Kretanje vrlo va¾no za zdravlje

Started by Bred, 08-01-2009, 22:48:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92
Beograd -- Svetska zdravstvena organizacija proglasila je nedovoljno kretanje za najveæi rizik za ljudsko zdravlje, pogubniji od alkohola i duvana.

Struènjaci najavljuju i pojavu novih, modifikovanih bolesti kod savremenog èoveka, kao direktne posledice nedovoljnog kretanja. Mnogo sedenja i malo kretanja, slika je savremenog naèina ¾ivota. A pokret je prirodni, najdelotvorniji stimulans za normalno funkcionisanje organizma. Nedovoljno kretanje ubrzava degenerativne promene, slabi prirodnu otpornost organizma, vodi u bolest.

Leèenje èak i te¹kih fizièkih povreda ili oporavak od brojnih bolesti, uspe¹niji su uz primenu pokreta kao leka, odnosno osmi¹ljenog i doziranog ve¾banja, svedoèe pacijenti.

“1994. godine sam imala saobraæajnu nesreæu u kojoj sam povredila kuk, to je bilo i¹èa¹enje kuka i prelom glave butne kosti. Ve¾banje mi je veoma pomoglo, da ubrzam svoj oporavak. Oporavila sam se za manje od godinu dana, ¹to je praktièno kao èudo.”

“Ja sam zaista bila jedan dramatièan sluèaj. Pre 13 godina, posle poroðaja, posle trudnoæe, imala sam jako izra¾enu osteoporozu, takoreæi osteomalaciju, sa prelomima na kièmi. Nisam pristala na invalidsku penziju, odluèila sam se za ve¾banje, i to me zaista spasilo.”

Kod dece i mladih najbr¾e se uoèavaju posledice nedovoljnog kretanja. Zdravo dete bi svakoga dana moralo da napravi preko 20.000 kultivisanih pokreta.

Vi¹esatno sedenje ispred televizora ili uz video igrice, oduzima mu stimulans za normalan razvoj. Rezultat su problemi sa kièmom, metabolizmom, degenerativne promene na mi¹iæima i kostima, pa mladi danas obolevaju i od dijabetesa tipa II i od osteoporoze.

“Imamo vrlo èesto situaciju da mladiæ od 20 godina ne mo¾e da uradi program za ve¾banje od 60 godina u rekreativnoj formi. To nam ukazuje da æe se formirati nove bolesti, modifikovane bolesti i da je ozbiljnost formiranja invalidnosti, kao jednog fenomena savremenog naèina ¾ivota, neizbe¾an. Ne postoji lek koji mo¾e zameniti pokret”, upozorava doktor fizièke kulture Vesko Dra¹koviæ.

Nedovoljno kretanje slabi funkciju srca i krvnih sudova, remeti nivo hormona, remeti enzimski status.

“Jedan organizam ima za¹titu metabolièku do 40. godine, ona je prirodna, znaèi organizam ima rezerve. Da bi mogli da imate hormon i enzim u organizmu neophodno je da odve¾bate. Za¹to – jer pokret je sad stimulacija da se luèe neophodni hormoni i enzimi u ciklusu od 24 sata. Nedostatak toga ide ka osteoporozi, ka dijabetesu i ka komplikovanim, slo¾enim metabolièkim problemima”, obja¹njava Dra¹koviæ.

Samo 30 minuta svakodnevne ¹etnje, pored toga ¹to jaèa srce i kosti, bitno doprinosi boljoj regulaciji nivoa ¹eæera u krvi, uravnote¾uje krvni pritisak, ali jaèa i koncentraciju i mentalno zdravlje.


b92