STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Helen

I ja trazim odgovore na ta pitanja, za Cu u zavojnom materjalu i sterlizaciju instrumenata, posudja, pribora...

Jeca

Pa sterilizacija posudja, pribora i instrumenata koji su od metala, porcelana i stakla ti idu na onu suvu sterilizaciju 160 stepeni 2 sata...

E sad...kako se ISPITUJU, to vec ne znam...

Jeca

#377
Ljudi, da li su biol. ispitivanja i biol. odredjivanja isto ili ne....

Biol ispitivanja nemam, a ni ovo cudo o hiruskom materijalu...

E da....i sta je ono pitanje sistemi za transfuziju ili kako vec....sta bre tu sad 'oce? :D

:Bog

Helen

Mislim da je to isto- isptivanja i odredjivanja. Ne znam da li jos uvek pitaju sisteme za transfuziju.
A sta treba da se kaze za sterilizaciju zavojnog materjala, posudja i pribora?

AnaCrvena

Da li se uljane kapi za oci sa hloramfeniklom sterilisu zavrsno 1a ili 1b, ili se samo rade asepticno, iz sterilinih polaznih supstanci i filtriraju na kraju? i kroz sta se filtriraju?  :K2:
nisam sta¾irala u dr¾avnoj, pa ne znam!
kad se dodaje ihtiol u suspenziju? direktno u patenu kad nastane pasta (rastrljane ner-rne supstance)? pa onda na kraju voda?
kad dobijem Rp, vidim sastav, kako da znam da li je neki od sastojaka rastvorljiv npr, ako ne koristim farmakopeju... neke stvari znas, ali ne mozes bas sve drzati u glavi...
vidim isto, da ovde svi ostavljaju nazive preparata, a kapiram da na ispitu dobijem sastav, a ne ime?
i kakva nas komisija ocekuje u cetvrtak?  :K2:

Jeca

#380
Ako je posudje od metala, porcelana, stakla....sterilises u sterilizatoru, postupkom suve sterilizacije i pricas to...

Zavojni materijal i uniforme...kuku...ima nesto da se sterilise u autoklavu...to pricas...

Ajd nek' ispravi neko ako nisam u pravu

Koliko se secam napravis hloramfenikol kapi, sterilises u sterilizatoru samo ricinusovo ulje, hloramfenikol je termolabilan a potom bi trebalo da ih profiltriras kroz onaj membranozni filter, ali meni je zavrsilo to sve po mantilu.... :)))))
Ihtiol smo mi dodavali na kraju u apoteci, jer izuzetno khm....neprijatno mirise, ali voda uvek ide na kraju da lepo "homogenizuje" sve to sto smuckas...bar je tako po ovim cudima sto citamo...

Ajd sad ti na ova gore odgovori pitanja ako znas...

E da....i za sta sluzi ona limunska kiselina u oralnim preparatima...nikako mi ne pada na pamet, odavno sam zavrsila bila sa tehnologijom..... :)))  Ili samo Na citrat (trebalo bi da je flokulant u suspenzijama, a inace koja mu je uloga)
I koja je bese bila neka fora za gencijanu, ne mogu da se setim...da li se kroz nesto bese filtrira ili sta vec...nem' pojma!

I stvarno KOJA JE SAD KOMISIJA, zna li neko?!
Kapiram da je ona "gora", ali ko su ti gori?:)  :shock2:

AnaCrvena

ne znam za citrat,nemam ideju... ako nesto i¹èaèkam, napisaæu...
sto se tice te sterilizacije posudja i pribora-metal, guma, najlon u autoklavu; metal, staklo, porcelan, i hirurski instrumenti suvim vazduhom; sav tekstil (zavoj, uniforme...) u autoklavu...
sto se tice gentiane-u vodi se rastvara par descendum-pospe se po povrsini i ostavi da stoji. posto je obojeno, filtrira se kroz obicni filter papir, valjda!
to je to sto znam za sad...

Boca

drage kolege, da li je vec odrzan strucni ispit u januaru i kakva je bila prolaznost? Da li je bilo govora o polaganju u februaru, tj. da li i dalje ostaje usmeno polaganje ili se prebacuje na pismeno..ako je usmeno, kapiram da je sad na redu "bolja" komisija, jel? :K2:

*maja*

prolaznost u januaru je bila 100%  :K2:
pitanja:
derivati sircetne i propionske kiseline
cefalosporini
diuretici u kombinacijama
terapija migrene
ustav:
izabrani lekar
bolnica
licenciranje
to je otprilike ono cega se secam ako mi padne na pamet jos nesto napisacu

jovana


  ...mi smo cak dodavali ihtiol u vodu,jer se rastvara u njoj i sve to zajedno dodavali u napravljenu pastu...a uvek moze da se radi po postupku sa vezbi
...moja ideja je da limunska kis. moze da regulise ph za odredjene supstance, verovatno zavisi i koji je preparat konkretno u pitanju

BILOSTABI

Koliko je meni poznato, u februaru ce se polagati usmeno,za dalje nemam pojma.Pitala sam u ministarstvu i za divno cudo su me udostojili odgovora  :pljes:
Bilo bi lepo kada bi vise kolega,podelilo svoja iskustva iz januarskog roka sa ostalima.Kontam da su mnogi,upravo zahvaljuci informacijama sa ovog foruma i polozili pa bi mogli da oduze dug..

Helen

Pitanja: Antireumatici, antidepresivi, antiepileptici, makrolidni antibiotici
Bolnica, apoteka, komora, licenca, privremena sprecenost za rad, lek i dozvola, medicinska sredstva
Kapi za oci srebro nitrat, podloge za mikrobioloska ispitivanja, kardiotonicni glikozidi, ispitivanje sterilnosti zavojnog materijala

AnaCrvena

meni su bili antidijaroici i insulin, pa komore i lek-definicija i vrste, i iz tehnologije je bila infuzija za izradu gde me je prekinula cim sam krenula pricu o radu u komori, kao to sve znamo, nego osnovno kako se izrafjuje i mikrobiolosko odredjivanje antibiotika (opet dovoljno par recenica, sam princip odredjivanja)...
rekla bih da je tehnologija najlaksa, iz ustava pita puno podpitanja cim ti stanes, pa to olaksa, a farmakologiju pricas (mehanizam, osnovne predstavnike, bitne stvari), pa te malo nesto pita... mada vam ove info nece puno znaciti ako ce od sad biti pismeno! :)
opsti utisak je da nije prelako i mora da se sedne i uci i prilicno je stresno...

Bred

Nece biti pismeno bas toliko brzo, da se ne dize panika pre vremena i bez potrebe.  :wink:

AnaCrvena

Quote from: BILOSTABI on 31-01-2011, 13:14:59
Koliko je meni poznato, u februaru ce se polagati usmeno,za dalje nemam pojma.
haha, ja sam ovo usmeno proèitala kao pismeno, i jos se èudim, kako tako brzo daju informacije! sorry!