STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

natalija2811

Nabavil sam FM3.U njemu ima mnogo vise nego u RP.Cini mi se, da sve sto ima u RP ima i u FM.

natalija2811

Nabavil sam FM3.U njemu ima mnogo vise nego u RP.Cini mi se, da sve sto ima u RP ima i u FM.

Bred

Mislim da je rok godinu dana.

TheCK

hvala...jos samo da se nateram da krenem da ucim  :wacko: 


lavi

ima li neko mozda pitanja sa drzavnog ispita iz 2012-te god.?! mogu li ih i ja dobiti?:streber: hvala unapred  :wave:

Bred

Nema grupisanih na jednom mestu, citaj temu redom, unazad. :K

judo

Ljudi pomagajte , drzavni se priblizava , a ja nemam pojma sta da odgovorim na sledeca pitanja:1.odredjivanje indexa primarne kutane iritacije;2.odredjivanje vakcina;3.imunohemijske metode
Hvala unapred  HITNO JE!!!!!!

nikolay

Judo, što bi rekao kolega Bred, prelistaj malo temu, od početka, na prvih 10-ak stranica postoji link "Testovi za državni" skineš lepo i pročitaš šta piše. Kod svih testova je NAJbitnije da znaš na kome se testira (zecov, covpa, šmi, golupče), kako ide test i šta se meri,kako se očitava test. Znači, govorimo o 5 (slovima PET) rečenica za svaki test, apsolutno je nepotrebno detaljisanje.
Ujedno, savet za kolegu Breda, ako može da rifrešuje linkove ka testovima i pitanjima za državni, da ljudi ne bi kopali po 40+ stranica.

judo

hvala,ja sam dobila neke testove ali to ocigledno nedostaje!!!

maki

evo dopunjena pitanja iz farme,potrudila sam se i pregledala ovih 40ak strana,nadam se da nisam nista preskocila.
I dalje me buni sta da odgovorim na ND i KI hormona rasta?

judo

Juce bio ispit i sve je proslo OK!!
polozila sam, bilo nas je dosta ,ali su bile i dve ispitne komisije, tako da se sve zavrsilo oko 19:30.
Svi iz komisije su bili super bar ove gde sam ja bila.
Ustav:zena je vrtela 10 pitanja u krug, moja su bila:1.radna knjizica
                                                                                  2.narodna skupstina
Farma:covek koji je ispitivao je uglavnom trazio doze da se znaju ,ali ako ne znas ne zamera  .on uopste ne ponavlja pitanja moja su bila sledeca:1.cefalosporini
                    2.enzimi pankreasa
Tehnologija:zena opustena, obavezno je pitala po neko ispitivanje,recepti su bili lagani.moja kombinacija je 1.ispitivanje na oneciscenje penicilinima   i 2.Rc rastvor sa bifonazolom
Sve u svemu jedno jako stresno iskustvo koje nikako ne bih volela da opet prezivljavam.Morate da ucite, ne moze bas tako da se izadje bezveze! srecno u narednim rokovima!!!

maki

Pozdrav za koleginicu iznad,bile smo u istoj grupi. Sve je proslo super,cini mi se da su svi polozili. Sto se tice ucenja,mora da se radi,ali najvise detalja naucite iz ustava. Iz farme sve,nesto bolje,nesto losije,al da o svemu imate bar nesto da kazete. Jedna koleginica je dobila Humane albumine,nije znala pitanje,pa joj je postavio drugo umesto toga-znaci nije strasno ako ne znate,pogotovu sto je ovaj profesor imao vrlo interesantna pitanja,tj sva ona kojima smo se krstili da su dolazila tipa eritropoetin,kontrasti,lokalni kontraceptivi. Tako da-od svega po nesto da se zna. Tehnologija su dosli recepti iz magistralnih formula,fotokopirani i iseceno. Ali sve u svemu,nepotreban stres i kuvanje u zagusljivom hodniku.

nikolay

prvo i osnovno.....drzavni ispit NIJE isto sto i ispit na fakultetu.....u ispitnoj komisiji nema niti jednog PROFESORA......DOVOLJNO je da se uci 3 nedelje,ali ozbiljnijeg ucenja. Ako radite puno radno vreme, ne gine vam da uzmete 5 radnih dana od odmora pred ispit. Najbitnija stvar vezana za drzavni ispit .ejste da li ste uplatili prijavu i da li je stazerska knjizica popunjena pravilno (datumi). Osim Ustava sve ostalo potrebno za drzavni je vec vise puta zvakano i pominjano na fakultetu. Ukoliko niste fakultet zavrsili sa bubom u uhu i slicnim pomagalima, drzavni ispit je manje-vise pesma. Zamolio bih ljude koji ubuduce sumiraju utiske sa ispita da budu malo deskriptivniji od (sve ok, komisija super, stresno iskustvo).
Ja sam te zavrsio, samo bih zeleo da za kolege kojima ovo tek predstoji, ne nabijate tremu. Kolege........ukoliko imalo znanja imate sa fakulteta, lakse cete pasti sa stolice nego sa ispita. Nema potrebe za frkom i panikom, najgori deo ispita je hodnik. Da, bude krcat,jer ne polazu samo farmaceuti, vec i zdravstveni saradnici (npr. sanitarna hemija-sanitarci), ukoliko ste iz beograda, kada zavrsite pravac izlaz. Ako pocinje u 16h, moze se biti gotovo vec i 16.30. Neki ostaju do 19h i preslisavaju se, a neki su i ucili testove/ispitivanja.
Nadam se da ce kolege ubuduce odlaziti sa manje nervoze na formalnost zvanu drzavni ispit!!!

pexualis

Evo malo mojih iskustava, koja æe biti korisna biohemièarima. Polo¾io sam jula ove godine.

Bilo nas je samo petoro, postoji posebna komisija samo za nas, tako da smo zavr¹ili za malo vi¹e od sat vremena i odmah dobili potvrdu. Farmaceuta ima mozda i 50, oni su odgovarali satima. Tako da se ne pla¹ite kad ispred ministarstva vidite gomilu ljudi, biohemièara uvek ima malo. Postoje 3 kancelarije, ulazite kad gde hoæete, kako se meðusobno dogovorite. Prvo sam odradio struèni deo. Pitala me je KALCIJUM, rekao sam ne¹to o njemu i koja se metoda koristi za odreðivanje. 2. ANTIKOAGULANSI, rekao sam koji se koriste, i da kompleksiraju sa Ca i tako spreèavaju koagulaciju. Pitala me za razliku izmedju seruma i plazme. Pitala me i magnezijum, rekao sam da u Domu zdravlja to ne radimo. Pitala me kako dr¾imo standarde, u fri¾ideru, da li vodimo evidenciju o datumima standarda, rekoh da ne, rekla je da to mora da se radi, i da se prati temperatura fri¾idera i na vratima bele¾e temperature. Sve u svemu, trajalo je plafon 7 minuti!

Onda u drugoj kancelariji, odgovarate op¹ti deo, tu vas èovek pita o laboratoriji, gde ste bili, da li postoji unutra¹nja i spolja¹nja kontrola, rekoh da pu¹tamo normalni i patolo¹ki serum, i da Klinièki centar ¹alje 2 puta godi¹nje kontrolu. Pitao me ¹ta moze da utièe na serume i plazme da rezultati ne budu taèni, mislio je na obiènu hemolizu. Znaèi isto prijatan èovek, konverzacija od 5 minuta, potpi¹e vam se, i onda idete u 3. kancelariju. Tamo odgovarate ustav, gnjavila me oko predsednika, kad mo¾e pre isteka mandata da ode sa funkcije, rekao sam u sluèaju atentata ili smrti. :-) Onda me pitala da nabrojim vrste radnog odnosa, ne da obja¹njavam, i samo sam ih nabrojao, i onda je pitala 3. pitanje, struèna specijalizacija, a u knjizi za to imate samo 3 reèenice. I gotovo!

Za deo iz medicinske je dovoljan praktikum. Na op¹tem delu prièate iz ¾ivota neke stvari, pita vas onako neobavezno neke cake iz prakse koje æete svakako znati, ne morate da uèite. A za ustav, jedno pitanje vam je uvek predsednik, skup¹tina ili vlada, ne¹to iz tog dela, a drugo pitanje vam je uvek vrste radnih odnosa, radno vreme, odmori, ugovor o radu, znaèi ne¹to o tome. A treæe pitanje mo¾e biti bilo ¹ta iz ostatka knjige, ali i ova 2 ako znate prolazite, prijatni su svo troje ispitivaèa. SREÆNO SVIMA U NASTAVKU KARIJERE!

Jovana Bg-Bl

I ja sam bila medju vama,kolege farmaceuti...iako sam se bas istraumirala i mislila da je ispit bauk,sve se zavrsi za 15min(naravno,ako vi tako zelite,pa polazete medju prvima).
Nemojte uciti kao za ispit(kao ja :D),primetila sam da su kolege govorile osnovne stvari i da je to dovoljno!Znaci,nemojte da se opterecujete sitnicama,ucite grupe lekova,predstavnike,osnovne n.e. i k.i.
Moja pitanja:Farma-1.parenteralni preparati-pocela sam sa onim za nadoknadu vode i elektrolita,pa plazma ekspandere(tu me prekinuo i pitao kad se koriste(kad je gubitak krvi manji od 1l...i da je najbitnije nadoknaditi krv).
2.Hipolipemici-nabrojala sam one 4 grupe i pocela statine,pitao me osnovno n.e.(ostecenje jetre-i tu sam naglasila da treba smanjiti dozu tada,i kako se uzimaju i zasto)
Covek je jako prijatan.Npr,neka devojka je dobila pitanje neuroleptici,zbunila se jer nije odmah ukapirala o cemu se radi...a lik je rekao-ajte beta blokatore :)

Tehnologija-Bioloska odredjivanja-uopsteno
                   Odredjivanje kardiotonicnih glikozida
                   Recept-sirup bokvice(najbitnije je bilo da ispricam ono rastvaranje saharoze u kljucaloj vodi,u loncicu,kuvanje 2min...itd),i pitala me u sta se pakuje i upotrebu.

Ustav-Vlada
          Radno vreme.....nije bilo podpitanja,mada sam ja sve ono ispricama...

Uglavnom,pozitivno iskustvo...nemojte da panicite i da se nervirate,stresirate!
Srecno svima!