STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tmd

i meni je to pitanje grozno cisto sumnjam i da ga pitaju pa sam ja to izvukla nesto skraceno cisto ako me pita da bar nesto znam...

-baziraju se na selektivnom,reverzbilnom i nekovalentnom vezivanju Ag i At i koriste se za detekciju i kvantifikaciju nekog Ag ili At.Formiranje komplexa Ag-At se moze utvditi,a kolicina oformljenog komplexa se moze meriti nizom tehnika.

1.METODE U KOJIMA SE KORISTE OBELEZENI Ag ili At:
-mogu da koriste odgovarajuce obelezivace kao sto su enzimi,fluorofore,radioizotopi luminofore
2.METODE U KOJIMA SE NEKORISTE NE OBELEZENI Ag ili At
A.metode imunoprecipitacije:
-ukljucuju reakcije flokulacije i precipitacije,kada se Ag mesa sa odgovarajucem At o odgov.uslovima reaktanti stvaraju flokulacione ili precipitacione agregate,procena je vizuelno ili tehnikama raspianja svetlosti(turbidumetrijski ili nefelometrijski).
B.metode imunoelektroforeze
-kvalitativna tehnika koja kombinuje gel elektroforezu pracenu imunodifuzijom i tu spadaju:
imunoelektroforeza,ukrstena imunoelektroforeza elektroimunoesej i kontra imunoelf.



to ti je sta ja imam pa ti dodaj ako ti je malo meni je bilo i to smaranje da naucim ja to eto cisto da bar nesto znam...e jel znas ti sta treba da se prica za pitanje razlike izmedju klinike i instituta?

snupi

institut moze i ne mora da obavlja stacionarnu delatnost, a klinika mora, po mojim saznanjima..


hvala ti na skraæenoj verziji..

meni sad pre 10 min javila da je ispit 29. u 16:30

tmd

i meni isto...pa super imamo jos dve nedelje...pa i ja znam za to nego mislila sam da ima nesto jos da se prica posto sam cula da i to pitaju bas cesto a to je jedna recenica...

nista strebaj...ako zatreba jos nesto tu sam:)

macakmaja

Molim za pomoc- ja imam Recepturni prirucnik jer su mi rekli da odatle ucim recepte, medjutim vidim da se ovde uglavnom spominje FM III. Odakle sad treba uciti te recepte???  :wall:   a005

vvvsna

Drage kolege, s obzirom da sam potpis iz kontrole dobila u zavodu za transf. krvi, nikakvu literaturu o ispitivanjima ( koja se, ako sam dobro razumela, dobijala u ALIMS-u).
PITANJE: Gde to mo¾e da se nabavi?

snupi

Draga koleginice Macak Majo, koliko sam ja shvatila, beograðani uèe iz fmIII, a mi iz rp.. recepti koji se pojave na ispitu u najvecem broju sluèajeva jesu iz rp, samo ponekad ubace neki koji je iz fmIII, a ne postoji u rp.. u principu, ako uèi¹ iz rp velika je verovatnoæa da æe ti biti poznat recept, samo obrati pa¾nju na ove koji se spominju na forumu, a nisu iz rp.. (granulat simplex, neki sa sumporom depuratumom, izrada eferveta, olive oleum neutralisatum )

Pozdrav

Vesna

zunce

da li je zavod za javno zdravlje isto sto i zavod za zastitu zdravlja?

tmd

DRUGARIIIIII...vidimo se sutra...mene polako pocela da hvata trema nije me frka vec se priblizilo pa od neizvesnosti al se nadam da cemo imati srece kao i svi pre nas....e jel zna neko iz tehnologije sta je test neskodljivost vidim da je to pitanje cesto na forumu a ja to nemam...?da nije to isto sto i abnormalna toksicnost?

dora

Ja mislim da je to isto kao i abnormalna toksicnost.A da li treba uciti zastitu od zaraznih bolesti?

zunce

da tako se ispituju i antitoxini

tmd

e ja nisam ucila tu sanitarnu zastitu niti nameravam i ovo mi je previse nadam se da cemo imati srece sutra i da ce biti ok...e a sta da pricamo za adrenalin zna li neko bilo je u maju i to pitanje?

dora

Pitanja od juce:
1.ustavnost i zakonitost
2.predsednilk
3.mast protiv opekotina
4.ispitivanje kapsula
5.th.zucnih bolesti
6.antiaritmici
Komisija odlicna svi smo polozili ali ipak su i trazili da se zna.Najvece iznenadjenje je bilo na tehnologiji dosta novih pitanja koja nisu na spisku.Mozda ce jos neko od kolega da dopise sta je bilo.Srecno svima!!!

mmilica

Da, svi smo polozili, ali pitanja su bila krajnje iznenadjujuca. Moja pitanja:

bolnica
odmori
terapija psorijaze (?!)
enzimi koji se koriste u terapiji
mast sa podofilinom
ispitivanja vagitorija

Na tehnologiji je vise od pola ljudi dobilo neko ispitivanje (vagitorija, praskova, injekcija, tableta..),
uz opis kako se ta ispitivanja vrse. Naravno, svi smo natucali odgovore ali smo svi i prosli.

Iznenadjenja je bilo i na farmakologiji, posto se pitanja nisu ponavljala, tako da je pitala i:
antivirotike, neoplazme, faktore koagulacije, albumin, adrenalin, terapiju bolesti zucnih puteva, vakcine, dopamin..
dakle bukvalno sve. Antibiotici, CNS-lekovi, i ostala ok pitanja-slabo. I opet smo svi davali nekakve-nikakve odgovore, i prosli.
Dakle, nije prijatno iskustvo, ali su na kraju ispali ok.

mmilica

Jos nesto da dodam u vezi pitanja: injekcije sa formaldehidom. Ne traze da se zna namena preparata, vec samo izrada.
Vehikulum je neko ulje, tako da je tu bitno da sterilizacija nije u autoklavu.

vladdo

#269
Evo mojih pitanja:

1.Ispitivanje sterilnosti
2.Vagitorije sa kantarionovim uljem(mislim da je recept iz FM III)
3.Antikoagulansi
4.Citostatici
5.Vlada
6.Zdravstveni radnici

Ja sam imao sreæe sa tehnologijom jer nisam imao pitanje u vezi ispitivanja farmaceutskih preparata, a veæina je imala bar neko ispitivanje(kapsule,tablete,supozitorije,pra¹kovi...)
Komisija iz farmakologije ne postavlja nikakva podpitanja ako znate, i tad vas puste da isprièate pitanja do kraja.
Komisija iz ustava je najbolja, niko od nas se nije zadr¾ao du¾e od 3-4 minuta i niko nije imao problema.
Inaèe, ispit je trajao od 16:30 do 22:00 i svi smo polo¾ili. Puno sreæe svima koji budu spremali ispit!  :streber: