Big Brother

Started by marer_86, 28-08-2006, 22:10:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Sta mislite ko ce pobediti u Velikom Bratu?

Ivan
Edin
Dragana
Aleksandra

Smrda

bred opusti se ... :)
pa moguce je...
nemaju bas svi voajera u sebi!! :K
sem toga ne gledaju svi ni spanske serije...,
ja kapiram da to postaje zarazno,ako slucajno pogledas jednom,pa onda krene da te cacka....a mozda gresim...

vladimir

e, narode, upoznao sam pre neki dan na ulici Djankarla i skroz je opu¹ten lik!
Ba¹ je kralj!!! :Bog

hulio_salinas

je l' clan foruma?   :K :K :K

vladimir

Zaboravih da mu nas preporuèim... :][

Darker

    
Вечна завештања
Опште морално расуло
Три телевизије препустиле су маркетиншким накупцима своје фреквенције да прко екрана развејавају отровни кукољ лажних вредности, неукуса и медијског блата

Ко сеје, од мало добија много! Не доноси, међутим, како библијски певач каже, свако семе добра рода. У то нас уверавају средства јавног обавештавања и комуникације. Телевизијско информативно-документарно насиље преко три емисије већ данима трује душе гледалаца злим семеном кича, медијског манипулативног мрака и етиком тоталне културне деструкције. Три телевизије препустиле су маркетиншким накупцима своје фреквенције, које су, иначе, национално добро, да у три емисије, и у привидно документарној форми, прко екрана развејавају отровни кукољ лажних вредности, неукуса и медијског блата. Реч је о емисијама „Велики брат”, „48 сати, свадба” и „Мењам жену”.

Телевизијски гледалац се у свакој од тих емисија, како би рекао један руски теоретичар културе, просто цима на идеолошком канапчету манипулатора. У име етичког начела највишег добра убија се национална културна вредносна вертикала, потире памћење и нуди тривијални ружичасти дим слатке, омамне, површне забаве. Осиромашени несрећници, полуписмени, приглупи средњаци, лишени сазнања да се човек остварује у другоме, постају „јунаци” тих емисија и, упркос разних степена интелектуално-моралних недостатака, национални идоли. Те емисије, свака на свој начин, повлађују најнижим инстинктима и уклапају се у опште морално расуло.

Привид слободе

Под привидом слободе и слободе избора, имају за циљ да преобразе и сâм појам слободе. Не само у „Великом брату”, где је то најјасније, већ и у преостале две, обистинила се Орвелова визија тоталитарне медијске манипулације и деградирања човекове личности. „Бити идеолошки исправан”, вели Орвел у 1984., „значи не мислити – немати потребе да се мисли. Бити идеолошки исправан значи бити несвестан”. О чему размишљају убоги актери емисија „48 сати, свадба”, „Мењам жену” и „Велики брат”? Своје мисли, жеље и осећања препустили су другима. Баш као и код Орвела, о њима брине полиција мисли, на њих мотри Велики брат, Вођа и чувар тоталитарне револуционарне демократије.

Глобално узев, учесници режиране манипулације у емисији „Велики брат”, животни су и професионални маргиналци. То је с педагошког становишта најгори модел који се пружа омладини. „Ликови” те емисије, карактерно скучени, сто дана треба да проведу заједно, у кући, лишени веза са спољашним светом. Сваки њихов корак, свака реч, сваки гест снима се из часа у час. На медијском поводцу држе их даноноћно. Од њихове слободне воље нису остале ни крхотине. Микрофоне носе као пси огрлице или логораши логорашке бројеве. Под надзором су камере, тим будним оком Великог брата. Све је као код Орвела, недостају само портрети Великог вође испод којих пише: „Велики брат те посматра”!

Станари „куће” лишени су индивидуалне етике дужности према себи, према ближњима а поништена је и њихова метафизичка слобода према Богу. Згажени су, такође, и сви социјални етички принципи. Безобзирно се вири у душе несрећних учесника, који су медијским манипулацијама подигнути на ниво хероја наших дана. Поништавају се, притом, сва васпитно-образовна начела и циљеви социјалне педагодије.

Контрола мисли, поступака и осећања омамно везују људе за екран. Они се идентификују с учесницима, уљуљкујући се у заводљивој нади искорачења и уздизања на друштвеној лествици. Обликује их масовна култура. Учесници емисије „Велики брат”, манипулаторски изрежираним недоличним понашањем, на основу унапред смишљеног сценарија, крше моралне законе: обичајне, договорне, споразумне. Све је у функцији испланиране аутентичности. Њихова оскудна морална осећања, поступања и псовачки речник, у крајњој су супротности са моралним начелима.

Несрећни млади људи доведени су у стање егзалтираности. Робови су еуфоричних идеја лажи, лажне среће, идеја величине и самодопадљиве заводне неодољивости. Тај чудан избор, од десетак ликова, са разним степенима интелектуално-моралних недостатака, треба да буде узор младима. Они незаслужено постају медијске личности и шире етички кич који је испод сваке црте прихватљивог нивоа укуса и културе.

Телевизијски садизам

Црнило телевизијског информативног садизма готово да нема мере. О томе говори и изјава младића девојци, у једној од емисија „Великог брата”, да би јој појео главу. Кад га девојка упита, шта би са очима. Он одговори да би појео и њих. Телевизијски садизам негација је и самог појма врлине. За Платона, оно што је добро то је мудро, промишљено, праведно и храбро. Уместо моралних поступака и уверења, у „Великом брату” су присутни завист, мржња, лаж, лицемерје, оговарања и потказивања. Злоупотребљава се хришћански чин исповедања и признавања греха. У такозваној Исповедаоници, везаној за римокатолике и Свету тајну покајања, учесницима се дају недолични задаци деструктивног деловања према заједничким интересима, наводе се на потказивања и оговарања.

Телевизијска медијска манипулација, срачуната на ширење лажних вредности, условљена је идеолошко-политички. „Ко контролише прошлост”, писао је Орвел, „контролише будућност; ко контролише садашњост контролише прошлост”. Медијски експлозив разара и саме обичајне матрице, рецимо свадбене обреде, па и саму Свету тајну брака и породице. У емисији „48 сати, свадба” подстиче се потрошачки менталитет, а занемарују све друге траиционалне вредности.

А шта тек рећи о емисији „Мењам жену”? Та емисија поништава елементарне постулате човечности. Какав емоционслни шок и морални расап морају да доживе деца кад им на неколико дана мајку замени туђа мајка! Интелектуална елита ћути, а морално и емоционално се обогаљује и слуђује нација.

„Исушено блато више не годи свињма”, поука је Светог Јована Лествичника. Ћутање је посредно саглашавање са медијским изопачавањем хуманих вредности. Оно не доприноси исушењу медијског блата. Пристанемо ли на медијску каљугу пристали смо на брисање основних вредности и етичко расуло. Не дозволимо да слобода наше воље, кроз пристајање на привид програмиране слободе избора, буде окована у ланце очувања тоталитарне демократије.

Ништа и нико не треба, заклоњен иза, тобож, општег демократског добра, да поништава индивидуалне захтеве моралног деловања и право на програмске изборе који својом иманентном структуром нису срачунати на манипулацију, повлађивање убогом укусу, а ни на понижавање и иритирање.

Тиодор РОСИЋ
[објављено: 09.12.2006.] Politika

avgogh

Bas su mi danas matorci poturili ovaj text pod nos, odusevljeni njime...

Jovana86

Zaboravljeno je "Gledaj majku biraj cerku"

darusaz

Гледај мајку бирај ћерку је још и добро! На МТВ-у, оном страњском је ишла и варијнта "Гледај мајку, бирај сина", а и особа која је бирала је била мушко.  :roll:  :hm

Jovana86


nasty girl



VB: Marko ponovo izbaèen, Sava iza¹ao sam!

Gledaoci Velikog Brata uspeli su da razdvoje Novosadjanku Enu i di-d¾eja iz Brusa Marka! Marko je, odlukom gledalaca, ponovo izbaèen iz Kuæe Velikog Brata!

Kada je saop¹teno da je Marko 14. ukuæanin koji napu¹ta Kuæu, Ena je bila u ¹oku i odmah ga je zagrlila. Ena nije mogla da veruje da je Marko taj koji je izbaèen.

"Kako ti? Ne mogu da verujem!", rekla je Ena.

Marka je tako zadesila ista sudbina kao i Ni¹lijku Maju, koja je, kao i Marko, dobila drugu ¹ansu i bila je vraæena u Kuæu posle prvog izbacivanja, ali nijedno od njih dvoje nije ostalo do kraja i oprostili su se od 100.000 evra.

"Sad sam dosta opu¹teniji nego pro¹li put", rekao je Marko odmah po izlasku iz Kuæe, a fanovi Velikog Brata okupljeni ispred Kuæe burno su negodovali i zvi¾dali mu dok se spu¹tao niz stepenice.

Marko im je dobacio: "©ta je, bre?"

Tokom intervjua, Marko je rekao da je ovo izbacivanje lak¹e prihvatio, ali da mu je jedino "malo te¹ko zbog Ene".

"Dosta ukuæana mi je drago, ali u prethodnih 21 dan kad sam se vratio u Kuæu video sam samo Enu i ni¹ta mi drugo nije bilo bitno", rekao je Marko.

Ena mu je samo poruèila: "Marko, sve zna¹. Vidimo se za dve nedelje, mo¾da i ranije. Krivo mi je ¹to si oti¹ao".

Interesantno je da su upravo u subotu ukuæani priredili lepu gozbu, jer je Marku slava.



Sava je ipak odluèio da izadje iz Kuæe, kao ¹to je i najavio u razgovoru sa Velikim Bratom.

Sava je izbacivanje doèekao u gaæama, a Marka je otpratio do kapije koja vodi iz Kuæe.

Prethodnih dana, oseæajuæi da je nepo¾eljan u Kuæi, jer su svi bili nominovani zbog njega, Sava je pomi¹ljao da izadje iz Kuæe, to je i rekao Velikom Bratu, a posle izbacivanja Marka odluèio je da i on izadje.

Zvezda nemaèkog Velikog Brata pozdravio se sa ukuæanima, odr¾av¹i govor o svakom ponaosob.

Sava je na kraju strasno poljubio Draganu, koja je potom grcala u suzama, a te¹ila je Ena!

Sada u Kuæi nema nijednog ljubavnog para.

(MONDO)

Coolgemini

E super...taman josh da sad svi lepo izadju.... :>

vladimir

Ma nek se sad smuvaju Dragana i Ena da bude stvarno zanimljivo! :lol: :lol: :lol: :run

Pedja

Quote from: vladimir on 11-12-2006, 09:08:59
Ma nek se sad smuvaju Dragana i Ena da bude stvarno zanimljivo! :lol: :lol: :lol: :run

:lol:

Bred

#493
 Izbaèen iz kuæe „Velikog brata“, Marko govori za „Blic“
Te¹ko mi je bez Ene

Nekoliko minuta nakon izbacivanja iz kuæe „Velikog brata“, trinaesti ukuæanin koji je napustio svoje sustanare Marko Miljkoviæ isprièao je za „Blic“ za¹to se toliko svaðao sa svima, kakva su njegova oseæanja prema Eni i ¹ta je mislio kada je rekao „sada je preko dva miliona ljudi ljubomorno na mene“.

Po èemu se razlikuje tvoj i Enin odnos sada i kada si prvi put bio u kuæi?

- Nije bila neka posebna razlika u odnosu izmeðu nas, jedno prema drugom smo se isto ophodili, ali je, naravno, bilo mnogo vi¹e ljubavi nego prvi put.
Kako se oseæa¹ sada kada si se rastao sa Enom?

- Te¹ko mi je, jako mi je te¹ko... ali valjda æu nekako izgurati taj period u svom ¾ivotu.
©ta se de¹avalo ispod pokrivaèa?

- Izmeðu nas se nije de¹avalo ni¹ta na ¹ta vi mislite. Bilo je ma¾enja, ljubljenja, uspavljivanja... Sve normalno, kao i prvog puta.
©ta æe biti sa vama kada Ena izaðe iz kuæe?

- Prièali smo malo o buduænosti, ali ni ona ni ja nismo osobe koje planiraju ne¹to. Vi¹e volimo kada se situacija spontano odvija. Mislim da æe sve nastaviti normalnim tokom kao i do sada.
Da li si iskreno zaljubljen u Enu?

- Pa, slobodno mogu da ka¾em da mi se to sa Enom dogodilo drugi put u ¾ivotu. Po drugi put oseæam to ne¹to. To je neka malo jaèa ljubav nego ¹to su ostale...
A kada si to oseæao prvi put?

- Bilo je to davne 1996. godine. Izmeðu mene i te devojke veza je uvek trajala po mesec-dva, ali smo se punih osam godina uvek vraæali jedno drugom.
Za¹to se promenio tvoj odnos sa Daliborkom?

- Nije se mnogo promenio, ali ja sam drugaèije poèeo da je gledam. Malo mi je dosadilo da se svima sme¹ka, kao sa svima je dobra, to je stvarno bilo bezveze. Zato sam poku¹avao da je isprovociram.
I da li si uspeo u svojoj nameri?

- Ne mogu da ka¾em da sam uspeo da je isprovociram. Meni ni sada nije jasno da li se folira ili ne. Tim provokacijama hteo sam da doka¾em da ne mo¾e ba¹ sa svima da bude fina, ali jednostavno nije urodilo plodom. Nije se dala iznervirati. Na kraju svega, mislim da je ona ipak jedna divna osoba.
Kakav je tvoj odnos sa Ivanom?

- Mene ne zanimaju ljudi koji mi non-stop prièaju onakav si, ovakav si. Ja sve ljudima vidim u oèima. Ne znam da li æe mi neko poverovati u ovu prièu, ali stvarno mislim da se ljudima sve oslikava u oèima. Mogao sam ja da uzmem tih buðavih 200 pojmova da ih nauèim napamet i, ¹ta sad, osvojim taj ekstrabud¾et i ka¾em: ‘Ajde, sad mi se svi klanjajte.
Za¹to si ga provocirao?

- Hteo sam malo i njega da dirnem, ¹to da ne. Za¹to da bude dosadno u kuæi - kao, svi se volimo. Normalno da treba malo da se provocira. Mada sam se poslednjih deset dana smirio, ni¹ta me nije zanimalo, gledao sam samo Enu i æutao.
©ta je znaèila ona tvoja izjava: „Sada je preko dva miliona ljudi ljubomorno na mene“?

- Ljudi su mogli da vide da ja dosta stvari radim iz afekta. Ko god da me upozna bilo gde - na ulici, u kafiæu ili klubu - stekne neko normalno mi¹ljenje o meni. U kuæi sam bio malo drugaèiji nego u stvarnom ¾ivotu. Priznajem, bio sam malo bahat, drao se, svaðao se sa nekim ljudima.
Za¹to si se promenio poslednjih deset dana?

- Malo sam promislio. Jednostavno, shvatio sam da je najbolje da se smirim. Ma ¹to bih ja sada pravio budalu od sebe.
Za¹to si se onako svaðao sa Aleksandrom? Jednom si joj èak i rekao da æe¹ je odrobijati?

- To sa Aleksandrom desilo se u afektu i morao sam da izgovorim tu reè. Nisam ni¹ta lo¹e mislio, ali ¹ta da radim, izvinio sam se i vi¹e se nismo svaðali. Mislim da je Aleksandra super devojka.
©ta misli¹ za¹to su ljudi glasali da izaðe¹ iz kuæe, a pre samo tri nedelje su te vratili?

- Ljudi poput mene ne mogu da se opuste pred kamerama, rade mnoge stvari iz afekta. Mislim da su moje svaðe, kao i bahato pona¹anje dosta doprinele da ljudi glasaju za moje izbacivanje. Ali ¹ta sad da radim, ¹ta je bilo, bilo je. Ja vi¹e volim da se uvalim u s... pa da vidim kako æu se iz njega izvuæi, tako sam radio u ¹koli, tako radim i u ¾ivotu. Ne volim da uvek budem dobar. Nekako je interesantnije da se malo svaðam. Kada sam prvi put iza¹ao, bilo mi je malo bezveze ¹to su me svi hvalili. Sada æe me neko pljunuti na ulici - i to mi je interesantno.
Ko je najveæa svaðalica u kuæi?

- Za ove tri nedelje koliko sam ovaj drugi put bio u kuæi najveæa svaðalica je Aleksandra. Nemam ni¹ta protiv nje, ali istina je da se sa svima svaða. Tako je bilo sa Ivanom, Savom, pa i sa mnom.
Sa kim æe¹ se dru¾iti van kuæe?

- Poku¹aæu da se dru¾im sa svima pa i sa onima koji su pre iza¹li. Voleo bih da ljudi stvarno vide kakav sam, jer ove poslednje tri nedelje to stvarno nisam bio ja.
Ko od ukuæana mo¾e da ti bude pravi prijatelj?

- Mislim da æu sa veæinom uspeti da budem drugar. To su Daliborka, Enu neæu da komentari¹em, Dragana, Edin, Sava (sa njim æu vrlo brzo uæi u „kontakt“), Nikola, Aleksandra...

Marija Radojkoviæ

    Sava: Dragana i ja æemo biti prijatelji

    Nakon ¹to je ispunio dato obeæanje i dobrovoljno iza¹ao iz kuæe „Velikog brata“, Sava Radoviæ je u ispovedaonici „Velikom bratu“ isprièao pone¹to o njegovoj vezi sa Draganom i o uèe¹æu u nemaèkom istoimenom ¹ouu.
    Po va¹em mi¹ljenju, koliko se nemaèki „Veliki brat“ razlikuje od domaæeg?

    - Temperament ljudi, pona¹anje, jezik. Po meni je puno, puno interesantniji na¹, ja sam iz ove zemlje i vi¹e mi le¾i na¹ naèin i stil.
    Da li si pre¹ao na ljubavnu igru sa Draganom iskreno ili iz koristi?

    - Dragana je po meni jedna vrlo inteligentna, interesantna, dobra devojka. Na poèetku sam bio zbunjen zato ¹to je bila toliko direktna i iskrena. ©to je vi¹e vreme prolazilo, svidelo mi se ne¹to na njoj ¹to je ona imala, tu neku finu unutra¹nju lepotu, naravno da je i spolja lepa, ni¹ta joj ne fali.
    Koja ukuæanka ti se najvi¹e dopadala u startu?

    - Po izgledu Ena, celokupno mi se najvi¹e svidela Dragana, verovatno ¹to sam najvi¹e vremena provodio sa njom. Daliborka je oseæajna osoba koja svojom mirnoæom zraèi.
    Kakav æe biti tvoj odnos sa Draganom posle njenog izlaska?

    - Drugarski i prijateljski, ni¹ta drugaèije, ona zna kakav sam ja.

blic

---------------
Nas narod mi nikako  nije jasan. Prvo ga vrati pa ga onda izbaci. Ne bi cudilo da oni koji su glasali da se doticni vrati u kucu pre 2-3 nedelje, sada glasali da ga izbace. lol

Al-Jasmina

Svasta vise...
Kad se zavrsava...?