim odlaskom lekaru pacijent dobija adekvatne savete i uspe¹nim leèenjem odla¾e pojavu hroniènih komplikacija bolesti", obja¹njava doktorka Ra¹iæ.

"Imaju apsolutno kvalitetan ¾ivot, kvalitetan kao i ostale osobe, samo trebaju voditi raèuna o vremenu kada dobijaju terapiju, o vremenu kada uzimaju obrok i, naravno, da ne zaborave fizièku aktivnost", ka¾e ona.

Obolelima od dijabetesa u Srbiji je dostupna najsavremenija terapija. A kao prevencija za zdrave ljude neophodno je bar dva puta godi¹nje proveriti visinu ¹eæera u krvi.

Gostujuæi u Vestima B92, lekarka Sne¾ana Kuzmiæ-Jankoviæ, endokrinologinja sa Vojnomedicinske akademije, upozorila je da se danas ljudi, a posebno deca, sve manje kreæu i nezdravo hrane, ¹to sve poveæava predispozicije za razvoj bolesti.

Govoreæi o leèenju, ona je istakla da je to mukotrpan proces, u kome je veoma bitno da pacijenti vode zdrav naèin ¾ivota.

"To su pacijenti koji imaju jedan hronièan problem, do¾ivotni problem, koji zahteva ne samo primenu medikamenata, veæ zahteva izmenu stila ¾ivota", ka¾e ona.

"To su pacijenti koji mogu mnogo da uèine na nemedikamentoznom terapijskom nivou, ukoliko se malo potrude ¹to se tièe kvaliteta ishrane, fizièke aktivnosti i mnogih aktivnosti koje ne ko¹taju i ne zavise od ekonomskog momenta, ali mogu veoma da doprinesu uspe¹nom leèenju", objasnila je ona.

Slicno -> Svetski dan dijabetesa - dan Ujedinjenih nacija (http://farmaceuti.com/tekstovi/?p=101)