STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

malenap

Koliko sam razumela kolege sa kojima sam razgovarala u vezi toga je:
pr. kazes da je preparat magistralan ili oficinalan,kog tipa (prasak, rastvor, krem, sterilni preparat...)
     najpre se konsultujes sa farmakopejom oko osobina supstanci

malenap

Izvinjavam se...nastavicu....

Onda pristupas izradi, a u zavisnosti koji preparat radis pricas da kakvi su uslovi (recimo za sterulne pod aspeticnim uslovima, ili za vagitorije kako pripremas kalup, lupam sta mi palo na pamet ovog trenutka :wacko:)...pricas sta bi kako i u sta, na kraju kazes u sta pakujes i kakvu signaturu stavljas, naravno kakav savet dajes pacijentu (ako nije Ad manum medici :kul:)

Ne bi bilo lose da se ukljuci jos neko i kaze nesto....koliko vidim samo samo nas dve aktivne ovde :ziveli

malenap

Ups, da...proveravas (hipoteticki) srednje koncentracije i ako nisu u redu, kako ispravljas, ono stavljas paraf i to...

to mi palo na pamet sada, ako se setim jos necega kuckam blagovremeno.
Ono sto su mu svi rekli je da je najbitnije da ne lupnes neku golemu glupost, znaci ako nisi siguran kakva je podloga recimo U\V ili V\U, nonsalantno preskaces i kreces  s pricom dalje :run, mozda bas ne ovo i toliko sadrzajno ali mi to pada na pamet...ja sam jos kod farme, recepte sam izlistala i od ponedeljka cu opet. Svi mi bre rekli da se ne mlatim oko recepata, da ne detaljisu ni oni ni mi, vazna je sustina. Ja sam se uplela s farmom, sve mi poznato i dok citam sve znam, kad se sklopi knjiga,cuc muc brale .blah.pa sve se nadam dovoljan je mehanizam i predstavnici, mnogo sam se uplela, da ne davim...vrtim se oko KV i AB, ostali mi citostatici i imunosupresivi pa nikako da im se naresim, kao ajd' nece valjda bas mene :*:

Sto se tice testova iz tehno, e to ce da me :F jer nikako da popamtim sve, je l' ima neko neki savet kako da se nauci ono majko mila, glupost nevidjena!?

Bred

Pa kao sto smo i sve druge gluposti biflalli na faxu :K

Prunus domestica

Taman sam pomislila da se tema svela na nas dijalog, ali eto - nekima je do humora!!!  :K2:

Ja recepte jos nisam, to me je i zanimalo... Znaci koristi se farmakopeja, ima vremena za sve... Ok... Valjda cu to da prezivim... Sa farmom smo - iste, ovako sam se gubila i 5 dana pred usmeni na faksu...  :roll:

Za ispitivanja iz tehnolgije, ja ih jos uvek en znam... bitno je, koliko sam razumela, smisao testa i zivotinja... A da ih ima dosta - ima! :-O kunic je skoro siguran odgovor  :ok:

tako da... imamo jos dana...  :wall:

Bred

Ne koristi se na drzavnom farmakopeja.

Prunus domestica

??? Ok... Kako onda da znam da li je prekoracena koncentracija, spd...osobine supstanci...da li je oficinalan...
Ja sam tako i mislila na pocetku, krenula da citam RP jer su mi rekli da je to to, pa sam sam pocela da kopam... :wacko:

Znaci - smisao recepta je onda da pogodim da li je magistralan ili oficinalan... I da znam nacin izrade, koja faza ide u koju...eventualno kako se sterilise, delovanje...signatura...

Ok hvala puno... Prezivecemo i ovo, kao da nema gorih stvari na svetu  :lol:


Bred

Pa kazes da bi teoretski trebalo da se koncentracije provere ako nije oficinalan preparat a da bi u farmakopeji proverila da li ga ima pa onda rekla jel jeste ili nije oficinalan.

malenap

Da, da, da...sve hipoteticki pricas. Ne znam sta si koristila na faksu, meni mnogo lakse magistralne formule od Rp prirucnika, pa sam njih izlistala cisto sebe da proverim koliko se snalazim (to je bilo sat vremena jedno popodne kad mi se smucila farma), malo sam se primirila kad su mi kolege rekli da se recepti samo izlistavaju i pricas uopsteno ne detaljises, jer i ne mozes nemas farmakopeju, nemas nista kod sebe. Ponavljam kao pokvarena ploca, ali ajde: Bitno je da ne lupis ortodoksnu glupost! Svi mi to rekli ali ne znam bas na sta su mislili...ja sam to shvatila ovako:
Ako dobijes prasak, da ne lupis da je sirup :>:, rastvor,...
Ako dobijes kapi za oci da ne zaboravis da napomenes da je sterilan preparat i da izradjujes pod asepticnim uslovima..., da znas koliko se mogu cuvati i koliko je ogranicena primena....
Znaci tako nesto...to je moje misljenje proizvedeno kao zakljucak iz raznoraznih saveta koje sam dobila...
Ja sutra krecem s Ustavom again, farmu definitivno zatvaram veceras, pa sta mi Bog da...ponedeljak utorak i sreda ce mi ostati za Rp i testove...vise sam se smucila svima oko mene i samoj sebi :K2:

shmizla

Treba mi savet, spremam tek za jun....
Kako pricate recept? Koga god pitam ne zna.. Da li treba samo uopsteno, ili treba da znam one formule koje smo znali za kolokvijume, tipa soni ekvivalent, kolicina podloge za vagitorije, da li treba da se bakcem sa onim centezimalnim rastvorima i slicno? Znaci da li se to prica i dolazi u obzir ili se samo uopsteno prica sta se kad cemu dodaje?

Koliko opsirno oni to pitaju, da li treba da naucim sve praktikume detaljno, posebno one podele emulgatora? Ja sam i zaboravila kakve smo mi sve gluposti ucili....

Samo da dodam da ti testovi na zivotinjama nisu ni malo naivni, naizgled prosti i laki, ali se jako mesaju, znajte to!

I jos nesto (udavih)- koliko opsirno pitaju farmu? Meni drugar rece samo osnovno i predstavnici, ali mi to malo sumnjivo....

Srecno svima u maju, i javite kako je bilo, posebno za taj ustav!

Prunus domestica

Savetujemo o svemu, samo da polozimo sutra... :-)
Da li treba da ponesemo nesto na polaganje? Osim nekog licnog dokumenta...

malenap

Ja ponosim brdo knjiga uz licnu kartu a, sad idem da molim Boga da polozim ovo s*anje....popi*dela sam :namcor


Sva se tresem i ne mogu da zaspim....onolike ispite polozih uz pesmu, a ovo, majko mila....

Dobijate detaljan opis do subote ujutro, svecano obecavam....a, sad odoh!

shmizla

Srecno i javite kako je bilo!

I ja sam poludela, isto tako razmisljam, toliko teske ispite sam dala, a ovo mi je uzas! Mozda je najgore sto ni ne znam sta da ocekujem, niti ima sta zvanicno, ni pitanja, ni nista....

EnimsaY85

Dakle,proslo je :)! Sve je proteklo ok,bilo nas je tridesetak,podeljenih u dve grupe i koliko sam ja upoznata svi smo prosli :). komisija koja je ispitivala moju grupu je bila skroz ok,nismo se puno zadrzavali unutra i pitali su osnovne stvari,za drugu grupu sam samo cula komentare o pravnom delu da je pitala malo duze. Puno srece svima!

shmizla

Kako se prica recept? Da li se spominje nesto od formula, ili prica o onom "ako je masa tecnosti ispod 2g brojimo na kapi" i slicno, ili samo kad se sta cemu dodaje?

I koliko opsirno farmu? Da li samo osnovno i predstavnici (tako sam cula)?

Znam da vas smaram, ali stvarno ne znam koga da pitam, od drustva je polozio samo jedan decko, koji mi je to rekao.