STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

marimari87

Kolege, da li bi neko mogao da napise kako je bilo u martu na ispitu?

bla,bla,bla

U martu su bile 2 komisije. Kod ove moje koja je izgleda bila ona laksa svi su polozili. Moja pitanja su bila: ustav(vlada, zavod za javno zdravlje, pripravnici), tehnologija (rastvor minoksidila za spoljasnju upotrebu, test za ispitivanje pirogenosti), farmakologija(vazodilatatori, vitamin B6).

Maca123

Moja pitanja su bila Ustav: Odmori, Predsednik ( po dve recenice samo osnovno, ukupno 2 minuta je trajalo ispitivanje) 
Farmakologija: Statini ( doze) , vitamin E ( tokoferol doze)  kod muskog ispitivaca obavezno trazi doze, kod njega su se vrtela ista pitanja ( Insulin, Oralni antidijabetici, Citostatici, Diuretici, Ace inhibitori, Ranitidin, NSAIL, Antireumatici, Giht, B blokatori....) Ima spisak sa oko 15 pitanja i neka su se non stop ponavljala... Neki studenti su imali pravo da izaberu pitanje  :))) Kod njega je ispitivanje trajalo oko 10 minuta od toga je 5 minuta upoznavanje, a 5 minuta odgovaranje...
Tehnologija : Neskodljivost, Rastvor za seboreicni tip koze ( S tim sto sam osim pitanja neskodljivosti imala, test sterilnosti, pirogenosti, ispitivanja parenteralnih preparata, bioloska određivanje, mikrobioloska....) Ispitivanje je trajalo dobrih 10-ak minuta


Svi su polozili, jedino je razlika u komisijama bila ocigledna. Prva grupa je zavrsila otprilike 1h ranije u odnosu na drugu grupu, manje su se zadrzavali po sobama :))) Sve u svemu nista strasno....

jekac83

Posto ste svi ovde uglavnom prosli postupak prijavljivanja drzavnog ispita, interesuje me sto se tice molbe za polaganje, da li je sami sastavljamo ili je preuzimamo negde ili sa nekog sajta? Nisam iz Beograda, pa stvarno ne znam kako da dodjem do nje, jer ima razlicitih informacija a na sajtu ministarstva kaze *citko popunjena molba za prijavljivanje*. Ovo *popunjena* mi stvara zabunu, mada sam videla par samostalnih sastavljenih molbi. Hvala vam unapred :streber:

Maca123

Molbu dobijas u Ministarstvu kad se prijavljujes.

ruzica86

Iz koje knjige se uci pravni deo? Da li je ista kao i za lekare, jer ja tu imam...

jelena014

Moja pitanja su bila:
Tehnologija: kapi za oci sa glicerolom, test neskodljivosti
Ustav: vlada, godisnji odmor, pravo na prigovor pacijenta, nivoi zdravstvene delatnosti ( samo rekla primarni, sekudarni i tercijarni i ko spada u koji nivo)
Farmakologija: oralni antikoagulansi i oralni antidijabetici
Bilo je opusteno, ne gnjave uopste. Ispit je poceo u 16:30h, a zvrsili smo oko 18:45h.

mikac

A da li ja mogu preporuceno da posaljem 5.og?

zecititis

#758
moja pitanja su bila:
Ustav: usmeni trajao 30 sek (slovima trideset sekundi) Vlada i samo da se nabroje odmori (samo da se kaze imamo odmor u toku radnog vremena, izmedju 2 dana, dan u toku nedelje i godisnji)
Farma: posle caskanja gde sam stazirala pitao me da kazem nesto o antibioticima. Ja pitala sta? Podelu, kombinovanje...kaze mi reci bio sta i onda sam rekla uopstenu podelu. Pitao me doksiciklin tabl.od koliko su mg i kako se pije. I pitao me kako bismo savetovali majku da bebi nanese kortikosteroid( treba reci samo na obolelo mesto u tankom sloju) Sve ovo je trajalo jako kratko i kada sam pomislila da posle ovog "uvodnog" caskanja ce konacno da mi postavi 2 pitanja da krenem da pricam, on mi kaze: "toliko o tome,prijatno i dovidjenja"
Tehnologija: divna gospodja je preturala po papirima da nadje vagitorije sa kantarionovim uljem. Rekla sam joj ako ne moze da nadje samo cu ispricati bez recepta i tako je i bilo. A od testova me je pitala test neskodljivosti i ispitivanja sterilnosti (pri tom je jedan kandidat pricao ova dva testa a sledeci je odgovarao histamin i depresorne supstance i tako u krug)
Sve sam zavrsila za sat vremena, jos ako primete da si ucio samo te se otarase ;) Koleginica nije znala neka pitanja na ustavu, pa smo opet svi polozili. Moj savet je jedno veliko NE BRINITE. Ja sam ga spremala 2 meseca i nema potrebe toliko da se cimate ali nije mi krivo jer moze ovo samo da mi koristi.

higija

Moja pitanja: Ustav:1. predsednik republike
                                2. izabrani lekar
                                3. drzavni praznici

             Tehnologija:1. raspadljivost tableta i kapsula
                                 2. recept mi je bila pasta sa cinkom
       
         Farmakologija: 1. kombinovani preparati za lecenje hipertenzije
                                 2. preparati gvozdja
 
Za raspadljivost da se kaze za koliko se vremena raspadne npr. film tableta (30 min), za koliko efervesceta (5 min), a za koliko gastrorezistentna (2h)

sofija jojic

Da li moze neko sa sigurnoscu da mi kaze odakle se uci tehnologija? recepti koje dobijamo na ispitu su iz FM 2008 ili Recepturnog prirucnika?

diskaaa

Do kog aprila je prijava za maj?

bla,bla,bla

Rp su kopirani iz MF 2008, tako je barem bilo u martu i ja sam ih odatle ucio (ako nekoga interesuje nesto detaljnije moze naci recepte sa vezbi iz tehnologije). Drugo pitanje je ispitivanje razlièitih supstanci (to je iz pH. JUG V, ali video sam da su sve kolege kao i ja imali to ili iskopirano ili ispisano rukom, sve na jednom mestu). Mogu jos doci i ispitivanja tableta,a to smo takoðe radili na vezbama iz tehnologije (onaj praktikum iz biofarmacije).

mikac

Da li su nekog zvali da jave kada je ispit u aprilu?

milicagm

#764
Kolege,posto se na drugoj temi "Staziranje" niko ne javlja,nadam se da cu od vas koji ste skorije zavrsili sa tim dobiti neke informacije.Da li je nesto menjano po pitanju Kontrole kvaliteta u Institutu za transfuziju krvi? Je li i dalje samo neko predavanje krajem meseca posle kog se dobije potpis za tih 20 dana koji treba da se upisu? I gde se dobija potpis za Socijalnu farmaciju i kad? Nigde ne mogu da pronadjem novije informacije o tome... :wacko: Unapred hvala na pomoci :cvet