STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zunce

opusteno nije to nikakav bauk.veruj u svoje znanje i bice sve u redu

ivancemilance

Razmisljam o danu posle ispita  :ziveli

regio

Ljudi srecno vas danas pa javite kako je bilo da znamo:)!

srdjana84

troje je palo a bilo nas je preko 30..definitivno mora da se zna..
pitanja su uglavnom ova sto se pominju na forumu..

mullala

Prvo da cestitam svima koji su polozili!

A onda da vam ispricam, kao neko ko je pao  :K2:  kako je bilo...

Prvo sam otisla na ustav. Gospodja (pretpostavljam da je u pitanju G-dja Losa Komisija, kako su mi rekli) je pitanja postavljala iz glave, tj. upisivala ih je u svoju svesku pa odande i pitala, a pitanja su se uvek ponavljala za po dvoje uzastopnih. Znaci, moze da vam znaci jedino ako se izdogovarate da, kad izadje prethodni i na brzinu vam kaze pitanja, onaj ko je bio na redu odluci na licu mesta da li ce ili nece znati da odgovori na njih. Ali bila su ok, uglavnom ta sa spiska.

Ja sam imala:
  • Skupstina
  • Medicinska sredstva

    E sad, manje vise sto sam skupstinu naklapala na jedvite jade. Jesam pricala nesto ali sa pauzama od po 10ak sekundi izmedju svake dve recenice, pokusavajuci da se setim sta je jos relevantno da se kaze. A za Medicinska sredstva sam krenula da pricam, ali se svelo na to da ne znam podelu, a da ona hoce da cuje podelu (nije ni cudo, to pitanje se svodi samo na podelu) i da je ubedjena da nisam ni procitala to, jer da jesam znala bih podelu (tu gresi, bas sam preksinoc citala  :K2: )

    Tako da mi je stavila neki minus i znak pitanja (i tarabu, mrtvacku glavu, znak uzvika...ha ha) i rekla da to nije dovoljno ali da ako budem blistala na druga dva dela, mozda me pusti.

    Gospodja iz tehnologije je bila vrlo prijatna, prvo pita gde ste stazirali, onda vam da recept i pitanje, malo procaska sa vama dok upisuje u svesku i onda pocnete.

    Recept:
    Sulfur praecipitatum 10
    Talcum 45
    Zinci Oxydati 45
    M.f. pulvis
    Mislim... Sta reci :)
    Ali znam da je jedna devojka imala kolodijum, tako da nisu svi recepti ovako naivni.
    Pitala je cemu sluzi, koja je konc. aktivne supstance...
    Pitanje: Ispitivanje sterilnosti zavojnog materijala
    Iskreno, pricala sam o sterilizaciji zavojnog materijala, a kao potpitanje bilo je: sta se jos ispituje kod zavojnog materijala... i onda sta odredjujemo bakarnim brojem, odakle potice bakar u zavojnom materijalu... (ovo nisam znala... sad znam!)

    I onda sam docekala farmakologiju.
    Pitanja su mi bila:
  • Antidijaroici (ovde sam nesto naklapala i zaista lose znala, jbg. nisam ih obnavljala od kad sam ucila farmakologiju za ispit :) , ali ipak nisam cutala)
  • Insulini... rekla sta je vec najbitnije, pitala me je koliko jedinica ima insulinski preparat. (ja rekla da penkalo ima 100  :K2: a ona meni da to nije penkalo nego karpula ...  :wink:)

    Medjutim, onda mi je postavljala potpitanja:
  • terapija migrene
  • da li sme da pije propranolol neko ko ima astmu
  • ako je neko hronicar i treba da kupi verapamil, sta cu mu postaviti kao pitanje... e tu sam vec stala, nisam mogla da se setim ni sta je verapamil  :nene:
  • onda me je pitala da pricam beta-blokatore...

    ...i na kraju me je pitala kako sam prosla na prethodna dva dela. Kad sam joj rekla da je tehn. bila ok, a da ustav i nije bas, rekla je da "ni nju nisam bas zadovoljila" i da ce videti na kraju.

    Tako da su me oborile. Jbg. Da sam znala ustav, verovatno bih prosla.  .blah.

    U svakom slucaju, treba da se zna, nije bauk, ja sam vrlo malo ucila (svecano priznajem), ali opet... ma krivo mi je sto sam davala silne pare na prijavu a iskustvo je krajnje traumaticno.
    Ne bismo smeli da izlazimo iz zgrade, cekamo dok svi zavrse, a ja sedim i pomalo se nadam da ce ipak da me puste da prodjem  :a

    Nista, jedino ne znam kako da dodjem do svoje stazerske knjizice sada, za ponovnu prijavu.

    Pozdrav!
    ...odoh na posao  :run

11

Drage kolege,
posto smo svi kao ludi konsultovali ovaj forum dok smo ucili za drzavni, ja bih ipak pokusala da ohrabrim buduce kolege.
Dakle, kao sto ste culi imali smo "STRASNU" komisiju, mada iz mog iskustva i nije tako strasna. Ono sto je definitivno je da ne mozes da izdajes i polozis a da nisi ucio. Moje se ucenje svodilo na daleko manji rad nego pred ispite na fakultetu, a i ispit mi je pao daleko lakse, kao i podpitanja koja su mi postavljale. Ali mora se uciti :)!!!
Prvo tehnologija:
Gospodja iz tehnologije je bila najopustenija.
Pitanja:
Antacidna mixtura (normalno dat je ceo sastav)
Podpitanje:
Uloga etarskog ulja cimeta? Korigens.
Kakvu signaturu stavljam? Belu.
Mislim da to nije tesko.
2.pitanje je bilo Podloge za mikrobioloska odredjivanja
Tu sam rekla onu jednu recenicu, odprilike da postoje tecne i cvrste i to je to.
Farmakologija:
1. Polusintetski penicilini
Cekala me da ispricam sve sto znam i na kraju pitala sta se daje u anafilaksi.
2. Ca blokatori
Nakon izgovorenih indikacija, podele i izgovorenih predstavnika pitala me koju grupu antihipertenziva ne bi trebalo kombinovati sa Ca blok (beta blokatore i to najpre verapamil, to je odgovor bio) i to je to.
Ustav:
1. Prava pacijenta
Nije bilo podpitanja, ali nakon sto sam ispricala 3-4 prava, ona me cekala i dalje te sam nastavila i ubrzo me prekinula. Znaci, ona je "OPASNA" jer prati sta pricas i ceka da se uveri jel si citao do kraja.
2. Zavod za javno zdravlja
Mislim da je pitanje bljak i slognula sam se od njega, ali rekla sam 5 recenica, bukvalno nekoliko reci cime se bavi i nije me nista gnjavila, bila je zadovoljna odgovorom.

Toliko od mene!
Veliki pozdrav i srecno!!!

mullala

E, ja imam jos samo jedan komentar pre nego sto zaboravim na ovu temu na par meseci :)

Sve kolege zajedno, svih nas tridesetak, stojimo i cekamo da cujemo ko je polozio. Gospodja deli potvrde onima koji su polozili, a onima koji nisu - nista ni ne kaze.
Kad je zavrsila sa potvrdama, jos uvek se niko nije pomerio sa mesta, jer su shvatili da nismo svi dobili potvrde. Kolege oko mene su stajale ukoceno i u iscekivanju gledale. Kao da ce odjednom odnekle da ispliva jos tri potvrde.

Koleginice i kolege! Hvala na kolegijalnosti!  :love:

macakmaja

#307
moja pitanja:

antiasmatici bronhospazmolitici
antihistaminici

mixtuta ihtiola ili CRNA MAST
mikrobiolosko odredjivanje vitamina grupe B

lincenca- izdavanje, obnavljanje...
obavezno zdr. osiguranje- finansiranje, prava itd.

moj komentar: iskustvo traumaticno, nimalo formalnost kao sto su kolege dosad pricale i mora se uciti
prema meni su sve bile ok, nemam lose iskustvo i nisu me uopste gnjavile, ali ne bih mogla kroz sve to opet da prolazim. jos uvek ne mogu da dodjem k sebi...
mislim da je ovoj iz ustava najvaznije da vidi da ste ucili. nije mi postavila ni jedno podpitanje (doduse imala sam super pitanja na svu srecu) a prokomentarisala je "dobro, vidi se da ste ucila", pa iz tog komentara izvlacim ovaj zakljucak. mada sam se ja (moram priznati) ubila uceci...

iz tehnologije i farmakologije izvlacitr papir s pitanjma, a iz ustava postavlja pitanja...

srecno svima i nadam se da ce nekom pomoci i ova moja pitanja i komentari



jos da dodam da je na tehnologiji bilo i nekih malo cudnih Rp (ne znam kako da ih opisem)...
cak je bio i jedan extraktivni za koji znam sigurno.

ne znam da li ovo nesto znaci i da li njima znaci, ali pitaju gde ste obavljali staz...

tivi

Ne bih da ponavljam ono sto su koleginice vec rekle, sve u svemu, nije lako izdrzati u malom hodniku bez vazduha 5 sati, ali prezivesmo nekako.
Moja pitanja su:
tehnologija Witfieldov prasak - Acidum salicylicum
                                Acidum benzoicum
                                Zinci oxydi
                                Talcum
detaljno sam objasnila ulogu svake komponente i postupak izrade, pitala me koja sve dejstva moze imati salicilna koselina i u kojoj koncentraciji, za sta se koristi taj preparat.
Drugo pitanje je bilo sterilizacija posudja, pribora i zavojnog materijala, tu se nisam puno zadrzala, samo par recenica.

farmakologija: Makrolidi - nikakva podpitanja mi nije postavljala, mada priznajem da sam navela sve moguce predstavnike, njihove doze i nacin doziranja
               Antireumatici - ni to nije bilo strasno, samo me vratila na NAIL i malo smo procaskale o COX2 selektivnim...

ustav: Farmaceutska delatnost
       Prava zaposlenih
uglavnom me pustila da pricam sve sto znam i kad vidi da ste ucili, onda vas i ne gnjavi puno.

Sve u svemu, mora da se nauci.
Srecno!
   

jelenna

Uh, dok sam ja na¹la vremena da ne¹to napisem koleginice su vec rekle sve... :love:
Mnogo mi je znacilo sve sto sam ovde procitala, poslednjih dana pred ispit sam se kaèila ovde bar 5x dnevno ne bih li videla neki novi post  :lol:
Za uzvrat bar da podelim sa vama svoje iskustvo  :K2:
da, da ....GRADIVO SE MORA ZNATI!!  :streber:  Treba, po meni, vise od mesec dana, ne padajte na fore èitala sam par dana i polo¾ila.
®ene koje su ispitivale nisu lose, ali tra¾e da se zna, pa¾ljivo slu¹aju ¹ta prièa¹, ukolko zna¹ ne dave, ali ako ne zna¹ kreæu sa podpitanjima, prelaze i na trece , èetvrto pitanje...

Moja pitanja:   klinika-institut, sliènosti i razlike
                ko su osiguranici (onih 25 kategorija, mora se nabrojati minimum 10-15) i koja su nijhova prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja

                antagonisti beta receptora
                aminoglikozidni antibiotici...e sa njima se bas i nisam proslavila...nije bilo ¹anse da se setim vi¹e od par recenièa..ma totalna blokada, veæ je bilo pola deset...mislila sam gotovo..neæu proæi farmakologiju...!!!  :shock2:  Ali ¾ena je bila fer, videla je da to ne ide i krenula je drugo da pita..prvo beta agoniste, pa statine, pa terapiju anafilaktièkoh ¹oka..i tako ti se ja nekako izvukoh   :run  uffff :Bog

               mikrobiolo¹ko ispitivanje antibiotika
               Rp/ Sulfur depuratum
                   Foeniculi aetheroleum
                   Glycyrrhizae radix
                   Saccharosum
                   M.f.pulvis
recept ja iz praktikuma, lak¹i nije mogao biti.  :K2:
                   
Tako da buduæi polagaèi ne brinite se. Treba se uèiti i znati ali nije kriterijum kao na faksu  :ok:

Sreæno svima!!!! Navijam za vas !! :~

Ali  :ziveli posle ispita ...nikad sladje!!!  :K2:

ivancemilance

Ja samo da se pohvalim da sam polozila :~ a sto se tice komentara,sve su rekle prethodne koleginice pa da se ne ponavljam... :pljes:

Srecno svima koji su sledeci! :wave:

regio

Ljudi molim,pomagajte:)...gde da nadjem te injekcije sa formaldehidom,ja sam nasla samo te sa fenolom?
Iz fm III onaj rp eff,jedan jedini,ima 4g vode u receptu,a vidim da one ne treba da imaju vodu...da li se to odnosi na vece kolicine vode ili ni to malo ne sme?

ivancemilance

Pitanje za kolege koje su polozile ispit u septembru ( ako se neko od njih uopste ukljucuje ovde posle toga ):
da li ste dobili uverenje o polozenom ispitu?? Da li se zna kad to otprilike dobijamo? Da li sa Potvrdom moze da se izvrsi upis u komoru?
Ako bilo ko zna neki od ovih odgovora,slobodno kucajte  :fancy:

nadica

Formaldehid je toxican-ne ide u injekcije.

regio