STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

shmizla

Sad citam celu temu.... Prvo sta je ispitivanje sterilnosti zavojnog materijala? Ja znam da se zavojni mat sterilise u autoklavu, ali sta je ispitivanje sterilnosti? Ja to nemam na papirima... Imam test sterilnosti, ali na vod preparate, ulja, masti i kreme... Jel moze neko nesto da napise...?

malavestica

pa dobro, a sta onda odredjujemo sa tim bakarnim brojem?  :wacko:

malavestica

#617
a za taj zavojni materijal sam se i ja pitala, ali koliko sam se raspitivala nije bilo skoro takvog pitanja, pa mozda ga vise ni ne pitaju ili je nekad pogresno napisano ili...  :hm
a mozda moze da se uzme bris sa materijala pa da se radi test sterilnosti sa brisom..
ma da, to je to, evo i sa nekih vezbi
'Test sterilnosti se primenjuje za ispitivanje
supstanci, preparata ili proizvoda (u tečnom ili
čvrstom stanju) koji prema Farmakopeji treba da
budu sterilni:
vodeni rastvori, ulja i uljani rastvori (preparati za parenteralnu upotrebu, oftalmološki i injekcioni preparati)
rastvorljive čvrste materije
masti i kreme
hirurški zavojni materijal, ketgut i drugi hirurški konci' i posle ide klasicna prica o testu sterilnosti, metoda membr filtr i direktne inokulacije :D

shmizla

I mene zanima sta se odredjuje bakarnim brojem, tj zasto se to radi, kad je bakar iz felinga?

A za taj zav materijal stvarno ne znam, nadam se da ce neko nesto napisati, da li je greska, tj da li je to ispitivanje zavojnog materijala, pa sva ona ispitivanja, ili je to bas ispitivanje sterilnosti, koje ja ne znam kako...
Pada mi na pamet sada da je to mozda ispitivanje tokom autoklaviranja sa biol. indikatorima... ali mi to nije logicno... ili da se samo uzorak materijala stavi u tecnu podlogu i inkubira?
Ima li osobe da ovo zna???

Ja sam se bas unervozila dok sam ovo sve iscitala... :(

shmizla

Opet ja, celu noc razmisljam o tome...
Mislim da je jedino logicno da se uzme uzorak zavojnog materijala i stavi u tecnu podlogu i inkubira, zapravo rec je o direktnoj inokulaciji...
Neka me ispravi neko ako gresim....

I zanima me da li oni uopste pitaju one infekcije koje su opisane u kazicu, tipa celulitis, cistitis, da li mogu da pitaju da im pricas bas o tome, nabrajas simptome, ili samo kao pitanja dolaze lekovi npr beta blokatori, penicilini i slicno... I da li pitaju nesto nasiroko kao srcana ins., pa da pricas o tome, ili bas ciljano lek tj grupa lekova...?

jema

Bakarni broj označava masu bakra (g) u bakar(I)oksidu koji se izluči delovanjem felingovog reagensa na 100g osušenog zavojnog materijala.

malavestica

a to nam govori...? jel tako odredjujemo neke redoks materije u zavojnom materijalu? posto je bakar iz felinga koja je uloga zavoja sem da ga redukuje  :H

i mislim da ne dolaye pitanja ipa celulitis, bar do sad niko nikad nije imao  :roll:

blabla

Pa vlakna zavojnog materijala u strukturi imaju karbonilne grupe koje daju Felingovu reakciju

blabla

Ja sam vezano za zavojni materijal ucila samo ispitivanje moci upijanja i bakarni broj. Nisam cula da pitaju nesto sem toga.

malavestica

 Hvala  :K2:
ma valjda ce pitati nesto od ovoga, tolika pitanja na forumu, sto bi im trebalo da smisljaju dodatna  :>:

malavestica

a sta pricamo o pravnom leku? ja nasla nesto sa predavanja sa pravnog faxa ali jemeni sve tu konfuzno  :roll:
'Pravni lek je dispozitivna stranačka parnična radnja kojom
se od nadležnog suda traži da ukine ili preinači
odluku suda za koju se tvrdi da je za nju
nepovoljna, nepravilna i nezakonita.'
a sto se nikad nikako nisam snalazila sa tim pravnim terminima...  :wall:

malavestica

i sta pricam na pitanje savet ministara? ja bih tu pricala o vladi i slicno  :wacko:
a zakon o radu? ubi me ovaj ustav  :help2:

jema

Pravni lek se pominje u delu Prestanak radnog odnosa *Otkaz od strane poslodavca*. " Otkaz se daje u vidu rešenja, u pisanom obliku i obavezno sadrži pouku o pravnom leku. " To bi trebalo da znači - obaveštenje na pravo na žalbu u određenom roku. Tako je dopisano kod mene u knjizi.

Bred

savet ministara ne bi trebalo da dolazi vise kao pitanje posto je bilo aktuelno kada je postojala drzavna zajednica Srbije i CG, ako se ne varam.

malavestica

ima logike :D
srecno nam bilo ;)