STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nelly

Ispit je 02.10. u 15:30h

sara.zmajic

Hvala sto si nam javila! :)

Bokica89

Pozdrav :) drzim palceve kolegama koji polazu u ovom roku..Kad se odmorite i sve prodje javite utiske i pitanja najcesca :)

sara.zmajic

Bili smo podeljeni u 3 grupe posto nas je bilo jako puno. Nije bilo strasno, ispitivaci su bili ljubazni i vidi se da nisu radi da obaraju! :)

Moja pitanja:
1. statini i cafalosporini
2. polokarpin kapi za oci i test po izboru
3. iz ustava me je pitala iz svake oblasti po neko kratko pitanje- narodni poslanici, osnovna prava pio, odmori, dozvola za stavljanje leka u promet, izabrani lekar, stepeni zdravstvene zastite

Iz farme je jos bilo B12, citostatici, uroantiseptici, antiaritmici, antiepileptici, klindamicin, spazmolitici, beta blokatori

Srecno u narednim rokovima! :)

jecaaa7

Evo da se oglasim i posle ispita :D Ispitivaci su bili stvarno ljubazni. Najbitnije je da ne cutite kada udjete unutra, pricajte sta vam padne na pamet :D sve je brzo proslo, za dva sata zavrsilo je nas 70-ak. Cini mi se da niko nije bio oboren. Pitanja su bila:

-Farmakologija: probiotici, oralni antidijabetici, antiparkinsonici, antiaritmici, citostatici, cefalosporini, spazmolitici, ace inhibitori, statini
-Tehnologija: kapi za oci sa srebrom, i test abnormalne toxicnosti, pirogeni test, ispitivanje sterilnosti (sto se tice testova ucite ih bez detalja kao sto su broj zamoraca,miseva,zeceva,u kolko grupa su podeljeni. Bukvalo treba ispricati u 2,3 recenice, da se zna koje dejstvo se ispituje)
-Ustav: medicinska dokumentacija, ustav, pripravnici, izabrani lekar, dom zdravlja, invalidska penzija...

Sa srecom svima u narednim rokovima! :D

ana.sbg

Da se nadovezem.. za nas koji smo pali kod muskog ispitivaca iz farmakologije prvo pitanje je bilo izborno, koje god. Ali, covek je vise trazio doze i neke logicke zakljucke nego sto je trazio da se prica dugo. Tako da, kad dobijete pitanje slobodnog izbora, izaberite neko odakle cete znati doze. Mada, nije bilo problema ako se ne znaju. Ja nisam znala i sve je bilo ok.

luuuli

Moja pitanja su bila:
tehnologija-tetrakain kapi za oci i test po izboru (pirogeni)
farma-insulini, adrenalin i antacidi
ustav-10ak kratkih pitanja iz svake oblasti (ja nisam bas sve znala ali nije zamerila)

Jos neka pitanja iz farme-interferoni,antagonisti Ca, nitroglicerin, ibuprofen, vitamin D, makrolidi, gentamicin, hloramfenikol, antimikotici

Srecno, i bez brige! Mi smo zavrsili brzo i uspesno. Stvarno je bitno da se zna osnovno, za neko detaljnije odgovaranje nema vremena, a i ne zahteva se:)

noonncool

[ author=Bred link=topic=15754.msg238786#msg238786 date=1264198630]
...

sledi ostatak sutra
:wink:

<script type="text/javascript" charset="utf-8" src="http://rs.search.etargetnet.com/generic/advert.php?g=ref:23786,area:728x90,tabl:4,logo:0,vsty:3,title_color:0066d5-ff0000-33ff00,h_title_color:0066d5-cccccc-cccccc,title_underline:1,h_title_underline:1,font:verdana-tahoma-georgia,fsi:13,background_color:ffffff,nourl:0,background_opacity:65,hover_back:transparent,border_color:ffffff,border_style:simple,border_radius:5,text_color:000000,url_color:000000,h_text_color:000000,h_url_color:000000,url_underline:0,h_url_underline:0" ></script>
[/quote]

vorda

Ljudi da li neko zna jel postoji odredjeni rok do kada se moze ispit odloziti za sledeci mesec ili se moze ono 5 dana pred? Hvala za info posto Natalija nije bila pri sebi da bi dala neku korisnu informaciju..

Soyer

Cao.Ja sam jos uvek na stazu,ali me zanima sto se tice drzavnog ispita odakle da se uci.Sto se tice farmakologije jer ima odredjena knjiga za spremanje drzavnog?Takodje sto se tice i tehnologije?I kako nabaviti knjigu iz ustava?

gljivicaludara

Pozdrav svima. Ja sam juce polozila drzavni.
Pitanja: farmakologija:beta blokatori, penicilini
             ustav:predsednik, nivoi zdravstvene zastite, ko ima pravo da ima galenski lab., prava iz penzionog osiguranje, druge kolege su imale  medicinsko sredstvo , zastitnik gradjana ( navodim samo neke koje ljudi obicno ne uce, ostala pitanaj iz ustava koja su se ponavljala nisu teska)
              tehnologija: brezgenov rastvor, test po izboru da pricam

Ispitivaci su krajnje korektni i fini, svesni su ljudi da je ovo samo formalnost u odnosu na nase studiranje. Treba da se uci zbog sebe, mene bi bilo sramota da nisam znala da odgovorim na pitanja iz farme... Iz ustava ne bas:D

Srecno svima koji spremaju! :)

Maja22

Kolege, molim vas pozite mi! :)
Nigde u stazerskoj knjizici ne pise da staz traje 365 dana, nego 8 meseci apoteka, 3 meseca bolnicka apoteka, kontrola kvaliteta 20 dana i 10 dana socijalna farmacija. Stazom sam pocela 20.08.2013. i zavrsila 18.08.2013. godine, a sve po propisima kakosam gore navela... Bunime to sto ne ispada 365 dana. :( Da li je neko imao ovakav prblem? Obico staz pocne recimo 12. u mesecu i zavrsi se 11.istog meseca naredne godine. Nadam se da ste me razumeli..:) Molim vas, pomozite mi! Jer u ponedeljak saljem stazersku knjizicu.

Maja22

Svaka cast kolegama koji su se setili da napisu pitanja i iskustva nakon polozenog famoznog ispita... Svima je ovaj forum mnogo pomogao i ne znam kako neko moze da zavrsi sa ispitom i ne napise svpja pitanja.. Budimo bar malo kolegijarni, jer zajedno smo jaci. Treba misliti i na one koji ce tek polagati.

Maja22

#913
Soyer,
farmakologiju ucis iz knjige "Gotovi lekovi", prirucnik za farmakoterapiju, napisao Tomislav Kazic
Tehnologiju obnavljas iz praktikuma sa vezbi, recepte dobijas iz Magistralnih formula 2008, plus ucis testove, a njih ces pronaci ovde na forumu, vise puta je objavljivao Bred.
Knjigu za ustav nabavi od nekog kolege. Ne znam iz kog si grada..ja sam iz Nisa, pa ako si blizu, mogu sve da ti dam. Ili, mogu u januaru i da ti posaljem(ako si iz drugog grada) sve sveske i knjige iz kojih sam ja ucila...

vorda

@Maja22   Evo jos nekih utisaka sa famoznog ispita.
Prvo pitanja tetraciklini i B12; neka mast sa sumporom, parafinom i vazelinom i test je bio po izboru; predsednik (uloga i ovlascenja), medicinsko sredstvo definicija, prava pacijenta (samo da se nabroji) i zdravstveno osiguranje (finansiranje).
Na kraju nije da se kajem sto sam bas ucio jer sam zeleo da zavrsim vise sa mukom, treba se ipak podsetiti nekih stvari ali ne treba se opterecivati jer koliko znam niko nije pao, barem ja nisam cuo, cak ni oni koji su rekli da su lupetali a i kada udjete vise vremena provedete caskajuci gde ste stazirali i kakvi su vam planovi nego sto odgovarate. Pitanja iz ustava su se vrtela tako da se moze nauciti dok cekate red, recepti su svi bili prosti ali bas bas, jedino farmakologija moze da bude problem ako zapadne neki namcor..