STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ruzica86

#765
Da li neko zna kada je prijava za maj, obzirom da su praznici, i da oni verovatno ne rade, ne mogu da dobijem Nataliju, zauzeto je non-stop?

pecko018

Moze li neko da posalje na mail [email protected] testove za drzavni ispit?

marimari87

Ispit je za april mesec 25.

mikac

Mene niko nije zvao da mi javi.Da li ima jos neko koga nisu zvali?

stanica

Mislim da je prijava za maj do 30.-og aprila.
A potpis iz socijalne farmacije se uzima svake prve srede u mesecu u Institutu za javno zdravlje u Beogradu, do sada je bilo u 10h. Mada, nadji broj na internetu pa proveri zbog praznika u maju.
A za zavod za transfuziju ne znam, a ako zelis da odes u Klinicki centar za potpis iz kontrole lekova, zakazuje se na telefon  0113615521. obicno je svakog cetvrtka u 12h, u centralnoj apoteci.

milicagm

A to u Klinickom je li kao samo kao predavanje,pa se dobije potpis ili...?I hvala na odgovoru  :cvet

bla,bla,bla

Na klinièkom je samo predavanje nakon koga se dobija potpis.

mikac

Drzavni ispit je 25.og u 16.30.


diskaaa

Prijava za maj je od 25. do 29. aprila

krinolinica

Evo izvestaja od danasnjeg ispita, bilo nas je 39, svi su polozili, ali su nekako i svi ucili :),komicne su bile scene listanja knjiga, sedenja po podu, ponavljanja, prijatni su ispitivaci, neko pita vise neko manje, ostali smo 4h.


Na farmi mi je bio jedan covek, zadrzavali smo se po 10-15min kod njega, ja sam imala cefalosporine i bromazepam, ostali su dobijali uroantiseptike, opste anestetike, diuretike, antiaritmike, tetracikline, antitusike, prvo sto pita je mehanizam dejstva, a onda vi sami produzite pricu, onda sse ubaci sa po jos nekim podpitanjem u vezi toga sto pomenete.


Posle sam odgovarala kod jedne jako fine zene ustav, pitala me je kakvo je drzavno uredjenje podela i ponesto da kazem o skupstini, vladi i pitala je bolnicu, koji je nivo zdr.sistema i koje postoje. Inace ona voli dosta da prica o onome sto vas pita tako da su se ljudi dosta zadrzavali kod nje, izuzetno je fina i stalno potencira da nam je ovaj ustav bitan radi opsteg znanja i primene u zivotu, a ne da bi nas oni tamo isprepadali.


I treca je bila zena koja pita tehno, sami smo birali koji test cemo da pricamo, ja sam pricala mikrobiolosko odredjivanje antibiotika, inace mnogi su uzimali pirogeni test pa njoj kad to dosadi kaze vam da uzmete neki drugi, a onda ona da recept, recepti su stvarno lagani, bili su sirupi-sa sorbitolom, sa timijanom, jagorcevinom, rastvor sa eozinom, rastvor sa KJ, oralna suspenzija antacida, kapi za oci sa srebro-nitratom i one sa deksametazonom, mast sa sumporom. Pitala me je gde sam odradila staz, ja rekoh u privatnoj apoteci i ona mi kaze-Pa ajmo vama nesto laganije jer niste radili magistralu i da mi sirup sa timijanom, mada su svi recepti bili lagani. Bile su dve komisije danas, u ovoj drugoj su se zazili da im je malo zeznutija zena koja pita ustav, mada su farmu mnogo brze prolazili. A druga zena iz tehnologije je bila odsutna pa smo svi odgovarali kod ove jedne.


Eto tako.. Srecno kolege i ucite :)

gogolina

Uspela sam da dobijem gospodju Nataliju i ona mi je rekla da je prijava drzavnog ispita za maj do kraja aprila tj. 30.4., a zbog neradnih dana pocetkom maja.
Ocekuje se da ce se ispit odrzati 30.5. ali ce svi prijavljeni biti blagovremeno obavesteni (na molbi za prijavu obavezno ostavite kontakt telefon).
Toliko za sada...

diskaaa

Ima li jos neko utisaka sa jucerasnjeg ispita?

marimari87

Evo malo utisaka iz aprilskog roka.... Bilo nas je oko cetrdesetak, dve komisije s tim sto je jedna zena iz tehnologije bila odsutna pa smo to svi odgovarali kod iste, koja je super....Moja pitanja iz farme: uroantiseptici i hipolipemici, covek je fin pita mehanizam dejstva i pitao me je doze za fosfomicin i pipemidnu kiselinu, sve u svemu mora da se zna... Ustav je proso lagano, vise prica ona. Tehnologija: rastvor sa KI i test da izaberem...


stanica

   :streber:И ја сам положила сад у априлу. Ја сам била у другој групи која је фарму полагала ког неке госпође. Мене је питала инсулин и алфа блокаторе. Не захтева пуно довољно је и основно да се зна, нико се није жалио. Питала ме да наведем мени најпознатије лекове из обе групе које сам издавала у апотеци. Не сећам се шта је питала остале људе, сећам се само да је једној девојци питање било цитостатици.
  Технологију су обе групе полагале код исте жене, која је као што су описали била дивна, бирали смо који ћемо тест да одговарамо сто нам је свима смањило трему. Рецепти су били лаки, ја сам добила вагиторије са клиндамицином. Укратко сам описала поступак израде и она је била презадовољна.
Е устав је нашој групи био највећи залогај, нека плава госпођа је сваком постављала по 5- 6 питања, ал да се укратко одговори. Сваком је тражила да издекламује дефиницију Републике Србије или дефиницију заштитника права грађана, тако да то обавезно научите. Често је постављала питање у вези са хитном медицинском помоћи - шта је, ко је пружа и ко има право на њу. Још ме питала Добровољно ПИО, и разлику између волонтерског рада и рада на одређено (ја сам почела свашта да причам а њој је било најважније то да се радник запошљава на одређено време у случају привременог повећања обима посла, рада на пројектима и сл.). Колико сам ја сконтала онај досадни и мени најтежи део из устава о локалној самоуправи не пита, тако да око тог дела немојте губити живце (евентуално дефиниција градоначеника и о статуту посто сам читала да су то питали у предходним роковима). Ја сам се највише трудила око устава, преслишавала сам се наглас да би знала да причам а видела сам да на испиту то није потребно. Довољно је да се материја добро разуме и оно што будете испричали својим речима биће довољно. Код набрајања није потребно да се зна свака ставка дефинитивно.
  Све у свему било је много лакше него што сам очекивала. Никог нису оборили. Чак се једна девојка жалила да је ова из уства питала неке ствари које нису биле у књизи (типа, којег датума заседа народна скупштина?!), и да ју је изгрдила како књигу није пипнула, а ипак је положила.
  Ако сте учили више од месец дана, и ако добро владате фармом са факултета положићете сигурно. Причала ми је другарца како су у марту оборили само једног момка који није знао функцију инсулина што је стварно основна ствар!
  Пуно среће у наредним роковима и молим вас немојте губити живце око овога доовољно смо их потрошили на факултету, а тек ће нам требати за овај посао који није тешко ни наћи ни обављати.
 
Поздрав свима! :~

ivana12

Da li neko moze da mi napise kakva je procedura polaganja ispita za zdravstvenog saradnika ? nisam uspela da dobijem nikakvu informaciju ni od koga, pa bi mi pomoc mnogo znacila jer nisam iz Beograda a ispit polazem u ovom roku !