STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Brancina

Sada su me zvali iz ministarstva polaganje u aprilu je 28.04. u 16:30. Kuku... :wall:

Viviana

I mene su zvali ,vidimo se na ispitu  :ok:

Djurdja

Jesu vam rekli da skinete prirucnik sa sajta kad su vas zvali? Da li neko zna o kakvom prirucniku se radi? Ja nista nisam nasla na njihovom sajtu.

Nea

Pocetkom godine je Farmaceutsko drustvo Srbije izdalo prvi "Prirucnik za stazere diplomirane farmaceute". Vise o tome  moze da se nadje na sajtu FDS-a. Prirucnik ne moze da se skine sa sajta,  moze da se kupi, toliko ja znam o tome. U okviru novog "Uputstva za staziranje" ,  preporucuju ga za spremanje strucnog ispita. Mozda su mislili na to...

mima140186

http://www.farmacija.org/dokumenti/posle%20studija_novo.pdf

ja sam ga odavde skinula :D

Nea

To nije prirucnik, nego samo uputstvo, odnosno vodic  koji sam pomenula.

dydy

Oooo pa sta je sad to? Meni su rekli samo da pravni deo ucim iz prirucnika koji je 2010. izdanje i nista vise! :(  :shock2:

Nea

Dydy, ne uzbudjuj se previse. To je nesto sto se odnosi na generacije koje sad pocinju da staziraju.

dydy

Ma ovaj drzavni je ko rupa bez dna :( samo se pojavljuju neka nova i nova pitanja,skripte i prirucnici... :gnjec: Ucite li vi Transplantaciju i Teritorijalno uredjenje R.Srbije iz pravnog dela???

gloria2

Kolege,javljajte kako je bilo na ispitu?Da li se zna kad æe poèeti sa pismenim ispitom?

ljupkica

polagala sam sad u aprilu, ispit je i vise nego lak, nikoga nisu oborili, moja pitanja su bila:
prava pacijenta na privatnost, razlika bolnicke i tzv. javne apoteke
ranisan i makrolidni antibiotici
vrste sterilizacije i kao recepr neki prasak sa cinkom, talkom, i salicilnom kiselinom
izadjite slobodno i ne opterecujte se previse, stvarno pitaju samo najosnovnije stvari, a kada ce poceti pismeno to stvarno ne znam, iskoristite dok je jos uvek ovakav nacin polaganja. Pitanja kojih jos mogu da se setim:
ustav-apoteka, radno vreme, odmor, prava pacijenta, ko mogu biti sve zdravstveni radnici...
farma-vakcine, citostatici, ace inhibitori, eritropoetin, klindamicin, insulin, kortikosteroidi, imunosupresivi, antitusici...
tehn-cvrste hranljive podloge, odredjivanje antibiotika, vitamina b, bakarni broj, vrste sterilizacije, sterilizacija zavojnog materijala(tu su pricali o autoklavu)...
srecno svima

Melinda

Dragi Farmaceuti!
Kao prvo, zelim da se zahvalim Kolegama koji su polagali sad u aprilu, sto su bili tako obazrivi i pustili su me preko reda, jer me je u prizemlju cekala moja draga bebica!
Ovaj forum mi je puno pomogao oko priprema, pa eto i ja malo da ohrabrim one koji ce posle nas polagati ispit!
Uopste nije bilo strasno, gospodje iz komisije su  bile super!
Moja pitanja:
Opsti anestetici, Pilokarpin
Dom zdravlja, Godisnji odmor
Rp: jod,KJ,Aqua ment.piper.,glicerol ( pitala je kakav lek pravim?-Magistr., da li se jod rastvara u glicerolu-Ne, kako se zove ovaj preparat?-e,to nisam znala,nesto na M...)
Pirogeni
Srecno svima! A posle samo da nadjemo super posao i uzivancija!

dydy

Slazem se sa kolegama da je ovaj aprilski rok bio bas lagan a komisija extra.
Moja pitanja:
-Apoteka
-Prava farmaceuta na specijalizacije

-Lokalni anestetici
-Antidijarojici

-Rp suspenzija za kozu sa salicilnom kis,cinkom,talkom,jodom,parafinom...
-Sterilizacija

Od pitanja iz farme obratiti paznju jer dolaze i citostatici, vakcine, interferoni, minerali, lindan, kontrasna sredstva...
Srecno svima  :ziveli

Brancina

Evo i ja da se javim i oduzim dug ovom forumu koji mi je mnogo znacio dok sam se spremala za drzavni.
Moja pitanja:
Rivotril
Vitamini

Sterilizacija
Oralni prasak sa MgSO4(laksans)

Ustav
Godi¹nji odmori

Moja pitanja su stvarno bila laka,a komisija fantasticna.Da se ne ponavljam kolege su pre mene vec rekle da je ova "laka komisija" stvarno laka i ne oklevajte da izaðete jer niko nije pao.

Svima zelim puno srece...:ziveli

Viviana

Evo i mene  :~
Potvrdjujem da je u ovom ispitnom roku bilo super.Zene iz komisije su jako prijatne i nema potrebe za tremom.Dok cekate na hodniku svoj red,caskajte,dopunjujte se medjusobno  :wink: i obavezno ponesite neke grickalice ,sokice,jer je veci stres to cekanje na zagusljivom hodniku,nego samo polaganje od 2 min.Ucite samo najbitnije.Na primer iz farmakologije,dovoljno je da kazete ,mehanizam dejstva,i nabrojite nazive lekova,indikacije,nezeljena dejstva...Ako je zadovoljna odgovorom nece vas ni pitati drugo.Drugo pitanje je obicno jedan lek.
Pitanja su uglavnom ova sa foruma pa da ne ponavljam.Moja pitanja su bila  ANTIEPILEPTICI I LINEX,bilo je i pitanje vakcine protiv besnila,i preparati za vaske :>: iz tehologije test:KARDIOTONICNI GLIKOZIDI I kapi sa eritromicinom(Nacl,eritromicin,voda za inekcije),sto se testa tice ,dovoljne su tri recenice,recite samu sustinu testa .Ustav PRAVA PACIJENATA,I KO SVE MOZE DA RADI U APOTECI,FARMACEUTSKOJ INDUSTRIJI.
srecno svima  :wave: