STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ivke

Evo prvih informacija iz ovog roka... Komisija je bila skroz ok, ne znam da li je to teza ili laksa, ali su sve tri gospodje : ) bile korektne i nisu trazile sitnice i gluposti u gomili stvari koje je trebalo da znamo... Uglavnom kada ispricas malo, one se nadovezuju i nastavljaju pricu... Moja pitanja:
farmakologija: oralni antidijabetici i benzodiazepini
tehnologija: supp sa bismut subgalatom - antihemorodijalne (izrada, delovanje, pakovanje, signatura...)i ispitivanje hirurskog materijala - sterilnog i nesterilnog
ustav: ustav i podela drzavnih organima
Srecno svima u narednim rokovima!

qwertz

Posto sam zaista puno korisnih informacija dobio na ovom forumu, evo nekih i od mene.

Polozio sam u ovom (oktobarskom) roku. Bilo je zanimljivo. :)
Sve u svemu, mora se znati. Tj. ova pitanja na forumu su vec izgleda zastarela i ne treba se oslanjati na njih.

Moja pitanja su bila:

1. Blokatori kalcijumovih kanala
2. Rastvori za parenteralnu primenu ( zamislite iz farmakoloskog dela  :shock2: )
3. Pravo pacijenata na obavestenje
4. Privremena sprecenost za rad
5. Bioloska ispitivanja (uopsteno)
6. Recept iz RP (kapi za oci sa tetrakainom)

Inace u ovom roku smo svi polozili.
Pozdrav

tamara

Moja pitanja od juce:

Komore zdravstvenih radnika
Radno vreme

Vaginalete sa nistatinom (kako se prave, na kojoj temp se topi Witepsol, signatura, pakovanje, delovanje preparata)
Bakterijski endotoksini i LAL test

Terapija psorijaze
Fluoksetin (nezeljena dejstva i interakcije, sta treba reci pacijentu koji uzima ovaj lek)

Sve u svemu, bitno je da se zna od svega po nesto. Pitanja iz farmakoloskog dela su stvarno bila iznenadjujuca (terapija poremecaja tiroidne zlezde, somatostatin, adrenergici, misicni relaksansi...). Komisija je bila ok. Ne svidja mi se jedino organizacija ispita.
Bilo nas je oko 30, svi na hodniku, sa stvarima, jaknama... Uzas!

Jedino sto mogu da kazem, da citate sve, nemojte se previse udubljivati i uciti detalje, ali najbitnije se mora znati!


Srecno svima!!!

regio

Juce su svi polozili,imali smo divnu komisiju,tri sjajne zene:*
Mora se znati,uopste nije formalnost kao sto sam ja procitala ovde.
Ustav manje vise,krenes,ona se nekako ubacuje,prica iako ti znas,sjajna je...PITANJA:1.Lista lekova(to je ona podela na A,A1,B.C,D...npr to nema u knjizi ali ja sam znala iz apoteke,Republicki zavod propisuje,u glasilu se objavljuje itd, 2.Klinicki centar,samo par reci.Piala je sve sem one dve oblasti(transpa. i sanitarna zastita...ostalo sveee)
Farma,zena je isto vrlo prijatna ali nista ne prica,ceka da ti,kod nje se bas mora znati,kad vidi da je tako postavi ili ne drugo pitanje,moja su bila 1.terapija zucnih oboljenja,nabrojis lekove.m.dejstva i jako insistira kako da posavetujete pacijenta,to je pitala svakog vezano za terapiju, 2.Antiaritmici(sta su,podela i da sama izaberem jednog malo detaljnjije.
Tehnologija je bila ok,gospodja simpaticno-nadurena ali ok,nekako se ne smeje kao ove dve pa izgleda tako ali ok:*
Rp-iz Rp prirucnika,gencijana violet 3% alko.rastvor,pita izradu,signiranje,jel se filtrira,kako se cuva,upotreba...,to njeno drugo pitanje,jer smo svi uglavnom ucili te testove,ona je pitala ispitivanje tbl.cps,supp,vagg.consperge,tecnih oralnih preparata,za parente.upotebu....neke je pitala i test...mene ispitivanje volumena punjenja:*,sta je magistralni a sta galenski lek!
Nadam se da sam pomogla,misli da sad furaju malo nova pitanja,ne sa foruma ova,ucite sve ali ne opsirno:*SRECNO!



cilesnoopy

Kao sto su kolege vec rekle nije toliko strasno ako naucis, jedino je malo stresno cekanje u tom klaustofobicnom hodniku.
Evo i mojuh pitanja

tehnologija
vagitorije sa kantarionom
ispitivanje sterilnosti
(plus bilo je tu i pitanja sta je magistralni lek, sta je galenski lek.....)

farmakologija
gestageni(nije insistirala na predstavnicima, vec uopsteno)
protamin sulfat(e tu sam se malo slognula i jedino se setila da ima neke veze sa heparinom, pa me je onda pitala benzodijazepine)
Ova gospodja je puno insistirala na tome sta ces reci pacijentu kad mu izdajes lek u mom slucaju da ih ne kombinuje sa alkoholom

ustav
apoteka
prestanak radnog odnosa

Tacno je to s novijim pitanjima pogotovo za farmu gde je manje vise bio dosta pitanja iz onih grupa koje prosto samo iscitas da si obavesten a ne naucis ih(serumi i vakcine, lekovi za zucne bolesti i dr....)

Pa srecno svima, naucite i polozicete sigurno!!!

mullala

Pitanje: strucni ispit je svakog poslednjeg utorka (ili cetvrtka) u mesecu, jel tako? Da li neko zna da mi kaze da li je isto i za decembar? Hvala unapred!

Ivke

Poslednji cetvrtak u mesecu je uvek ispit, tako ce verovatno biti i u decembru, do 10. u mesecu se predaju dokumenta.

ogica

Evo i mojih pitanja sa ispita:

Ustav: 1.Uslovi za zasnivanja radnog odnosa 2. klinièko-bolnièki centar

Farma: 1. Makrolidni antibiotici 2. enzimi u terapiji(ne¾eljena dejstva i preporuke pacijentu kod oba pitanja)

Tehnologija: 1.Kiseli koncentrovani rastvor za hemodijalizu (objasnila sam ¹ta je preparat,kako se priprema za upotrebu i pitala me da li treba da bude sterilan-NE a za peritonealnu Da) 2.testovi na pirogene

Sretno svima koji su sledeæi!!!

stancca

Moja pitanja:
Farma- 1.INTERFERONI
       2. HINOLONI
Tehn-  1/ Kapi za usi sa Na-tetraboratom i glicerolom
       2. Ispitivanje praskova za posipanje
Ustav- 1. Narodna skupstina
       2. Skraceno radno vreme

Kolege su uglavnom rekle sve sto je potrebno.Dakle,samo osnovno,nikako ne treba ici u sitna crevca,cak ni kod farme.Samo ono sto je bitno i sto cemo naglasiti pacijentu...Toliko. Sretno svima! Nije bauk... :fancy:

Donkey

ogice, sta si pricala kod enzima? jel to samo oni digestivni?


jelenasunce

Ludi gde da pronadjem ispitivanja odnosno testove koje pitaju iz tehnologije?

Bred

link1 (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,15754.msg241033.html#msg241033)
link2 (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,15754.msg241217.html#msg241217)


ogica

Da,samo o digestivima treba da se kaze. To sto ima u Kazicu je dovoljno. Rekla sam koji postoje u prometi(Festal,Pankreatin,Kreon),kako se koriste i pitala me na sta treba da upozorim pacjenta - da obrati paznju na ishranu zbog mogucnosti dobijanja na tezini. To je sve sto sam rekla i to je bilo dovoljno.

Viviana

Hej kolege recite mi gde se moze kupiti u Bg-u knjiga Gotovi lekovi ,znam internet adresu za porucivanje,ali zelim licno da je kupim...i kako se tacno zove nova knjiga iz ustava,Opsta ili osnovna znanja, i ko je pisac.? :love:

feniks17

kada je ispit u novembru?