STRUCNI ISPIT (DRZAVNI)

Started by miccelena, 28-11-2008, 14:42:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

nikolay

Informacija da je ispit 28. Januara je NEZVANIČNA! Ujedno se i izvinjavam na lapsusu, poslednji četvrtak u mesecu jeste 31., dakle, trebalo bi da je tada. Još jednom se izvinjavam na (dez)informaciji.

MalenaMimi

Gospodja Natalija zvala juce, informacija zvanicna, drzavni ispit je u cetvrtak 31. Januara u 16:30. Vidimo se...

mo

drage kolege, da li su cene za prijavu ispita i dalje iste kao sa sajta ministarastva...hvala

tasha981

Najpre da se zahvalim svima na forumu, mislim da su svima pa i meni koristile informacije o spremanju drzavnog ispita. Mnogo sam se plasila, pa sam cak i jedan rok tj. mesec propustila ne bi li uspela sve da prelistam i opsti deo sto bolje usvojim. Sad, kad je sve proslo mogu da kazem da sam mogla i ranije izaci i da to uopste nije takav problem kakav mi se cinio da jeste. Naravno, niko nije pao sto se biohemicara tice. Bilo nas je 5 i svi smo polozili. Sve ukupno od momenta prijavljivanja do izdavanja uverenja trajalo je sat vremena.
Kada su nas prozvali, uputili su nas na 5-ti sprat, gde nas je docekala ljubazna zenica i dala nam dalje instrukcije. Obisli smo tri sobe, ondnosno tri clana komisije. Ja sam najpre otisla da polazem ustav, docekala me je nasmejana zena koju kada ugledate tremu vise nemate. Sto je i u par navrata napomenula, ona jeste pravnik ali joj nije namera da obori. Cilj joj je da mi razumemo neku opstu proceduru oko prava zaposlenih, proceduru zaspoljavanja,... Moja pitanja su kod nje bila ljudska prava i slobode, ugovor o radu i uslovi za zaposlajvanje. Ostali su imali slicna, narodna skupstina, predsednik,... tj deo koji se tice ustava i zakona o radu.
Zatim sam otisla kod dr. Nikolica jednog finog gospodina sa kojim sam se lepo ispricala. Covek je kao i predhodni clan komisije stavio do znanja da nema nameru da obara. Pitao me je gde sam zavrsila staz, fakultet i zvanicno pitanje je bilo interna kontrola. O kojoj sam par reci rekla i to je bilo to.
Na kraju sam otisla na strucni deo kod takodje jedne fine zene. Prvo pitanje je bilo ALT, zatim ukupni holesterol i antikoagulasni. Ostale kolege su imale slicna pitanja, trigliceridi, seceri, OGTT, AST.
Nemate potrebu za odlaganjem, kao ja. Procitajte knjigu iz pravnog dela, meni je bilo potrebno dva puta detaljnije. Procitajte praktikum iz biohmije, eventualno iz klinicke telesne tečnosti. Mislim da ce svako, kao sto cu vec i reanije pominjali ko jeredovno zavrsio fakulte i ko je nesto radio na stazu proci bez muke.
Sretno svima, a kolegama koji su polozili cestitam!

dekky

Drzavni u februaru je 28.02. u 16.30h.  :ok:

diskaaa

Da li moze da se prijavi ispit pre zvanicnog zavrsetka staza, ako ce staz  biti zavrsen par dana pre polaganja ispita?
tj, da li stazerska knjizica moze da se donese naknadno na dan polaganja?

nikolay

Quote from: diskaaa on 18-02-2013, 21:24:08
Da li moze da se prijavi ispit pre zvanicnog zavrsetka staza, ako ce staz  biti zavrsen par dana pre polaganja ispita?
tj, da li stazerska knjizica moze da se donese naknadno na dan polaganja?

Nažalost, ta "matematika" teško da će proći. Prijavljivanje je do 10. u mesecu, za prijavljivanje je potrebna overena i popunjena radnja knjižica, između ostalog. Na šalteru gde se predaju dokumenti,ne žele, ne umeju, ne mogu da daju bilo kakve detaljnije (stručnije) informacije. Znajući rigidnost državne administracije, bilo kakvo odstupanje od definisanih pravila je dozvoljeno i moguće jedino uz intervenciju "from above". Proveri još jednom da li može, za svaki slučaj.
A čemu tolika žurba, btw?

an85

#742
Samo jedna informacija za one koji ce ubude prijavljivati drzavni,
gospodja Natalija me je obavestila kada sam je zvala da pitam do kada je rok za prijavu (na sajtu lepo pise do 10-og u mesecu) da je od sada do 8-og jer ona ne moze jadna da stigne da ih sve obradi itd. Moja drugara je poslala preporuceno dokumenta 08.02. i ona ju je zvala i rekla da su  kasno stigla i da je prebacuje za martovski rok ali je upela da je ubedi da izadje sad u februaru.

Mislim da nema veze sa istinom pomeranje roka ali mozda nije losa ideja da ne cekate zadnji dan da vam ne bi pravila probleme!

diskaaa

Quote from: diskaaa on 18-02-2013, 21:24:08
Da li moze da se prijavi ispit pre zvanicnog zavrsetka staza, ako ce staz  biti zavrsen par dana pre polaganja ispita?
tj, da li stazerska knjizica moze da se donese naknadno na dan polaganja?

Ne moze, kaze teta Natalija

Zna li neko polazu li biohemicari i toksine ili samo med.biohemiju? Ili i za to moram zvati ljubaznu gospoju ;)



tasha981


dekky

Nesto nije bilo puno ljudi ovde u februaru...  :dole:
Juce prodje drzavni, ne ponovilo se...  :K2: Bilo je bas puno ljudi, 46 valjda, pa su bile dve komisije. U nasoj grupi su svi polozili. A sad pitanja...
I Odmori i odsustva. Osigurana lica
Zena je bila bas cool, ispricas 2 recenice i to je to, ako ne pricas ti, prica ona, objasnjava, bas opusteno, uglavnom je vrtela pitanja iz ugovora o radu, zdravstvenog osiguranja i drzavnog uredjenja.
II Recept za hidrofobnu mast sa ribljim uljem. Princip izrade masti tipa suspenzije
Recepti se izvlace, fotokopirani su iz FM, zajedno sa naslovom na srpskom, tako da nikako ne mozete da promasite sta je. Dobijete par minuta da razmislite i onda krenete. Ja sam rekao da se prvo proveri u Ph i FM da li je oficinalan, ako nije, onda se proveravaju srednje konc. Onda pristupamo izradi, bla bla bla, pakovanje, crvena signatura i pitao me je cemu sluzi preparat (a, da, ispitivac je bio muskarac). I onda u par recenica princip izrade masti tipa suspenzije i da dam primer i gotovo. To drugo pitanje daje iz glave. Uopste nije bilo onih glupavih testova, kunica, uginulih golubova, ovarijuma pacova...  :smekerica: Uglavnom pitanja koja se ticu onog sto smo imali na vezbama, princip izrade razlicitih oblika, masti, suspenzija, slozenih praskova, izrada Sirupus simplex, sterilizacija, a od testova, koliko ja znam, samo pirogeni.
III H1-antagonisti. Vitamini A i D
Gospodza daje pitanja iz glave, malo deluje strogo, ali nije uopste strasna... Pitanja se generalno nisu ponavljala, sem mozda par... A pokrivala su sve oblasti: morfin, ekspektoransi, miorelaksansi, sedativi, antiparkinsonici, antiaritmici, spazmolitici, aminofilin, lokalni kontraceptivi, antacidi, H2-antagonisti, ACE inhibitori, diuretici, statini, varfarin, oralni antidijabetici, insulin, kortikosteroidi, makrolidi, cefalosporini, klindamicin, bisfosfonati... Dovoljno je samo osnovno da se kaze, uopsteno o mehanizmu dejstva, nabrajati predstavnike i onda ona postavi famozno pitanje, koje je svima postavila: Sta cete reci pacijentu kad mu izdajete lek? Tu se onda vrtite oko nezeljenih dejstava na koja mozda treba da ga upozorite, da li bi smeo da upravlja vozilima, da proveriti da li pije neke druge lekove zbog eventualnih interakcija, onda ako postoji konkretno vreme u toku dana kada se lek pije, bla bla bla...
I gotovo, ali smo vala zaglavili do posle 8h... Nije toliko strasno, ako znate sta pricate, 5min se maksimalno zadrzavate u svakoj kancelariji. Najgori deo je cekanje u hodnicima, meni je to bilo...  :krsti:
Srecno! :ziveli

suncica

Prvo da se zahvalim svima koji su ostavljali pitanja iz prethodnih rokova, mnooogo su pomogli. Stresno je bilo nenormalno, ali ne zbog komisija, vec zbog neizvesnosti. Kako sam zavrsila sa prvim delom-farmakologijom sve se sredilo. Svi ispitivaci su bili divni.
Moja pitanja su bila:
penicilini,
antihelmintici
odmori,
ko sme da radi u farmaceutskoj industriji...odgovor je farmaceuti i farm.tehnicari
neki krem sa jodom i princip izrade kremova.
Ono sto je meni bilo zanimlivo od pitanja je Esperson.
Samo sa sto manje stresa uci u sve to, obavezno sve od gradiva obraditi i sanse da ne polozite se priblizavaju nuli. Ne slusajte ljude koji kazu da su to sve za 15-20 dana naucili, osim ako nisu bili EXTRA studenti. Moracete malo vremena da posvetite, pogotovo ako radite paralelno.
Srecno drugari

zecititis

Zvanicna informacija, drzavni u cetvrtak, 28.marta u 16:30h

apotekar_niko

Pozdrav svima!


Da li neko ima neki link literature koja je dovoljna ili potrebna za polaganje državnog, magistar farmacije...U RS-u Banja luka


krinolinica

Narode, ja sam danas zvala Nataliju Popov i rekla mi je da je prijavljivanje za drzavni ispit za sve mesece, osim avgusta kada nema polaganja, do 5-og u mesecu!!!! To pise i na sajtu Ministarstva zdravlja. Jedini izuzetak ce biti prijavljivanje za maj jer se pocetkom maja ne radi, pa oni koji polazu u maju ce krajem aprila morati da prijave drzavni. Pitala sam je za datum polaganja u aprilu i rekla je da ce biti 25.april.