STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Prunus domestica

Posto sam u vise navrata molila za sadrzaj ove glupe stazerske knjizice, ali ljudi su bili full zauzeti – evo sada kad sam zavrsila, nekom sledecem – da ne lupa glavu kao ja...
Inace je ispit bio juce, sve je proslo savrseno... Toliko buke ni oko cega... Ali o tome cu posle...
Strana 1: Popunite svoje podatke, to znate, i dole pisete ime javne apoteke gde ste stazirali, pecat I potpis direktora
Strana 2: Meni su I na gornjem I na donjem delu pisala imena javne apoteke, I potpis istog direktora. Mada neki kazu da je to pogresno, nas 5 je tako odradilo – sve je proslo u savrsenom redu. Podesite datum tako da ispadne godinu dana. Meni je ove stajalo – Staz zapocela 12.04.2011. a zavrsila 11.04.2012.
Strana 3: Pisete opet podatke javne apoteke (po logici  ona ide prva, mada mislim da je nebitno), podesite datum na 8 meseci. Meni je pisalo 12.04.2011. do 11.12.2011. I jos "Pripravnik upoznat sa gotovim, magistralnim lekovima I galenskim lekovima I njihovom izradom, procesima izdavanja lekova na recept I lekovima ciji je rezim izdavanja bez recepta, snabdevanjem lekovima I vodjenjem dokumentacije" Veoma uspesan
Strana 4: Podaci o bolnickoj apoteci, trajala 3 meseca. Meni je stajalo 12.12.2011. do 11.03.2012. "aktivno ucestvovala u svim poslovima I uspsno savladala postavljen zadatke u bolnickoj apoteci"
Strana 5: Ime laboratorije za ispitivanje I kontrolu lekova. (U Nsu je to Apoteka Novi Sad, Stevana Hladnog  1 – radi se u laboratoriji na Telepu 2 nedelje, imate na njihovom sjatu prijavu) "upoznavanje sa metodama ispitivanja kvaliteta aktivnih I pomocnih supstanci, pakovnih materijala I lekova po zahtevu farmakopeja. Zahtevi za kvalitet, specifikaciju I sadrzaj sertifikata aktivnih I pomocnih supstanci I lekova" Datum podesen na 20 dana. Kod mene je 12.03.2012. do 01.04.2012.
Strana 6: Za socijalnu farmaciju, ja imam samo 2 pecata I datum na 10 dana. U Nsu je to na higijenskom, znaci Institut za javno zdravlje. Datum mi je 02.04.2012. – 11.04.2012.

Nista nije toliko rigorozno, strasno I iskljucivo kao sto se prica, ja sam imala greske po knjizici, ispravke pa sam prezivela...
O ispitu malo kasnije, posle kafe...

Prunus domestica

Ovaj forum sam iscitala ceo 3 puta u poslednjih godinu dana. Mogu da kazem da je depresivniji od celokupne ruske literature...  Sam pocetak teme je valjda takav, devojka je imala lose iskustvo I samo se je krenuo domino efekat...
Drzavni ispit nije strasniji od svih ispita na ovom svetu, nije ni 10% stresa sa prijemnog. Vise je nesto kao – kad odes kod zubara...pa ti je frka I samo cekas da prodje...
Ja sam pocela da ucim 6.maja, u tom trenutku sam procitala na forumu komentar Shalla koji je bio u soku da devojka tada, 03.04. kada je otkucan post, tek pocinje da sprema ispit za maj... Pa se pita da li mozda sprema za 2013. Godinu? I JA SAM BILA U SOKU!!! Da li je moguce da neko misli da je potrebno vise od 2meseca za ovako nesto? Taman sam htela da odustanem jer sam imala "samo" 25 dana, ali sam ipak odlucila da verujem u sebe I da odradim ovo kako ja mislim da treba. I EVO SKOCILA I REKLA HOP, OPIPALA SVU LITERATURU, ISCITALA SVE OD 6.MAJA DO 31. ... I zato ljudi – verujte u sebe, nemojte da polazite od najgoreg I nemojte kad polozite ispit da plasite sledece. Kapiram da ljudi velicaju svoj uspeh...ali ovo sto je kolega pisao je bezobrazno I bahato... I potpuno neistinito. Svako ima svoj metod ucenja...  Ja sam ucila 4-6 sati dnevno, poslednjih nedelju dana sam ucila 10 sati na dan bar... Mozda je kolega ucio 6 meseci, svaki dan po 15minuta, ali to nije rekao...
A sada – najvaznije sa ispita...
Tehnologija
Covek je neki bio, mislim da se zove Bojan, skroz korektan. Prvo izvucete recept.
RECEPT
Ja sam izvukla neki grozan, sa 7 komponenata, neku mast. Nema cega u njoj nije bilo. Prvo sma bila u soku od masti, covek se nasmejao I skoro da je on poceo da prica. Recept je formlanost, cak I da kupite glupost – polozicete. Inace ja recepte nisma spremala uopste, planirala sam, krenula sat vremena I batalila, pa koliko se setim sa faxa...  To vam naravno ne preporucujem, ali nemojte se previse stresirati...  Sve se radi usmeno, tako da I nemate vremena da trazite osobine supstanci  po farmakopeji (hvala Bradu na ovoj informaciji) I iskreno – I sada opet da polazem, ne znam kako bih spremala ovo... Prelistajte RP...
Ali - nikakve kapi, centezimalni rastvori, faktor istiskivanja supozitorija ?!???!!! se ne pominje. To znam...
TEST:
Uci se samo smisao!!! Meni je neverovatno bilo da su ljudi po forumu pisali da su ucili ceo kuvar, tj pokusavali da nauce. Ja sam ucila samo cistu sustinu, za to vam treba 2 dana. Izvukla sam Kardiotonike. Moj odgovor je bio "poredi se efekat ispitivanog preparata I isti efekat standarnog preparat cija nam je conc  poznata. Radi se merenjem granicne doze tako sto se golubu daju po propisu iz farmakopeje odgovarajuce kolicine standarda I ispitivanog rastvora dok ne izazovu neki efekat, I potom se uporede" Covek je bio prezadovoljan time
Farma
Zena je bila skroz ok. Pitala me je prvo "Hiper I hipotireozu", ovo sam stvarno znala... Ceo odgovor je trajao 5minuta. I onda me je pitala ANTIHELMINTIKE, na sta sam ja ostala zabezeknuta, rekla tri recenice – I ona je rekla da je to super... Od cele farme – mene pita antihelmintike...

Ustav
Bili smo opet kod savrsene zene. Prvo je 5 minuta pricala o opstim temama iz zivota, I savetovala me... Onda me je pitala "Ugovor o radu". Inace sam se ja najvise traumirala od ustava, posebno jer su nas upozorili da to ozbiljnije pripremimo... I kad sam krenula da odgovaram, prekinula me je posle pola minuta – DA TAKO JE, TO JE AKT KOJIM SE OSNIVA RADNI ODNOS IZMEDJU POSLODAVCA I ZAPOSLENOG. ODLICNO... Pa me je pitala razlike izmedju bolnicke I javne apoteke - Nivo zdravstvene zastite, I cinjnica da u bolnicku ne moze da udje svako... To je sama dodala... I to je bil to...
Druga grupa je imala neku malo goru komisiju iz ustava, ali to ne znaci da su popadali, niko nije pao...  Ali je zena pitala celu knjigu, I sta god neko nije znao – to je objasnjavala do detalja – da bi znali za ubuduce...
I proslo... Nisam nijednom sela na cuveni crveni tepih... Pocelo je u 16:30, ja sam u 18:00 vec bila gotova, odgovarala sam stvarno medju prvima... Ali nas 16 na 3 kancelarije – ide stvarno dosta brzo... u 19:15 je cela moja grupa dobila uverenja... Svi polozili... A ja oduzila dug ovom forumu, hvala na pomoci... (a nekima I na tome sto su odmogli...  :igra: )
Ostala pitanja su bila –
Cox2 inhibitori, Cisplatin (odgovor u 3 recenice), hormon rasta - ND, tiazidi,  antituberkulotici
Isp pirogena, sterilnosti, abn toxicnost I kardiotonici, pa sve u krug
Recepti: svi moguci, najmanje kapi za oci  :pst neka devojka je imala kapsule, tj prasak pa ga je pakovala u papirne kapsule...

Drzim fige svima, pitajte sta god da treba...

shmizla

Hvala!!!
Mene je bunilo to za formule na Rc, necu da ucim ako ne mora, ali necu da padnem zbog glupe formule! A ovaj drug to nije znao... Imam mozda glupo pitanje... Da li moze da dodje Rc iz neke infuzije ili tako nesto? Ja mislim da ne moze...

Iz farme, znaci dosta je osnovno... Dobro je! Onaj Kazic mi je napisan kao da se cita a ne uci iz njega...
Ustav cu svakako preci ceo, to planiram... Ajd dace Bog da i ja polozim to za mesec dana! :)

malenap

prunus domestica  :pljes: :pljes: :pljes: prepoznala sam te od juce :kul:

Kada sam htela da pocnem da ucim 03.04. ove godine, mislila sam da spremam za maj i malo odustala zbog silnih "dobrocinitelja"...krenula sam da ucim tek 8.maja, znam tacan datum jer sam do 7.bila na odmoru s detetom na planinu...
Ispit jeste kompleksan i sadrzajan, ali nikako nije tezak...mozda zavisi od onoga koliko znate sa samog fakulteta, recimo zbog odlicnog vladanja farmakologije i tehnologije, trebalo mi je samo para dana da se podsetim sustine i prelistam recepte.

Farma: Moja pitanja: Inhibitori agregacije trombocita
                    odgovor: Najpoznatiji medju njima je aspirin, koji inhibira ciklooksigenazu, spomenula sam tromboksan 2...rekla kako bih savetovala pacijenta (osobe sa peptickim ulkusom ne smeju koristiti aspirin),takodje rekla doze odrzavnja i udarnu dozu sto nije trazila,a ja zapamtila pa, ajde rekla jos da na trzistu postoje razlicite formulacije aspirina ali da je ipak najprodavaniji Bayer aspirin, onda sam spomenula klopidogrel i tiklogel i rekla da je njihova mana sto se terapija njima mora prekunuti 2 nedlje pre operacija...Zena se odusevila i stopirala me i rekla "Odlicno kolegenice, ajmo sad Cisplatina" Ja sam se uplasila u trenutku i rekla jedino da se koristi u terpaiji kancera dojke, kolona i drugih (da, bas tim recima) i spomenula da je glavni nedostatak to sto deluje i na proliferaciju zdravih celija...Tu me prekinula,cestitala mi i pozelela sve najlepse....

Dakle, ne zanosite se ucenjem svega i svacega, samo sustina....

TEHNO: Izvukla sam Rp Kapi za oci sa targezinom, papiric je odsecen iz MF 2008, pise sve, naslov, koncentracija, supstance...
              Najpre procitas Rp na glas (ne na latinskom centum gramata tres, vec sve na srpskom)....pa sam rekla: preparat tipa kapi za oci, sterilan preparat koji se izradjuje u asepticnim uslovima u komori sa laminarnim protokom vazduha, e sad, ja sam detaljisala jer sam znala odlicno postupno svaki korak u izradi, inace ne detaljisite, ne traze i ne zameraju....Mene je ubolo pitanje pa sam se rasplinula :wacko: da se pokazem

test pirogena: (jbg kad sam bila te srece da me ubodu sve fina pitanjca  :K2:) Taman sam htela da detaljno objasnim sve, gospodin me prekinuo i jedino trazio da kazem princip: Test pirogena se izvodi na kunicima, meri im se rektalno temp i beleze reultati, a prethodno im je ubrizgan ispitivan preparat u odredejnim farmakopejom utvrdjenim koncentracijama, pri cemu je test validan ukoliko temp ne prelazi 0,6 stepeni od propisane, za svakog kunica, i ukupno 2,1 stepen...." I malo pisem s brda s dola ali mnogo zurim...ZNACI UCITE SAMO PRINCIP!

USTAV: Divna zena, vise prica ona...
Sta podrazumevam pod ustavnoscu i zakonitoscu kao obican gradjanin? pocela sam da pricam sta je ustav (samo da je najvisi pravni akt svake drazve), ona me prekinula i rekla da mi nismo ovde da pricamo definicije i da je to glupost sto se uopste trudimo da ih zapamtimo vec da shvatimo najosnovnije i ispricala umesto mene da svi zakoni proisticu iz ustava,a iz njih podzakonski akti koji svi zajedno slede ustav....
Godisnji odmori: Svaki uposljenik ima pravo na godisnji odmor i niko mu to pravo ne moze uskratiti, niti se on tog prava moze odreci, a sledi mu nakon 6 meseci neprekidnog rada...prekinula me i ona rekla da je najmanje 20 radnih dana, i rekla kako moze biti veci....Pitala me kako sam prosla na ostalim delovima, ja rekla kao mislim odlicno, potvrdila mi da sam i kod nje prosla odlicno, cestitala mi i to je to....

Prunus domestica

Antihelmintici i Cisplatin se lako prepoznaju...  :K2:

@shmizla Po meni je skroz ok da ti dodju infuzije... Cak i najbolja varijanta... Rastvoris komponenete u vodi za injekcije i pricas aseptican postupak...


shmizla

E opet ja! :(
Kako ste naucili aritmije, tj koliko obimno?

malenap

izvuci na papir tip aritmije i lekove izbora...to je to, bar sam ja tako :streber:

Prunus domestica

Ja sam ucila podelu na one 4 grupe na osnovu mehanizma dejstva...

I podelu po tipu aritmija, po 3 od svake grupe...

malavestica

ljudi kad je ispit u junu? :)
meni rekose da ce zvati ali ili mi telefon ne radi ili jos nisu stigli do mene :D

shmizla

Nisu ni mene zvali, ja mislim da ce zvati tek sledece nedelje... I cenim da ce ispit biti 28 ili 29... 
Btw jel ste te aritmije ucili iz Kazica ili iz neke dr literature?
Ja radim ovo zlo, kao da nikad nisam nijedan ispit polozila, bas mi je frka, valjda zato sto dugo nisam ucila, i jer polazemo tamo, pred komisijom... A ni ne znas sta te ceka... Ma samo da prodje...

malavestica

pa i ja mislim tako, videcemo. i jeste malo cudno opet ucenje i sve, ali mislim da su ok i oni, i nadam se da ni nas nece puno gnjaviti pa da cemo i mi deliti lepa iskustva ovede :D

mace

Quote from: malavestica on 11-06-2012, 20:53:58
ljudi kad je ispit u junu? :)
meni rekose da ce zvati ali ili mi telefon ne radi ili jos nisu stigli do mene :D

99,9% je da je 28.06.
Bar je meni tako receno kad sam zvala ministarstvo ;)

nikolay

Koliko sam ja shvatio, cuo, odgovara se maximalno 15 min. Ako ce kod aniaritmika krenuti prica od Kulina Bana, onda bi samo to jedno pitanje trajalo 15 min. ovo je kvali, ne kvanti ispit, ne postoji ocena. Tesko da ce detaljisati i zahtevat u sitna crevca kao sto su nas na faxu driblali.
Mislim da je dovoljno da se stvari lepo iscitaju i prepoznaju. Videcemo, ko prezivi, pricace :)

shmizla

15 min sve tri oblasti ili jedna oblast ili jedno pitanje?

Ja se nadam da ce biti ok, najgora mi je ta neizvesnost, ne znam ni sta ocekuju od nas... Valjda ce biti ok... :)

blabla

15 min, a mozda i manje po predmetu. Ja sam tehnologiju zavrsila za manje od 10 min :)