STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sofija jojic

Da li uz recepte koje dobijemo se nalazi i naziv tj. oblik preparata ili treba sami da prepoznamo sta je u pitanju?

hvala!

Kovacs.Klementina

Quote from: malena on 15-06-2013, 17:44:27
Jel moze neko ko izlazi sad u junu da mi se javi u inbox pls? Thanx...

Ja izlazim, zvali su me 27og je u 16.30

pepeljuga

#797
Pozdrav kolege,

Da li bi neko bio ljubazan da mi odgovori u vezi pitanja radna knjizica, recept, pravni lek, savet ministara dakle pitanja koja bas i ne mozemo da pronadjemo u knjizi za ustav, sta bi tu trebalo reci i da li ta pitanja dolaze u obzir i dalje? :P  Hvala unapred!

kata

#798
Quote from: pepeljuga on 22-06-2013, 20:49:24
Pozdrav kolege,

Da li bi neko bio ljubazan da mi odgovori u vezi pitanja radna knjizica, recept, pravni lek, savet ministara dakle pitanja koja bas i ne mozemo da pronadjemo u knjizi za ustav, sta bi tu trebalo reci i da li ta pitanja dolaze u obzir i dalje? :P  Hvala unapred!

Ovo bi moglo da posluzi :

RADNA KNJIZICA
Lice koje je u radnom odnosu mora da ima radnu knjizicu.Ono mora da je obezbedi pre stupanja na rad.To je javna isprava koju izdaje nadlezni opstinski organ.Zaposleni mora da preda radnu knijzicu poslodavcu na dan kad pocne da radi.Elemente koje radna knjizica mora da ima propisuje ministar rada.Zahtev za izdavanje radne knjizice nezaposleni podnosi nadleznom opstinskom organu u mestu prebivalista, a zaposleni prema mestu zaposlenja.Poslodavac je duzan da zaposlenom vrati radnu knjizicu koja mora biti popunjena na dan prestanka radnog odnosa.Zabranjeno je svako unosenje negativnih podataka u radnu knjizicu.

PRAVNI LEK

Pouka o pravnom leku je obaveštenje o pravnim mogućnostima koje su ti dostupne u slučaju da smatraš da je otkaz nepravedan ili nezakonit.

Ukoliko se već desi, da vam poslodavac otkaže ugovor o radu, a vi smatrate, da je isti otkazan na nezakonit način, zakon predviđa rok od 90 dana, za pokretanje tužbe pred nadležnim sudom prvog stepena, tj. Osnovnim sudom nadležnim za teritoriju, na kojoj se nalazi formalno sedište poslodavca.
Tužba se podnosi, osnovnom sudu, na teritoriji formalnog sedišta poslodavca, u roku od 90 dana, od dana prijema Rešenja o prestanku radnog odnosa. Sama tužba, u sebi mora da sadrži, pored imena i adrese suda, jasno naznačenog tužioca, sa punim ličnim imenom i adresom prebivališta, jasno naznačenog tuženog, sa punim poslovnim imenom i adresom sedišta, jasnu naznaku da se radi o tužbi za vraćanje na rad. Dalje, u tužbi se mora navesti kada je i kojim aktom prestao radni odnos, iz kog razloga i zbog čega tužilac smatra da je otkaz nezakonit, te pravne propise koji su aktom koji je predmet tužbe povređeni, kao i tužbeni predlog, kojim zaposleni zahteva vraćanje na rad i neisplaćene zarade i naknade zarada, za period od prestanka radnog odnosa, pa sve do vraćanja na posao, sve sa kamatama. Naravno, tužba mora biti potkrepljena dokazima, u vidu fotokopija akata na koje se pozivata, a ukoliko svoje navode želite dokazati iskazima svedoka ili vašim iskazom, u samoj tužbi se, moraju izneti dokazni predlozi za saslušanje stranke, tj. vas ili eventualnih svedoka, sa jasnom naznakom na koju okolnost se predlaže veštačenje, te sa jasno navedenim ličnim imenom i adresom prebivališta svakog svedoka ponaosob.

RECEPT - Pismena preporuka lekara farmaceutu za izdavnje leka za pacijenta,sta sve sadrzi recept i td.

SAVET MINISTARA - nasla sam samo ovo za EU :
avet ministara (Council of the EU) je glavno telo za donošenje odluka u EU. Oličenje je zemalja članica, čije predstavnike okuplja regularno na ministarskom nivou. Na osnovu dnevnog reda, Savet se sastaje u različitom sastavu: inostrani poslovi,finansije,obrazovanje,telekomunikacije itd..

Savet je zakonodavno telo Unije. Tu zakonodavnu moć praktikuje zajedno sa Evropskim parlamentom. Savet ministara takođe igra značajnu ulogu u koordinaciji ekonomskim smerovima zemalja članica. Zajedno sa Parlamentom, rukovodi budžetom. Donosi odluke porebne za utvrđivanje i implementiranje zajedničke međunarodne i bezbedonisne politike, na osnovu opštih regulacija koje je doneo Savet Evrope. Koordinira aktivnostima zemalja članica i usvaja merila u policijskoj i ožpravosudnoj saradnji u pitanjima kriminala. Zaključuje, u ime EU, međunarodne dogovore sa jednom ili više država ili međunarodnih organizacija.

malena

Moja pitanja:
Prestanak radnog odnosa
Porodicka penzija

Neka mast za oci sa neomicinom bacitracinom i mast
Odredjivanje antibiotika

Hormoni tireoidne zlezde
Benzodiazepini

lady

MB smer sam, juce je bio ispit, bila su 3 clana komisije.
Pitanja: 1.clan: pita covek gde smo odradjivali staz, kakva je organizacija laboratorije, sta mi je bilo najinteresantnije :), tako neka opustena prica, on je iz sanitarne hemije pa i nema puno toga da nas pita..bar nas koji sanitarnu nismo radili na stazu..
2.clan: strucni deo, ja sam imala 2 pitanja, svi su dobijali po 2 pitanja: 1. odredjivanje glukoze (metoda), 2. antikoagulansi.
3.clan: ustav, zena je namrstena, ali ipak ok, ona je postavljala vise kracih pitanja (5-6 pitanja), ali se odgavara na svako u recenici, dve.. narodna skupstina, statut zdravstvene ustanove, ko izdaje radnu knjizicu (odgovor:opstina), zastita na radu, komore i licenca..ne mogu da se setim da li je jos neko pitanje bilo.. to bi bilo to..
Srecno kolege!

pepeljuga

Quote from: kata on 25-06-2013, 22:09:43
Quote from: pepeljuga on 22-06-2013, 20:49:24
Pozdrav kolege,

Da li bi neko bio ljubazan da mi odgovori u vezi pitanja radna knjizica, recept, pravni lek, savet ministara dakle pitanja koja bas i ne mozemo da pronadjemo u knjizi za ustav, sta bi tu trebalo reci i da li ta pitanja dolaze u obzir i dalje? :P  Hvala unapred!

Ovo bi moglo da posluzi :

RADNA KNJIZICA
Lice koje je u radnom odnosu mora da ima radnu knjizicu.Ono mora da je obezbedi pre stupanja na rad.To je javna isprava koju izdaje nadlezni opstinski organ.Zaposleni mora da preda radnu knijzicu poslodavcu na dan kad pocne da radi.Elemente koje radna knjizica mora da ima propisuje ministar rada.Zahtev za izdavanje radne knjizice nezaposleni podnosi nadleznom opstinskom organu u mestu prebivalista, a zaposleni prema mestu zaposlenja.Poslodavac je duzan da zaposlenom vrati radnu knjizicu koja mora biti popunjena na dan prestanka radnog odnosa.Zabranjeno je svako unosenje negativnih podataka u radnu knjizicu.

PRAVNI LEK

Pouka o pravnom leku je obaveštenje o pravnim mogućnostima koje su ti dostupne u slučaju da smatraš da je otkaz nepravedan ili nezakonit.

Ukoliko se već desi, da vam poslodavac otkaže ugovor o radu, a vi smatrate, da je isti otkazan na nezakonit način, zakon predviđa rok od 90 dana, za pokretanje tužbe pred nadležnim sudom prvog stepena, tj. Osnovnim sudom nadležnim za teritoriju, na kojoj se nalazi formalno sedište poslodavca.
Tužba se podnosi, osnovnom sudu, na teritoriji formalnog sedišta poslodavca, u roku od 90 dana, od dana prijema Rešenja o prestanku radnog odnosa. Sama tužba, u sebi mora da sadrži, pored imena i adrese suda, jasno naznačenog tužioca, sa punim ličnim imenom i adresom prebivališta, jasno naznačenog tuženog, sa punim poslovnim imenom i adresom sedišta, jasnu naznaku da se radi o tužbi za vraćanje na rad. Dalje, u tužbi se mora navesti kada je i kojim aktom prestao radni odnos, iz kog razloga i zbog čega tužilac smatra da je otkaz nezakonit, te pravne propise koji su aktom koji je predmet tužbe povređeni, kao i tužbeni predlog, kojim zaposleni zahteva vraćanje na rad i neisplaćene zarade i naknade zarada, za period od prestanka radnog odnosa, pa sve do vraćanja na posao, sve sa kamatama. Naravno, tužba mora biti potkrepljena dokazima, u vidu fotokopija akata na koje se pozivata, a ukoliko svoje navode želite dokazati iskazima svedoka ili vašim iskazom, u samoj tužbi se, moraju izneti dokazni predlozi za saslušanje stranke, tj. vas ili eventualnih svedoka, sa jasnom naznakom na koju okolnost se predlaže veštačenje, te sa jasno navedenim ličnim imenom i adresom prebivališta svakog svedoka ponaosob.

RECEPT - Pismena preporuka lekara farmaceutu za izdavnje leka za pacijenta,sta sve sadrzi recept i td.

SAVET MINISTARA - nasla sam samo ovo za EU :
avet ministara (Council of the EU) je glavno telo za donošenje odluka u EU. Oličenje je zemalja članica, čije predstavnike okuplja regularno na ministarskom nivou. Na osnovu dnevnog reda, Savet se sastaje u različitom sastavu: inostrani poslovi,finansije,obrazovanje,telekomunikacije itd..

Savet je zakonodavno telo Unije. Tu zakonodavnu moć praktikuje zajedno sa Evropskim parlamentom. Savet ministara takođe igra značajnu ulogu u koordinaciji ekonomskim smerovima zemalja članica. Zajedno sa Parlamentom, rukovodi budžetom. Donosi odluke porebne za utvrđivanje i implementiranje zajedničke međunarodne i bezbedonisne politike, na osnovu opštih regulacija koje je doneo Savet Evrope. Koordinira aktivnostima zemalja članica i usvaja merila u policijskoj i ožpravosudnoj saradnji u pitanjima kriminala. Zaključuje, u ime EU, međunarodne dogovore sa jednom ili više država ili međunarodnih organizacija.

Hvala koleginice na odgovoru, pomoglo mi je.  :)

Sto se tice mog iskustva, sve tri gospodje su bile jako prijatne, videlo se da nijedna ne pocinje ispitivanje sa namerom da nekog obori. Gospodja iz ustava jedina malo vise i duze pita, to su u principu blic pitanja, ali prodje te kroz celu knjigu, skace sa teme na temu, ali je meni bilo ok. Sto se tice farmakologije, ispricate sta znate o pitanjima koja ste dobili i to je to, zaista ne davi, kao ni tehno. Cak smo iz tehno mogli da biramo koji cemo test.
Moja pitanja su:
    farma: antacidi i lokalni anestetici
    tehno: LAL test i recept sa klindamicin vagitorijama
    ustav: zastitnik gradjana, sudovi i podela (osnovni, apelacioni i vrhovni kasacioni), vrste radnih ugovora (ugovor o radu, kolektivni ugovor), penzijsko i invalidsko osiguranje - ko ima pravo, zdravstveno osiguranje odakle se finansira.

Srecno svima! :)

kata

Moja pitanja iz ustava :

Prvi deo : Vlada, Narodna skupstina, Predsednik Republike, kako se donosi odluka u skupstini - kojim tipom vecine (postoje prosta,kvalifikaciona ili apsolutna, i dvotrecinska vecina)

Radni odnosi : Probni rad, ugorov o delu, prestanak radnog odnosa

Zdravstvene ustanove - podela

Pitala me malo vise, jer nije bila zadovoljna odgovorom na prvo pitanje. Malo je bila nervozna, i mene iznervirala, mada sto je najvaznije svi smo polozili :)

Iz biohemije, kao sto je koleginica vec napisala, sasvim prijatni i ljubazni ljudi...Pitanja koja je postavio cika-sanitarac su osnovne stvari vezane za staz, gde sam odradila, sta mi se najvise svidelo, organizacija i podela posla u laboratoriji. Vise se svelo na opusten razgovor. Zena koja pita biohemiju postavila je svima po dva pitanja, moja su bila : urea i proteini u serumu

Srecno, kolege!!!

farmaceut1

Moja pitanja iz junskog roka :

FARMAKOLOGIJA - Terapija hiperlipoproteinemija (statini), tiazidni diuretici

TEHNOLOGIJA - Test po želji (kao i ostalim kolegama), tetrakain kapi za oči

USTAV - Zaštitnik građana, hitna medicinska pomoć, šta je volonterski rad, prava zaposlenih, ko ima prava na penzijsko osiguranje (3 kategorije), koja apoteka može imati galensku laboratoriju (apoteka u državnoj svojini)

Bilo je i nekoliko pitanja o vitaminima (A, D, B), zatim antacidi, spazmolitici, gvožđe, beta blokatori, simpatikolitici, ace inhibitori, Ca antagonisti, nitrati, antiaritmici, kortikosteroidi, antiseptici i dezinficijensi, terapija poremećaja tireoidne žlezde, penicilini, cefalosporini, klindamicin, baktrim, antituberkulotici, vakcine, citostatici, imunosupresivi, antireumatici, lokalni anestetici, benzodiazepini, diazepam, morfin, acetilsalicilna k, antiepileptici, antidepresivi, antihistaminici.

SREĆNO i samo opušteno !

milicagm

Treba li jos nesto osim one plave knjige Ustav republike Srbije Sluzbenog glasnika za taj deo ispita???

marijana89

Kolege, imam jedno pitanje. Planiram da na drzavni izadjem krajem godine. Imam staro 11. izdanje Kazica iz 2007 god., a najnovije je 13. izdanje iz 2011 god., pa me zanima da li za ispit moze da se uci iz stare knjige, ili ipak mora da se nabavi novo izdanje?

sunshine

Kolege, da li može i meni neko da pošalje testove koje pominjete? :)
Gde se može pronaći literatura za spremanje ustava? I šta ste koristili kao literaturu za tehnologiju i farmakologiju? Pozdrav!

mortisha2

Jel su nekog zvali za polaganje u julu, nesto ih nema, bar kod mene

dekky

@milicagm
Ne treba, koristi se samo ta knjiga.

@marijana89
Sasvim je dovoljan stari Kazic, na drzavnom pitaju najosnovnije stvari, stvari iz svakodnevne prakse koje se bas i nisu menjale. Nece biti nista od najnovijih preporuka za terapiju hipertenzije, najnovijih imunosupresivnih lekova i tako to...

@sunshine
Testovi mogu da se skinu ovde, na forumu, procesljaj ovu temu. Knjiga za ustav se, prema sajtu Ministarstva, kupuje u Srpskom lekarskom drustvu (ista lokacija kao GZZZ), mada je pametnije pozajmiti to od nekog. Za farmakologiju Kazic, za tehnologiju svi praktikumi i materijal sa vezbi plus Magistralne formule iz 2008.

milicagm

U cemu je razlika izmedju plave knjige Ustav i knjige Osnovna znanja Katerine Karalazic  jer ovu drugu su mi dali u Srpskom lekarskom drustvu???