STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

IvAAnna

Da li ima biohemicara na ovoj temi? Molim nekoga da mi kaze kako je bilo na ispitu u januaru? Cula sam da ne ispituju toksine,vec da dve clanice komisije pitaju biohemiju, da li je to tacno?

vesnaz

Da li neko zna dolaze li jos uvek kao pitanja odredjivanje heparina, glukagona. faktora koagulacije, kortikotropina i sl.?

Murakami

E ovako... Danas je bio državni. Edit:juče
Neću reći kao što mnogi pričaju da je smešno. Svi su učili (rekao bih solidno :K2:) tako da....ako te nabodu pitanja ili ako je komisija ovakva ili onakva bude ok.
Farmakologija: bio je neki tip. Pitao je gomilu budalaština koje niko ne treba da zna: doziranje antibiotskih sirupa,beta blokatora,analgetika,sulfonamida....(zaštićene nazive i doziranje ???) medjutim na kraju nije bilo da ako ne znaš doziranje padneš (niko nije pao).
Tehnologija: žena je bila izuzetno prijatna, pitala je lagane recepte i nije zakerala(bukvalno svi su iz magistralnih IV). Što se tiče testova konstantno je vrtela sterilnost,metode sterilizacije,pirogene,test abnormalne toksičnosti i bili su biološki testovi-podela i vakcine-podela (ništa detaljno da se priča), ispitivanje tableta. Ono što je najvažnije od svega (ali ne znam da li je praksa i kod drugih ispitivača) za testove bukvalno samo treba da se zna princip i na kojim životinjama se ispitiju. Znači temperatura, časovi , reagensi i ostale budalaštine nije tražila.(neki retardi su i to pokušali da zapamte-čitaj ja a005)
Pravo: žena je bila nadrndana(mada neki kažu da je bila super :wink: ): vrtela je samo opšti deo(skupština,vlada,predsednik) i radno pravo(odmori,radno vreme,ugovor o delu,mirovanje),invalidska penzija i to je otprilike to...

Eto stresčina nevidjena kako god okreneš !   :*:
Nikad se ne ponovilo !  :K2: :run

P.S. Druženje po hodnicima je sjajno !!!  :>: :ziveli

pharm76

Da li stvarno iz farmakologije treba da se uce zasticena imena ili je genericko ime dovoljno. Ja stvarno ne mogu da zapamtim ta zasticena imena. Takodje i doze, trudim se koliko mogu, ali ne vidim u cemu je poenta kad uvek mora da se proveri a ustalom to je nesto sto ce eventualno da ti udje u glavu kad sto puta budes izdavao to.

Vidim da je ova zena iz tehnologije prijatna, ali nije mi jasno zasto se uce ti biolski testovi kad je skoro vecina njih izbacena, dobro nije LAL test, ali danas se vitamini recimi iskljucio odredjuju hemijski, cak i kardiotonicni heterozidi. Da li pitaju sve one metode ili ne bas?
Ja planiram da polazem ovo u martu pa se javljam sa detaljima.
Pozdrav

blabla

Da li ce komisija iz februara biti u aprilu?

shell

Postovane kolege i koleginice, danas je bilo polaganje za farmaceute i ostale. Bile su 2 komisije. Ispitna pitanja za mene su bila
-karvedilol
-antiemetici
-prava iz osnovnog osiguranja
-tajnost podataka
-odredjivanje glukokortikoida
-izrada oftalmoloskog preparata sa tetrakainom

Srecno ubuduce

IvAAnna

Juce bio ispit i za biohemicare. Moja pitanja:
ustav- Predsednik Republike, radni odnosi, licence (zena je super, niko nije bio duze od 5 min)
Medicinsku biohemiju pitaju 2 zene (ne pitaju toxine) i obe su ok
Prva: sediment urina (pita sta se sve gleda, i uzrok pojavljivanja)
          metoda za holesterol
Druga: Likvor
           Proteini u serumu i urinu
Sve je opusten razgovor, nema tenzije, ali ipet je napeto i stresno
Srecno svima.

pharm76

Da i ja sam polagao 29.3. Bilo je sve OK. Od svih farmaceuta samo jedan kolega nije polozio. Svi drugi jesu. Bile su dve komisije. Ova nasa je bila super, mada je na pravu zena malo detaljnije pitala jer svako dobije po 5 pitanja ili cak vise. Ali sve je kratko.
Mi smo imali muskog ispitivaca na farmakologiji.
Moja pitanja:
Farma: hipnotici i antialergici (dakle ne samo antihistaminici, nego i steroidi u alergijama, kao i inhibitori leukotrijena). Samo treba da se zna osnovno i predstavnici. Ja sam ucio samo genericka imena i doze, ali nisu naravno ostale sve u glavi.
Tehnologija: Rp; Ethacridini sol sterilisata- da li moze ista lakse, i Mikrobiolosko ispitivanje vitamina B grupe
Pravo: Kako je difinisana Srbija po clanu 1 ustava, Ko je obavezan da se zdravstveno osigura, Ko je obavezan da uplacuje socijalno i penziono osiguranje, Farmaceutksa zdravstvena delatnost

U nasoj grupi bilo je jako fino, ljudi su super, i ti caskanje dobro dodje da se rastereti trema.

Keleraba

Vidim da je bio test odredjivanja glukokortikoida...pa me zanima sta tu treba da se prica?
I da, ja imam neke dve verzije za taj test neskodljivosti (abnormalne toksicnosti)...jedan se izvodi na 5 miseva pa se ponavlja na 5 tj.15 miseva i prate se 48h (Ph Jug. IV)...a druga verzija je ona gde postoji opsti test i test sa imunoserumima i vakcinama za humanu upotrebu...tako da sam sada zbunjena sta tu pricati?

malenap

Planiram da polazem u maju...Tek polako krenula da ucim...vec me hvata panika, jer shvatam da nista ne znam, zapravo pozaboravljala sam sve. Imam gomilu knjiga i prirucnika i sve mi jos vise pravi zbrku. Resila sma da prvo naucim Ustav, tj imam knjigu Osnovna znanja o ustavnom uredjenju, radnim odnosima..b;la bla bla... izdanje je iz 2010. Je l' to to?

pharm76

Da li neko zna odakle nam stize zvanicna potvrda o polozenom strucnom ispitu? Da li treba zvati gospodju Nataliju Popov ili ce to da stigne iz mnistarstva?

malenap

I ne znam ti ja ovo...ali neko ce nam vec odgovoriti.
Mene zanima jos nesto (mozda nije za ovu temu, pa neka me neko uputi ako trebam da pitam negde drugde)....Nisam se upisala u imenik komore i planirala sam da tek po polaganju strucnog obavim i to...e, sad me zanima, da li odmah po polozenom strucnom sve nosimo u komoru ili kako...sta?

shell

Ta Natalija Popov -nije gospodja, nego s_r_ _ a koji tamo radi

gaga2

 Da li neko zna kada ce biti organizovan ispit u aprilu? Da li je pravilo da se organizuje poslednjeg cetvrtka u mesecu?

Za clana koji je pitao iz cega se uci ustav, da knjiga je 2010-to izdanje, i zove se " Osnovna znanja".

shell

i samo da kazem da sam prilicno dugo spremao ovaj ispit, koleginica koja se sprema od danas za maj-svaka cast! samo nisi precizirala za koju godinu mislis 2012 ili 2013 te...necu da budem bezobrazan ali da znate da mora dobro da se zalozi jer nije bas na odmet sacuvati 9000 din koliko kosta polaganje i da znate da se ljudi bas premaju za ispit i prilicno su spremni, ne moze se poloziti samo tako dodjes i izadjes.