Zamena srèanih zalistaka bez operacije

Started by Bred, 08-02-2009, 15:38:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

 Leta Hong Finèer


Tim lekara u Njujorku nedavno je predvodio klinièku probu zamene srèanih zalistaka bez hirur¹ke operacije na otvorenom srcu. Nekoliko stotina ljudi u Sjedinjenim Dr¾avama bilo je podvrgnuto ovom zahvatu a lekari æe ih pratiti kako bi ustanovili kako njihovi novi zalisci funkcioni¹u. Lekari se nadaju da æe ta procedura mo¾da zameniti tradicionalnu operaciju srca.

Pre nekoliko meseci, èasna sestra Tomas Dugan nije mogla da napravi vi¹e od nekoliko koraka bez da izgubi dah.

„Srce je poèelo da mi otkazuje – i to je bio uzrok moje iscrpljenosti i nesanice“.

Lekari su ustanovili dijagnozu stenozu aorte – stanja koje uzrokuje su¾enje srèanih zalistaka. Doktor Martin Leon je sa Kolumbija prezbiterijanskog medicinskog centra u Njujorku.


„Kada se zalisci ne otvore normalno, pritisak u srcu raste dok pacijenti gube dah zato ¹to pritisak u pluæima raste. Pluæa zatim zadr¾avaju teènost, a pacijenti mogu da osete i bol u grudima i nesvesticu“.

Sestri Tomas su potrebni novi srèani zalisci. Ali sa 91. godinom, ona ima malo ¹ansi da pre¾ivi hirur¹ku operaciju na otvorenom srcu. Zato je ona bila dobrovoljac u klinièkom ispitivanju u Kolumbija medicinskom centru gde su zamenili njene zaliske pomoæu manje invazivne procedure.

„Procedura je veoma slièna tradicionalnoj kateterizaciji kod ljudi koji imaju zapu¹ene arterije“.

Zamena za srèani zalistak provuèena je kroz arteriju do kraja srèanog zalistka gde je zauzela svoje mesto.

„To je bila veoma uspe¹na procedura i veoma smo zadovoljni ishodom“.

Sada, sestra Tomas mo¾e da nastavi sa svojim uobièajenim aktivnostima.

„Oseæam se zaista dobro, skoro da sam zaboravila kako je bilo pre“.

Njene neæake ka¾u da joj je ova procedura spasila ¾ivot. Lekari su ogranièili klinièke probe na ljude koji ne mogu da imaju operaciju na otvorenom srcu. Oni se nadaju da æe ubuduæe vi¹e od 100 hiljada srèanih bolesnika u zemlji moæi da bude podvrgnuto toj intervenciji umesto tradicionalne hirur¹ke operacije.

VOANEWS.COM